1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

3x18 watt floresan armatür yapımı

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde murer tarafından 8 Mart 2010 başlatılmıştır.

1. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    İster DIY deyin ister fabrikasyon, arkadaşlar. kıvır:gif

Yanımda çalışan arkadaşıma, bitkili tank kurmaya karar verdik. ;) Tank ölçülerimiz, 65*30*40h olacak cam siparişleri verildi, bizde bu arada boş durmayalım dedik ve başladık 3x18 watt floresan armatür yapmaya. pala.gif Kullanacağımız floresanlar, Aquastar, Grolüx, TDL 965, etanj düy kullandık, önüne cam koymamak adına. burda:gif Zaman kontrolünüde unutmadık, eee burda çalışıyor adam kim açıp kapatacak aydınlatmayı. dön:gif

Bu gün bayağı bir yol kat ettik, yarına birşey kalmadı, sadece, balastları gizleyecek üst kapak ve zaman saati, ertesi günde boyaya geçeriz. dön:gif

Buyrun yapım aşamaları, sakın kızmayın resim bol, ama uygun formatta olduğu için kolay açılacak sayfa ve yarında devam aşamaları eklenecek. :helalolsun:

Bu filmi dikkatlice izlemenizi tavsiye ederim sonu süper bitiyor, aynı Türk filmi gibi, süprizzzzzzzzz. gizli:

İlk olarak 65*35 olarak 1 mm. alimünyum saç kestirilip cakacıda, açılı olarak kıvrıltırıldı.

Etanj (Su geçirmez) duylarımız.

Duylar için yer tespiti yaptık.

Sacın kenarları elimizi kesmesin diye eğe yardımı ile tesviye edildi.

Duylar için yer tespiti yaptıktan sonra başladık duyu yerleştireceğimiz delikleri delmeye.

Yan kenarları cakada makineye girmediği için iş başa düştü, sacımızın ince oluşu ve yan kapak ve tankın üzerine oturturmak için ayak bağlamak adına armatürün kenarları düzenli bir şekilde, içiri doğru büktük.

Benim çırakta bana yardımını esirgemedi, uyuyarak olsada. :F :F :F

Gene kenarları eğe yardımı ile tesviye ettik. İlgi büyüktü aramatüre, duyan garson geliyordu. haha:

İşin zaman alan ve uğraştıran kısmı buydu, duyların orijinalliğini bozmamak adına, eğe parmaklarımızı uyuşturdu. montz:

Duyları yerine oturtturduk ve hemen floresanları takmaya başladık. :basardim:

Volkan kardeşimin aldığı floresanlar, yorduk onu biraz. pardon:gif

Zaman saatinide unutmadık.

Balastların montajını yaptıktan sonra, tesisatı çekmeye geldi sıra.

Tesisat işi bittikten sonra, işçiliği biraz arttırmak adına, sabitliyici ve ızdırap ile kabloları kasaya sabitledik.

Buda tesisatın bitmiş hali. :horon:

Buda şimdilik final. :basardim: :basardim: :basardim:

Eeee şimdilik bu kadar, yarın üst kapak ile devam edeceğiz, bu arada mutfağıda mafvettik. Yorumlarınızı merak etmiyor değilim hani..

aha:

2. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Çok temiz işçilik,tebrik ederim.
    Aquastar ortada olsa daha iyi olmazmı?
    Volkan okuyunca kesin yazacaktır,ben önce davranayım ama soru formatında :
    Elektronik balast %30 civarında verim kaybına sebep oluyormuş,katılıyormusunuz?

3. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz

Murat abi bende bundan yapayım diyecem ama bu kadar temiz işçilik ve bu kadar güzel bir sonuç hayatta elimden gelmez. :( Ama bizim labaratuvarımızda remzi abi var ona yaptırabilirim. :heyo:
    Yapılacak akvaryumun ölçüleri benim akvaryuma uyuyor 65 olmasada 5 cm lafı olmaz herhalde aramızda. sağol.gif
    Florasanları ne kadara aldın Murat abi? saat:gif
    Bu arada söylemeyi unutmuşum Murat abi affola mükembel birşey olmuş eline koluna sağlık. Ne yalan söyleyim insanın elemanın olası geliyor. :D

4. taygun

taygun Guest

Bu nasıl amatörlük ben anlamadım. Fotoğraflarda işi yapan sen gözüküyorsun ama aslında bunların hepsi photoshop değil mi? Hadi itiraf et bakalım. em34: em34:

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Teşekkürler, Serdar abi.
    Daha henüz akvaryum yok ortada floresanlar alaade takıldı, deneme amaçlı.

Elektronik balastlar kaliteli olmayınca, malesef dediğinde haklısın. Şu bir gerçektir ampulü kaç watt kullanıyorsan, o watta balast ile beslersek kayıp yaşamayız. Bu armatüre kullanmış olduğum flex marka, adamlar o kadar üç kağıtçıki, çift etiket var üzerinde, 36 watt diye alıyorsunuz, üstteki etiketi kaldırın altta orijinal etiketinde 18 watt yazıyor, buda bizim üç kağıdımız. Kendi armatürümde İtalyan malı Relco kullanıyorum, çokda memnunum.

T5 kullanacaksak kesilikle kaliteli balast derim, birde 54 watt ise 54 watt T5 balast ile beslenmeli. 55 watt PLL ampul balastı olmaz..

Bence DIY kavramı, topluca yaptığımız,ps ve bunun gibi olmalı, Tamer abi.
    Hakkını vermeliyiz.....

Ben güvenemiyorum turşu bidonuna,vs. Yapılacaksa uygun rekor vs, alınmalı. plastiğe hortumun tutacağını hiç sanmıyorum.
    Bende gariplik var sanırım......

Alıntı sahibi: ozgr üzerinde Dün 11:17:39 ÖS
    Murat abi bende bundan yapayım diyecem ama bu kadar temiz işçilik ve bu kadar güzel bir sonuç hayatta elimden gelmez. Ama bizim labaratuvarımızda remzi abi var ona yaptırabilirim.
    Yapılacak akvaryumun ölçüleri benim akvaryuma uyuyor 65 olmasada 5 cm lafı olmaz herhalde aramızda.
    Florasanları ne kadara aldın Murat abi?
    Bu arada söylemeyi unutmuşum Murat abi affola mükembel birşey olmuş eline koluna sağlık. Ne yalan söyleyim insanın elemanın olası geliyor.

Atlamışım mesajını Özgür. Üç kere üst üste mesaj yazdım, kusura bakmayın.

Sen beklemeye devam et. zamanı gelince ben sana haber vereceğim şurda 6 gün daha bekleyeceksin acele yok bu işlerde, Floresanlar fazla para tutmadı.

6. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz

Murat abi sözünden çıkmıyoruz ya sende sürekli bekletiyorsun vallaha bizim. haha:
    Tabiki bu bir şaka sen ne dersen o Murat hocam. Hele yeni peyzajı gördükten sonra sözünden hayatta çıkmam. saygılar:gif

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Beklemekten zarar gelmez Özgür'cüğüm. Beklemenin karşılığını fazlası ile alacaksın, hiç bir sıkıntı çekmeyerek.
    Sen benim, ilk bitkili kurulumumu yaşasaydın, akvaryumu evden içeri sokmazdın. Şaka gibiydi sabah camları kazıyordum, akşam camlar halı saha gibi yemyeşil oluyordu. Ne bitkeleri sakal yosunundan kaybettim. Neden dersen, malzemeleri, bitkileri aldım, geldim kurdum, kurmaz olaydım.. Her akşam akvaryummu temizlenir yaaa.

Kısacası beklemekte yarar var, zarar yok Özgür.....

8. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz

Aman abi ne hayallerle çıktım ben bu yola öyle birşey yaşasaydım belkide direk suyu boşaltıp babama hediye ederdim akvaryumu herhalde. :)
    Sen ne kadar bekle dersen o kadar bekleriz abi sorun değil. Zaten izleyebileceğimiz 5 tane canlımız var onlara bakıyoruz bizde avunuyoruz.

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Murat abi artık sen aştın bu işleri. Yakında seri üretime geçmen lazım. :helalolsun:

10. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Kardeşimi beceriklilik konusunda yanlız bırakmayayım dedim. Bu işlerde bütün yük senin sırtında Reis.

Daha dur, bundan sonra sırada, tuzlu su ve led armatür gelecek.

Yakında bu sinemada....

11. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Muratçım diyorumki 2 aquastar 1 coralstar etanj duylarda hazır oksitlenme yapmaz akvaryumda hazır hani diyorum olmazmı diyorum . :heyo:

12. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Olur olmasınada abi, konu gerektiği yere varmaz. Sen bu filmi seyretmeye devam et, anlıyacaksın. saat:gif

13. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Murat abi kapak gerçekten çok güzel olmuş eline sağlık.. Yeni akvaryuma kapağı nasıl yapacağımız belli oldu. :)Yani başını ağrıtıcam mesajı vermeye çalışıyorum :D Asıl sevindirici olay sanırım final zamanı yaşanıcak can:gif
    Serdar abi bu balast ve aydınlanma olayı bende paranoya haline geldi.. Florasanları aldığımız yerde ki eleman % 30 az yakar demişti.Gene başka bir forumda sordum orda bana açıklayıcı bir link verdiler.Kullandığım elektronik balast Türkiye'nin en iyi yerli üretim balastını yapan firmaymış.. Elektrikçimde en iyi seçimi yapmışsın dedi ama 1 x 18 watt olarak.. 4 x 18 olarakta Tridonic markasını önerdi.. Florasanın ömrünü uzattığını herkes gibi oda söyledi.. İyi bir elektronik balast alarak ilerde değiştireceğin florasan parası ile bunun parasını zaten çıkarıyorsun diyede not düştü.. Ama ben aydınlanıp aydınlanmama olayını taban bitkilerine bakarak anlıyodum.. Ama şimdi gelin görün ki florasanların hepsini değiştirdim.İstediğim büyüme hızını yavaşlatma olayına kavuştum.. Fakat taban bitkiside bırakmadım. :) Bitkileri hızlı büyütüyor diye grolüxte bırakmadım.. Acaba florasanları değiştim diye mi kendine geldi yoksa grolüx bırakmadım diye mi kendine geldi kafa karıştı iyice anlayacağınız.. Bir yandan balastım iyi deniyor ama 4 x 18 watt olmasına garanti verilmemeside ayrı bir muamma.. Yani ben iyice dağıtmış durumdayım kafayı toparlayabilen buyursun gelsin. smiley18.gif

14. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Murat abi mutfakta iyi olduğunu duymuştuk. ;) ;) ;)
    Tebrikler abi temiz işçilik (aman müşteriler ve belediye görmesin mutfağın halini hocam) :D :D :D :D saygılar :heyo:

15. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Volkan'cığım yaparız kafanı yorma. :heyo:

Teşekkürler Mesut. Mutfakta her türlü mamulü çıkartıyorum, mönüyede armatürde ekleyeceğim. smiley18.gif

Evet arkadaşlar, geldik finale. Bu gün üst kapağı ve yan kapaklarıda büktürtdük, cakacıya, ve başladık montaja. kıvır:gif

Panç ile başladık, zaman saatinin deliğini delmeye.

Şarjlı matkap, pilden bizi yarı yolda bıraktı, hemen benim dül dül hızır gibi yetişti. Hemen çektik bir kablo ve yolun ortasında başladık delmeye, kapağı. :F :F :F

Yan kapakları monteleyip tesfiye ettikten sonra, akvaryum camına bire bir otursun diye kanalda yaptık.

Ve floresanlarıda taktıkdan sonra, verdik startı. Kapakta reflektör kullanmadık, zaten kapağın içi işimizi görecek kadar parlak durumda. İlerde taban bitkisi yapacaksak sonradan reflektör eklenebilir.

Buda kapağın üzerine eklediğimiz, zaman saatimiz, yanınada bir anahtar koymayı ihmal etmedik. Oldu ya okuldan geldik, haha: zaman uymadı, ışıklar kapalı, saatin ayarı ilemi oynayalım, tabiki hayır, basacağız anahtarımıza seyredeceğiz balıklarımızı, bitkilerimizi. dön:gif

Geldik filmin sonuna. Mendilleri hazırlayın, Türk filmi ya, şaka şaka. Bu filmin sonu sevinçle bitiyor. :heyo:

Platformumuzda, daha tanışamasak bile, benim çok sevdiğim, değer verdiğim, içtenliği ile, efendiliği ile tanınan, akvaryumu yokken bile forumdadan hiç ayrılmayan, öğrenci arkadaşımız Özgür kardeşime benden, çam sakızı çoban armağanı.

Bekledin azmettin, işte sana kazancın. :basardim: :basardim: :basardim:

Yalnız bir şartım var, Gün içinde, müsait olduğun zaman, Sakarya'dan bir otobüse atlıyorsun ve bana geliyorsun. Yoksa senin ile tanışamayız....... Kargo yapmam... males:

Başarılarının devamını diliyorum, hep böyle kal Özgür.....

aha:

16. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Vayy Murat abi büyük jest büyük jestleride büyük adamlar yapar :helalolsun: :helalolsun: :helalolsun: :helalolsun: :helalolsun: :helalolsun: :helalolsun: :helalolsun: :helalolsun: :helalolsun: :helalolsun: naz:

17. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz

Vay be helal olsun Murat hocam Büyük adamsın ya. :heyo: :heyo: :heyo: :heyo: :heyo:
    Sen iste ben Ankara'dan geleyim abi ne demek. :helalolsun: :helalolsun: :helalolsun: :helalolsun:
    Çok teşekkür ederim o kadar zaman ve emek harcamışsın bunun için ben gelmeyimde kim gelsin be. :cicek: :cicek:

18. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Eyvallah kardeşim, büyüklük değil aslında, bu duygu tarif edilemez yaşanır..... :horon:

Bir ara uyandın gibi hissettim ama, sana bunlar az bile Özgür kardeş. Amacından sapma yeterlidir benim için, yarın telefonlaşırız, Umarım beğenmişindir...Güle güle kullan........

19. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz

Beğenmek ne kelime abi bayıldım. :helalolsun: :helalolsun: :helalolsun:
    Vallaha bunun altından nasıl kalkacam bilmiyorum ama bulacaz bir yolunu artık. aha:

20. taygun

taygun Guest

Tebrik ederim Murat. Vallahi mükemmel bir davranış. Ne desem bilmiyorum ki.

em34: :cicek: em34:

Sayfayı Paylaş