1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

43x23x26 Fluval Edge 23L.Nano Reef

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde DoGgY tarafından 28 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. DoGgY

DoGgY

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sagun
    Kurulumu tamamladım ancak dış filtre takmak yada takmamak arasında kaldım.Protein skimmer kullanıyorum ancak suyu tam anlamıyla temizlediğini düşünmüyorum.Yardım ve düşüncelerine çok ihtiyacım var şimdiden herkese teşekkür ederim.

Fluval Edge 23L.
    Diy Led uygulaması
    Dolphin Ps 2012 (protein skimmer)
    Fiji Kayası (canlı)
    Carib sea kum
    Reef Crystals kum
    Eco Tech Mp10w (henüz almadım ancak en kısa zamanda takacağım)

Ekli Dosyalar:

2. DoGgY

DoGgY

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sagun
  3. Oceanic

Oceanic

Sagun bey, güzel bir kurulumunuz oldu elinize sağlık.

Dophin 2012 PS şu an benimde tankımda ekstradan kullandığım hiç efektif olmayan sıradan bir PS malesef. Ben daha çok şelale filtre maksadıyla kullanıyorum. Arada aklına eserse toplamada yapıyor tabi :) Tunze 9004 kullanmadığım ama yakın zamanda almayı düşündüğüm bir PS. Sizde inceleyin isterseniz sizin sisteminize uyuyorsa tavsiye ederim.

Dış filtre konusunda bende uzun süre PS'e ek olarak 120 lt sistemimde fluval 205 kullandım. Ancak biyolojik ve mekanik temizlikten ziyade süngerlerini çıkararak, içine aktif karbon veya zeolit ekleyerek medya reaktörü gibi kullanmak daha mantıklı. Ben ayrı sepetlerde karbon ve zeolit şeklinde kullandım bir süre. Daha sonra üstadların birlikte kullanılmamaları tavsiyesiyle zeoliti çıkarıp dophin PS'in içine ekledim. Bu şekilde bile su debisi nedeniyle çok sağlıklı olduğunu düşünmüyorum ama bir süre sisteminizde içinde sadece karbon veya zeolit olarak kullanabilirsiniz sanırım. Ancak içine elyaf veya herhangi bir sünger eklemenizi tavsiye etmem. Tatlı sudan farklı olarak nitrat seviyelerinizi tavan yaptırabilir.

DoGgY, -doctore- ve inifnity bunu beğendi.
  4. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Yeni kurduğum 30 lt nanoya dophin ps2012 almıştım.2 haftadır çalışıyor. Tank boş olduğu için işlevsellik yönünden yorum yapamıyorum, ama şu anda kırasım geldi.:( 30 lt de dışarı takılacak başka ps bulamadım. Rio var, o da çok sesli dediler. Bu da pek sessiz değil hani. Alternatif çözüm var mı ps konusunda?

DoGgY bunu beğendi.
  5. DoGgY

DoGgY

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sagun

Oceanic

Öncelikle teşekkür etmek istiyorum.Dediğiniz gibi Ps 2012 kafasına eserse topluyor zaten problemim de tam olarak bu ancak yerim kısıtlı oldugu için mecbur olarak onu kullanmak durumunda kaldım malum sizlerinde bildigi gibi nano ürünleri bulmak çok zor.Ps 2012 içerisine Rowa nın karbonunu ekledim ve o şekilde çalıştırıyorum haftada 1 içersindeki karbonu değiştiriyorum.Eğer dış filtre alırsam benim bulduğum Tetratec ex400 modeli var.Ancak Eğer filtre alırsam sünger kesinlikle kulanmayı düşünmüyorum.Tetra 9004 modelinede baktım ancak soğmadı akvaryum içerisinde kurtarmadı malum akvaryumum çok küçük bende tunze almayı çok istiyordum ancak olmadı.ilginize teşekkür ederim.

6. DoGgY

DoGgY

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sagun

Tunze 9004 eğer yeriniz var ise.Ben ps 2012 yi mecburiyetten aldım ancak Oceanic inde sölediği gibi toplama yapmıyor toplama yapması için çıkışın biraz dolu olması gerekiyor aksi taktirde yapmıyor.

7. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Tunze 2004 ps 300 tl ye yakın. Ben 250 tl ye nac7 aldım Sagun Bey, batıracak mısınız beni. :)
    Bu ölçülerde maeslef dışarı takılan başka yok, bir şekilde devam edeceğiz. Ben kendi kartuşuyla kulanıyorum. Zeolit eklemeyi düşünüyorum.

DoGgY bunu beğendi.
  8. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu

Örtmenim batıracak mısınzı derken zaten battık kanaatindeyim ben :) Neyse bu ps boş ps. Şelale filtreye çevrildiğinde gürültülü ps ye çevirirseniz hem gürültü hem toplamaması sıkıntı. Ben yattığım oda da kullandığım için mecburen değiştireceğim.
    Alacaklara da tavsiyem ALMAYIN!

-doctore- ve DoGgY bunu beğendi.
  9. DoGgY

DoGgY

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sagun
    Doktore Bey

Nac 7 bildiğim kadarı ile güzel bir ps.Ben dolphinden memnun değilim yerim olsa idi başka ps ler kullanırdım ve çok sesli çalışıyor rahatsız ediyor.İlginize teşekkür ederim.

-doctore- bunu beğendi.
  10. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Öyle hemen pes etmek yok. Bu ölçülerde dıştan takmalı şelale filtre ps alternatif pek yok zaten.
    ps2012 de gürültü yapan motor, toplama kalitesinin zayıf olması da motor çırpıcısından. (Ona çırpıcı derseniz)
    Modifiye ile güzel alet olabilir. Hafta sonu vakit bulursam dağıtacağım bir tane. Daha sessiz bir motorla değişebilir, mevcut motora enkamat yapılabilir. Atık kabı, gövde malzemesi iyi bence. Hava girişine filtre yapılırsa ses yarı yarıya düşer.

-doctore- bunu beğendi.
  11. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Nac 7 örneğini vermemdeki amaç onu 200 lt tank için almış olmamdı. Kendisi zaten benim şu anki nanomdan büyük. :) O parayı ps ye vereceksem 30 lt kurmam yani. Artık idare edecez bakalım.
    Bir de isimlerimiz solda yazıyor. :D

12. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Bülent Bey valla heyecanlandım. Tuzluda yeni olduğum için çalışma prensibini henüz çözemedim, yoksa modifiyeyi düşünmedim değil. Dediğiniz gibi haznesi bence de tatmin edici. Konuyla ilgili görsel bir çalışma yaparsanız minnettar olurum.

13. Oceanic

Oceanic

Bülent abi benim gibi modifiye işinden çok anlamayanlar için , dophin PS'te motoru çıkarıp, havataşı kullanılabilir mi sizce dediğiniz gibi gövde ve toplama kabı güzel çünkü.

14. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Kullanılır tabii, hava taşının yaptığı köpük vallahi 10 basar o motorun köpüğüne. Motor hava girişini kapatıp sadece su devridaim yapmasını sağlarsın. Motor çıkış ağzının bulunduğu L borunun bulunduğu bölmeye tahta bir havataşı tamamdır.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Kızıldeniz Akvaryum ve Oceanic bunu beğendi.
  15. DoGgY

DoGgY

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sagun

Bülent Bey

Ps için modifiye örnekleriniz olursa büyük bir zevkle beklerim.Hava girişine kapak yaptım sesi azda olsa kesti ancak çırpıcının sesi yinede geçmiyor hava taşı daha mantıklı bir çözüm olduğunu düşünüyorum ancak ps den çıkardığım motor yerine uyabililecek motor tavsiyeniz varmı marka model?Şimdiden teşekkür ederim.

16. furkant

furkant

Yer:
    İstanbul
    Resun SK-300 protein skimmer nasıldır sizce ? dolphin alacaktım almam o zaman bu kadar şikayet varsa :D

bkz:

17. DoGgY

DoGgY

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sagun

Yani tavsiye edermisiniz derseniz etmem,çok sesli çalışıyor ve çok sağlıklı topladığını söyleyemem tunze 9004 tavsiyemdir.

18. DoGgY

DoGgY

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sagun
    Su içerisinde minik noktalar var su tam berrak değil sebebi nedir acaba?:(

son 1.jpg son 2.jpg

19. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Aynı olay bende de var, başta hava kabarcığı zannediyordum ama sistemi durdurunca toz parçaları gibi şeyler olduğunu anladım. Benim kumun caribsea arag-alive, sanırım sebebi bu kumdan uçuşan parçalar. Bir akvaryumcu o kumla asla berrak bir akvaryumun olmayacak dedi. :(

DoGgY bunu beğendi.
  20. DoGgY

DoGgY

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sagun
    benim kumumda aynısı ama hep uçuşan bişeyler var ve moralim bozuluyor.:(

Sayfayı Paylaş