1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

40Lt. Nano Reef Kurmak Düşüncesindeyim

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde Emre_E tarafından 12 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. Emre_E

Emre_E

Yer:
    Manisa
    Nano reef kurmak düşüncesi ile merhaba arkadaşlar. 1,5 yıldan fazla bir süredir aranızdayım, bu hobiyle ilgili herşeyi burada öğrendim, fazla aktif olamadım ama her gün forumda okudum, öğrendim. Şimdi elimdeki 40 litrelik nano reef akvaryumu kurmak istiyorum.

Aslında aylardır bir çelişki içindeyim kurup kurmamak konusunda çünkü Konya'da öğrenciyim ve son senem, yaklaşık 9 ay sonra burda işim bitecek ve memleketime döneceğim dolayısıyla akvaryumuda bozmak zorunda kalacağım. Aylardır %50 - %50 ihtimaller arasında gidip geldim ama sanırım kurma istediğim daha ağır bastı. Forumdan öğrendiklerimle ve sizlerinde yardımıyla öğrenci bütçesini fazla zorlamayacak kurulumu gerçekleştirmek istiyorum.

Nano reef kurmak için fikirlerim

-40lt nano reef kurmak biraz saçma ölçüleri olan bir akvaryumum var 60*25*30h.
    -100 Watt emektar bir Isıtıcım mevcut,
    -Kum olarak mercan kırığı düşünüyorum,
    -Tuzu burdaki bir akvaryumcudan tropik marin pro reef yada instant ocean almayı düşünüyorum kendi kullandığı kovadan verecek.
    -Aydınlatmayı 2*24W T5 düşünüyorum, İzmir'den bir arkadaşla görüştüm sağ olsun önümüzdeki hafta canlı kayalarla beraber gönderecek.
    -Protein skimmer olarak DIY havataşlı bir şeyler yapmayı planlıyorum,
    -Tuz ölçer bulmam lazım.
    -Şu an için test almak istemiyorum portalda birkaç nano kurulumun düzenli su değişimleriyle nasıl güzel idame ettirildiğini gördüm, testlere vereceğim parayı başka ekipman yada canlı için harcamak düşüncesindeyim

Gelelim asıl nano reef kurma konusunda önemli konuya. Filtrasyon meselesine başlarda şelale filtre düşünüyordum ancak daha sonra akvaryumu pleksiyle yandan sumplı bir şekle dönüştürerek tek motorla akıntıyıda sağlayacağımı düşündüm ve bunda karar kıldım ama bununlada ilgili sorularım olacak daha sonra. Çok şey yazdım farkındayım okuyan herkese şimdiden teşekkürler.

Her türlü fikre açığım arkadaşlar en ufak bir düşüncenizi dahi nano reef kurmak için esirgemeyin.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Hayırlı olsun bence ufakta olsa bir 2.el ps koy derim bütçeni sarsmadan ve ps nin ebatlarına göre yan sump i yap.

3. Emre_E

Emre_E

Yer:
    Manisa
    Sağ ol Halil hocam ikinci el ilanları kovalıyorum her malzeme için, ps içinde denk getirebilirsem düşünüyorum aslında ama canlı yükünü fazla tutmamak amacım 2 percula, 3-4 zoa türü birde temizlikçi ekibi olsun istiyorum zaten bu hacimde başkada birşey yapılamaz kanımca :) bu şekilde haftalık su değişiminin götüreceğini düşünüyorum olmadı ilerleyen zamanda gidişata göre askılı bir ps ayarlamaya çalışırım.

4. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Askı filtre seklinde hem ps hem filtre olanlar var . Jebo da vardı sanırım bir bakın derim.

Emre_E bunu beğendi.
  5. Emre_E

Emre_E

Yer:
    Manisa
    Araştırayım biraz daha o zaman ama sessiz bir şey bulmak lazım çünkü akvaryum yattığım odada.

6. Durul Baykara

Durul Baykara

İsim:
    Durul Baykara
    Bir zaman sonra alışıyorsun temo10 Ben yatağımın ayakucuna koydum her gece yakıyorum ışıklarını açıyorum enstrümantal müzik arşivimi huzurla balıklarımı izleyerek uyuyorum :)

Emre_E bunu beğendi.
  7. Emre_E

Emre_E

Yer:
    Manisa
    Benim akvaryumda ayak ucumda duruyo :D sanırım kurulumdan sonra aynı şeyi ben de yaşayacağım :D. Beni fazla sıkıntıya sokmayacak ve performans olarak istediğimi karşılayabilecek bir tane bulursam alabilirim aslında ama o zaman birde akıntı motoru ayarlamak gerekecek sanırım.

8. Durul Baykara

Durul Baykara

İsim:
    Durul Baykara
    Akıntı motoru kesinlikle ihtiyaç. Ben yanlış kullanıyormuşum akıntı motorunu üst taraf tabaka olmuştu..

9. Emre_E

Emre_E

Yer:
    Manisa
    Bende görüntüsünü istemiyorum o yüzden yan tarafı bölüp bir sump yapıp yağlanmayı azaltıp tek motorlada çift taraflı akıntı sağlamayı düşünmüştüm biri direkt yüzeye diğeride kayalara dönük şekilde, sumpa da hava motorlu bir ps ama şelale tipi ps bulursam koymaya çalışırım.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun Emre kararın. Evet dediğin gibi güzel hazırlanmış su değişimleri ile gayet güzel bir akvaryum yürütebilirsin. Önemli olan canlı seçimlerinde akıllı hareket etmek. Askılı hava taşlı bir protein skimmer işini görür, ilave edeceğin bir şelale filtre mekanik olarak destek olur.

11. Emre_E

Emre_E

Yer:
    Manisa
    Teşekkür ederim Temel abi, mekanik temizlik işini yandan ufak bir sumpla halletmeyi düşünüyorum ince bir elyaf sonra bioball (tamamen suyun içinde olmadan) en altada gerektikçe medya malzemesi koymayı düşünüyorum. Tek bir motorla hem filtrasyonu hem de sirkulasyonu sağlamayı hedefliyorum umarım yapabilirim. Bugün tabelacı aradım pleksi için ama bulamadım sanırım hepsi sanayide toplanmış yarın yada öbür gün gidip bakıcam. Bir de şunu sorayım yandan sump yaptığımda 2 bölmeli falan, buharlaşan su kafa motorunun olduğu kısımdan mı eksilir?

12. Kararınız hayırlı olsun ;)

Emre_E bunu beğendi.
  13. Emre_E

Emre_E

Yer:
    Manisa
    Teşekkür ederim Erdem umarım güzel birşeyler çıkar ortaya.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Evet su kafa motorunun olduğu bölümden eksilir. Yan bölme fikri çok daha cazip fikir, o kısımda uygun bir ps kullanmak hem şık yapar ve hem de daha efektif çalışmasını sağlar.

15. Emre_E

Emre_E

Yer:
    Manisa
    Hem akvaryuma, hem ihtiyaçlara, hem de cebe uygun bir ps bulursam iyi olur daha malzemeleri almadım o yüzden fikir aşamasında farklı şeyler düşünmek iyi olacaktır özellikle ps konusunda ben hava taşlı dıy bir ps düşünüyordum mesela ama uygun bir askı ps bulursam onuda düşünebilirim.

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hava taşlı bir protein skimmer yapmak çok kolay olur kafana yorma ama hazırları da pahalı değil aslında, değer mi yapmaya düşünmek gerek. Kafa motoru ile akıntıyı karşılama fikri zaten olması gereken uygulama olur. Örnek olarak Atman QF-120 Tahta HAva Taşlı Protein Skimmer verilebilir.

17. Emre_E

Emre_E

Yer:
    Manisa
    Olabilir aslında biraz araştırayım ben bu ps işini. Peki normalde boş hacmi 40 lt akvaryumun yandan çapraz bir şekilde bölmeyi düşünüyorum sump için, kum kaya vs eklendikten sonra hacim baya bir düşecek 25lt. falan kalır diye tahmin ediyorum bu hacim için kaçlık kafa motoru uygun olur? Motor olarak Hydor Pico'lardan uygun debilisini düşünüyorum hem sessiz hem watt'ı düşük hemde az yer kaplıyor.

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hydor Pico 1200 modeli uygun evet, suyu ısıtmayacak bir marka olması yeterli. Geriye kalan hacim için yapacak bir şey yok, sonuçta eldeki mal belli.

19. Emre_E

Emre_E

Yer:
    Manisa
    Bilmediğimden soruyorum kusura bakma Temel abi 1200 modeli için saatte 1120lt. debi diyor çok gelmez mi bu?

20. Emre_E

Emre_E

Yer:
    Manisa
    Şelale filtre tarzındaki ps'leri araştırıyorum birkaç gündür ve çıkardığım sonuç (tabi benim alabileceklerim arasından) çok sesli çalıştıkları ve işlerini hakkıyla yapamadıkları yönünde oldu, bu yüzden daha sonraki dönemde uygun bir ps bulursam eklemeyi düşünüyorum. Yandan sump için iki farklı şekil var resimdeki gibi ya yan bir şekilde ya da düz bir şekilde böleceğim ama ilerde ps alırsam bir şekilde uysun diye yan bölme taraftarıyım çünkü arka kısımda 15cm. gibi bir mesafe oluşuyor, sizce hangisi daha iyi olacaktır?

Ekli Dosyalar:

• Adsız.jpg
      Adsız.jpg
      Dosya Boyutu:
      13,5 KB
      Görüntüleme:
      470

Sayfayı Paylaş