1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

420 litre Tropheus Kasakalewe

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde murer tarafından 26 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Arkadaşlar merhaba.

Öncelik ile herkesin isteyipte alamadığı yavrularını tek kelimem ile bize verdiği için, İsmail (Cirol) kardeşime sonsuz teşekkür ederiz.

Bildiğiniz gibi bitkili tankımı dağıttıktan sonra tankımı yeğenim Ömer'e verdim, ''Dayı ne ne tür yapalım bu akvaryumda?'' diyince İsmail'in yavruları aklımıza geldi ve onay aldıktan sonra karar kıldık.

Akvaryum, yaklaşık iki ay önce kuruldu, kurulumda 60 kg 0.5 mm kalınlığında quartz kum ve 35 kg çan taşı kullanıldı, 1-2 ay içerisinde, 4-6 kök Crinum thaianum eklenerek, sağ ve solda bulunan filtre borusu ve hava hortumu kamufile edilecek, çan taşlarının arasına ise anubias ve java fern eklenecek. Sistem iki aydan beri boş olarak çalışıyordu, 10 gün ara ile % 20 su değişimleri yapıldı

Bitkiler dikildikten sonra haftada bir, demir, mikro element ve potasyum gübresi ile desteklenecek.

Aydınlatma olarakta, 2x54 watt T5 olarak armatür yapıldı, kombinasyon olarakta, Slyvania Grolux ve Lux Line Star 865 pro takıldı.

Balıkları sağolsun İsmail bu gün getirdi ve kendisi tanka adepte etti. Bu arada 3 batın yavru her batında dört balık, toplam 12 adet. Balıkların Maaşallah'ı var bunlara yavru demek imkansız, damızlık altı olmuş.:) İsmail'e bir kez daha teşekkür ederiz.

Şimdi resimleri beğeninize sunalım, güncellemeler Ömer tarafından yapılacaktır.

Balıkların adaptasyonu.

Bunlarda boş tanktan kareler.

Bunlarda azmanların olduğu karaler, Maaşallah'ı unutmayın.

Sevgiler............

seyyaHH, zgrkaralar, kerem11 ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
  2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Maaşallah baya büyümüşler. :nazar:

Murat abi sabırlı ve profosyonelce düşünülmüş bir kurulum olmuş sendende bu beklenirdi tebrik ederim. Sağlıklı bir şekilde beslyip bol bol yavrular alırsınız İnşallah. İsmail hocamada ayrıca teşekkürler.

betta, YIKIKTEMO, murer ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  3. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Teşekkür ederim Olcay, kocaman olmuş yavru demeye bin şahit lazım. İki aydır beynimi yedi, ''Dayı ne zaman geliyor balıklarım'' diye.:F

4. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Maşallah vallahi :) Çok güzel olmuş tank dizaynı vs. Bayıldım. Yavru demeye bin şahit Murat abinin de dediği gibi azman olmuş onlar. :) Keşke ismail abi ve senden bi kaç kare ekleseydin be abi ? :) Aman Nazar değmesin :nazar:

betta, cirol ve murer bunu beğendi.
  5. betta

betta

İsim:
    Ömer ŞAHİN
    Merhaba;

Tropeheus lar gelene kadar sabırsızlıkla bekledim. Büyümelerini hevesle öğrenip izliycem
    bana bu deneyimi yaşatan İsmail abi ve Murat dayıma çok teşekür ederim...

Saygılar...

volkantr34, YIKIKTEMO, cirol ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  6. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Güzel bir kurulum olmuş. Tropheuslara dayanacak bitkiler eklendiğinde çok daha güzel olacağına eminim. Ancak havataşını biraz daha büyük olsa çok daha güzel olurdu.Yani yayılarak kabarcık çıkardı...Bence bunu denemek lazım.

Kasakaleweler yavruluktan çıkmış , kimisi damızlık altı kimisi damızlık kıvamına gelmiş :)

Güle güle büyütmen dileğiyle Ömer.

İsmail abiye de ince düşüncesi için kendi adıma teşekkür ederim.

betta, cirol ve murer bunu beğendi.
  7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Hava taşını küçük tutmamızdaki sebep, yanlara bitkiler geleceğinden dolayı, bitkilerden sonra genede küçük kalırsa, değiştiririz Can.

8. bozüyük

bozüyük

İsim:
    Mustafa Mert TUĞRUL
    Abicim akvaryum süper olmuş. Renk uyumu falan herşey mükemmel. Taşların duruşu falan hepsini kafama yazdım. Bana da iyi bir örnek oldu. Herşeyin güzel olması dileğiyle...

betta ve murer bunu beğendi.
  9. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Murat abi,tek kelime ile harika olmuş kurulum.Okadar inceledim,sadece bir tek kusur buldum abi..
    Oda ön taraftaki kum yığıntısı oldu.Genelde ön tarafa en fazla 1 cm kum fazladan yetecek ve artacaktır.Yuva yapacakları için ön taraf iyice kum yığıntısı ile dolacak.Tanktaki kumda silis kum gibi abi
    Bu arada tankın hacmi benimki ile aynı.Resimlerde dsrl-like ile çekildğinde tüm güzellik ortaya çıkmış.

Makinanın markasıda fujifilm s700 abi,eğer makina seninse az sonra özelden ayarları isterim.Bende yeni makina aldım,fujifilm s2500hd 200 adet resim çektim hepsi rezalet.Ayarları öğrenmek şart.

Ömer,Şahin,bu arada aramıza hoşgeldin.Dayılarının kıymetini bil.Bizim öyle dayımız yok:D:D

betta ve murer bunu beğendi.
  10. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir
    Selam;
    Murat abi ellerine sağlık çok güzel bir akvaryum olmuş.Yanlız birşey soracaktım, o akvaryuma koyduğunuz kayaların ismi nedir?

murer bunu beğendi.
  11. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Çan taşı Orhan.

12. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Murat abi maşalah...

Ömer dayının kıymetin çok çok iyi bil. Keşke benimde böyle dayım olsa....

Balıklarında maşallahı var. İsmail abi bu örnek davranışın içinde kutlarım.

Eleştiri yapılacak birşey yok tek yapabileceğim övgü :)

cirol ve murer bunu beğendi.
  13. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Bu seyir zevkini bize yaşattıkları için Murat ve İsmail abiye teşekkürü bir borç bilirim...:cicek:
    :nazar:

murer ve cirol bunu beğendi.
  14. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Maşallah büyümüş Kasakalaweler. :) Tankta ayrı bir güzel olmuş.. Gerçekten bayağı bir boy atmışlar maşallah... Sağlıklı besleme ve büyütme dileği ile...

Saygılar...

betta, murer ve cirol bunu beğendi.
  15. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Tankın güzelliği ile tropheusların güzelliği birincisi olmayacak bir yarıştalar valla.

Süper bir dizayn olmuş, ellerine sağlık Murat Hocam. İsmail Hocamıda örnek davranışından ötürü tebrik ediyorum.

Yavrularını almak kısmet olur inşallah. Sağlıklı balıklar. Saygılar.

murer ve cirol bunu beğendi.
  16. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Öncelikle şahsım adına bu yazılan güzel cümleler için çok teşekkür ederim portalımızda değer verildiğini bilmek ve yaptığımız hobide başarılı olduğumuz hissetmek ayrı bir güzel duygu..Aslında balıkları ömer baya bekledi ama ben işi biraz garantiye almak için ve afacanların daha fazla toparlanmalarını bekledim. Murat abi gerçekten çok güzel bir kurulum yapmış tankı ilk gördüğümde dibim düştü diyebilirim.Özellikle murat abinin bile heyecanlı oluşu balıkları torbadan çıkardığımda bunlar yavrumu damızlık olmuş demesi ve hadi artık şu balıkları içine salalım diyip makinayı elinden bırakmaması çok güzeldi.Artık işin çoğu ömer kardeşimde şimdiden ne durumdalar diye merak ediyorum sağlıklı büyütüp bol yavrular alır inşallah unutmadam ömer ilk batıp yavrular benim haberin olsun.

murer bunu beğendi.
  17. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Abi vallahi çok güzel bir davranış. Bu işi hobi için amaçlı yaptığın bir kez daha ortaya çıktı. Millet hemen o yavruları satardı. Pahalı balık nede olsa...

Bitkiliden sonra bende Murat abi gibi kademe atlayacağım :) Ya tuzlu su olucak yada tropheus. Çok güzel balıklar hal ve hareketleriyle herşeyiyle.

Ömer dayının ve İsmail abini kıymetini iyi bil. Para versen o balıkları vermezdi İsmail abin. Ama arada dayın olunca akan sular duruyor bu portalda ;) :)

İnşallah sende İsmail abi gibi bol bol yavrular alırsın ve konu açmaktan bıkarsın... :)

Boyları kaç cm idi İsmail abi bunların? 6-7 cm gibi geliyorlar bana yada 7-8 cm damızlık olmuşlar sen bunlara yavrumu diyorsun :sopa: :F :F :F

murer bunu beğendi.
  18. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Teşekkürler fatih kardeşim güzel düşüncelerin için yavrular ortalam 5 ile 8 cm'e yakın.

fth-94 bunu beğendi.
  19. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Hepinize ayrı ayrı teşekkürler arkadaşlar güzel yorumlarınız için.

Özgür kusura bakma, mesajını yeni gördüm, makinenin Fujifilm olduğunu nereden anladın çok merak ettim.:) Makine ayarlarından filan anlamam, otomatik modda, bazı yerlerde 1 cm makro, bazılarında ise yakın makro, flaşsız çekim ile yapıyorum.

Kum kalınlığı, yaklaşık önler 8 cm, arkalar 14 cm gibi Quartz kum, İsmail hocamın taviyesi ile özellikle quartz aldım bitki için. Yada quartz diye verdiler, silis kumuda inceledim, silis pudra gibiydi.

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Olmadı böyle bir dayımız ve duboisiden başka Tropheus da göremeyince acı su tuzlu suya geçtik. İsmail'i ayrıca tebrik ederim hem üretimlerindeki başarısından hem de pek farkında olunmasa da yayılan her bu şekildeki koloni zaman içinde bu türün ithalatını azaltacaktır. Bu açıdan şahsım adına çok önemli bir koloni ve herkese kolay kolay nasip olmaz. Ömer kardeşimizi pek göremedik, tanımadık ama umarım o akvaryumun ve balıkların hakkını verir.
    Akvaryuma söylenecek bir söz yok sosyete elinden çıkmış gibi bir hali var resmen. :emt:

emmi_06 ve murer bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş