1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

390 Litre Bitkili Kurulumu

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Heliak tarafından 2 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. Heliak

Heliak

İsim:
    Anıl
    Selam Herkese, Bilgi ve detaylara ardından görselliğe geçelim.

Boyut (cm): 130x50x60h

Kapasite (litre): 390

Canlılar: Henüz yok

Bitkiler: Türlerinden tam emin değilim sanırım gül, tilki.

İleride eklenicek bitki türleri: Hemianthus Callitrichoides (Cuba)

Malzemeler: Eheim Jager 300 watt ısıtıcı, Eheim 2217 dış filtre (İç malzemeleri: Taban Seramik, Orta katman lav taşı, üst katman zeolit.)
    Arkada uzanan beyaz ip şeklinde derece çıkartılacak.

Dekorasyon: Güzel durabilecek taş tavsiyeleri ve temin edebileceğim yerleri bekliyorum arkadaşlar bulunduğum yer Gebze burada pek fazla taş ile alakalı yerler yok.

Co2: Henüz alınmadı ama tüplü sistem alınıcak.

Taban: En alt katman Prodac fondo vivo ve akvaryumcudan alınan yuvarlak kahve rengi şeklinde küçük toprak, Sineklik, Hagen.

Taban yüksekliği
    : 12 cm'lik bir yükseklik var.60 Kilo hagen ve 3 kilo fondo vivo 3 kilo adını tam bilmiyorum değişik bir toprak.

Işıklandırma
    : Akvaryumun orjinal 2 adet kapağına 3'er adet şeklinde 6 adet 54 watt t5 aldım erime başlayınca ışıklandırma sistemim eksik kaldı.

Akvaryum Bakımı: Cam temizliği, 2 günde bir damacana su değişimi.

Kullanılan Yemler: Daha başlanmadı

Kullanılan İlaçlar ve/veya Katkılar: Tetra AquaSafe, Sera Aquamarin, Sera Aqua Clear

Gübreler
    : Sera Florenette A tablet gübre var.Normalde kurulumu yaparken toprağın arasına atıcaktım arkadaşım alg sorunu yaşarsın dediği için tablet gubreler eklenmedi sizce hata mı yaptım yoksa şuanlık gerek yok mu ?

Kurulum tarihi: 30.01.2011

Yaptığım 2.hata ise elimde bulunan 5 adet balığı koyucak başka yerim olmadığı için akvaryuma koymam oldu.

Tabanda 3 kilo prodac fondo vivo kullandım ve ayrıca kahverengi sert yuvarlak şeklinde akvaryumcunun gübre dediği topraktan 1.5 kilo kullandım.Üzerine 60 kilo hagen koydum.12 cm bir toprak yüksekliği oldu.Sizce akvaryum tabanı yeterlimi cuba yetiştirmek için yoksa eklemem gereken başka neler var?

Resim konusunda acemiyim biraz kötü çekmiş olabilirim kusuruma bakmayın lütfen.

Tüm abilerimin ve arkadaşlarımın önerilerini bekliyorum.
    Teşekkür ederim.
    Saygılarımla,
    Anıl GÜVEN

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
    YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Cevap: 390 Litre bitkili kurulumu

Anıl'cım hayırlı olsun. Fakat sanırım çok hızlı bir kurulum olmuş. Bitkileri su oturduktan sonra ekleseydin daha iyi olurdu. Suyu yeni doldurduğun camlardaki hava kabacıklarından belli oluyor :) Ayrıca aydınlatma olmadan neden bitkileri ekledin? Oda bir tartışma konusu. Aydınlatmayı bir an önce çözümlemen gerekiyor. Yoksa yosun sorunu kaçınılmaz. Discus beslemeyeceksen suyu 2 günde 1 değil en az 1 hafta 1 değiştirmeni öneririm. Suyun biraz eskisin. Genel olarak acele olmuş ama umarım daha iyi olur.

Heliak bunu beğendi.
  3. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Öncelik ile aydınlatmadan başlayayım Anıl.

Yukarıda floresan sistemi kapakları erittiği için alınmadı demişsin , bana söydeğin ise her kapakta 3x54 watt T5 olduğunu belirtmiştin. Taban fena olmamış tabi sözünü ettiğin toprak, akvaryum için ise, bazıları süs bitkilerde kullanılan bahçe toprağı kullanıyor. Belkide torf olabilir, kullanmış olduğun.

Aslında kurulumda, tam araştırıp makalelere göz atıp kursaydın tankını, taban kumunu oluştururken, gübre konulup konulmadığını, bu kadar masraf ve hata yapmayacağını çözmüş olurdun.

Kullandığın katkıları sana kim aldırdı bilemem ama,:motz: ne yapacaksın, Sera Aquamarin'i, ne yapacaksın, Aquaaria Clear'i Yazık harcanan paraya yazık, emeğe yazık.

Bence aydınlatma işini çözene kadarda bitki ekleme derim. Bu arada, ben bitkilerini, çam ve zeytine benzettim.

Heliak ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlı olsun Anıl kurulum. İnşallah akvaryum doğru yönlendirmeler ile istediğin kadar iç açıcı olur ve keyif verir. Bitkili konularını genelde görsel takip ederim bana mesaj yazmak düşmez. Yazabileceğim noktalar olursa bilgimiz dahilinde yazarız inşallah.

Başarılar diliyorum.

Heliak bunu beğendi.
  5. Heliak

Heliak

İsim:
    Anıl

Teşekkür ederim.Evet herşey çok hızlı gelişti diyebilirim.Bitkileri kuzenimin gidip bilmeden aldığı için ilk başlarda koymuyordum fakat poşette birşey olur korkusu yüzünden koymaya karar verdim.Evet suyu yeni doldurdum sonrasında resim çekmiştim :).Bitkileri ekmeye mecburdum diyebilirim tam bir bilgimde yok poşette ne kadar durabilir veya bir sakıncası olurmu o yüzden ektim.Işık aslında başlarda vardı sonradan erime yaptığı için kaldırmak zorunda kaldım.Aydınlatma konusunda alternatif çözümler aramaktayım halen.Su tavsiyeniz için teşekkür ederim bende 2 günde bir değiştiriyordum haftalık periyodlara böleyim artık.Hızlı başladım umarım kötü olmaz sonu :).
    Teşekkür ederiyorum yorumlarınız için :)

Murat abi ne kadar kızsan haklısın.Kapaklarda arka kısımlarında takılıydı bugün çıkarttık hepsini.Floresanlar alındı yanlış yazdım.
    Bitkileri zaten en son kısıma bırakıcam abi artık.Hem herşeyi ile oturur.
    Aslında çok araştırdım çok makale okudum diyebilirim.İşte kurarken o heyecan insana çok hatalar yaptırıyor.
    Kullandığım katkı maddelerini önceden almıştım aslında kullanılmaması gerikiyordu bir hatada burda yaptım.Gübreyi ben koyuyordum normalde arkadaşımın demesiyle çıkardım.
    Önceliğim şuan için aydınlatma bir çözüm bulmak abi.

6. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Heliak bunu beğendi.
  7. Heliak

Heliak

İsim:
    Anıl

Evet bugün okudum bende dedim keşke acele etmeseydim ama işte olan oldu şimdi çözümler arıyorum :).
    Murat abi dediğim yuvarlak taşların resmini çektim yüklüyorum.Yapı olrak değişiyor 1mm ile 5mm arasında.El ile parçalanmayacak kadar sert.Tuz ruhu ile salınım testi yaptım herhangi bir köpürme olmadı.

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Lav kırığına benziyor. Açık mı aldın, kapalı kutudamı veya nereden aldın? Sorarsan bulursun ne olduğunu.

Bu arada filtedeki zeolitide çıkarman gerek.

volkantr34 ve Heliak bunu beğendi.
  9. Heliak

Heliak

İsim:
    Anıl

Kapalı kutularda paketlenmişti yani açık abi.Sordum tabanda kullanılıyor gübre dediler.
    Zeoliti yeni koymuştum çıkartıyım mı abi ?

10. Heliak

Heliak

İsim:
    Anıl

Armatürü saolsun Murat abim halledicek :).Aydınlatma sorunum ortadan kalkıyor yani geriye tek Co2 felan kalıyor onuda hallettim mi ver elini tamamen cuba :ay:

11. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Co2 işinide tüp ile hallet derim abi. Bu kadar masraf yapmışsın güzel birşey çıkacak sonunda inşallah. Artık önerilere göre adım adım gidersen iyi olur. Evet lav taşı muhtemelen kullandığın malzeme.

Armatüründe hayırlı olsun şimdiden.

Eğer elimde bitki kalırsa söz bitkilerin benden ;)

Heliak bunu beğendi.
  12. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Fatih Karaköy'e geçersen haberim olsun, çelik halat ve asma aparatı lazım, Anıl'ın armatürüne.

Birde özledim seni.:D

13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Abi Pazartesi akvaryumu alırsam salıda Karaköye gideceğim armatür için. Eğer gidersem ararım seni zaten. Özlemişsindir eminim :F

Bu arada benim akvaryum 50*50*50 olacak arkadan 10 cmini böldürü sump yaptırmayı düşünüyorum. Sump 50*50h*10 olacak. Ps için filan yeterli gelirmi 10 cmlik genişlik.

Heliak bunu beğendi.
  14. Heliak

Heliak

İsim:
    Anıl

Teşekkür ederim Fatih kardeşim :).Trampetimi satar satmaz tüplü sistem ve gübreleri alıcam inşallah.Bitkiler içinde ayrıca teşekkür ederim Fatih :)

15. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Rica ederim abi. İnşallah pazartesi günü alabilirim akvaryumu. Alırsam Karaköye gideceğim için senin malzemeleride hallederim.

Heliak bunu beğendi.
  16. suskunkral_21

suskunkral_21

İsim:
    Dijvar ışık

Lav kırığı kımu iyi bir tercih bir arasında cikletlerde kullanmıştım :F demir oranı çok yüksek tebrik ederim güzel akvaryum :nazar:

Heliak bunu beğendi.
  17. Heliak

Heliak

İsim:
    Anıl

İnşallah Fatih :).

@suskunkral_21
    Teşekkür ederim Dijvar :)

Zeolit çıkartıldı yerine bioball konuldu.

suskunkral_21 ve murer bunu beğendi.
  18. Heliak

Heliak

İsim:
    Anıl

Arkadaşlar biliyorsunuz ki bu akvaryumu kurarken çok hata yaptım bunların biriside balıkları eklemem.Balıkların yemlerini vermem de bir sakıncası olur mu?

19. Heliak

Heliak

İsim:
    Anıl

Sera nitrivec eklendi.

murer bunu beğendi.
  20. Heliak

Heliak

İsim:
    Anıl

Akvaryum kenarlarında oluşan küçük köpürüklerin nedeni nedir arkadaşlar ?

Ayrıca Eheim Jager 300 watt ısıtıcı kullanıyorum.Isıtıcının gösterdiği derece 24 fakat ölçümlerde sürekli değişiyor 26.5 ile 27.5 arasında.İlk resimde gösterilen OK 24 dereceyi işaret ediyor fakat ölçümlerde öyle değil.Ama bu OK'un arka kısmında kalan kırmızı şeritin yerinde oynama gibi bir durum söz konusu.Yani arka kısmından bir yere takılıp OK'un gösterdiği derece 24 olsa bile ısıtıcının ayarladığı sıcaklık farklı oluyor.Umarım derdimi anlatabilmişimdir.Yanı ısıtıcının kalibrasyonu bozulduğunu düşünüyorum.Ayarladığım sıcaklığı vermiyor.Kırmızı şeritin kaydığını düşünüyorum.Bunu nasıl düzeltebilirim?

Konuyu buldum ama yinede ayarlayamadım.Elektronik sıcaklık ölçer kullanıyorum emin değilim ne kadar net ölçtüğüne.Bir kaç gün deneme yanılma ile ayarlamaya çalışıcağım.

Sayfayı Paylaş