1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

45*30*35 Nano Resif Kurulumu...

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde Görkem ÇAKIR tarafından 25 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Sağol abi teşekkür ederim. Ama asıl sorum şu. Kayaların üzerinde mercanlar olduğu için diatomdan önce koymuş olacağım. Buda bende bulunan mercanlar için sorun yaratır mı?

Saygılar...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Koyacağın süreye bağlı olarak yaratabilir. Bunun için sorun yapmana gerek yok. Yeni akvaryumu kurup tabi kayalarınında çoğunu aktarıp sistemi çalıştıracaksın ve bir süre yeni sistem çalışacak. Bu aşamadan sonra canlıları aktaracaksın. Bu konuda tam birşey yazılamaz ama ilk günlerde keyifsiz olmalarıda normaldir aslında.

3. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Peki bu kayaları artardığımda yosunlar beraberinde gelecek. Bu yosunlar belli bir süre sonra yokolur sanırsam. Veya bir müdahale etmem gerekir mi?

Saygılar...

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yosunlarda girecek, dışkılarda girecek, kurdu da girecek vs vs. Bunlar normal konular ve eğer bu kadar ince düşünürsen işin içinden çıkamayız. Kayaları aktarmadan önce akvaryum suyundan kovaya alıp içinde fırçalarsın yosunlarını atarsın çok istiyorsan. İstenmeyen yosunlar açısından ortam gelişime uygun değilse yok olacaklardır tabi zamanla.

5. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Evet haklısın abi teşekkürler. Allah izin verirse şu sınavlarda bitsin de akvaryumumu yapmaya başlayayım. :)

Saygılar...

6. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Merhaba;
    Mercanların bazılarındaki keyifsizlik devam ediyor. Finger coral'ın gövdesi acayip şişti anlamadım. Bölündükleri zaman olur diye duymuştum. Fakat star polyp hiç açmıyor. Sıcaklardan olabileceğini düşündüm. Acaba öyle mi? Şimdilik hazır bir pervane alarak soğutmayı düşünüyorum. Evin için 27 derece. Suyun derecesini bilmiyorum. İlk önce dijital bir termometre alıp ölçüm yapacağım. Peki sıcaktan dolayı mercanlar bu kadar keyifsiz olabilir mi? Ayrıca yosunlar acayip fotosentez yapıyor. :) Bitkili akvaryumumda bitkiler bu kadar fotosentez yapmıyor anlamadım gitti. :)

Saygılar...

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Isıdan olabilir elbette şu an ısı nedir ? Su değişimi yap biraz düzelmeleri gerek Görkem.

8. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Şuan yosunlar coştu malesef. Okan abinin de daha önce yosunlarla başının derde girdiğini bir yazısında okudum. Okan abi çözüm olarak 3 gün akvaryum ışıklarını söndürmüş ve sonuç almış. Bende öyle bir şey yapsam ışıkların kapalı olması mercanlara ve balıklara zarar verir mi?

Saygılar...

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mercanlara 3 günde zarar vermez çok fazla. Daha az beslenirler ve belki fark eilemeyecek kadar renk kaybı olabilir ama sorun değil. Balıklar açısından zaten sorun yok ama sorunun kaynağını kurutmadıktan sonra ne anlam ifade edecek bunu düşünmek gerekir. Işıklar yanınca süreç kalınan yerden devam eder. Aydınlatmandan kaynaklı olabilir, kullanılan sudan kaynaklı olabilir bunlara bakmak gerek.

10. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    İşte yeni akvaryumu yapana kadar sorunu olabildiğince minimumda tutmak istiyorum. Zaten sorunun ışıklandırma dışında bir şeyden kaynaklandığını düşünmüyorum.

Saygılar...

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Açıkcası ben de öyle düşünüyorum Görkem. Zaten bu şeklini sen uygularken endişelerimizi yazışmıştık. Ancak olsun tuzlu su tecrübesi yaşadığın ve ne olduğunu yakından gördüğün bir nano denemesi oldu bu akvaryum. Büyük ve yeni akvaryumunda bu konularda daha dikkatli ilerlersin inşallah.

12. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    O zaman akvaryumda 3 gün karartma ilan ediyorum. :D İnşallah sorun çıkmaz.

Saygılar...

13. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Abi xeniaların durumu hiç iyiye gitmiyor. Bayağı ufaldılar. Eğer ölürlerse akvaryumdan nasıl çıkartayım? Ahh kafam ahhh neden kullanırsın kimyasal filtre malzemelerini.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Takma kafani xenia tarlasi faliyette. Bu aylarda isi yuzunden bizde de gerileme gorulmuyor degi malum sogutucumuz yok. Kuculmeleri olduklerini gostermez. Karartma yapacagim demistin eger yaptiysan bu da dogal olarak etkiler. Mantik olarak bakarsak oturmus eski suyu seven canlilar bunlar kimyasal filtre malzemeleri ihtiyaclari sudan toplayabilir ve gerilemelerine sebeb olabilir.

Sen soyle bir Fenerbahce burnuna uzan bir damacana su al bir su degisimi yap bakalim . Akvaryum zaten degisecek bir gozlem olur senin icin. Kim bilir tepki olumlu olabilir, xenia , leather gibi canlilar seviyor dogal suyu.

15. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Bugün üzücü bir haberle güne başladım. Cleaner Shmrimp'im malesef ölmüş. Bu olaylar bana ders oluyor. Çünkü sistemi ucuzlatmak için aydınlatmayı iyi yapmamıştım. Şuan derdime yanıyorum. Akvaryumda bir sorun daha baş gösterdi sanırım. Cyano olabilir. Kesin değil ama camlarda hafif kırmızılıkta belirli belirsiz şeyler türüyor. Ben yeni akvaryumu kurmaya yarın başlıyorum Allah kısmet ederse. Kurana kadar mercanlara zarar gelmemesi için ne yapabilirim? Bir abime versem belli bir süre ve ya abi sen kayası ile birlikte alsan sonra sistem oturunca versen olur mu?

Saygılar...

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Telaş yapma Görkem. Mercanlara zarar vermez üzerlerini kaplamadıkça. Cleaner Shmrimpi besliyormuydun hiç ? Akvaryumun kırmızı olan kısımlarından bir fotoğraf yollarmısın ? Cyano oluşmasını çok ilginç karşılayacağım açıkcası. Neden dersen ihtiyaç yokken fosfat tutucu bile alıp kullanmıştın. Cyano oluşumunu sadece ışığa bağlamak doğru olmaz. Çeşme suyu kullandın mı hiç su değişimlerinde ?

17. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Hayır hiç kullanmadım. Karidese yem veriyordum ama belli ara vermedim. Ama balıklara verdiğim yemler düşüyordu onları yemiştir. En kısa zamanda resimleyeceğim.

Saygılar...

18. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Evet son durumu belirteyim. Xenia'nın biri olmuş. Beyaz jole gibi olmuş. O kayadakilerin diğerleri de ölmek üzere. Nasıl kayadan çıkartayım. Kayayı su dışına çıkartıp diş fırçasıyla fırçalayayım mı?

Saygılar...

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Evet dediğin gibi temizleyebilirsin Görkem. Isı kaç akvaryumda Görkem bu kadar hızlı bir çürüme nasıl olmuş anlamadım açıkcası.

20. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Konunuzu merak içinde hepsini olmasa da okudum epey. Yanlız görsellikte sorun var. :) Telaşlanmayın sadece hizliresim.com sitesinden kaynaklı sanırım ancak; foruma ekleyeceğiniz resimlerde; tinypic.com gibi kaliteli siteleri kullanırsanız, eklediğiniz resimler hem uzun süre silinmeden görünür bizlere, hemde konunuza giren insan bu ne hiç resim yok demez. ;) Sağlıklı canlılar.

Sayfayı Paylaş