1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

400 ve 180 lt Akvaryumlara Başladık ( Yeni Resimler Safa 6 da.)

Başlığı 'Akvaryum ve Dekor Yapımı' kategorisinde _ERKAN_07_ tarafından 1 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. _ERKAN_07_

_ERKAN_07_

İsim:
    Erkan ÖZEN
    Arkadaşlar çok şükür cumartesi günü yeni akvaryumlarımın imalatına başladım. :basardim: :heyo: :basardim: Yeni akvaryum kuracak ama fazla bilgisi olmayan yada çok iyi bilgisi olupta hatalarımı görmeleri için adım adım fotoğrafladım buyrun seyredelim.

* İşe demir doğrama iskeletini yapmak ile başladım

* İşe devam ederken babam yavaş çalıştığım için maaşıma zam işime son verdi aldığı gibi kaynak makinasını kendisi yapmaya başladı buda benim işime geldi aslında. pala.gif

* Babamında yardımı ile iskeletimizi bitirdik ama ertesi gün bazı yerlerden sıkıntı yaşayabiliriz diye ek yerler yaptık ama makinamız evde olduğu için çekemedik onuda en son çekeriz artık.

* İskeletimiz tamamlandı ve mobilyacı ahmet ustama götürdüm şimdi sırada sump vardı ama pek bilgim yoktu bende düşündüm üstadlarımızdan Olcay ve Orhan abimizi ziyaret edelim dedim. Uzun süre görüşmeden sonra çok iyi bilgiler ve tavsiyeler aldım önceki düşündüğüm bir proje üzerindede çalıştık ama olamayacağını anladık ve vazgeçtik bizde yenisini yapmaya karar verdik tekrardan Olcay ve Orhan abimize teşekkürlerimi borç bilirim buyrun resimler. :helalolsun:

* Sump yapımı içinse elimizdeki kullanılmayan ısıcamlar vardı bende bunları değerlendirmek istedim ve meydana çıkardım önce pisliklerini almak için bir bezle temizledim.

* Sonradan maket bıçağı ile başladım iki camı ayırmaya ama camlar baya eski olduklarını için beni bayağı yordular.

* Camları ayırdıktan sonra siyah macunları kazıdım ve tinerle temizledim. Ardından ebatlarını belirleyip elmasla doğramaya başladım ve zımparalamayıda unutmadım.

* Atelyedeki işlerim bitirdikten sonra malzemeleri ve camları toparlayıp eve çıktım yapıştırma işlemlerini evde devam ettim.

* Bu arada burdan eşime teşekkür ederim resimlerde fazla dağınıklık gözükmüyor ama evi harabeye çevirdim başka biri olsaydı terlikle döverdi galiba o gün ben dağıttım eşim toparladı.

* İşlemlerimiz şimdilik bu kadar geri kalan çalışmalara perşembe günü başlayacağım.

:horon: :horon: :horon: :horon:

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    400 ve 180 lt akvaryumlara başladık-Olcay abime ziyaret

Ellerine sağlık Erkan güzel ve temiz işcilik çıkmış. em34: Paylaşım için teşekkürler. Olcay'ı ziyarete gittiysen tamam artık bu yapımları daha çok yaparsın bir tarafından bulaşmıştır kesin. Ben bir el sıkıştım kendin yap rüyaları görmeye başladım. Dolap gibi bir şeyler yapılacak mı devamında ?

3. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Konuşan vatozum için yaptığım dıy mağara dışında başka birşey yapamamış olsamda sizin bu dıy yapımlarınız yüzünden nereye gitsem gördüğüm alet edavatla acaba şu yapılabilir mi bu yapılabilir mi diye düşünmeye başlıyorum. Sanırım bu güzel hastalık hepimizi sardı :) Ne mutlu yapabilene :)

Erkan bey sizinde elinize sağlık gidişat çok güzel görünüyor.Detaylı anlatım ve paylaşım içinde teşekkür ederiz.Hikayenin devamını 4 gözle takip ediyor olacağız.

Saygılar

4. _ERKAN_07_

_ERKAN_07_

İsim:
    Erkan ÖZEN

Evet abi akvaryumlar hariç herşeyi kendim yapıcam iskeletimi marangoz ahmet abimiz var ona götürdüm ölçüleri verdim inşallah hayalimdeki gibi bir mobilya çıkartır. Anlatmak için bir saat harcadım nasıl olması gerektiğini :D akvaryumlar perşembe günü geliyor sump borularında bir değişiklik yapıcam gizlemek için hadi hayırlısı bakalım. Devamı gelicek tabikide bu arada temel abi hiçte temiz bir çalışma olmadı heryer dağıldı ama ALLAH tan hanım anlayışlı :F

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Mütevazılığın zamanı değil Erkan,güzel bir işçilik yapmışsın tebrikler. em34:

Çalışmada en beğendiğim ise eski çıkma ısıcamları değerlendirmen olmuş. em34:

Tabi ufak tefek eksikliklerin olmuş ama ilk sump deneyimin için oldukça güzel sayılır. O ufak tefek eksiklikleride beraberce halledeceğiz. ;)

Erkan sanırım sumpu Orhan abinin sumpu ile aynı yapmışsın? Ancak aradaki o bölmeyi biraz daha daraltıp keşke iki bölme yapsaydın. Bu şekildede işe yarayacaktır fakat fazladan bir göz daha olsaydı orayada mercan kırığı,seramik vs eklerdin. ;)

Ve birde anlamadığım kafa motorunu koyacağın yeri neden bukadar büyük yaptın ? huh:

Şimdi gelelim eksikliklere. :)

İlk hanenin ara camını çok yüksek yapmışsın Erkan. :uyari: Alttan geçişi olan ara camları sumptan enaz 2 cm alçak olmalıki sump malzemeleri kirlendiğinde taşan su eve değil,sumpun diğer haznesine aksın. ;) Ve her ara camların arası 2 cm olsa yeterli. Bukadar geniş yapmazsan ikinci hazne için daha geniş bir alan yaratabilirsin. ;) Yani ara camları tabandan, tavandan,ve iki cam arasından ikişer cm boşluk bırakarak yapıştır. ;) Filitre malzemelerini koyacağın haznelere sana gösterdiğim ve anlattaığım gibi plastikten yada pleksiden delikli raf yap ve bu raflara malzemelerini diz. ;)

Bu arada sumpun net ölçüleri ne oldu şimdi ? Konuştuğumuz gibi yükselttinmi sumpu ? Eğer yükseltmediysen;söylediğim gibi sumpun içinde deve boynu kullanarak sumpu yükselt. :uyari:

Şimdilik aceleyle aklıma gelenler bunlar. Diğer üstadlarımızda yorumlarını ve kıymetli bilgilerini aktaracaklardır.

Kolay gelsin.

6. _ERKAN_07_

_ERKAN_07_

İsim:
    Erkan ÖZEN

Olcay abi şurdan başlıyayım sump ölçüleri 37*47*35 en son limite getirdiğim, malzemelerden daha yüksek anlıyacağın taşırma bölmesinide ilk bölmede 5 cm yukarda 5 cm boşluk bırakarak diğer bölmeyide 5 cm aşağıda yapıştırdım belki makinada küçük gelebilir 2. bölmeyide bir daha aradan bölüp sorunlu balık olursa oraya koymak için büyük yaptım yan tarafınada kafa motoru ve ısıtıcıları koyucam gene konuştuğumuz gibi deve boynu kullanarak su giderini yükselticem o zamanda tam sumpla yan yana gelecek. Zaten yardımlarınızı esirgemeyeceğinizi biliyorum. Diğer yorum yapanlarada teşekkür ederim. Ayrıca düşündüğüm birşey var sumpın üstüne buhar camı kestim sump'ın tamamını poliratan köpükle kaplasam sıcaklık açısından kışın daha iyi bir verim alabilirmiyim birde çamaşır makinası pompasındanda sıcaklık gelecek onuda katarsak elektrikten tasarruf etmiş sayılırız. :D

:horon: em34: :horon:

7. _ERKAN_07_

_ERKAN_07_

İsim:
    Erkan ÖZEN

Bugun akşam akvaryumu vede mobilyayı almaya gidicem o yüzden sump malzemelerini toparlamak istedim karaköyde fıratpen bayii vardı tesisat borusu falan satan dedim ordan alayım karaköye gittim ama kapatmış dolaştım biraz ama heryerde beyaz pimaş borular var onlarda hoşuma gitmiyor şöyle güzel tesisat borularını nerden bulabiliriz yardımcı olurmusunuz.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    400 ve 180 lt akvaryumlara ba_lad1k-Olcay abime ziyaret

Kartal koprusunden kartal merkeze dogru inerken solda Firat boru var. Aradiklarin orada var sanirim, tabi mesefa uyuyorsa.

9. _ERKAN_07_

_ERKAN_07_

İsim:
    Erkan ÖZEN

Yok abi mesafe çok uzak olcay abi demişti burda var bir bak diye karaköydede var diye bakmamıştım ama ordakide kapatmış avrupa yakasında oturan varsa sump kuran daha iyi yardımcı olur gibime geliyor :D Abi dediğin çıktı Olcay abiyle bir tokalaştık şimdi neler yaparım diye liste hazırlamaya başladım akvaryumumu bir kuruyum hepside hayata geçiricem :F

10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Erkan sana söyledim okadar ,yolunun üzeri geççerken uğra ihtiyaçlarını al diye. sopa: Şimdi fellik fellik ararsın işte. :hasta:

Benle tokalaştın ama bu daha birşey değil. ;) Daha dur bakalım neler yapacağız birlikte. ;)

11. _ERKAN_07_

_ERKAN_07_

İsim:
    Erkan ÖZEN
    400 ve 180 lt Akvaryumlara Başladık - Yeni Resimler Eklendi

Cümleten selamünaleyküm arkadaşlar çok şükür akvaryumlarıma vede malzemelerime kavuştum bende geceleri yavaş yavaş çalışmaya başladım kısmet olursa bu hafta perşembeye kadar kurucam ve dinlenmeye çekilicem planlarımda bu cumartesi kurmak vardı ama marangoz ahmet abi kelek yaptı mobilyamıda bugun alıcam. Çamaşır makinasının motorunuda balık verdiğim arçelik servisi bir abi vardı ordan aldım yani bedavaya geldi sürekli çıkıyormuş ama çöpe atıyorlarmış dedim abi onlar atıl atılırmı ama dediğimden de bir cacık anlamadılar bundan sonra topluyacaklar. Kayalar ve midye kırığı beni mahvetti yıka yıka gene yıka hiç temizlenmiyorlar. Hadi resimlerimizi paylaşalım.

1.) Akvaryumlarım ve sump borularım kıyıdan gözüküyor :heyo:

2.) Arka fonu kapladım ( Olcay abiden almıştım akvaryumlara mavi gerçekten yıakışıyor )

3.) Sump borularının yerleştirilmesi

4.) Genel hali

5.) Sumpın üstüne elyaf koyabilmem için eşimden çaldığım saklama kabı kaba pisliklere bunun içinde müdahale edicem

6.) Tekirdağdan aldığım kayalar 1 saat yıkadığım hali

7.) Tekirdağdan aldığım kayalar 2 saat yıkadoğım hali herhalde sabaha kadar yıkarım

Yorumlarınıza teşekkürler şimdiden. .Ş.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerine sağlık mükemmel ilerliyor işler. em34: Güzel akvaryumlar çıkacak ortaya anlaşılan bol bol güzel akvaryum izleyeceğiz. Plastik kab süper fikir, elyaf su dışında su içinde olduğundan çok daha faydalıdır.

Yapım aşamalarının sıkıntısız geçmesini dilerim. Aman Olcay abine benzeme o her Dıy yapımda bir yerini kanatır da o bakımdan. :F

13. _ERKAN_07_

_ERKAN_07_

İsim:
    Erkan ÖZEN

Hiç sorma abi bu zamana kadar tek bir kaza atlatmıştım egg tumber imalatında elime 8 dikiş atmışlardı 4 aydan beri bir yerimi kesmiyodum dün gene kestik bir yerimizi ama ufak nazarlık deriz yaa o tarzda hakikaten bu Olcay abide birşey var. :D Bende resmini çekicektim ama beni kan tutar. :D

14. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Buldunuz bir sakar Şakir gülün bakalım. aliye:gif

Erkan el becerin oldukça iyi bunu anladık. Ama el kesme becerin bana çekerse yandın. :D Civardaki hastane sahipleri ile arkadaş olursun benim gibi. :D

Erkan işin şakası biryana mükemmel ilerliyorsun. em34: Plastik kabı iyi akıl etmişsin. Bunu mutlaka sumpun girişine ama suya değmeyecek şekilde koy. ;) Onun altınada sünger vs gibi malzemeleri dizersin. Birde keşke acele etmeseydin ve bir Fıratpen bayisi bulup o contalı adaktörlerden alsaydın. Onlar hem daha kibar görünümlü hemde daha sağlam. Beyaz pimaş oldukça sırıtacaktır.Neyse olan olmuş artık ama bari enazından akvaryumun içindeki pimaşı bari kurtaralım. O pimaşı baştan aşağı slikonla ve kuru kumla kapla. ;) Enazından kötü görüntüyü bir nebzede olsa bu şekilde kapatmış oluruz. ;)Birde aklında bulunsun,slikon pimaşta kalıcı olmuyor. Zaman zaman o slikonladığın yerleri kontrol et ilerleyen aylarda. ;)

Kullandığın kayalar oldukça dekoratif görünüyor.Onlarla güzel dekorla oluşturulabilir. Nerden getirdin bu kayaları ? Denizden felanmı ? saat:gif

15. _ERKAN_07_

_ERKAN_07_

İsim:
    Erkan ÖZEN

Olcay abi fırat boru bayii buldum 3 tane ama hangisine gittiysem o şekilde bir conta ile karşılaşmadım adamlara diyorum ben gördüm bir yerde kullanılmış diye ama nafile eski maldır diyorlar birde 50 lik pvc borular kaynak ile birleşim sağlanabiliniyor en sonunda dedim yeter artık bende kaçtım işin kolayına sıkıldım dil: . Küçük akvaryumdaki dirsek gözükmüyor zaten ama büyüktekinede dedim balık yakalarken hem arkasına saklanmasın diye arka fonda mavi dedim mavi pleksi ile kapatırım. Benimde kolayıma geldi işin aslı orda bir kaç resim var ama düşündüklerimizden daha da uzun sürebiliyor ramazanda olduğumuz için birazda yorgunuz çok fazla uğraşamıyorum. Birde silikon pimaşta sağlıklı olmuyor demişsin ama abi sürekli kullanılıyor onu nasıl koruyucaz diyelim 3 ay sonra damlama var nasıl müdahale edebilirim akvaryum kurulu iken huh:
    Kayalarıda tekirdağdan yazlıktan getiriyorum çuvalı 5-10 tl adamın pisikolojik durumuna bağlı akvaryumculara göre çok cüzi bir rakam hemde çok güzel dekor yapılabiliyor.

16. _ERKAN_07_

_ERKAN_07_

İsim:
    Erkan ÖZEN

Herkeze tekrardan merhaba en sonunda mobilyacım mobilyaları tamamlamış ve getirdi. Bizde eşimle beraber yavaş yavaş tozlarını aldık ve kurmaya başladık bu hafta yorucu oldu ama balıklarım için değerdi doğrusu;

Hemen başladık bir hışımla delmeye oymaya benden akan terleride görmek mümkün zaten :F

Arka vede alt mobilyaları koyduktan sonra sıra geldi akvaryumlara ama bizi mahvetti 10 mm den olunca bayağı ağır oluyor

Akvaryumları yerleştirdikten sonra kenarları başladım boyamaya

Artık saat gece 2 olmuş dinlenme vakti geldi, boş oturmaktansa o zaman kafa motoru yapalım malzemelerimiz resimde mevcut sizlere göre bazıları hariç :F

Motorda gerçekten süper oldu kutusunun üstünde saatte 3000-4000 lt yazıyordu ama biraz hortumu yukarda olucağı için biraz debisini düşürür diye zannediyorum. Bizde artık pazara süreriz motoru Olcay abimizden kopya çektik ama idare etsin bizi artık :D

Motoru yaptık bayada yorulmuşuz savuru yaptıktan sonra çekildim yatağıma başladım uyumaya :F
    ertesi gün sabah kalktım ama akşam olmak bilmedi akvaryumumu kurmak bana zevk verdiği için :D
    akşam oluncada başladım hemen kurmaya

Kurulum aşamaları daha ayrıntılı çekmek isterdim teker teker ama baya yorucu olduğu için insan unutabiliyorşu anda geneli hazır sayılır sump sistemi aydınlatma ve elektrik sistemi sadece akvaryumların temizlenmesi üst kapağın takılması ve suyun dinlenmesi geri kalan herşey hazır sayılır. İnşallah bayrama kadar hazır edicem balıklarla beraber.

17. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

:helalolsun: :helalolsun: :helalolsun:

Erkan on numara akvaryumlar oldu gerçekten tebrik ederim. em34:

Erkan üstten gelen pimaşı alt akvaryumda suyun içinde kalacak kadar uzatırsan sesi tamemen kesmiş olursun. ;) Sumpun biraz alçak oldu sanırım ama İnşallah sorunsuz şekilde götürecektir akvaryumları. Yok olmadı yaparız yenisini. ;)

Bu arada kafa motorunda yakıyor hani. :helalolsun:

18. _ERKAN_07_

_ERKAN_07_

İsim:
    Erkan ÖZEN

Sağolasın Olcay abi güzel olsun diye uğraşıyoruz zaten biraz gecikti ama ramazanda olduğumuz için misafirler falan oluyor geceleri 1 saat falan çalışabiliyorum dün mesela sadece florasanları ve elektrik tesisatını bağlayabildim başkada birşey yapamadım.

Bugunde temizliği yapıcam ve boruları tam olarak ayarlamaya çalışıcam.

19. _ERKAN_07_

_ERKAN_07_

İsim:
    Erkan ÖZEN

Bu akvaryumu şimdi iki üç kişimi beğendi ağla:gif

20. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Erkan, bu akvaryumu beğenmemek elde değil. Sen hele bitmiş halini ekle bak görürsün kimler beğendi. can:gif ;)

Sayfayı Paylaş