1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

45*30*35 Nano Resif Kurulumu...

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde Görkem ÇAKIR tarafından 25 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Öncelikle merhaba;
    Yaklaşık 1 haftadır Nano Resif akvaryumu kurma düşüncem var ve bunu çok yakın bir zamanda gerçekleştireceğim. Şuan topladığım bilgileri sizlere sunmak istiyorum. Eksik bir yanım veya eklemek istediğiniz bir yer olursa seve seve açığım. Ayrıca sorularımla bunalttığım Temel abime sonsuz teşekkür ederim. Yakında yüz yüze de görüşmek istiyorum. Şimdi konumuza dönelim.

-Akvaryumumun boyutu 45*30*35(h) olacak. Filtreleme olarak ilk başta şelale filtre düşündüm fakat sonradan sump'ın uzun vadede çok yararlı olacağı ve ekipman saklama konusunda iyi bir sığınak olduğuna kanaat getirdim. Ayrıca sump'ın içinde olacak kafa motorunda metal mil olmaması gerekiyormuş. Bunu da araştırmam sırasında öğrendim. Buda sump olarak kullanacağım tankımın resmi;

-Akvaryumda 1 çift "percula" besleyeceğim. Onun dışında temizlik ekibinden birkaç canlıyı da akvaryumuma dahil edeceğim. Sof mercanlara ağırlık vermeyeceğim. Kolay bakılabilen türlerden tercih edeceğim. Xenia, polipler vb.

-Akvaryumu kendim yapacağım için kapağıda kendim yapacağım. İçerisine 1 adet tasarruflu 35 wattlık 6700 kelvinlik ampul ve 1 adet 20000 kelvinlik mavi floresan koyacağım. Kapağı Temel abinin yaptığı gibi kablo kanalından yapacağım.

-Protein Skimmer konusuna gelirsek protein skimmer'ı pet şişeden diy olarak yapmak istiyorum. Yapmayı düşündüğüm protein skimmer bu:

" http://www.akvaryumportali.com/forum/ustadlarin-musadesiyle-bir-ps-de-bizden-t4830.0.html "

-Kum olarak argonit kum değil mercan kırığı kumu kullanacağım. Akvaryum nano olduğu için kum seviyesini biraz yüksek tutmayı düşünüyorum.

-Akvaryum içi sirkülasyonu sağlayacak 650 LT'lik bir motor alacağım.

Donanım hakkında vereceğim bilgiler şimdilik bu kadar. Birazda nasıl aşamalarla akvaryumu kuracağımı anlatayım.

-İlk önce akvaryumumu yapıp kurumaya bırakacağım :)

-Kumu ilave edeceğim. Kumu ilave ettikten sonra 30 litreye 1 kg gelecek şekilde tuzu koyacağım ve sirkülasyon motorunu çalıştıracağım. Tuzun iyice erimesini bekledikten sonra suyu yaklaşık 1 hafta bu şekilde akvaryum çalışır vaziyette bırakacağım.

-1 hafta sonra yaklaşık 5 kilogramlık canlı kayayı ekleyeceğim.

-Canlı kaya eklemesini de yaptıktan sonra diyaton evresinin gerçekleşmesi ve suyun tam değerlerini bulabilmesi için 1 aylık bir sabır evresine gireceğim. :)

-1 ay geçtikten sonra test kitleriyle suyumu ölçüp uygunluğunu kontrol edeceğim ve ona göre sof mercanlarımı ekleyeceğim. Yaklaşık 1 hafta sonrada 1 çift perculamı ekleyip resif akvaryumumun tadını çıkaracağım.

Şimdilik sadece anlattım ama çok yakın zamanda yapılış evreleriyle tam bir deniz akvaryumu göreceksiniz. Beni merakla bekleyin. Dönüşüm muhteşem olacak kıvır:gif

Bu resimde bir nebze olsun Temel abimin gönlünü almak için. :D

Not: Herkese de kendimi göstermem yani :D :D :D

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Görkem muhteşem dönüşünü sabırsızlıkla bekliyoruz ama o kullanmayı düşündüğün tasarruf ampulünü bir daha düşün derim olası bir yosun problemi ile karşılaşmaman için. .8.

3. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Abi ama kaliteli onlar hem kelvinde tutuyor. Denemekte fayda var diye düşünüyorum. Ampul bu.

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Akıllarda soru işareti kalmaması için denemek lazım tabi. Ama ben hiç bu ampullerin kullanıldığını duymadım deniz akvaryumlarında. saat:gif Ozaman deneyelim bakalım Görkem. Belkide işe yarar bellimi olur.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Teşekkürler Görkem sen inatcısın ve fotoğrafında da çok şirin çıkmışsın. Ben dağılan başlıkları ve nacizane varacağı noktaya emin gidilemeyen konuları sevmiyorum. Hangi akvaryuma ne yapılacaksa ortaya koyulur ve hedefini belirlemiş hobici edindiği yönlendirmeleri akvaryum üzerinde uygular. Bizler bunu görsel takip eder daha da gelişmesi için bilgimiz, tecrübemiz, imkanımız oranında destek olmaya çalışırız. Bu hem senin de konuya hakim olman için önemlidir.

Bu genç dersek, maddi imkanı yok dersek, yapamaz edemez dersek sanırım yanlış yaparız. Fakat bir gerçek var ki bu da senin kabiliyet ve sabırlı olmanla yani bizim bu düşüncemize destek olmanla mümkündür. Seni caydırmak yarın öbür gün tuzlu su bölümünde konu açarak akıl danışan başka bir genç arkadaşa destek olacak sen gibi gençleri yok saymak anlamına gelir. Bugün mütavazi nanosu olanın yarın çok başarılı dev bir resif sahibi olmasının tek yolununda bu olduğunu hiç kimse unutmamalı.

Aksi halde başarılı resif akvaryumu kurmak iyi oku burasını sadece ve sadece parası olana nasip olur. :)

Öyle bir nanon olacak ki toplam maliyeti, genel görünümünü ve canlı sağlığını görenler şaşıracak. :)

Sump yapmayı düşünüyorsan akvaryumu deldirmen gerek, fakat akvaryumun cam kalınlığı buna müsait değil ve akvaryum yapılı hazır. Bu yüzden overflow seçeneğin var. Herşeyi tekrar tekrar yazmaya gerek yok. Link içinde genel çalışma prensibi ve tabi yapımı var. Bu linki incelersen ve kafana takılanı yine o link altında sorarsan hem o konu gelişir hem de sen kafana takılanı öğrenirsin.

Önce overflow işini çözelim ve sumpa geçelim. burda:gif

http://www.akvaryumportali.com/forum/akvaryumlarda-overflowlar-artik-kutulu-olacak-t5922.0.html

6. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Verdiğin bilgiler ve düşüncelerin için çok mutlu oldum Temel abi. Bu resimde gördüğün sump olacak bu arada... Ayrıca linkteki resimlerin yarısından çoğu gözükmüyor bende...

7. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Evet değerli abilerim bugün ilk iş olarak akvaryumum için cam siparişini verdim. Çok uygun bir yer aldığım yer. Anadolu yakasında oturanların kaçırılmaması gereken bir yer. Yerin ismi "Anadolu Cam" 45*30*30(h) akvaryumum için 4 mm rodajlı cam 20 TL aldılar. Makinede kesiyorlar hata payı sıfır. Yarın camlarımı almaya gideceğim.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Görkem aşağıdaki sistemi yapmanı öneririm. Isıtılmış maket bıcağı ile pimaş dirseğe göre plastik kabı yuvarlak delebilirsin. Silikon ile yapıştırabilirsin. Dirsek ağzı fotoğrafta olduğu gibi akvaryum yüzeyine verilecek. Bu filtre haznesini ağaçtan bir sehba üstüne koyabilirsin. Fiyatını sormuştun sanırım ama ne tutacak alt tarafı küçük bir sehba. Yapacağın sehba boyu akvaryum boyunda olacak ve filtre haznesini üstüne koyunca plastik hazne yani filtre hemen akvaryum üzerinde olacak. Akvaryumdan kafa motoru ile suyu bu hazneye basacaksın ve temizlenen su pimaştan akvaryuma dökülecek. Bu plastik haznenin büyüklüğü tamamen senin elinde, ne kadar büyük olursa o kadar iyi olur. Ps içine yerleştirilebilir eğer biraz büyük olursa.

Link:

http://www.akvaryumportali.com/forum/tamami-diy-teoman-abiye-nano-omrumu-yedi-t3205.0.html

9. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Peki kaçlık bir pimaş boru almalıyım? Ps olarak Reef Octopus Nano Skimmer alacağım.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aslında biraz daha incesi de olurdu ama sen aman kafanı karıştırma. 50.lik pimaş dirsek istiyorum de nalbur abine verir sana.

Burayı lütfen iyi oku.

Derince bir plastik kap temin edebilirsin. Bimilyoncularda bulursun. Boyutunu ps içinde olacaksa ona uygun seçebilirsin. Eğer ps bu hazne içinde olacaksa ön yüzünün sol ve ya sağ tarafından üst sınırın 2-3 cm altından pimaş deliğini açabilirsin. Yok ps bu hazne içinde olmayıp akvaryuma asılacaksa o zaman pimaşın deliğini kabın yine ön yüz sağ ve ya sol kısmının alt tabanına 2 cm kala delip pimaşı yapıştıracaksın.

11. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Tamam Temel abi sağol çok iyi anladım. Altına tahtadan sehpa yerine strafordan güçlü bir sehpa yapacağım :)

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Strafordan yapmak fikrine bir yorum yapamayacağım çünkü aslında çok bir ağırlık taşımayacak bu mümkün ama yinede sağlam bir malzeme olmalı.

Gelişmeleri merakla bekliyoruz.

13. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Merhaba değerli abilerim ve arkadaşlarım;
    Yoğun bir günün ardından bugün Nano Resif Kurulumu ile ilgili yaptıklarımı anlatacağım. Antremanın yorgunluğunu atamadan babam iş dönüşü camları camcıdan getirdi. Bende biran önce akvaryumumu yapmaya koyuldum.
    Diy akvaryum bölümündeki Olcay abinin "Akvaryum Yapımı" adlı konusundan bakarak sadece en alt camın köşelerine kağıt bant çektim. Bence bütün camlara çeksem daha iyi olurdu ama :) Canım annemin çok yardımı oldu. İşlerini bırakıp bana yardım etti. Onu çok seviyorum. :hepiniziseviyorum: Arada da bir fotoğraf çektirdik.

Akvaryumu yapmaya koyulduk. Tabi silikon işçiliği çok iyi olmadı. :D Ama daha 2. kendi yaptığım akvaryumum. :) 2 gün kurumaya bırakacağım. Sonra sızdırmazlık testi yapacağım. İnşallah su kaçırmaz. :basardim: Teşekkürler...

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

:basardim: Yürekten kutlarım Görkem. Anneni de kutlarım sana desteğinden dolayı. :helalolsun: Çok temiz bir işcilik olmuş ve azmini gördükten sonra senin nano benim nano demektir. Sana verdiğim sözü mutlaka tutacağım. burda:gif

Nanon küçük olacak ama çokşey ifade edecek. naz: Akvaryum kuruduktan sonra üst filtresini yaparsan yolumuza devam etmiş oluruz. Akvaryumumda üreyen sana uygun mercanlardan akvaryumunu sağlıklı ve görsel hale getireceğiz inşallah.

15. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Çok teşekkür ederim abi. Aslında tek korkum şuan akvaryumun su kaçırması. Onuda inşallah yarın deneyeceğim. Tepe filtre konusuna gelirsek abi ben şimdilik şelale filtre alıp akvaryuma arka sump yapmayı düşünüyorum. Şelale filtrede ayrıca kafa motoru görevi görecek. Sana bu anlattığımla ilgili bir resim göstereyim. Bu sistemi düşünmemdeki asıl neden biraz görselliği ve işlevselliği düşünmem. Yoksa tepe filtrenize bir lafım yok haşaa :)

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bu sistemleri sana anlatmaya çalıştım ama hem maddi olarak hazır değildin hem de açıkcası ben gösterdiğin ortamda overflow sistemini kullanabilceğini düşünmedim. Fotoğraftaki sistemin bir zorluğu yok tabi gönül isterki bunlar kurulumda yapılsın ve öyle başlansın. Üst sump sisteminin bir eksiği yok zaten üstteki sistemden. Yine yazdığım gibi ps üst sump içinde de olabilir ama akvaryumun tam arkasında olmasının daha görsel olduğu düşünülebilir.

Daha uygun bir yerde bu sistemi kurarsın inşallah. Sana tavsiyem iyi bir ps almak için sabırlı olmalısın. Sadece ps satın almış olmak için hareket etme. Şelale filtre kullanılacaksa ps güçlü olsun derim. Octopus nano modelleri güzel.

17. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Abi zaten ps için acele etmeyeceğim. Ps olarak Reef Octopus Nano Skimmer alacağım. Zaten bunu düşünüyordum.

http://onlineakvaryum.com/asp/show_stock.asp?product=600-NS80

Sump olarakta benim resimde gösterdiğimi yapacağım herhalde. Çünkü ucuz camcı buldum artık :) Gelen harçlıklarda artmaya başladı. :basardim: Sump'ı yapana kadar şelale filtreyi kullanacağım.Zaten arka sumpa suyu götürecek olanda bu şelale filtre olacak. Tam istediğim gibi bir nano olacak. Yalnız bir sorum var. Nanoyu kurduktan sonra 30 gün bekleyeceğim "diyatom" evresnin gerçekleşmesi için. Bu zamana kadar para biriktirim daha çok. Fakat 30 gün boyunca belirttiğim 35 wattlık 6700 kelvinlik ampulle aydınlatsam veya hiç aydınlatmasam olur mu? Eğer böyle bir şey mümkünse bu ps yi alacağım.

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Canlı kaya ilavesi yapman gerek akvaryuma bu bekleme aşamasında. Kayalarda biraz masraf gerektirecek. Canlı kaya eklendiğinde 1 hafta ışıklar yanmasa olur ama sonrasında yanmalı sağlıklı diyatom için. Elindeki lamba konusunda dediğim gibi yorum yapamam. Aydınlatır ama akvaryumun aydınlanması ayrı uygun bir aydınlatma olması çok ayrı.

Şelale filtre ile suyu arka sumpa götüreceksin ama suyu sumptan akvaryuma taşımak için yine deldirmen ve ya overflow tarzı bir işlem gerek bunu unutma. Sadece şelale filtre ile bitmiyor.

19. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Yok abi deldirmek gerekmiyor. Yolladığım resimde de detaylı incelersen sol bölümünü. Sumptan akvaryuma suyu taşırıyor. Çok mantıklı bir sistem bence. Sump akvaryumdan 4-5 cm yukarıda. Kullanacağım floresan ikilisini buldum. Sylvania Coral Star 18 W 59 cm ve yanında Philips TL-D Aquarelle 15 Watt T8 45 cm kullanabilir miyim? Son yazdığım 45 cmlik floresan uygun mu? Bu arada canlı kaya sorun değil abi. Ona göre bir bütçe ayırdım ben. Kaç kilogram eklemeliyim. Bana 5 kilogram yeter gibi geliyor.

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Philips kullanmadim birsey diyemem ama acele etmeden dolayi simdi yeniden cam kesilecek ve akvaryumun arkasina yapistirilacak oysa akvaryumu yaparken bu sistemin cok daha temizini arka sump olarak yapabilirdin. Canli kaya 6-7 kg olursa iyi olur. Bu tarz nanolarda canli kaya cok iyi secilmeli. Ic yapisinin gozenekli olmasina ve iyi kurlenmis yani temiz suda bekletilmis olmalidir.

Sayfayı Paylaş