1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

43x3W Power Led Armatür Yapımı

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde 94sem tarafından 25 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN
    Power Led Armatür Yapımı için kolları sıvadım. Power Led armatür 43x3W olacak. T5'e kanım en başlardan beri pek ısınmamıştı en başından led düşünüyordum ama fiyatlara bakıp bakıp korkuyodum. Artık T5leriminde ömrü bitti ve değiştir artık dimeye başladı. Bende zamanı geldi diyerek led'e başladım.

Power Led Armatür Yapımı Kullanıllan Malzemeler:

27x3 mavi (455~475nm 30lm) EDISON
    10x3 soğuk beyaz (5000~10000K 170lm) EDISON
    3x3 kırmızı (620~630nm 85lm) EDISON
    3x3 yeşil ( Green 515~535nm 120lm) EDISON
    star PCB
    60 derece lens

60x27 Aliminyum soğutucu (6kg)

iki tane 40W 1400Ma led sürücü MeanWell

Termal macun

Japon yapıştırıcısı

Power Led Armatür Yapımı Bağlantı:

Toplam led 43 tane aldığım sürücülere uygun olarak bir sürücüye 21led [(10 mavi 1. seri , 3mavi 5beyaz 3 kırmızı ikinci seri) iki seriye paralel olarak güç verdim.], diğer sürücüye 22 led[(11 mavi 1. seri, 5 beyaz 3 yeşil 3 mavi 2. seri) iki seriye paralel olarak güç verdim.]

Diğer:
    Japon yapıştırıcısını PCB yi aliminyum soğutucuya yapıştırmada kullandım ve aldğım 2 parça soğutucuyuda Japonla birbirine yapıştırdım.

Yapım aşamalarını çekemdim malesef, yaparken 2 ledin kenarlarını havyayla yakmışım 2 tanesi sadece elektriği iletiyor.

Power Led Armatür Yapımı Toplam maliyet: 240 Tl civarı tuttu toplamda kasa dahil değil. Pleksiden kasa yaptırabilirim 70x30x10h şeklinde kasa fiyatıda 60-70 tl tutuyor.

Yapmak isteyenlere biraz olsun yol gesterir umarım yapımındada gözünüz korkmasın zorbirşey değil. Hepsini yapmam 4 saatimi aldı.:heyo:

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Cevap: 43x3W Power Led Armatür Yapımı

Hayırlı olsun Semih Power Led Armatür Yapımı. Montajı çok başarılı bulmadım, açık söyleyeyim. Pbc ve alimünyum levhanın arasına ısı macunu yerine japon yapıştırcısımı kullandın?

3. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Elinize saglık Power Led Armatür Yapımı için güzel bir çalışma..:) Sürücüleri nasıl bagladınız acaba arkadanda bir fotograf koyarsanız çok iyi olur..

4. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN

Teşekkür ederimMurat abi, PCB bin altindada ustundede kullandim termal macunu. Alttarafin orta bolgesine macunu sürüp kenarlardanda japonla yapistirdim. aliminyuma yapistirirken yarim santim kadar 3-4 PCB kaydi.

Sürücünün bağlantisini birazdan paylasirim.

5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Akvaryum üzerinde de gösterebilirsen güzel olur. Eski sistemde kaç tane T5 vardı ve ona göre kıyasla ışığını merak ediyoruz.

6. hasan1980

hasan1980

Yer:
    izmir
    İsim:
    Tolga Has

Hımm güzel çalışma... akvaryum üzeri fotografları bekliyoruz... t5 adeti nedir onuda tabi :)

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerine sağlık Semih, gayet güzel görünüyor. Akvaryum üzerinde bakalım nasıl bir etki gösterecek. Gözlemlerini aktar mutlaka ki fikir sahibi olalım.

8. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN

T5 kullandığım zamandan kalan fotoğraflarımla şuanki halini karşılaştırmaya çalışacağım elimden geldiği kadarıyla. (T5 li lerim çoğunda sadece 2 adet mavi yanıyor.)
    Işık gücü olarak karşılaştırmam gerekirse, 4x39W T5lerin 2 kat fazla ışık gücü sağladığımı söylemem mümkün. Kırmızı ve yeşil fosforik renklerin nekadar güzel göründüğünü söylememe gerek yok sanırım ve ışığın kırılması göze çok efektif bir hava katıyor.

T5:
    LED:
    T5:
    LED:
    T5:
    LED:
    T5:
    LED:

9. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN

Bunlarda genel led görüntüler:

10. tuğrul bey

tuğrul bey

İsim:
    murat

S.A arkadaşlar.

Bende buna benzer bir şey yaptim, fakat bu mercek açılarını neye göre belirliyorsunuz, açıklayabilirmisiniz?

Teşekkürler..

11. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Eline sağlık, iyi günlerde kullan Semih. Doğruyu bulmuşsun sonunda. :)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

12. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Öncelikle hoşgeldiniz, Murat Bey.

Armatürünüzün akvaryum üzerindeki duruşundan başlayarak, her bir ledin akvaryum tabanında, ışık almayan bölge kalmayacak şekilde belirleyebilirsiniz.

Akvaryumununuz, dikdörken yapıdaysa 60 derece lens yeterli gelirken, kare (Küp şeklinde) akvaryumlarda, 80 derece açılı lensler daha iyi sonuç veriyor...

13. tuğrul bey

tuğrul bey

İsim:
    murat

Teşekkurler Murat abi hoş bulduk, madem konu acildi izninizle birkac sorum olacak.

Benim akvaryum 90*50*50 armatürde 60*30 ledler EDISON ve Galataelektronik aldığım yer.

23*3w= mavi
    23*3w= soguk beyaz
    3*3w= kirmizi
    3*3w= yesil

Yalnız bunlarin kelvin degerlerini bilmiyorum tavsiye uzerine aldim sorum su olacak bu ledlerden yapilan armatur isimi görür mü ?
    Ayrıca akvaryumdan yüksekliği ne olmali ?

Tekrar teşekkürler.

14. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN

Bende aynı ledleri kullanıyorum şuanda. Şuana kadar bir Power Led Armatür Yapımı konusunda problem çıkmadı. Kelvin değerleri sitede yazıyor ürünlerin. Mavileri biraz daha arttırırsanız daha güzelbir renk tonu yakalarsınız.:ay:

15. tuğrul bey

tuğrul bey

İsim:
    murat

Semih kardesim öncelikle merhaba, evet sitede yaziyorda ben bi anlam cikaramadim :D Elimdeki led leri yorumlarsan siteye göre memnun olurum ayrica sitede 40w ve 50 w liklar var onlarin kelvin değerleri nedir acaba? Tekrar tesekkürler.

http://www.galataelektronik.com/
    40-50W EdipowerII

16. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN

40-50 w lar 6000-6700k yazıyor.

17. tuğrul bey

tuğrul bey

İsim:
    murat

evet oyle yaziyor akvaryum icin uyumlumu acaba.

Sayfayı Paylaş