1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

420 litre mbuna akvaryumu

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde emmi_06 tarafından 6 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Osman bey,çok teşekkür ederim.

Mustafa,eyvallah.
    ALLAH(cc)daha güzeline gönlüne göre verir,inşallah.

SantiMunez bunu beğendi.
  2. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Güncel:
    Afra jalo reef yavrusu:7 adet
    Elongatus Mpanga yavrusu:9 adet
    Afra white top yavrusu:20 adet
    Fotograflar:
    Dün kusturduğum Afra white top yavruları.

Yavrular

Dıy el yapımı,yavruların 2_3 hafta geçirecekleri yuvaları.

Kızım ve tank(Afra white top'a dikkat)

Arkadaşlar,genel fotografı.
    Kusura bakmayın,camlar içten komple yosun kaplı,dıştan ise balık yakalarken akan suların lekeleri var.

james_34 bunu beğendi.
  3. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ
    Abi tebrik ediyorum bir mbuna besleyen olarak benimde yeni tankım inşallah buna benzer

emmi_06 bunu beğendi.
  4. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Özgür hocam maşallah böyle giderse dıy yavruluklardan akvaryumda yer kalmayacak gibime geliyor ,sağlıklı ve kayıpsız büyütürsün inşallah,yiğenimiz çok şirin:nazar: ALLAH analı babalı büyütsüz tam yanaklardan ısırılacak yaşa gelmiş.

emmi_06 bunu beğendi.
  5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Maaşallah herşey çok güzel görünüyor.:nazar:

Özgür yavrular biliyorsun uzun süre yavrulkta kalmaması lazım. Gördüğüm kadarıyla ikinci bir yavru akvaryumun yok ? Ne yapmayı düşünüyorsun yavrular için ?

emmi_06 bunu beğendi.
  6. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Özgür hocam maşallah maşallah çok güzel bir akvaryum olmuş hele hele balıklar çok güzel olmuş ellerine sağlık hocam, yavrularında maşallahı var umarım kayıpsız büyütürsünüz, tekrardan maşallah..
    Sağlıklı balıklar.

Saygılar...

emmi_06 bunu beğendi.
  7. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Kaan,inşallah ALLAH(cc)gönlüne göre verir.

İsmail abi,eyvallah.
    ALLAH(cc)evlatlarımıza uzun ömürler verir inşallah.

Olcay abi,depremde 2 büyük 3 adette yavru tanklarını dağıtmıştım.Şimdi ise tek bu tank var abi,Yani dallanıp budaklanmak istemiyom.Abi birde satış işinden hoşlanmadığım için akvaryuum sayısınıda arttırama gerek yok.Bu hobide çok sevdğim bi kardeşim var.Basri,kardeşimde şuan 2 adet yavru tankı var.1_2 hafta daha bende kalacak yavrular.İsteyenlere yavruları dağıtacam geriye kalanları,Basri'ye verecem.Oda balıkları ne yaparsa artık.

Abi,aslında 2. bi mbuna tankı kurmayı planlıyorum.Büyük ihtimalle işyerine kurarım.Düşünme aşamasındayım Ölçüler kafamda belirledim.İnşallah 150*80*60 yada 180*80*60
    Beslemek istediğim mbunaları alıp o tanka atacam.Başka bi konuda amerikan **** akvaryumumu yapsam diye.Oda bir yere kadar diyorum.

Eyvallah,Yavuz elimden geldğince birşeyler yapmaya çalıştım.

8. aktassa

aktassa

İsim:
    Sait AKTAŞ
    Özgür Bey;
    Bende yarın akşam konyaya gelip tank alımı yapacağım artık.
    Eğer bana bu konuda yardımcı olursanız bende yavrularınızdan alabilirim.
    Tabi sizin içindde sorun olmaz ise..

9. osman_yc

osman_yc

İsim:
    osman yüksel
    Yavrularınız hayırlı olsun Özgür bey, inşallah sağlıkla büyürler...

Yakın bir zamanda 150lt olan tankımı büyüteceğim.. boyu 150 veya 180cm olarak düşünüyorum.. ancak yükseklik konusunda kararsızım. Mbuna yetiştirmeye devam edeceğim; 60cm yükseklikteki bir akvaryumunuz olduğu için soruyorum, sizce çok mu yüksek yoksa ideal mi?

10. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Maşallah hocam. Çok güzel bir akvaryumunuz vardı. Akvaryumdaki tek sıkıntımız yosunlandırmaktı onu başardık. Çokta güzel oldu. Sonra birde yavrular peş peşe geldi. Artık diyebilecek birşey bulamıyorum. Sırada ne hedefimiz var hocam. :) Birazda onun için sabırsızlanalım...

11. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Sait bey,bu yavrular hep dağıtıldı.1_1,5 ay beklerseniz hangi yavrudan isterseniz ondan verebilirim.Kusura bakmayın.

Bana göre 60 cm idaeldir.Daha yüksek yaptırmanızı önermem.Tabiki kişiden Kişiye fark ediyor.Çoğu insan tanktan kolu ve eli çıkmaz benim gibi.Çoğu insan sadece kurulum için ellerini tanka sokar.
    Malavi(mbuna) veya trop besleyecekseniz,genişliğe önem verin derin.Ne kadar geniş olursa akvaryum,bi okadar güzel oluyor.

Doğuş,eyvallah
    Akvaryum hobisinde istekler bitmez.Hayat felseveme göre hayal kurmam.Şuanlık projeler var.2. mbuna tankını kurmayı planlıyorum.
    Konya_Ankara arasında mekik dokuyorum.İkamet adresimi sabitleyence işyerine derinliki en az 1 metre olan mbuna tankı kurmayı düşünüyorum.
    70 cm genişlik artık kesmiyor beni.

osman_yc bunu beğendi.
  12. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    :nazar: Özgür , akvaryum güzel , balık türleri güzel. Küçük malawi gölünü yakalamışsın. Bir de o bahsettiğin 1 m enine sahip akvaryumu yaptırırsan derinlik mükemmel olur.

13. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Can,kesinlikle yaptıracam.Şu ikamet adresim sabitlensin derinliği 1m olan akvaryum yaptıracam.Uzunluk ve yükseklik muhim değil.

14. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Özgür afacanlarda son durum nasıl merakta bırakma bizi

15. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    İsmail abi,gayet sağlıklılar.100 litrelik yavru tankına aktarılacak.1 haftadır tankın suyunun oturması bekleniyor.10 litrede aşılama yapacağız.Şuanlık 2 afra white top,1 mpanga ve 1 adette afra jalo reef yavrularının 7_8 gündür ağızları dolu.Haftaya kısmetse onlarıda kusturacam,erken kusturup,kuluçka makinası ile uğraşmak istemiyorum.

cirol bunu beğendi.
  16. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Arkadaşlar,3 adet ağzı dolu afra white top.1 adet mpanga ve 1 adette Afra jalo reef vardı.Bismillah dedik,kepçeyi daldırdık.1 adet Afra white top yakaladım.
    Olacakya artık kusturduğum balık maşallah aşağı yukarı 50 adet yavru verdi.Maalesef yavrular yumurta şeklinde çıktı.Yanlış balık yakalamaış oldum.Kısmetse yarın,yeniden balık yakalama işine koyulacam.İnanın tam 1 saat elimde kepçe balık yakalamaya çalıştım.

Fotograflar

2.baskın erkek mpanga ve Afra jalo reef dişisi

17. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Yavruların yani yumurtaların hayırlı olsun abi :)

Toplam kaç balık var ya o akvaryumda?

18. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Güven,eyvallah.
    Sayı bir hayli fazla,msobolor komple tanktan çıkacak+2 erkek mpanga+2 erkek afra white top + 1 erkek afra jalo reef çıkacak.Sayı 25_30 düşecek şuan yanlış değilsem 40 adet balık var.

19. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Arkadaşlar,merhabalar.
    Tankı ilk yaptırdım,hava kabarcığı oldu.O tankı iade ettim.2. tankı yaptırdım,yaptırdığım yerde Konya'da 1 numaralı kişi olan dönertaş cam idi.Yaptırmadan önce siparişi veririken,1 saat dil döktüm.Geçen sene depremde sorunlar yaşadım.İade ettiğim tankı anlattım.
    Yani anlayacağınız hem sağlam hemde görsel açıdan güzel olmasını istedim.Pazarlık yapmadım,istediği fiatta anlaştım.
    Tank geldi,sağına soluna baktım.Bir problem yoktu.2.haftada eşim tankın sol alt tarafta çapaklanma olduğunu farketti.

Artık sıkılmıştım,çapaklanma toplu iğne başından hafiften büyük birşeydi,ve mobilya içinden olduğundan pek fazla gözükmüyordu.İki-üç ay sonra çapaklanma 1 cm kadar büyüdü.Yine önem vermedim,inaninki sıkılmıştım artık problemlerden.Son günlerde ağzı dolu balıkları yakalama günleri başladı.Çapaklanma iyice büyüdü.Bir gün işden geldim,çapaklı kısma baktım.Mobilya içinden kalan kısımdan 4 mm en yukarı taraftan 1mm kalınlığında cam atmış.Hemen tankı yarıya kadar boşalttım.Basıncı azaltmış olduk.Ertesi günü işten geldim,damla damla 5_10 litre su sızmaya başlamış.

Neyse hemen tankı yapan kişiyi çağırdım.İlk bakışında tankı çarptırmıssın dedi.Atan kısımda hiç bir zedelenme yok ne hikmetse.Üstüne üsttlük mobilyanın içinde zedelenen kısım.Yani çapaklanma ön camın alt kısma yapışan yerinden.Yani yapıştırmadan önce ya kesilirken zedelenme kaldı.Rodajda kurtarmadı.

Neyse arkadaşlar,morelim sıfır.Pazartesi gününden beri kendime gelemedim.Millet tankı yaptırır 10 yıl kullanır,bizim şansımızdan şu hobiyi zevk ala alla yapamadık.Tankı ilk yaptırmaya başladım olmadı,2.tankı yaptırdım bundada sorunlar oldu.Balık alırken,sinirlerimi alt üst ettiler.Neyse çenem düştü,arkadaşlar.ALLAH(cc)emanet olun.Yinede foruma bakarım.Şuanlık hobi adına hiçbirşey istemiyorum,ilerleyen günler ne gösterir bilemem.

Tek tesillim,aileme zarar gelmeden kazayı atlattım.

20. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Özgür geçen gün telde konuştuğumuzdan sonra bu çatlak yürümeye devam ettimi ? :smiley33: Teldede konuştuğumuz gibi,eğer çatlak yürüyorsa mutlaka camı değiştir. Yada akvaryumu. Camların lamine olmuş olsaydı bir nebze tehlikeyi aza indirebilirdin ama camın düz olduğu için biranda kendini kötü bir süprizin içinde bulabilirsin.Bu işi bence hiç erteleme. Balıklarını koyacak bir akvaryum ayarla ve akvaryumunu yada camını değiştir biran evvel.

Bu arada suyu yarıya indirip basıncı azaltmakla çok iyi yapmışsın tebrik ederim.

Sayfayı Paylaş