1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

40 LT'den 150 LT'ye Terfi Ettim

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde protokol tarafından 5 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. protokol

protokol

Merhabalar... Öncelıkle şöyle anlatayım; Ben 40 LT bır canlı doguran akvaryumu yapmıştım amatörce.Sitenizdeki 100 LT üzeri canlı doğuran tanklarını görünce, bende 150 LT bır canlı doğuran tankı yapmayı düşündüm..

İlk Amatörce Akvaryumum... Bunu tarifleriniz olursa yavru akvaryumu yapabilirim artık boşa çıkıyor.

Yeni Kurulumu devam eden 150 LT'lik tankım

Daha kurulumu devam ediyor.Akvaryumun biraz bitki siparişi verdim.Akvaryumu dolduracak kadar değil tabiki ama yinede imkanlarım el verdikçe birşeyler yapacağım inşallah. Bu akvaryumda önerileriniz nelerdir?Ben tek çeşit lepistes tankı yapmayı düşünüyorum.Yavrular doğsun, otlara saklansın, büyüsün... Bu tarz birşey düşünüyorum. Şimdi diyeceksiniz ; ''Neden dış filtre yok?'' İmkanım ona el vermez kesinlikle.Böyle bir durumda neler önerirsiniz? İşin uzmanları burada...Tavsiyelerinizi kesinlikle dikkate almak zorundayım. Forumu takipteyim.Gelecek yorumlar benim için önemlidir.. Saygılar sunarım. Yapılacak tavsiye ve yorumlara şimdiden teşekkür ederim.

M.D.1

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlı uğurlu olsun. Kararınız çok yerinde olmuş. Fitrasyonda değişiklilik düşünüyor musunuz, yoksa mevcut iç filtre ile devam mı edeceksiniz ? İç filtreden çıkan kabarcıkları sevmiyorum açıkcası bu yüzden sordum. Daha etkin bir filtre eklerseniz rahat edersiniz. Mevcut iç filtreyi modifiye etmenizde mümkün. Dıy filtre portalında birçok örnek bulabilirsiniz bu konuyla alakalı. Hazır almak niyetiniz veya imaknınız varsa şelale filtrenin daha faydalı olacağını düşünüyorum yine artı olarak. Kabarcık görünümü ortadan kalkar böylece ve filtrasyonda daha etkili olur.

Bitki konusunu ilgili arkadaşlara bırakmak zorundayım. Size başarılar dilerim kurulumunda. Akvaryumun ilerleyiş aşamalarınıda paylaşırsanız mutlu oluruz.

3. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Ahmet Bey güzel bişey olacağa benziyor. Gelişmeleri aktarırsanız seviniriz. Hayırlı olsun.

Saygılar...

4. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal

Hayırlı olsun kararınız Temel abinin dediğine katılıyorum filtrasyonu güçlendirerek başlayın daha sağlam bir kurulum olsun.Bu tarz paylaşımlarımız var kendin yap bölümünde.Büyük akvaryumların keyfi başka oluyor. aliye:gif

5. protokol

protokol

Temel bey Çok tesekkur ederım yorumlarınız için hemen anında şelale takıyorum.. Kesinlikle söyledikleriniz dikkate alınacaktır.. DIY filtre bolumlerındıde arastırdım fakat ımkan pek yok yerım musaıt degıl ve maddı ımkanlar bu yonde el veriyor. Olumsuz ne tür sonuclar alırım bu filtre ile..
    Yorumunuz ıcın tesekkurler gelısmelerı elbette aktaracagım..
    Tşk yorumuzun için. kesinlikle katılıyorum size büyük akvaryum bi başka deniz manzaralı oldu odam biraz :basardim:

6. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Öncelikle yani akvaryumunuz hayırlı olsun demek istiyorum.. Yavru tankınızda sanırım kuarzt kum kullanmışsınız gayette yerinde bir seçim olmuş.kuartz kumda çok faydalı ve bitkilerin rahat gelişim gösterdiği bir malzemedir.Yeni tankınızdada dere kumu kullanmışsınız iyi yapmış fakat az yapmışsınız.Bitkili bir akvaryum yapmak istiyorsanız tabanınızı yükseltmeniz gerekiyor.Şuan olsa olsa tabanınız 4 cm gibime geliyor. Bitki köklerinin tabana daha iyi tutunması için tabanın yükseltilmesi en azından 2 katına çıkarılması şart.. Zırt bırt yerinden çıkan bitkiler insana illallah getirtiyor ve ufacık bir ayrıntıdan dolayı insanları akvaryumun bu dalından soğutuyor.

İç filtreniz 150 lt'ye yetmez gibime geliyor.Zaten Temel abide o konuya dikkatinizi çekmiş.Kesinlikle dıy yapımlarımıza bakmanızı öneriyorum bende.. Çok ufak maliyetlerle o iç filtreden harika bir dış filtre yapabilirsiniz.. Mevcut filtreniz tankınız dolmaya başladığında o yükü kaldıramamakla beraber içeri doğru sürekli hava üfleyerek bitkilerininizinda savrulmasına eğilip bükülmelerine sebep olacak.Enine koyarsanızda bu sefer ön cama çarpan hava kabarcıkları boyuna dağıldığında göz zevkinizi bayağı bir etkileyecek.. Piyasa araştırması yaparaktan ucuz bir dış filtre edinebilirsiniz.. Tabii işin maddi yönüne siz karar vereceksiniz.. Şuan bişey yapamam diyorsanızda mevcut olanı en iyi şekilde değerlendirmemiz lazım..

Yavru tankınızda ki bitkileri ana tanka aktarabilirsiniz mesela.. Yavru tankında sadece cabomba bıraksanız dahi yeter illa bitki ordada olsun diyorsanız.. İlk etapta kumumuzu yükseltmeye bakalım.. Adım adım ağır ağır ilerleyelim birden olmuyor bu işler.. Ben bu işi yapıcam diyorsanız 1-2 aya 10 numara bitkili bir akvaryum haline getiririz tankınızı.. Resimlerinizi gördüğünüz o bitkili tanklar aylar veren çalışmaların ürünüdür yani sizi yanıltmasın.. bitkiler ekilir ekilmez o hale gelmiyorlar. ;)

7. protokol

protokol

Volkan abi ilk başta bu fikirlerinizi yazma zahmetne katlandıgınızdan dolayı çok teşekkürler ederim. Kum yukseltme önerinizi dikkate alacağım parça parça yukseltecem inşallah. Dış filtre konusunda ise şu anda imkanlar el vermiyor fakat bir araştırmada bulunacağım yinede. inşallah uzun vadede güzel bir bitkili akvaryumum oluşur her anımı sizlerle paylaşacağım.ç Yavru akvaryumumdakı bıtkılerı oylece tutuyorum orda ana tankımın suyunu bugun doldurdum daha dinlensin biraz siparişini verdiğim bitkilerde gelince siz büyüklerimden bitkileri nasıl dikmem gerektiğine varıncaya kadar danışacağım. Birde bitkilerde epey para tutuyor akvaryum oldukça büyük geliyor bana henuz buyulugune alışamadım huh: İnşallah bende aranıza giriyorum.. Birde toplu bir lepistes alımı yapacagım forumdan bir abimiz varmıdır ticari konular konusuluyormu bılmıyorum ama yanlış birşey yaptımsa affola.

8. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Rica ederim.. Yardımcı olabiliyorsak ne mutlu bize.. Forumumuzda her akvaryum dalı ile ilgili fazlasıyla bilgi bulabilirsiniz.Bitkiler hakkında olsun yerleştirilmesi olsun bakımı olsun vs vs hepsi için bölümlerimiz mevcut.. Tankımız hazır olana kadar orda ki bilgileri okuyarak , temeli sabıra dayalı akvaryum olayımızın en sağlam adımını atmış oluruz.Acele edersek eğer istenmeyen olayları yaşamaktan kurtulamayız.Bitkiler için ise ilanlar bölümümüze bakacak olursanız eğer orda işinize yarayacak fiyatta ve çeşitte bitki satan diğer üyelerimizlede tanışabilir ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Ticari konulara girmiyor pek senin kisi zaten o yüzden problem yok. ;)

9. protokol

protokol

Tavsiyeleriniz üzere 10 Kg daha dere kumu ilavesiyle kum seviyesini yükselttim.. ve yine tavsiyeleriniz üzere iç filtrenin şelale aparatlarını taktım.. birkaç daha bitki ilavesi oldu yarın gelecek olan kargoyla bir miktar daha bitki ilave edecem.. bir dişi bir erkek lepistes 5 tanede yavru saldım akvaryuma suyun durumu nedir yaşam koşulları oluşmuşmu bu açıdan kontrol için... Saygılar.

Tankımın Son hali

10. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Son hali güzel. Ben beğendim. Ama döngünün oturması için biraz zaman lazım. Güzel gidiyorsunuz tebrik ederim.

11. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar

protokol (profilinize isim eklemediğiniz için rumuzunuz ile hitap ediyorum), arkaplan olarak siyah düşünürseniz gayet güzel olur. Ya da koyu mavi. Ama bitkili akvaryumlarda arkaplan siyah gayet güzel oluyor.

12. protokol

protokol

Arkayı Siyah düşünüyorum bende.. Yolum düşünce Gerekli malzemeyi alacam. Ayrıca profılımde ismim yazıyordu daha oncekı mesajlara bakarsanız ısmımle hıtap edıyordu herkes ama silinmiş nedense tekrar girdim huh:.. Saygılar.

13. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı

Hasan abiye katılıyorum siyah arka fon çok güzel oluyor akvaryumlara nerdeyse hepsine

14. protokol

protokol

Bugün Gelen kargoyla biraz bitki ilavesi daha yapıldı... 10 çeşit yaklaşık 140 kök bitki ekili vaziyette şu an.. taban Sera marka flore plus tablet bitki gübresi ile güçlendirildi.. Ayrıca Deep Fix Sıvı bitki gübresi ilave edildi.. Son resimler.. (Arkayı siyah yapacam en kısa zamanda şimdilik boş duruyor gözünüze batacak mutlaka ama şimdilik maruz görün.

Henüz yavruların saklanacağı kadar bölgeler oluşmadı gibi geliyor bana.. sizlerin görüşlerinide merak ediyorum .. Saygılar.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Görüşlerimiz nasıl olacak gittikçe güzelleşen harika bir görünüme kavuşan bir akvaryum var karşımızda. Arka fon yapıldığında çok daha güzel görünecek. Bitkiler şimdilik güzel tabi önemli olan uzun vade de sağlıklı gelişmeleri. İnşallah bitkilerde sağlıkla akvaryuma yayılır ve hedeflenen akvaryum yakalanır. Güzel gidiyor ellerinize sağlık tebrikler. em34:

16. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı

Bir kaç mango kökü koysan onuda javamoss kaplasan güzel olur gibime geliyor javamoss yavrular için çok güzel bir saklanma yeri oluşturur.

Büyümesi biraz geçtir sabır edersen çok güzel elde edersin

17. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Ahmet bey tebrik ederim gayet hızlı bir giriş yapmışsınız.. Bitkiler falanda gayet sağlıklı gözüküyor.. Hobiciden mi aldınız petshop'tan mı ? Rotalaların kızarıklığı co2 takviyesi yapmaz iseniz sönecek ne yazık ki.. Zamanla kararıp kızarıklığını kaybediyorlar.

Tabandaki kare halinde yerleştirilen bitki glossotigma falan mı acaba ? Tek göze batan ise yukarıya uzatılan hortum olmuş ama onunda sebebini bildiğimizden yapacak bişey yok.. Onuda kaybedicez ilerde ;)

18. protokol

protokol

Volkan bey Yorumunuz için Teşekkürler.. İleride kaybedelim inşallah o yeşil hortumuda :) bitkiler internet uzerınden bir petshoptan aldım fiyatları gayet makul. çokta şahane bi paketleme yöntemiyle elime sorunsuz ulaştılar.. Co2 takviyesi yapmayı düşünüyorum mayalı sistem kuracam kısmetse. Onuda çalışır halde size gösterecem inş. Her ne kadar güvenlik sorunu olsada gerekli önlemleri alacak kadar bilgiyi edindim araştırmalarımla.. Tabandaki Yeşil Plaka fayansa balık ipiyle tutturulmuş bir miktar riccia fluitans. Baş etmesi biraz zor olsada uğraşacaz inş.

Saygılar..

19. protokol

protokol

Tekrar merhaba...

Akvaryuma bir miktar balık ilavesi oldu ve tavsiyeniz uzere CO2 sistemi kurdum.. şuan bir kaç kabarcık CO2 çıkmaya baladı bile.. umarım güzel olur herşey.. Birde şunu soracam bildiğimiz sarı ampul ilavesi yapsam bir 100 wat'lık nasıl olur diye düşündüm. bitkiler bol bol gün ışığı görüyor onun dışında florasan bir kaç saat sönük kalıyor hep açık.. birde günde 4-5 saat sarı ampulle takviye yapsam faydası olurmu? bitkilerdeki ilerlemeyi hergün gözlemliyebiiyorum. 20 adet zeytin 15 adet gül filizi var şuanda filizlerin çabuk gelişimi ve daha çok üretim için ampulde olur derseniz hemen onuda sisteme dahil edeyim.. Saygılar..

Şuan 36 Watt florasan çalışıyor sadece.. açıkcası yeni florasan eklemek için kapağıma kıyamıyorum deldirmek işime gelmiyor o yüzden ampul için görüşlerinizi bekliyorum.

20. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Ampulü hiç denemedim.Neden denemedim , bitkilerin ihtiyaç duydukları değerler önerdiğimiz florasanlarda olduğundan dolayı denemedim.. olma:gif O ampulu yaktığınızda akvaryumun içi aşırı aydınlık olacaktır.. Sizin gözlerinizi geçtim balıkların halini düşünemiyorum bile saat:gif O lambanın değerlerini bilmediğim gibi akvaryumun heryerini ortak aydınlatabilecekmisiniz birde o var.. Bitkileriniz ışık nerden fazla gelirse oraya doğru yönelecekler ve yamuk yumuk görüntülerle karşılaşacaksınız..

Sayfayı Paylaş