1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

42*55*120 yeni kurulum

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde actroses tarafından 9 Mart 2010 başlatılmıştır.

1. actroses

actroses

İsim:
    Murat Efe
    Öncelikle herkeze merhabalar

Uzun zamandır formu sürekli takip ediyorum ve en sonun da evime kurulum yapmaya karar verdim.

İlk olarak 42*55*120 cm olarak bir akvaryum yaptırdım.
    Şimdilik siz değerli dostlardan bana sump konusunda yardımcı olmanızı isteyeceğim

1-Bu ebatta bir akvaryum için herhalde 90 lt bir sump yeterli olacaktır ?
    2-Sump içersinde refigium olacağı için dizayn olarak ve bölmelerin şekil olarak nasıl olacağına dair bir tecrübem olmadığı için fikir sahibi değilim sizden bu konu hakkında yardım bekliyorum. ( çizim olarak olursa inanılmaz sevinirim )
    3- Elimdeki ekipman sump haric 1 tonluk bir akvayumun sistemindir. Bu ekipman ile debi çok yüksek olacaktır acaba herhangi bir sıkıntı yaratırmı çünkü refigium için bilgiğim kadarıyla debinin düşük olması gerekiyor ?

Şuan için sıkıntılar bu kadar arkadaşlar

Bu hafta sonu demir profilini yaptırıcam ve sanırım eğer sump işini bu hafta halledebilirsem canlı kayaların kürlenmesine bu hafta başlarız inşallah.

Bu arada Temel abiye verdiği destek dolayı çok teşekkür ederim yeni başlayanlar için inanın bu çok önemlli

Herkeze saygılar

2. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Muray bey,
    Ben sadece hoş geldiniz diyeyim de tuzlu su uzmanları sorularınızı nasılsa cevaplayacaktır.

3. actroses

actroses

İsim:
    Murat Efe
    Çok teşekkür ederim Serdar bey

Bende sabırsızlıkla bekliyorum

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    42*55*120 yeni kurulum

Selamlar,

Kararınız öncelikle hayırlı uğurlu olsun. Sump dizaynı artık günümüz teknolojisinde önemini yitirdi dersek yalan olmaz. Önemli olan akvaryumun altındaki sumpu en iyi ve verimli şekilde kullanmaktır. Sump tasarımları özellikle reef akvaryumlarında sade olmalı ve otomatik su ekleme ünitesi yer durumuna göre düşünülmeli. Bunun yanında reaktör yerleştirelebilecek alanları barındırması yeterlidir. İllaki refigium düşünülüyorsa aşağıdaki örnekler olduğu gibi bir sistem düşünülebilir. Ancak refigium içinde tutulacak yüksek yosunları sağlıklı barındırmak gerek. Aksi halde bir gecede tümü eriyebilmektedir. Işıklandırma periyodu sistem oturana kadar 24 ve sonraki gelişmelere bağlı olarak 12 saat aydınlatılmalı.

Balık ağırlıklı akvaryumlarda sump sistemi bir kule, ps ve devridaim motorunun olduğu kısma bir böme yapılması yeterlidir. Yani tek bir bölme yeter. Önemli olan ps kalitesidir bu sistemlerde.

Eğer biyolojik anlamda etkin bir sump dizaynı düşünülüyorsa aşağıdaki örnekte olduğu gibi bu sistemde kullanılabilecek bir sistemdir. Her ne kadar günümüzde tuzlu akvaryumlarında artık sump sistemlerinde bu tarz biyolojik alan sağlayan malzemeler kullanılmıyor olsa da malesef yönlendirilmeler eksiktir. Bu sistem balık akvaryumları için mükemmel sitemlerdir çünkü canlı kaya miktarını azaltmak ve akvaryumda alan sağlamak adına faydaları yüksektir. Önemli olan malzemeleri zaman zaman tortuyu temizleyebilecek fileler içerisinde tutmaktır.

5. actroses

actroses

İsim:
    Murat Efe
    Teşekkür ederim Temel abi

İlk göndermiş olduğun resimdeki şekli ile bir sump yapıcam.
    Bu arada kule diye tabir edilen o bölümde sudan bağımsız olarak elyaf yerleşrilikten sonra herhangi bir başka şeye gerek varmı yani şu mavi süngerlere falan sumpa koymaya gerek varmı.
    Ayrıca 3. göndermiş olduğun resimde marin akvaryum içi ideal olan sump sisteminde ki suyun içersinki kahverengi şeylerin herhangi bir özelliği varmı onların yerine biobal kullanabilirmiyim elimde çok varda : )

Bu arada akvaryumu bursada yaptırdığım için akcaryumcu taşırma deliğini 3,4 cm bırakmışlar sanırım biraz küçük olmuş herhangi bir sıkıntı olurmu acaba ?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    42*55*120 yeni kurulum

Akvaryuma delinen deliğe bir tesisat çekilecek. Bu borudan su sumpa inecek. Hacime bağlı olarak deliğe uygun bir boru takılsa dahi aşırı ses yapar ve su inerken zorlanabilir. Bu kullanılacak devridaim motorunun yeterli güçte takılmasını engeller ve daha düşük debili bir motora muhtaç yapar. Yani 50. pimaş boruya göre delik ( 5 cm ) olursa iyi olur. Bence bir konuş tekrar.

Kule içinde mavi süngere gerek yok bence elyaf yeterli şimdilik. Eğer ilerde ihtiyaç duyulursa çekmecelerde aktif karbon, silikat tutucu, fosfat tutucu vb kimyasal filtre elemenları kullanılabilir.

Sump içindekiler seramikler anlamı biyolojik alan oluşturması, mercan kırığı yine aynı işi görür. Fakat biobal bence bu işi görmez.

7. actroses

actroses

İsim:
    Murat Efe
    Temel abi kusura bakma senin vaktini alıyorum ama akvaryumunun kurulum aşamasına kadar daha soru sormıycam :cicek:

Akvaryumun şuanki deliği 3,4 cm olarak yapmışlar ellerindeki elmas ucu bu varmış. Montaj gerçekleşti akvaryum bursada bu şekilde geldi , bunu acaba akvaryum üzerinde monteli halde iken çapını 5 cm olarak genişletilebilirmi orasını bilmiyorum. Bildiğim kadarı ile olmuyor .Başka bir formül düşünmem lazım. Sana yazdığımı ilk mesajda debi çok yüksek olucak derken aslında korktuğum şey buydu oqua runner 3500 kafa motoru var, ayarını nasıl tuttturucaz hiç bilimiyorum. yani sadece deliğe yerleştirilen pimaşı 3,4 cm yapsak sumpa inen tesistı 5 cm olarak genişleterek indirsek gene problem olurmu acaba.

Son olarak sumpın içersindeki o çekmeceli bölümü kime nasıl yaptırabilirim istanbulda sanırım akrilikden yapılıyor.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    42*55*120 yeni kurulum

Yapı marketlerden çekmeceli hazır bir kule al derim, hiç uğraşma ve kendini üzme. İstediğin kadar katlı bulabilirsin. Yapılması gereken üstten pimaş için delik ve çekmecelere süzgeç şeklinde delikler açmak. burda:gif

Akvaryumdan suyu sumpa taşıyacak boru 50.lik olursa 3.500 litre devirli motor normal. Fakat eğer deldirdiğin çapta boru takarsan zorlanma olması muhtemel. Çapı genişletme işine gelince camcılar elmaslarının dip kısmı işe ince ince kırarak yapabiliyor ama bozuluyor tabi ve camcıya göre riskli. Bu konuda top sende.

Ayrıca soru sormakta sınır yok. İmkanlar el verdiğince bilgimiz dahilinde yanıtlarız. ;)

9. actroses

actroses

İsim:
    Murat Efe
    Çok teşekkür ederim Temel Abi ilgine ;

Sonuç olarak deliği genişletmek bana çok riski ve maliyetli geliyor. Biliyorum ki sen haklı çıkacaksın ama elimde başka bir şey gelmiyor

deneyip görücez bakalım : )

Dediğin kuleyi araştırıcam abi bakalım bulabilirsem hemen alıcam hafta sonuna alt profil gelirse akvaryumu denip sana bilgi vericem

Kendinize ii bakın
    dön:gif

10. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İSTANBUL Başakşehir/Gaziosmanpaşa
    İsim:
    Selim CÖMERT
    selam murat bey aramıza hoş geldiniz. Zannediyorum suyun sumpa inmesi için açılan delik küçük olmuş.
    Alternatif olarak benim düşüncem overflow kullanman derim. Yani camda açılan delik + overflow. Birçok modeli var hazır ve dıy yapım olarak. Aşağıdaki linkte de aradığını bulacağını ümit ediyorum.
    http://www.akvaryumportali.com/forum/diy-overflow-yapimi-olculeriyle-t5062.0.html

11. actroses

actroses

İsim:
    Murat Efe
    Arkadaşlar kurulumda önerebileceği,niz bir tuz markası varmı ?

Crystal sea marka olarak nasıl ayrıca taban kumu yarısı argonit yarısı ince mercan kırığı kullanmam da herhangi bir sakınca olurmu

12. U.Uçar

U.Uçar

İsim:
    Ufuk UÇAR
    Kum olarak Tropic Marin veya Red Sea daha iyidir.Kum olarak ise, bende mercan kırığı, kumu ve aragonit kum karışık akvaryumda ilk kurulduğundan beri.Zaman zaman bir diğeri bir diğerine üstün gelerek öne çıkıyor.(dalga motoru, conc lar vs.değiştiriyor.) Tek tür daha iyi bence aragonit kullanabilirsiniz.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ben tuz olarak Tropic marin kullanıyordum ama son zamanlarda değiştirdim. Güzel tuz bir sorun yok ama Reef Crystals diye bir tuz aldım ve çok beğendim. Tropic marinden daha pahalı ama değer bence. Kolay eriyor ve kalıntı bırakmıyor. Kum olarak ince mercan kırığı kullanıyorum ben de.

14. actroses

actroses

İsim:
    Murat Efe
    Teşekkürler arkadaşlar

Bu arada akvaryumda podla beslenen balıkları ( Mandarin ) besleyebilmek için refigium bulunması şartmı. 6 7 aylık bir akvaryum da sistem içersinde pod oluşumu veya bu tür canlılara besin

kaynağını sağlayacak oluşum kendi kendine oluşurmu.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mandarin için elbette refigium şart değil ama şart olan şeyler de yok değil. Örnek olarak canlı kaya dekorunun yeterli olması. Buna paralel olarak mercan kırığı tarzında podların yaşayıp üreyeceği bir taban malzemesi iyi olur. Tüm genel yeterliliğe bakıp podlar konusunda mandarine rakip olabilecek balık türleri eklememek gerek.

16. actroses

actroses

İsim:
    Murat Efe
    Temel abi mercan kırığı derken ince mercan kırığı mı yoksa podların barınabilmesi için kalın mercan kırığıımı olması gerekiyor tabanın.

Kayalar açınıdan benim akvaryumda pek problem olacağını zannettmiyorum zaten kurulum için az bir zamanım kaldı resimleme eşamasına ayrıntılı gözlemle imkanımız olcaktır.

Ayrıca abi önermiş olduğun Reef Crystals tunuz fiyat olarak araştırdım aynı kiloda olmasına rağmen çok fiyat farklılıkları var kova rekleride farklı . Senin kullanmış olduğun tuzun linkini gönderme şansın varmı ?

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
  18. actroses

actroses

İsim:
    Murat Efe
    Herkeze merhabalar. Akvaryumun kurulumu Çarşamba günü kısmetse gerçekleşecek.

Az önce bir arkadaşın yeni kurulumunda Teoman bey akvaryumun altına konulan straforun sert olmaması gerektiğini beyaz kar tanesi şeklinde 2 cm lik straforldan konulması gerektiğini söylemiş. Allahtan ben suyu doldurmadım benim şuan akvaryumun altına koymuş olduğum strafor dış cephede kullanılan sert mavi straforlardan . Çok sert değil fakat beyaz olan strafor kadarda yumuşak değil değiştirmek gerekirmi. Akşam resimlerini göndermeyi düşünüyorum.

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Strafor kullaniminda amac akvaryum tabaninin seklini alarak kasma yapmamasi ve daha saglam basmasidir. Mavi straforlar bu isi gorur bence. Beyaz olan daha yumusak oldugundan daha cabuk alir seklini ama mavi daha sert olanlar biraz gecte olsa ayni sekli alir.

20. actroses

actroses

İsim:
    Murat Efe
    Teşekkürler abi değiştirmeye gerek yok o zaman.

Sayfayı Paylaş