1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

4 Ekim Hayvanları Koruma Gününüz Kutlu Olsun

Başlığı 'Etkinlik-Duyuru-Haber Portalı' kategorisinde BassKiller tarafından 4 Ekim 2011 başlatılmıştır.

1. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz
    Tüm portalın 4 ekim hayvanları koruma günü kutlu olsun...

ozgun_cyprus ve Onur G. HİTİT bunu beğendi.
  2. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Cevap: 4 Ekim Hayvanları Koruma Gününüz Kutlu Olsun

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü kutlu olsun.

Çevremizi her geçen gün biraz daha batırıyoruz.

Her geçen gün hayvanların yaşam alanlarını binalar yaparak işgal ediyoruz (sonra da "arabama kuş pisledi, balkonuma kuş pisledi, köpek beni kovaladı, kedi elimi tırmaladı" diye kendimizi haklı gibi göstermeye çalışıyoruz).

Bu dünyanın tamamen bize ait olduğunu düşünüyoruz (ve yanılıyoruz).

Sonuç olarak; dünyayı yaşanmaz bir hale getiriyoruz.

Tehlikeli olan pek çok hayvan türünü (iğrenç, berbat, kötü yaratıklar" olarak tanımlamaya devam ediyoruz. Halbuki en tehlikeli canlılar bile sadece beslenmek, yuvalarını korumak, yavrularını korumak, kendini korumak için öldürürler (yılandan piranhaya, timsahtan aslana, köpekbalığından örümceğe, akrepten arıya kadar bu böyledir). Zevk için, ego tatmini için öldüren tek canlı türü olduğumuzu ve açgözlü olduğumuzu unutup hayvanları "iğrenç, tehlikeli, beter yaratıklar" diye suçlayabiliyoruz. İşin kötüsü, bunu çocuklarımıza da öğretiyoruz.

Pek çok şey lafta kalıyor. Doğa sevgisi, hayvan sevgisi lafta kalıyıyor. Bunu lafta bırakmayanlar ise "deli" muamelesi görüyor (benim gibi).

Pek çok insan kendisini "hayvansever" sanıyor, aslında canlı koleksiyonculuğu yapıyor. Yani aslında "hayvansever" değiller, "besledikleri nadir ırkın ve türün adıyla sağa sola caka satıp, nadir olmayan canlı ırklarını ve türlerini besleyenleri küçümseyen canlı koleksiyoncusu kişi" oluyorlar. Yabani güvercinleri "işe yaramaz, yem vermeye değmez" olarak görüp besledikleri özel ırk güvercinlerin nasıl taklalar attığını ve bilmem hangi adamın binlerce TL para önerdiğini ballandıra ballandıra anlatanlar var. Evinde beslediği cins köpeğinyle gurur duyup ve ne kadar büyük bir "hayvansever" olduğunu anlatıp, sokaktaki zavallı ve atılmış köpeye "uyuz sokak iti" muamelesi yapanlar var. Buna benzer durumlar akvaryum camiasında da var. Çok zaman etrafta görüyoruz, hepsi "akvarist" ve "hayvansever" geçinmekteler.

Gerçek hayvanseverlerin bu anlamlı gününü kutluyorum. Unutmayın; doğa bize ait değildir, onu hayvanlarla paylaşıyoruz!

3. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran

İlginiz için teşekkürler ve de hatırlatma için...

Onur G. HİTİT bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlısı olsun tüm ama tüm hayvanlar için.:)

Onur G. HİTİT bunu beğendi.
  5. hasan1980

hasan1980

Yer:
    izmir
    İsim:
    Tolga Has

Herkez gerekli özveriyi ilgiyi ve şevkati gösterirse bu dünya daha iyi bir yer olucaktır. Tüm hayvanlara ve dostlarına kutlu olsun.

6. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Temel abi,

Her hayvanlar için hayırlı olsa keşke her gün binlerce hayvan katlediliyor dünya'da malesef.. :( :/

Saygılar..

7. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Maalesef Yavuz kardeşime katılıyorum.:por:

Sayfayı Paylaş