1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

40x55x40(h) Arkadan 15cm Sumplı Nano - İlk Kurulum

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde berkal tarafından 14 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. berkal

berkal

İsim:
    Burak Erkal
    Herkese Merhabalar,

Bu hobiye yeni başlıyorum. Şimdiye kadar özel mesajlarla edindiğim değerli bilgiler ve forumda okuduğum önemli paylaşımlar ile ufak ufak sistemi toparlamaya çalıştım. Özellikle herşeyi 2.el aldım. Hobiye yeni başladığım için yüksek yatırım yapmak istemedim. Özellikle yapıp yapamayacağımı görmek istiyorum. Eğer gerçekten düşündüğüm gibi becerebilirsem daha tecrübeli bir şekilde yeni bir sistem ileride mutlaka kurarım :)

Tank 40x55x40(h) boyutlarında arkadan 15cm sumplı. Sump iki bölme, ilk bölmede şaşırtma var. Fotoğrafları da ayrıca paylaşacağım.
    Sobo wp 4000 kafa motoru
    Resun Waver 2000 dalga motoru
    Atman 100W ısıtıcı
    BM QQ Protein Skimmer
    Elimdeki ekipmanlar yukarıdaki gibi. Aydınlatmayı da DIY olarak gerçekleştiricem. 12beyaz 6mavi, 3W led içeren toplamda 54W'lık bir led kullanacağım. 60derece merceği var. Yeterli geleceğini umuyorum. Şu an için elimdeki bütçeye en uygunu olacak sanırım.

Tank kurulumunu adım adım nasıl yapacağımı tam olarak bilmiyorum. Bu konuda araştırma yapıyorum şu an. Henüz kum ve canlı kaya tedarik edemedim. 0-1 mikron aralığında Aragonit kum düşünüyorum. Canlı kaya için de hiçbir fikrim yok henüz :) Akvaryum içerisine güzel bir desen düzenleyecek kadar bir kaya almayı planlıyorum. Kg hesabı yapmayacağım sanırım. Çok kaya da koymak istemiyorum çünkü.

Umarım güzel bir kurulum olur ve keyifle seyre doyarım :)

Şimdiden sorularımla başınızı ağrıtacağım için özür diliyorum, ilk kurulumum olduğu için yapacağım şeyin yanlış olup olmayacağını deneyerek değil sorarak öğrenmek istiyorum :)

burak ozu, Efe Zorba ve murat parin bunu beğendi.
  2. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Burak bey hayrlı olsun kurulumunuz.Mevcut litre ve ekipmanınız fazla balık yükü kaldırmaz,mercan ağırlıklı bir tank olmalı o yüzden aydınlatma önemli benim tavsiyem 4 x t5 yada 2 x t5 led destekli olmalı.

3. berkal

berkal

İsim:
    Burak Erkal
    Merhaba Murat Bey, mesajiniz icin tesekkurler. Fazla balik olmayacak haklisiniz. 40cm e t5 nasil takabilirim? 40cmlik flo lar var mi?

4. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    55 cm 24 w t5 ler var.Onar santim taşar kenarlardan.

5. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Watt olarak düşük 8w t5 ler var sanırım.

6. Erdal

Erdal

34.5 cm ve 45 cm T8 florasanlar var ama led de düşünebilirsiniz.

7. berkal

berkal

İsim:
    Burak Erkal
    18x3w led aldim deneyecegim. Erdal Bey, ek olarak bahsettiginiz 34,5cmlik t8 leri de yanina takabilirim eger bulabilirsem florasanlari. Daha iyi olabilir hem led hem florasan.

8. berkal

berkal

İsim:
    Burak Erkal
    Merhabalar,

Kurulumu gerçekleştirdim, o yüzden burayı da güncellemek istedim.

Kum Caribsea Arag Alive Special Grade. Başka bir akvaryumda bulunan canlı kayalar girildi.

Şu an sistemde 5 conch ve 2 palyaço var. Sağlıklı gözüküyorlar. Işık sistemi henüz gelmedi. En kısa zamanda onu da çözeceğim.

Resimlere göre eksikler hakkında yorumlarda bulunursanız sevinirim.
    DSC_0997.JPG DSC_0999.JPG DSC_1000.JPG DSC_1001.JPG DSC_1003.JPG DSC_1841.JPG

Sayfayı Paylaş