1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

42*55*120 yeni kurulum

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde actroses tarafından 9 Mart 2010 başlatılmıştır.

1. actroses

actroses

İsim:
    Murat Efe
    Arkadaşlar az önce bir akvaryumcuya uğradım boyu marka küçük ( 100-120 lt) bir akvaryumun içersinde sumpsız askı ps aktif bir şekildecanlı kayalar vardı. Akvaryumun içersi gammarus canlı ile dolu idi. acaba bu akvaryumda ki canlı kayalar alınırmı. Kokladığımda kötü bit kokuda yoktu

2. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İSTANBUL Başakşehir/Gaziosmanpaşa
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Hafif ve Görüntüsüde güzelse Üstünde AIPTASIA da yoksa alınabilir bence kötü bir kokuda yok diyorsun koy gitsin Murat kardeşimsuper:gif

3. actroses

actroses

İsim:
    Murat Efe
    Abi bilmiyorum konuyu okuma fırsatın oldumu. Benim akvaryum kurulumu biraz farklı oluyor tamamen 1 yıldır kuru ortamda beklmiş ölü kayalardan kurulu. Alıcam canlı kayanın kalşitesi çok önemli çünkü aşılama yapıcaz Biraz canlı kayam olsa dediğn gibi yapıcam da senin anlıycan biraz durum kritik Temel abinin müdahalesini bekliyorum abi:D

4. actroses

actroses

İsim:
    Murat Efe
    Bu arada arkadaşlar size bir şey sorucamgeçen hafta sumpın bir bölümü söktüm ve söktüğüm yeri yaklaşık 4-5 cm karşı tarafta aynı boyutla silikon çektim. Bir gün sonra kuruduğunu gördüm ve ertesi gün akvaryumu kurdum acaba bu silikon 1 günlük oda sıcaklığında kuruma ile suda bir zehirlenme yapmışmıdır. Eğer yaptıysa vay halimize

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Silikon o kadar kısa süre sonra suyla temas etmeseydi iyi olurdu. Neyse akvaryum kurulum aşamasında atar varsa da olumsuzluğu. Sözünü ettiğin canlı kayaları eğer pis koku yoksa alabilirsin. Kayaların hafif ve gözenekli yapıda olmasına dikkat edersen iyi olur. Bir de tabi şekli şemali güzel olsun iyi seç derim.

Kendini yıpratma geniş ol, zaten uyanmasak ölü kayaları evin içinde kürleyecektin az daha haftalarca. :D

6. actroses

actroses

İsim:
    Murat Efe
    Harbiden doğru söyledin abicim haftalarca deli danalar gibi uğraşıp durucaktık valla :D. Tamirini yaptığım sumpı bari acele etmiyekte 5 6 gün kurusun bari.

7. actroses

actroses

İsim:
    Murat Efe
    selcom2008 ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Video için teşekkürler Murat. Küçük kab içinde toplama yapmaz tabi ama genel fikir olarak bence akvaryuma bağlandığında güzel toplama yapacak gibi. Yanlız bu modelin ben akvaryuma biraz kabarcık yollayacağını düşünüyorum.

Akvaryum üzerine bağlansın daha rahat yorum yaparız inşallah.:ay:

9. actroses

actroses

İsim:
    Murat Efe
    Sağolasın Temel abicim.
    Bu arada akvaryumu ilk kurduğumda ölçüm yaptıım tuzluluk oranı 1024 çıktı az önce üç sefer ölçtüm 1018 çıktı tuz ölçer bozuldu herhalde daha yeni aldım arakdaş 1 kez kullandım yada tuz uçtu gitti :D kalibre etme şansım da yok

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sıcaklık tuz yoğunluğında önemli bir etken. Ölçüm yaptığın alet ibreli ise her kullanımda tatlı su ile yıkman iyi olur. İbrenin üzerinde hava kabarcığı kalmamalı bunlar yanlış değerler göstermesine sebeb olur. Yine ölçtüğün anda tuz tam erimemiş de olabilir. Çarpraz bir ölçüm aletiyle ölçmekte fayda var aslında. 1018 düşük bir tuz yoğunluğu. İlave yapman gerekecek.

11. actroses

actroses

İsim:
    Murat Efe
    Her ölçüm yaptığımda tatlı suyla yıkıyorum. Gerçekte 1018 se problem değil 1024 çıkartırızda ya cihaz yanlış ölçüyorsa fazla tuz koymaktan korkuyorum neyse yeni bir tuz ölçer alalım da öyle ölçüm yapalım.

Bu arada abi elimde salifertin amaonyak nitrat nitrit ve ph test kitleri var bu test kitllerinin üzerinde etkitetle 2008 ve 2009 tarihleri var acaba bu tarihler son kullanma tarihlerinmi bu tarz tet kitlerüinde son kullanma süreleri ne kadar oluyor

12. actroses

actroses

İsim:
    Murat Efe
    Arkadaşlar merhabalar.
    Armatür yapımı ile ilgi msj sanırım forum yapılandırmasına silindi. Armatür 1x150 w Mh ve 2x24 w T5 olarak tek armatürde topladık. Bu aydınlatma benim akvaryum için yeterli olur sanırım görüşlerinizi bekliyorum.

Ayrıca Temel abi bana bir tuz ölçer markası söylemiştin ama msj da silinmiş sanırım bulamadım tekrar söylersen sevinirim. Aldığım 2 tuz ölçerde sanırrım yanlış ölçüyor.

Temel abi bu arada akvaryuma bakteri kültürünü eklemedim yarın kısmet olursa ekliycem. Bu arada döngünün tamamlandığını kontrol etmek için test kiti almak istiyorum amonyak nitrit ve nitrat. Önerebileceğin bir marka var mı salifert baya pahalı ?

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tropicmarin test kiti beğeniliyor. Genelde kaliteli markalar hep pahalı. Tuz ölçer ben salinity pot kullanıyorum ibreli ve memnunum. Ucuz ürün olduğu için alırken esnafın tuz ölçeri ile orda bir suyu ölçerek al yani doğru ölçtüğünden emin olarak al sıkıntı olmaz.

Aydınlatma güzel ama 150 wat metal halide güzel ancak 24 wat T5 kısa kalır 120 cm bir akvaryuma. 2x 39 wat işin doğrusu olur.

14. actroses

actroses

İsim:
    Murat Efe
    Temel abi bende mh biraz sağ tarafa kaydırsım ve T5 leri sol tarafa doğru yerleştirdim. T5 lri mh yaklaştıramadım inanılmaz ısıtıyor bende risk almak istemedim. Bu arda abi söylemiş olduğun tuz ölçeri nette bulamadım bildiğin bir yer varsa ordan alayım. Bakteri kültürü 3 gün önce eklemedim bakalım süreç nasıl gelişecek sabırsıklıkla bekliyorum:smiley33:

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tam anlamadım açıkcası. Metal lambanın sağı ve solunda dengeli olsun T5 ler. Işığın akvaryuma dengeli vurması önemli. Fotoğraf eklersen durumu amlarız. Ben de eskidn aldım tuz ölçeri yerini hatırlamıyorum. Gezmek lazım sanırım.

16. actroses

actroses

İsim:
    Murat Efe
    Arkadaşlar herkeze iyi akşamlar
    Bugün akvaryuma 4 kg kadar canlı kaya aldım aşılama için. Kayanın akvaryumdaki yeri için diğer kayalara yakınlı önemlimi. Yani diğer kayaların bu kayaya temas etmesi gerekirmi. Bu arada Temel abi akvaryuma sachem amonia later aldım amonyak kontrölü için. Yakalaşık 3 hafat oldu şimdilik herhangi bir amonyak patlaması gözükm üyor. Geçen hafta bakteri kültürünü ekledim bu günde 4 kg canlı kaya ( Canlı kaya miktarı aşılama için yeterlimi bilmiyorum ) ekledim. Döngünün tamamlanması için benim yapmam gereken başka bir şey kalmadı sanırım döngünün tamamlanması hızlandırmak için benim beklemekten başka yapmam gereken bir şey ve kullanmam gereken herhangi bir ilaç varmı acaba. Bu arada abi Aydınlatmayı aktif olarak sadece 1 hafta kullanabildim bir sıkntı olurmu. Diatom evresinin tamamlanmasının döngünün tamamlanmasını hızalandıracak bir etkisi varmı.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kayaların diğer kayalara teması önemli değil. Aydınlatma periyodik olarak yanarsa daha sağlıklı bir diyatom evresi geçirilir.

Sachem amonia test kiti sanırım aldığın iyi olmuş elinde bulunsun ama şöyle düşün; Akvaryumun yeni içinde canlı yok, içinde canlı olmayan akvaryumda amonyak olmaz ? Kaldı ki bir miktar olması da iyidir çünkü oluşmasını beklediğimiz bakteriler besin ister ? Akvaryumda bir miktar amonyak olsun diye boş akvaryuma yemleme yapılabilir.

18. actroses

actroses

İsim:
    Murat Efe
    Temel abi dediğin gibi dün az bir yemleme yaptım akvaryuma. Yeni aldığım canlı kayanın üzerndeki midyeler ve sanırım turbo snailler akvaryumun heryerinde gezmeye başladılar. Akvaryumda başka canlı olmayınca tsbi tam 2 saat onların hareketleri izledim :D:D Sanırım yavaş yavaş sabırsızlanmalar başladı hem evdekiler hemde bende.
    Bu arada abi şuana kadar akvaryumda herhangi bir amanyak patlaması olmadı yaklaşık 1 ay oldu kurulumu gerçekleştireleri amonyak sıfırsa büyük ihtimalle nitrit oranıda sıfırdır. Peki akvaryuma ilk canlıyı koyabilmek için hangi su değerinin oluşmasını bekliycez.:F Nitrat test kitim olmadığı için herhangi bir ölçüm yapamıyorum. yani nitrifikasyonun gerçekleşip gerçekleşmediğini nasıl anlıyabilirim.

Bu

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Daha ne bekliyorsun ben de bilmem. :F Ne almak istiyorsun bence onların üstüne yazışmak gerek ?

20. actroses

actroses

İsim:
    Murat Efe
    Abi ciddimi söylüyosun
    Bak msj beklerken yemek yiyodum boğazımda kalıyodu valla.:D
    Kızma ama son soru akvaryuma canlı eklemesi sonrasında herhangi bir amonyak salınımı olursa ne yapıcaz.
    Bu arada o zaman ilk balığı tek olarak Percula Ocellaris alıyorum.Böyle konuşmak bir canlı için hiç hoşuma gitmiyor ama malasef denemek için tek alıcam daha sonra yanına eş alırım.

Sayfayı Paylaş