1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

40x40x40 Acemi Nano Kurulumu Hakkında

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde burak ozu tarafından 11 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Evet daha önce 60x60x50 olarak kurmayı planladığım tankı ekonomik sebeplerden dolayı 40x40x40 olarak değiştirmeye karar verdim.

Akvaryum 40x60x40 arkadan 20 cm plexi ile sump için ayrılmış olacak. 2 palyaço bir kaç anemon istiyorum.

Aşağıda bazı sorularımı bulabilirsiniz.

1 Sump olarak ayiracagim kisima nasil bir ps koymaliyim ? PS için çok masraftan kaçınmak istemiyorum ama bu uçabileceğim anlamına da gelmiyor.

2 Yine sump olarak ayiracagim bolume PS dışında filtreleme icin ne yapabilirim ? Açıkçası sürekli su değişimi yapmak istemiyorum. Su değişiminin ufak hacimde riskli olabileceğini düşünüyorum. Askı filtre ne derece verimli olur ? Su değişimini engellemek adına ne yapmam gerekiyor ?

3 Sump olarak ayıdığım kısım içerisine tatlı su alanı bölme şansım olabilir mi ? Olmaz derseniz 20 değil sumpı 30 cm yapabilirim bu yeterli olur mu ?

4 Nano olduğu zaman ne yaparsak yapalım su değişimi şart mı ?

5 Kurmayı düşündüğüm canlı yükü için DIY armatür yapmak mı mantıklı olur yoksa zetlight 1702 tarzı bir ürün mü almalıyım ? Bu şu açıdan önemli ya RO cihazı alacağım ya da armatür. Eğer DIY power led tarzı bir çalışma ile makul fiyatları yakalayabilirsem RO cihazına yöneleceğim. Yok uğraşma derseniz damacana ile idare etmeye çalışacağım. Bir de Zetlight inceledim ancak otomatik saat ile ayar değişikliği sanırım yapılamıyor. Yine saat ayarlı priz ile mi gündüz gece ayrımını yapacağız yoksa bu şekilde ayar sağlanabiliyor mu ?

Sizlerin desteği ve bilgi paylaşımı gerçekten çok önemli bir kaç gün içerisinde malzemeleri aldıkça sizlerle hem resimleri hem de tüm detayları paylaşıyor olacağım.

2. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Bugün PS ve akvaryum siparişini vermeye çalışacağım.

PS olarak aşağıdakiler arasında kaldım. Hangisini önerirsiniz ?

- Reed Octopus NS-80 Nano Skimmer

- Resun SK-300 Nano Skimmer

- Jebo 180 PS

- BM-C QQ aslında bunu istiyorum ancak sanırım ölçü sıkıntım var. (Boyutlar:12.5 x 8.5 x 54.5 cm Su Seviyesi:36.5 cm Su Seviyesi:9.8) yükseklik 54,5 ancak benim yüksekliğim max 40 sorun yaşarmıyım ?

- Aqua Macro NS - 16 PS

Öneriniz önemli siparişi vermem için fikirleriniz değerli çünkü hata yapmak istemiyorum.

3. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Ölçülerde sıkıntı olmaz, sonuçta hepsinin bir çalışma seviyesi var. Hepsinin üst tarafından bir kısım akvaryum dışında kalacak tamamen batmayacak. Yularıdakilerin içinde tercihim bm qq olur.

4. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Tesekkurler Veysel Bey.

Bunun disinda asagida 40x70x40 arkadan sumpli akvaryum icin cizdigim sump detaylarini bulabilirsiniz.

Mevcut sump sistemi ile su degisimi yapmam gerekir mi ? Olacaksa ne siklikla olur ?

Bir kac anemon ve 2 palyaco dusunuyorum. Temiz su alanina bu olculer icin otomatik su ilave sistemi uyar mi ?

Biliyorum cok rahatsiz ediyorum ancak arastirirken her konu basligindan sadece 250 gr ogrenebiliyorum ve illa ki yine sorularim oluyor. Cok sormami lutfen arastirmiyor musum gibi algilamayin.

Ekli Dosyalar:

5. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Ayrıca ısıtıcıyı burada PS'in veya motorun bulunduğu bölmeye koymamda sakınca olur mu ?

6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bu fotodaki gibi yeterli, otomatik su tamamlamayı akvaryumun arkasından bir pet şişe ne bileyim küçük bir kova vs ile sağlayabilirsin. Medya filtrelerinide kullanmak için bir adet şelale filtre işini çok rahat görür. Ben bu şekil yapıyorum.
    IMG_20141212_110525.jpg

ka2n, basma tulumba, Gmsy ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  7. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Gözümde çıkmış idare et farketmedim.:D Tablet çekimi olunca olabiliyor böyle.

basma tulumba bunu beğendi.
  8. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Abi olurmu usenmeyip cizmis yardim etmissin cok tesekkur ederim. Selale filtre kullanirsam su degisimi olur mu ? Veya degisim yapmayi nasil engellerim.

9. Erdal

Erdal

Amma psikopat çıkmışın ha :D

ka2n, Gmsy ve veysel bunu beğendi.
  10. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Olm makine ne görüyorsa onu çekiyor lennn. :D

Su değişimi rutin olarak olacak, bundan kaçıp tembellik yaparsan küçük hacimlerde sıkıntı yaşarsın. SU değişimi candır özellikle doğru yapıldığında.

basma tulumba bunu beğendi.
  11. Erdal

Erdal

Makina gözlerini kapar kardeşim öyle bakarsan siyah çıakr dur konuyu dağıtmayalım ;)

veysel bunu beğendi.
  12. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    :D bugün PS ve akvrayum siparişleri ile başlayayım sonrasında yavaş yavaş yine yardımlarınızı isteyeceğim.

Destek için teşekkürler.

veysel bunu beğendi.
  13. Osman.34

Osman.34

Yer:
    İstanbul
    Burak Bey Selamlar, konunuzu okudum Veysel Abi gerekli şeyleri söylemiş ama bende belirtmek isterim ki 40x40x40 için ps olarak Buble Magus New QQ uygundur, su ekleme için ise akvaryumun arkasında ya da yanında bir eklenti değilde bağımsız bir kova ya da saklama kabı olabilir büyüklerinden. Benim konumu okuyabilirsiniz akvaryum ebatları yakın çünkü 40x40x35 var bendede.

veysel bunu beğendi.
  14. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Ikinci el zetlight 1207 buldum 100 tl 4 - 5 ay kullanildigini soyluyorlar. Bu cihazlarin omru veya zamanla guc kaybi gibi sorunlari var midir ? Yok derseniz direk alacagim.

15. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Fiyat iyi bozuk bir yeri yoksa al.

16. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Sapasaglam calisiyor. Herhangi bir sorunu yok aldigimda resimleri de paylasirim ama hani adam 2 - 3 yil kullanmis olsa ne zarari olur diye merak ettim acikcasi 4 - 5 ay cok inandirici gelmedi

17. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Kolay kolay bir şey olmaz kaçırma.

18. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Evet armatur tamamlanmis oldu ufak bir yanlis anlasilma olsada 150 tl ye gelmis oldu saglik olsun. Akvaryum icin Bursa oldukca sikintili yillarin akvaryumcusu denen adam hayatinda pleksi ile akvaryum bolmemis vs. Biraz daha akvaryum icin bakacagim. Ps te tamam gibi ancak sanirim ro olamayacak damacana olacak gibi vakit var daha yavas yavas ancak destek icin tesekkurler malzemeler biraz biriksin toplu resimleyip fiyat listesi koyuyor olacagim.

veysel bunu beğendi.
  19. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Boyu tl-450 alıp zetlight i monte ederseniz acemliğinizi atana kadar rahatça kullanırsınız bence. Hem akvaryumcu akvaryumcu gezmemiş olursunuz. Sanırım şuan 290 tl gibi bir fiyatla internette satışı mevcut.

20. Erdal

Erdal

Ben zed lightların tamirini ve modifiyesini yapıyorum sorun olmaz fiyat güzel

Sayfayı Paylaş