1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

450 litrellik akvaryumum

Başlığı 'Akvaryum ve Dekor Yapımı' kategorisinde lades tarafından 15 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç
    Tekrar merhaba arkadaşlar, gün geçmiyor ki akvaryumla ilgili yeni bir şey yapmıyayım. :) 125*63*55h ebatında bir akvaryum yaptım yine . Biraz uğraştırdı beni, aynısından bir tane deha yapıcam, malzemem var. Geçen haftasonu denize gittim, çok güzel taşlar ve kum getirdim, kurmak için sabırsızlanıyorum. Fotoğraflar çok detaylı değil çünkü akvaryumu tek başıma yaptığım için (sadece arka camı hanım tuttu) fotoğraf çekemedim fazla, önceki akvaryumlar daha kolaydı, bu zor oldu, ebat büyüdükçe zorluk artıyor tabi. Kayıtını kuşağını da tamamladım sayılır üst köşelere de bir kaç parça kayıt attımmı tamamdır. Değerli vede kıymetli yorumlarınızı bekliyorum. Bir de siz deyin ben bu akvaryumda hangi balığı besliyim? Dekor dehşet olacak o kadar söylüyorum. :)

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 29 Mayıs 2016
    TencoMelih, hasanacar, murer ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Senin DIY akvaryumlarına zaten alışığız Hoca'm. Dekoru dört gözle bekleyeceğiz. Kayıtlar biraz aşağıda mı olmuş sence ? Akvaryum suyu kayıt altında olursa düşük olur mu buradan gördüğüm kadarıyla ? Gerçi sen daha iyi bilirsin ama dikkat çekeyim dedim.

Ellerine emeğine sağlık.

TencoMelih ve lades bunu beğendi.
  3. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç
    Hocam bilerek aşağı yapıştırdım kayıtları, yükseklik 63cm, cam kalınlığı 8mm olduğundan su seviyesini çok yükseltmemek adına böyle yaptım, diğe akvaryumda biraz daha yükseğe yapıştırıcam. Neden bu kadar yüksek, patlamaz mı, bu kadar suyu bu cam taşır mı diye sorarlar çünkü, bence taşır. Hem bu da farklı olsun biraz bakalım böyle olunca nasıl oluyormuş, o boşluğa birçok şey sığdırmayı planlıyorum zaten, filte sistemi, ışıklandırma vs..

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Elerine sağlık Cem hocam döktürmüşsün yine, dekorlu halini görmek için bizleri fazla bekletmezsin umarım.

lades bunu beğendi.
  5. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bu arada birşey sormak istiyorum. Boyutları nasıl ayarlıyorsunuz camların mm hesabına göre mi kestiriyorsunuz yoksa cm olarak mı ? Bende yapmayı düşünüyorum silikonlamak filan yavaş yavaş yapılır ama bir türlü anlayamadım sistemi küçük akvaryumlar basit oluyor. 5 dk tutuyor herşey. Ama büyük akvaryuma gelince tıkanıyorum. Biraz açıklasak aslında benim içinde diğer arkadaşlar içinde güzel olur.

6. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç
    Doğuş kardeş camları hazır aldım ben. Kestirirken milim hesabı da yapılır tabiki. Örneğin cam 8 mm ise taban camından 16mm daha dar kestiriyorum yan camları, arada kalacakları için.

7. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bende öyle kestirmeyi düşünüyorum tam otursun diye kayıt kuşak etkili oluyor mu peki o kadar yoksa bir dıştan kapak yaptırsak daha mı iyi esnemeye karşı etrafını saran ?

8. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç
    Kayıt ve kuşak esnemeyi yüzde yüz engeller, kapakla olmaz. Kapağın işi o değildir.

9. Hasan.Kiskanc

Hasan.Kiskanc

İsim:
    Hasan Kıskanç
    Akvaryum çok güzel olmuş umarım sorun yaşamazssınız. Ayrıca dekoruda sabırsızlıkla bekliyorum koyal gelsin.

lades bunu beğendi.
  10. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç
    Aynısından bir tane daha yapıcam ama birini satabilirsem satıcam, takas falan da olabilir. Bunun ebatında bir tane İstanbul"da yapmıştım da getirememiştim Mersin"e, içime oturmuştu valla, büyük akvaryum da bir başka olur hani. Dekorda çok mu iddialı konuştum ne? :) Ama zannediyorum güzel olacak dekoru, burda pek zamanım olmuyor ilgilenemiyorum, İstanbul"da zamanım oluyordu. O yüzden hemen göremeyeceksiniz arkadaşlar sonucu, bir de ufak saksı aldım birkaç tane. Yani buldukça ekleyeceğim, bir de filtresi biraz daha farklı olacak bunun, tabi imkanım oranında ve yapabildiğim kadarıyla olacak.

11. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç
    Ahanda ilk dekorum, sahilde bulduğun süper oval taşların iki yanını matkapla delip birbirine tutturdum dubel vasıtası ile, ki silikonla yapıştırıcam dubelleri. Taşlar şu an tuzlu suda bekliyorlar. Peri bacası gibi sanki. :)
    İrili ufaklı taşlar.

Bunlarda balıklara yuva olacak ufak saksılar.Umarım beğenirsiniz, sahilden bir torba kum da getirdim, önerilere açığım, tavsiyeniz olursa dekorla ilgili, gerçekleştirebilirim. Yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. Saygılar.

TencoMelih bunu beğendi.
  12. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç
    Arkadaşlar ahanda akvaryumun tüm çerçeveleri bitti ve en heyecanlı kısma geldiiim. Doldurdum suyu, bi haz aldım bi haz aldım, anlatamam.

Bu arada portal terkedilmiş gibi . :)

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık Hoca'm. Dekor fikrin gene ilginç ben kaçırmışım konuyu açıkcası. Akvaryum diğerleri gibi temiz bir işcilik olmuş. Zaten senin Dıy işlerin ayrı keyifli bunu biliyorsun.

Fikir zenginliğin taktirlik Hocam açık söylemek gerekirse.

Portal terk edildiğinden değil Hocam konuya mesaj gelmemesi bakarsan tam tersi konu yoğunluğundan altta kalması. Yoksa senin konuna mesaj yazmamak kolay değil.

Yüreğine sağlık Hoca'm.

TencoMelih ve lades bunu beğendi.
  14. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç
    Temel hocam sağol, dekorla ilgili farklı çalışmalar yapıyorum fırsat buldukça, bittikçe paylaşırım. Sabah 06'da kalkıp doldurdum suyu, dayanamadım valla. Hocam Mersin"de balık bulmakta zorlanıyorum, bu hafta bulucam galiba.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Anadolu bu konuda neden böyle anlamak zor tabi ama mutlaka esnafın bir bildiği veya altından kalkamadığı noktalar vardır diye düşünüyorum. Satılsa neden bulunmasın Hocam ? Afrikadan balık geliyor Mersin'emi gitmeyecek sonuçta.

16. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç
    Bu da taşların bir kısmından balıklara baraka. :) Yanlara gelen iki taşın üst ve arka kenarlarını taşlama makinesiyle düzelltim.

Sonra çatıyı yapıştırdım.

Daha sonra da arka duvarı ördüm.

Ahanda barakamız hazır, bakalım hangi şanslı balığa yuva olacak?

TencoMelih bunu beğendi.
  17. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Süper olmuş.

lades bunu beğendi.
  18. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    İşte boşuna dıy üye olmuyorlar...

Cem abi dekorlarda da kendi yapımını konuşturuyorsun :)

Baksana şuna abi nerden aklına geldi. Peri bacaları :F :F :F

Umarım herşey istediğin gibi olur.

lades bunu beğendi.
  19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Dekor buluşlarını ilgiyle izliyoruz Hoca'm. Senin deniz kabuğu hayranlığına bir de yuvarlak taşlarıda kattığını düşünüyorum.

Ellerine sağlık.

lades bunu beğendi.
  20. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Hocam herşey on numara ilerliyor tebrik ederim.Sen yaparsında olmazmı.em34:

Ancak hocam resimdeki yuva olmamış gibi.

Bildiğim kadarıyla yunus besleyeceksin? Yunusların çiftleşme dönemlerinde olaki kaçan balık bu yuvaya sığınırsa,baskın erkekte onu bu yuvada kıstırırsa balığın kaçacak yeri olmadığından fena hırpalanır.Yuvanın arka tarafını açık bırakırsan balık oraya girdiği gibi gerektiğindede rahatlıkla kaçabilir.Bu şekilde biraz tuzak gibi olmuş.

lades bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş