1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

40x40x35h Nano resif

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde Osman.34 tarafından 27 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. Osman.34

Osman.34

Yer:
    İstanbul
    2 Gün önce Ocellarislerde beyaz benek oluştu sarımsak suyu emdirilmiş pul yem verdim her ikiside yem alıyordu ancak bu sabah biri ölmüş diğeri de dahada beneklenmiş bu konuda tedavi edici bir deneyimi olan var mı?

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Geçmiş olsun, tedavi için karantina tankı yada ufak bir kap içine ısıtıcı ve hava taşı ekleyin sonra akvaryumdan su ekleyin tuzunu 1015 yapın alıştırarak hasta balıkları ekleyin ve mikrofiş balık ilacı döküp ısıyı 28- 29 dereceye getirip hava taşına bol hava verip bırakın kurtulurlar...

veysel bunu beğendi.
  3. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Geçmiş olsun Osman, ısıyı artırma, zencefil,sarımsak gibi bitkilerin suyunun sıkılıp yemlere emdirilmesi, pul biber v.s. Hacim küçük olduğundan balıklar en ufak oynamalara tepki veriyor.

4. Osman.34

Osman.34

Yer:
    İstanbul
    Alparslan Karantinaya almayı deneyeceğim biri gitti bari birini kurtarayım. Oysaki tatlı su bitkilide moli bakıyorum onlarda zaman zaman benek olur ama yemlerine sarımsak suyu emdirip verince birkaç günde iyi olurlardı.

5. Osman.34

Osman.34

Yer:
    İstanbul
    Veysel Abi cevabı açabilir misin hacim küçük olduğu için yemlere sarımsak suyu vs. ekleyince su değerleri mi bozuluyor yoksa balıklar buna iyi yönde mi tepki veriyor. Balıklar en ufak oynamalara tepki veriyor derken ne söylemek istediğinizi ben anlayamadım da.

6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Benek tedavisinde balıklara bu şekil tedavi iyi yönde etki eder genelde. Bu tip hacimlerde de suya etki ediyor.
    Hacim küçük olduğu için su değerlerini korumak her yönden zordur, su değişimi yaparken bile etkilenir canlılar. Buharlaşma sonucu tuzluluk artar, ısı değişimi gece gündüz, kış yaz arası farklar, yem, balık dışkısı v.s. kaynaklı nitrat artar balıkların yaşamını olumsuz etkiler. Ama büyük hacimlerde bu kolay tolare edilir. Nano ve özellikle pico tarzı tanklarda canlıların çabuk tepki vermesine sebep olur.

Zaten şu da bir gerçek firmalar nano ve pico tankları, kurmak ve yaşatmak çok basitmiş gibi bir pazarlama ilkesiyle hobicilere sunmaya çalışıyorlar. Bu da ne oluyor yeri dar olan ve kurmak isteyenlere biçilmiş kaftan oluyor. Bu tip tanklar gerçekten yeni başlayanlar için değil tecrübe gerektiriyor aslında.

Küçük hacimli bir şelale filtre ekleyebilirsin, medya malzemeleri gerektiğinde zeolit,karbon, elyaf gibi ekleyerek kullanırsın baya faydası oluyor ben büyük tankım da bile zeolit medyası kullanarak çalıştırıyordum.
    Umarım açıklayıcı olmuştur.

YIKIKTEMO, Osman.34 ve YMR_AY bunu beğendi.
  7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Doğrusu karantina tankı, ana tank değerleri bozulmaması adına.
    Karantina tankında bütün uygulamaları yapa bilirsin ama sık sık karantina tankında %50 su değişimi şart...

Osman.34 ve veysel bunu beğendi.
  8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Olsun her ne kadar ana tank ufaksa da orada tedavi yapmak iyi değil unutmamalı ki tedaviden sonra döneceği evin değerleri iyi olmalı...

Osman.34, YMR_AY ve veysel bunu beğendi.
  9. Osman.34

Osman.34

Yer:
    İstanbul
    Veysel Abi açıklama için teşekkür ederim tabiki de pico akvaryumda su değerleri konusu sıkıntılı ancak elimden geldiğince sürdürülebilir hale getirmeye çalışacağım picoyu.

Teşekkür ederim tavsiyelerin için Alparslan belli başlı tedavi yöntemlerini deneyeceğim artık hayırlısı.

Merhabalar, refraktometre aldım içerisindeki göstergesi % 5 - 10... falan diye gidiyor 1000'lik gösterge yok. Kalibrasyonu nasıl yapabilirim ve tuzluluk değeri % kaç olmalı?

veysel bunu beğendi.
  10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Osman Refraktometre Tuz Ölçer Kullanım Şeması | Akvaryum Portalı konusuna bakarak kalibre yapabilirsin. Benek konusuna gelince su değişimlerinde ısıya dikkat etmen gerek, arkadaşların dediği gibi çok küçük hacimlerde değerler çok çabuk değişir. Balığın tedavisini ise pico içinde yapman imkansız, karantina tankı veya bir kova içinde düşük tuzlulukta (1.009) su hazırlayarak yapabilirsin. Pico akvaryumun genel tuzluluğu 1.023 olabilir.

furkant bunu beğendi.
  11. furkant

furkant

Yer:
    İstanbul
    Geçmiş olsun kaybına üzüldüm . İnşallah kurtarırsın diğerini

12. Osman.34

Osman.34

Yer:
    İstanbul
    Teşekkür ederim bilgilendirme için Temel Abi karantinaya aldım Ocellarisi durum aynı yem alıyor. Aldığım refraktometre sanırım akvaryum için olanlardan değil brix olarak ölçüm yapıyor. Ebaydan akvaryum içindir yazandan almıştım bu geldi. Pek i brix değeri ölçen refraktometre akvaryum için kullanılabilir mi kullanılabilir ise % kaç brix tuzluluk uygun olur.

13. Osman.34

Osman.34

Yer:
    İstanbul
    Sağolasın Furkan diğeri için çabalıyorum inşallah onu da kaybetmem.

furkant bunu beğendi.
  14. Osman.34

Osman.34

Yer:
    İstanbul
    Selamlar, Ocellarisı kurtardık benekleri atlattı picoya geri döndü sağlık durumu iyi. Bu arada piconun camlarında beyaz minik canlılar dolaşıyor portaldaki bilgilerde zararlı olmadığı bazen görülür ve bazen kaybolur denilmiş bu bilgi dogrudur değil mi? Ayrıca bu beyaz canlılar artınca zoalar ve xenialar kapandı iki gündür açmıyor diğer canlilar normal mushroomlar gayet güzel açıyor bu durum neden kaynaklı olabilir?

15. furkant

furkant

Yer:
    İstanbul
    Kurtardığına sevindim. Bende de zoalar açmıyordu podlardan şüphelendim bende senin gibi , Mahir abi tavşan olabilir kırmızı ışıkla bak dedi. baktığımda pod harici canlıların da olduğunu görmüştüm ama müdahale etmedim öyle kalmıştı. Yanlış hatırlamıyorsam tatlı su banyosu yaptır demişti mahir abi . veysel abi falan okuduğunda yardımcı olur ben yanlış yönlendirmeyeyim yinede :)

Osman.34 bunu beğendi.
  16. Osman.34

Osman.34

Yer:
    İstanbul
    Teşekkür ederim tavsiye için Furkan şu an için müdahale etmeyeceğim üstadlardan da bir fikir gelsin duruma göre bakarız.

17. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Potlar artmış demek ki Osman, amfipotlar bazen zoaları yiyebiliyor ama camda görülenler zararlı değildir.Bende de bol bol olurdu. Zoalara iyice yakınlaşıp bak bakalım üstlerinde gezinen küçük potlar var mı? Varsa dip solüsyonu veya aynı ısıda tatlı suda bir banyo ettir bakalım faydası olacak mı?

Osman.34 bunu beğendi.
  18. Osman.34

Osman.34

Yer:
    İstanbul
    Abi durum 3 gündür aynı xenia ve zoaların açmama durumu devam ediyor. Yarın tatlı su banyosu yaptırabilirim ya da dip solüsyonu markası ne ise tavsiye ederseniz ondan uygularım.
    Abi ayrıca ölen Ocellaris yerine yeni bir tane ekleyebilir miyim, sıkıntı olur mu?
    Palyaço Balıkları en iyi hangi yemi tüketir bu konuda da bir tavsiye bekliyorum.[​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

19. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Osman xenialar potlardan etkilenmez zoalara bir tatlı su banyosu yaptır, hairyde de sıkıntı var gibi bence çıkar kocaman açması gerekirdi ortası siyahlaşmış ölüyor gibi. Su değişimi yap su değerleri bozuk gibi Osman. Düğme poliplerin bile kapalı baya sağlam canlılardır açmaları gerekirdi.
    Özellikle hairy ölüyorsa hacim küçük suya kimyasal yaymasın. Resimden karşılaştır ortasındaki siyahlığı avuç ortası kadar açması lazım hairy mushroom.

Alparslan bunu beğendi.
  20. Osman.34

Osman.34

Yer:
    İstanbul
    3 Gün Önce sadece su değişimi yaptım aynı tuzluluk ve aynı ısı değerinde. Elimde test yok ancak su değişimi yaparım tekrar. Buradan yazarım değişiklikleri yarın sabah şu an işteyim çünkü.

21. Osman.34

Osman.34

Yer:
    İstanbul
    Abi su değerlerinde bozulma elbette olabilir ama 3 Gün Önce sadece su değişimi yaptım. Yarın sabah söylediklerini yapıp değişiklikleri paylaşırım.

Sayfayı Paylaş