1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü-Akvaryum Portalı

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde brkfrt tarafından 5 Kasım 2011 başlatılmıştır.

 1. brkfrt

  brkfrt

  Mesajlar:
  1.797
  İsim:
  Burak Fırat
  [​IMG]

  İlk olarak İngiltere'de kurulan ''Hayvanları Koruma Derneği'' dünya da hayvanları korunması adına ilk adımı atmıştır. Daha sonra farklı ülkelerin hayvan hakları temsilcileri 1931 yılında toplanarak 4 Ekim gününü “ Hayvanları Koruma Günü” olarak ilan etmiştir. Bu günün anlam ve öneminin özellikle çocuklar açısından idrak edilmesi insanlık adına sevindiricidir. Yaşadığı çevreye zarar veren tek tür insan olsa da bu konuyla ilgili gelişmeler sevindiricidir. Akvaryum Portalı gibi bilinçli insanların bir arada olduğu bir platformda elbette insanlık dersleri vermek yerine ''Hayvan Hakları'' ile ilgili dünyada ve Türkiye'de yapılan güncellemelerden bahsetmek daha doğru olacaktır.

  Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi,Paris’te UNESCO Sarayında 15 Ekim 1978 tarihinde ilan edilmiş ve hayvanlarda hukuk altında korumaya alınmıştır. Dünya da gelişen bu düşünceye ülkemiz de seyirci kalmayıp; “Hayvanları Koruma Kanunu Tasarısı” TBMM'den geçmiştir. Kanunların uygulanmasına yardımcı olmak ve her türlü denetimi yapmak adına ''Hayvan hakları federasyonu: HAYTAP'' kurulmuştur. Kurumun işlevi ve etkisi ciddi boyutlardadır. Hayvanları koruma ve onların haklarıyla ilgili her türlü bilgiye ulaşmak adına resmi sitelerini ziyaret etmekte fayda var.
  HAYTAP - Hayvan Hakları Federasyonu

  Akvaryum portalı-Sucul yaşamın bilgi deposu olarak elimizden geleni yaptığımızdan ve yapacağımızdan kimsenin şüphesi yoktur.
  [​IMG]
   
 2. sconat

  sconat

  Mesajlar:
  454
  İsim:
  Ozan Sıdal
  Cevap: 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü-Akvaryum Portalı

  Her zamanki gibi ülkemizde geç alınmıştır hayvan hakları gündeme.Güzel yazı kutlarım.
   
  brkfrt bunu beğendi.
 3. cimlikaya

  cimlikaya

  Mesajlar:
  2.268
  Yer:
  İST.
  İsim:
  Teoman Çimlikaya
  Cevap: 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü-Akvaryum Portalı

  Hayvanları koruyalım sevelim.Hayvanı seven benide sever.:heyo:
   

Sayfayı Paylaş