1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

40x28x26 akvaryuma önerileriniz...

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde figenc tarafından 26 Eylül 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. figenc

figenc

Sınıfa akvaryum kuracağım. Hem küçük çocukların ilgisini çekebilecek hem de dayanıklı canlılar olsun istiyorum ki apansız öldüklerinde oturup sınıfça ağlamayalım ağla:gif

İmzamda elimdeki malzemeler görülmekte ya da önerebileceğiniz başka bir türü de düşünebilirim

Şimdiye kadar öğrendiklerimi de test etmek adına;

Dipte 2 cm çakıl taşı ( mcıır dedikleri olur mu?)
    üstüne sineklik
    3 cm dere kumu
    2 cm deniz kumu

yan camdan 2 cm içerde, 4 cm kalınlığında hava motorlu sünger duvar filitresi (koltukçudan alınma) ya da ikili pipo filitre?

ısıtıcı?

Kumları döşedikten sonra çeşme suyu koyacağım
    bitkileri ekleyeceğim (elodea, java mos, çam)
    4 gün, mikroskobik canlı oluşumu için suya azcık yem atacağım (evdeki akvaryum suyumdan da maya olsun diye ekleyeceğim)

buraya kadar doğru mu öğrenmişim?

5. gün ne tür ve kaç tane canlı eklemeliyim?

Şimdiden teşekkürler saygılar:gif

2. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Figen Hanım siz de biliyorsunuz ki çoğu akvarist lepistes ya da japon balığı besleyerek hobiye başlamıştır. Benim size tavsiyem o akvaryumda lepistes bakmak olacaktır. Canlı renkleriyle , gürüntüsüyle , yem yemeleriyle kısaca tüm hal ve hareketleriyle öğrencilerin hoşuna gideceğinden şüpheniz olmasın.

Kurulumu belirttiğiniz gibi yapmanızda ben bir sakınca göremedim. Yalnız bitkilerin gelişimi için CO2 ve iyi bir ışıklandırma lazım. :) . Dekor sizin zevkinize kalmış. Kolay gelsin.

Saygılar...

3. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Merhabalar Figen Hanım

Dayanıklı canlılar olması için bizim onlara iyi şartlar sunmamız gerekiyor biliyorsunuz burda:gif Bitkili akvaryum yapacak isek eğer , tabanı siz 5-6 cm sadece dere kumu yapın öncelikle.. Elimizdeki seçeneklere bakarak söylüyorum ve dünden beri işte olup eve gelmiş olmama rağmen uyumadan yazdığımı hatırlataraktan atladığım yada yanlış söylediğim bir kısım olursa düzeltilsin lütfen.. 2'li pipo filtrede güzel ama siz normal pipo filtre alın isterseniz ufak olan tankımızı dahada ufaltmayalım.. Gerçi şunuda baştan söyleyeyim bu tank size çok iş çıkaracak ufak olduğuna bakmayın yani.. Sürekli su tazelemesi falan gerçi sizde biliyorsunuz. Artık önümüz kış ve gece gündüz arasında ki ısı farklılığı olacağından ısıtıcı gerekebilir diye düşünüyorum ki ısıyı sabitleyelim balıklarımızı benekten kaybetmeyelim.. Heralde eksik yazmışsınız , kumları döşedikten sonra dinlendirilmiş musluk suyu koyacağım yazacaktınız heralde gizli: Elodea yerine cabomba yada sessiflora öneririm.Elodea'yı birde tabana tutturmak için uğraşmayın.Ortaya bir tane çınar sağ ve sol köşelerede cabombaları koyarsınız çokta güzel olur.Sade ve fazla ihtiyacı olmayan bitkiler burda:gif Moss içinde iyi bir aydınlatma gerekiyor.Tasarruflu lambalar ihtiyaçlarını karşılar mı bilmiyorum denemedim ama bu tip lambalarla harikalar yaratan duayenler var.Sizde deneyebilirsiniz neden olmasın.. Moss'u tutturmak için kütük yada güzel bir taşa ihtiyacımız var unutmadan söyliyim.. Taban bitkisi istersenizde eğer sagittaria subulata tavsiye ederim onlarda benim size hediyem olsun.. Bolca var zaten elimde.. O akvaryum ne kadar güzel olursa öğrencilerinizinde o kadar hoşuna gider. 1 - 1,5 hafta , işimiz garanti olsun diye tankı bu şekilde canlı takviyesi yapmadan çalıştıralım ki tam döngü oturmadan balık ekleyince geçmişte yaşadığım kötü günler sizinde başınıza gelsin istemem.. em32.gif

1 dişi 1 erkek betta koyun 2 tanede corydoras burda:gif Harika olur diyorum.. burda:gif

4. figenc

figenc

japonları miskin hantal bulurum. lepisteslerin ise dişileri özensizdir. Ayıraca geçen gün bir üyemizin canım lepistesleri dropsy olmuş topluca ölmekteydi çok üzüldüm. Kuyruk yırtılmaları, erimeleri falan da var. bence hassas balıklar. Hem doğurduklarında ufacık akvaryumda yer kalmaz.

Işıklandırma olmayacak ekonomimiz elvermez, dayanıklı bitki diye elodea, java mos seçtim.

5. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

O zaman bir kaç tane tetra besleyebilirsiniz. Daha dayanıklı balıklardır. :)

6. figenc

figenc

Geçen sene 5. sınıflara fende konu gereği akvaryum projesi vermiştik Bir öğrenci kapaksız bu akvaryumu getirmişti. Bu yaz bu işe bulaşınca 1. sınıflarda değerlendireyim diye düşündüm.

4 gün su dinlendirmesi az gelecek demek.
    1.5 hafta su dinlenmesi
    tekli pipo filitre
    haftada bir dip çekimi+ su
    ısıtıcı kaç wat lazım bilmiyorum soru işareti koymştum
    üstünü camla örteceğim lamba olmayacak
    sadece 6 cm dere kumu
    bitki; elodea java mosu akvaryumcularda zor bulmuştum çamı dereden bulmuştum. ışık gerekliyse yazık etmiyeyim
    sagittaria subulata yı şimdi inceledim çok hoşuma gitti.
    beta çitfi hoş olur, canlı yem konusu beni düşündürüyor gerçi ama yanında kültür kurdu bulup üreteblirim, kuru yem ne önerirsiniz?

Corydoras sterbai (Güney Amerika Çöpcü Balığı), şimdi inceledim: 6 lı sürü öneriliyor ( boyları 6 cm olurmuş ama)
    Çöpçü balığı yerine 4 kiraz, 4 yerli karides koysam bir de salyangoz bir de midye nasıl olur?

Görsellik yanında öğrencilerime sorumluluk ve sucul yaşamda farkındalık kazandırmak istiyorum
    vakit ayırdığınız için tekrar teşekkürler
    iyi dinlenmeler

7. figenc

figenc

tetraların türleri var elimdeki 6 neon tetra olur mu?

8. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Olur tabii neden olmasın ? Bence midye koymayın Figen Hanım. Görsellik açısından size karidesler yeterli olacaktır. Corydoras konusunda şüphelerim var. Acaba karideslerle birlikte problem yaratırlar mı bilmiyorum. Yem olarak pul ve granül yem öneririm. Grnül yemi ezerek balıklarınıza verebilirsiniz. Yoksa iri taneli oldukları için balıklarınız tüketemeyeceklerdir.

Ev yapımı yemler hakkında daha tecrübeli arkadaşlar sizi bilgilendireceklerdir ama ben bezelye tavsie ederim. Yumurta sarısı da lepisteslerde işe yaramıştı. Ama tetra neonlarda da işe yarar mı bilmiyorum. Eğer kullanırsanız yemlemeden sonra su değişimi yapmanız gerekecektir. Akvaryumun üzerini tamamen camla kapatmayınız. Buharlaşma yapacaktır dolayısıyla az da olsa görselliği bozacaktır.

O boyutta bir akvaryum için 100 watt bir ısıtıcı fazlasıyla yeterli olacaktır. Hatta bulabilirseniz 50 watt alın.

Dip kumu için de arkadaşlar gerekenleri söylemişler. Önce akvaryumu kurun ve içine balık eklemek için aceleci olmayın. Döngünün oturduğunu hissettiğiniz zaman balıklarınızı iki veya üç tane olarak yavaş yavaş ekleyiniz.

Jawamoss ışık isteyen bir biki diye biliyorum. Ama bitkili akvaryumu olan arkadaşlar bu bitki hakkında ne söylerler göreceğiz.

Benim aklıma gelenler şimdilik bunlar. Kolay gelsin. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun.

Saygılar...

9. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Figen hanım ışık olmayınca bitkinin her türlüsü problem olur.Moss yetişmez , subulata olsun diğer bitkiler olsun gelişemezler kısa zamanda çürümeye başlarlar.. Elodea belki olur.O bitkiye hiç ısınamadım ben :) Subulataları salı günü kargoya verildi bilin.. burda:gifGençleri göreve çağırmanın zamanı geldi danso: oğlunuza söylerseniz birazda duygu sömürüsü falan mobilyacıdan falan ufak basit bir kapak yaptırılabilir. Yada bir sürü basit dıy yapımlarımız var ordanda işinize yarar bişey mutlaka çıkar. Öğrencilerinize sucul yaşamın yanında bu tip yapımlarda ilgilerini çekebilir kimbilir saat:gif Kuru yem olarak canlı yem olmasada kan kurdu kurusu , tubifex kurusuda işinizi görür.. 2'side aynı şey ama biri küp küp diğeri tekli kurtlar halinde paket olarak satılıyor.Onları öneririm.

Corydoras'lar hep öyle önerilir bizde büyük akvaryumlara sürü halinde öyle öneriyoruz ufak akvaryum olduğu için tek bir tane yeter diye düşünüyorum.Yada almayabilirsinizde.. Corydoras ve karidesler arasında kesinlikle hiçbir sorun olmaz garanti ederim. Kardeş kardeş takılıyorlar Karides , betta'ların avcılık özellikleri gereği yem olabilir diye düşünüyorum.Betta yemini yerken yanına usul usul yaklaşır tık diye aniden kapar yemi.. Karidesle bakışırken ne olduğunu anlamadan karidesi 2 parçaya bölebilir.. Denemedim sadece tahmin ediyorum.Yavru lepisteslere nasıl yaklaştığını bildiğimden dolayı olabilir diye düşünüyorum.

Midyede güzel fikir 2-3 tane midye harika iş görebilir.. Yumurta sarısını erişkin balıklara öneremeyeceğim , neden derseniz suya girer girmez yavru balıkların yiyebileceği şekilde unufak oluyorlar ve zaten akvaryumumuz ufak suyu çabucak bozar.Sadece yavru beslenmesinde burda:gif

10. figenc

figenc

Işık şart diyorsunuz demek Volkan bey.
    Pekala, yarım su borusuna reflektör yapıştırıp elektrikçiye tasarruflu lamba taktırtabilirim, DIY yapımlarında görmüştüm, bu arada yazınızı okuyup güldü oğlum. Öğrencilerim henüz 7 yaşlarında..
    Ancak okul 14.40 da bitiyor ışığı kapatmamız gerekecek bilmem yeterli olur mu?
    Elodealar çok arsız, kısa sürede büyüyüp akvaryum üstünü kapatıyorlar, üstten budayıp kuma gömüyoruz sonra bizim midye gezmeye çıkıyor bütün elodelar su üstünde yüzüyorlar. Tek midye yeter.

Kirazları bilmiyorum da, yerli karidesler çok akıllıca hareket ediyorlar; karşı balığı görünce önce duraklıyorlar, balığın tepkisine bağlı olarak geri geri kaçıyorlar. Karma akvaryumumda betam vardı dikkatimi çekecek kadar yaşamadı gerçi bütün gün yan camda aksine kabarıp gezerdi. Yem saatinde her bir yerli karidesin elindeki yemi yamyamların arasından kaçırmaya çalışmaları çok eğlenceli oluyor.

Tubifex kurusu bulabilirim
    Bir çöpçü alacağım
    çarşamba korgoyu gözeteceğim
    not edildi saygılar:gif

11. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Işık olayımız şart Figen hanım olma:gif Reflektörden armatür doğru seçim olur kesinlikle.. Oğlunuz yazıya güldüyse bu demek oluyor ki armatürü kendisine yaptırma şansımızı yitirdik .8. 14:40'a kadar olan aydınlatmada yeter onlara geri kalanını eğer güneş ışığı alıyorsa ordan telafi eder. Küp tubifex işimizi görür.. burda:gif Kirazlarımızda akıllıdırda betta bu sağı solu belli olmaz. :) Şimdilik bu kadar saygılar:gif

12. figenc

figenc

Yok, o duygu sömürüsü kısmına güldü, aslandır benim oğlum yapar saygılar:gif

13. figenc

figenc

Proje iptal edilmiştir duyurulur saygılar:gif

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş