1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

430lt eheim 2080

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde aykılıç tarafından 6 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. aykılıç

aykılıç

İsim:
    SELÇUK KARTAL
    430lt canlıdoğuran akvaryumumda istediğim berraklığı sağlayamadım.eheim 2080 dış filtrem var, rambo 9000 havamotoru da çalışıyor içinde. Yaklaşık 3-4 cm boyunda 35 civarı da balık var, ama cam gibi değil akvaryumum.

Aktif karbon ve zeolit kullanayımmı?
    ikisini birlikte sepete koysam zararı olur mu?
    Aktif karbon hangi markayı ne kadar alıp kullnayım?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    430lt eheim 2080

Aktif karbon su berraklığını sağlar. Zeolit ile birlikte kullanmaya gerek yok bence.Kullanılan yemler su rengini çok etkiliyor normal şartlarda dediğiniz kadar çok suda kararma veya sararma olmaması gerek. Kömür kaliteli olmalı aksi halde hem işe yaramaz hem de suya fosfat yükler.

3. aykılıç

aykılıç

İsim:
    SELÇUK KARTAL
    430lt eheim 2080

Kaliteli olan kömür hangisi hocam? Onu alayım? Zeolit koydum bugün elimde vardı. Acaba kömür alıp ta koyayımmı? Cam gibi olsun diye eheim 2080 aldım ama istediğim sonucu elde edemedim,bişeyler eksik ama ne?
    Akvaryumu 6 ay önce kurdum.

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    430lt eheim 2080

Selçuk hocam gerçektende çok kaliteli bir filitre kullanıyorsun. Bu filitrenin aslında suyu güzel temizlemesi lazım . Bir sorun var ama ne. .8.

Seranın aktif karbonları satılıyor. Onlardan alıp kullanabilirsin. Ama çok uzun süre kullanmaman gerektiğinide unutma. ;)

Aslında bu hacimdeki akvaryumlarda en iyisi sump kullanmak ama yerin ve imkanın varmı akvaryumun yanında yada altında bilemiyorum.

5. aykılıç

aykılıç

İsim:
    SELÇUK KARTAL
    430lt eheim 2080

Sera aktif karbonu çok uzun süre kullanmamak demişsiniz Olcay Hocam,
    ne kadar süre kalması yeterli olacak?
    Ne miktarda sepete koyayım?
    Bir de zeoliti sepete bu gün koydum acaba zeoliti çıkarmasam olur mu?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    430lt eheim 2080

Aslında eksik var dememek lazım. Çünkü konu aslında dış filtrelerden çokşey beklenmesiyle alakalı. Filtre iyi bir dış filtre olabilir ama eğer dizilimi ve filtre malzemesi mevcut akvaryum düzenine hitap etmiyorsa su rengini açması mümkün değildir. Mesela mango kökü bol olan bir akvaryum suyu kahve rengidir ve bu rengi ne kadar güçlü bir dış filtre kullanırsak kullanalım açmak zordur akvaryum suyunun rengini. Ancak kömür suyu 20 dakikada açabilir. Konuya sadece filtre markası olarak değil içindekiler yönünden de bakmak gerek.

Karbon iyi olmalı derken zaten ağırlığını koyan firmalar bellidir. Karbon kömürü ne kadar filtrede kalmalı sorusunun cevabı asla yoktur. Çünkü her markanın süresi ve yine her akvaryumun atık yükü bunu belirler. Tabi bunu anlamak gerçekten zordur. Mesela aşırı balık yükü olan bir akvaryumda kömür gözenekleri 20 günde tıkanabilirken daha düşük atık değerinde 2 aya kadar çıkar. Atık ifadesinin altındaki açılım nitrat ve katı atık değildir. Renk, koku, ağır metal ve bazı gazlardır. Örnek olarak suya atılan hiç bir vitamini bünyesinde tutamaz. Bünyesinde tutuklarını geri salar ifade yayılımı ise gereksiz bir telaşdır ve zamanından önce çıkarılmasına neden olur. Ortalama 1,5 ay filtrede tutulabilir. Çıkarılması tuttuğunu geri salacağından değil gözeneklerinin dolarak işlev görmeyecek olmasındandır. burda:gif

7. aykılıç

aykılıç

İsim:
    SELÇUK KARTAL
    430lt eheim 2080

Sanırım bendekii sorun bu; kocaman büyüklükte iki tane kütük var, sürekli sarımtrak renk bunlardan kaynaklanıyor.
    250gr aktif karbon alıp koyacağım, bakalım ne olacak.

Arkadaşlar ilginize çok teşekkür ederim, bu siteyi bu yüzden seviyorum, yargılamadan sorgulamadan dostça herkes bildiğini paylaşıyor, ukalalık yok. Tekrar teşekkür ediyorum...

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    430lt eheim 2080

Teşekkürler Selcuk Bey yorumunuz için, kütük su renginin sarı olmasının kaynağıdır. 250 gr kömür yerine 1 kg kullanmanızı öneririm. Yani bir kutu kadın çorabı içerisinde kullanılabilir. ;)

Sayfayı Paylaş