1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

450 Lt. Tropheus Sp. Black Bemba Kolonim

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde Xenophobia tarafından 29 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

1. Xenophobia

Xenophobia

İsim:
    Erdal Güçlü
    Yaklaşık 1,5 yıldır benimle birlikte olan 10 adet Tropheus Sp. Black Bemba'larım, kısa süre önce 130x50x70 ölçülerindeki akvaryumlarına taşındı. Bir kaç kez yumurta alıp atmış olsalar da henüz yavru almadım.

Kullandığım malzemeler ve yemler ;

Fluval 405 dış filtre kullanıyorum. Debisinden çok memnunum. Keza filtrelemesi de oldukça verimli. Herhangi bir ses sorunu yok. Akvaryum dolabının içinde çıkardığı sesi, dışarıdan duymuyorum.

Balıklarımı 7 çeşit yem ile besliyorum. Tropical Spirulina Flakes , NLS Thera A+A, NLS Cichlid Formula, Dainichi Cichlid Veggie Fx, JBL Spirulina Flakes, Tropical Super Spirulina Forte Granulat, Ocean Nutrition Cichlid Vegi Pellets Small.

Herhangi bir ilaç veya katkı maddesi kullanmıyorum. Ayrıca her hafta %20 su değişimi yapıyorum.

Kısa bir süre önce Anubias ekledim. İlerleyen günlerde Crypto ve Dev Saz da eklemeyi düşünüyorum.

Adnanisanur bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Cevap: 450 Lt. Tropheus Sp. Black Bemba Kolonim

Merhabalar Hoş geldiniz akvaryum ve canlılar çok güzel,yalnız soruyu iyi anlamadım.
    Yeni akvaryuma uyum sağlamadıklarından mı yavru alamadınız acaba...

3. Xenophobia

Xenophobia

İsim:
    Erdal Güçlü

Henüz ilk denemeleri olduğundan yumurta tutamıyorlar sanırım. Akvaryum ile ilgili bir sıkıntı yok. Sadece tecrübesiz dişiler. Zira eski akvaryumlarından yenisine terfi ettikleri ilk gün yumurta almışlardı.

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Biraz zaman verin tahminim her şey yoluna girer,yeni değişikleri paylaşalım. :temel:

5. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Mrb Erdal hocam aramıza hoşgeldiniz.Tropheus bakan arkadaşların sayısı artması çok sevindirici.Akvaryum dekor olarak sade ve isteklerine göre dizayn edilmiş elinize sağlık.Dişi erkek oranı nedir.Ayrım yaptınızmı.Eğer yapmadıysanız erkek fazla olabilir ve dişileri rahat bırakmadıkları için yumurta tutamayabilirler.Ama bence kısa sürede dişiler tecrübe kazanıp yavru tutmaya başlayacaklardır.

6. Xenophobia

Xenophobia

İsim:
    Erdal Güçlü

Merhaba, hoş buldum. Dört yıldır Tropheus besliyorum ve küçük bir zaman dilimi üretim de yapmıştım. Evde görmek istediğim tank tam olarak buydu. O yüzden tercihimi sade bir dizayn ile ortaya koydum. Erkek-dişi sayısı için ayrım yapmadım lakin 4 erkek 6 dişi olduğunu düşünüyorum. İki baskın erkeğim var. Köşeleri paylaşmış durumdalar. Pasif erkekler şu an dişileri rahatsız etmiyor. Dediğim gibi tecrübesizlikten olsa gerek henüz 3 günden fazla yumurta tutan olmadı. Kusturmak da istemiyorum ama bir sonraki yumurta işine el koyacağım gibi geliyor. :)

7. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Hayırlısı ile inşallah kısa zamanda güzel yavrular alırsınız.İlerde fazla olan 2 erkeği çıkardığınızda güzel bir koloni olacaktır.Yem menüsünde tropical spirulina super forte pul yemi tavsiye ederim .:)

8. Xenophobia

Xenophobia

İsim:
    Erdal Güçlü

Teşekkür ederim. Önceden kullandığım ve memnun kaldığım bir yem. Balıklarımın granül yeme büyük ilgileri olduğunu keşfedince, granül ağırlıklı beslemeye başladım. Pul ya da granül yemden ziyade, çeşitlilik olması gerektiğini düşündüm. O yüzden aynı yemin hem granül hem de pul olanını bulundurmak yerine, sadece granül olanını tercih edip, pul yerine başka marka yemlere yöneldim.

9. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Erdal bey aramıza hoşgeldiniz.Işıklandırma nedir acaba?Mavi ışık mı var?

10. Xenophobia

Xenophobia

İsim:
    Erdal Güçlü

Akvaryumu ikinci el aldım. Daha önceden Frontosa beslendiği için, yaklaşık 1,20 m. mavi led ışık mevcuttu. Tropheus mavi ışık ilişkisini onaylamadığımdan hiç kullanmadım desem yeridir. Yaklaşık 6,5m. gün ışığı led ile yapıyorum şu an aydınlatmayı.

11. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Ben de onu diyecektim zaten.Tropheuslar kırmızı ve mavi ışıkda stres yaşarlar.Ama siz zaten benden daha tecrübeli olduğnuzdan biliyormuşsunuz :)

12. Xenophobia

Xenophobia

İsim:
    Erdal Güçlü

Cep telefonum ile çektiğim HD video. Çok net olmasa da sağlık ve formları ile ilgili fikir edinmenize yardımcı olacaktır.

[video=youtube;bpLUuFsX3Wo]http://www.youtube.com/watch?v=bpLUuFsX3Wo&feature=plcp[/video]

13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Abi bence çok güzel görünüyorlar eline emeğine sağlık Maşallah .:nazar:

14. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Erdal hocam maşallah bantları ve formları çok güzel .Sadece ufak bir detay gördüm hava için sadece iç filitremi kullanıyorsun?eğer dediğim gibi ise bir hava motoru ile artı oksijen daha sağlıklı olacaktır.:)

15. Xenophobia

Xenophobia

İsim:
    Erdal Güçlü
    Hava için sadece iç filtre kullanıyorum, doğru. Dış filtre çıkışı su yüzeyine hareket veriyor diye, herhangi bir ekleme yapmadım. Fluval 405 sudaki oksijen için ek bir dalgalanma yapıyor. Debisi harika bir filtre.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Maşallah maşallah çok güzel görünüyor. Yüzey hareketi bu türde çok önemli.

17. Xenophobia

Xenophobia

İsim:
    Erdal Güçlü

Beğenileriniz için hepinize çok teşekkür ederim. Aşağıdaki video yüzey hareketini daha iyi şekilde gösteriyor. Balıklar ve akvaryum da daha net gözüküyor.

[video=youtube;Xijo7T1QQY8]http://www.youtube.com/watch?v=Xijo7T1QQY8&feature=plcp[/video]

18. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Galiba bu konularda ben biraz pippirikliyim ve bu yüzden esikmiş gibi görüp sorularımla sizi sıkabilirim kusuruma bakmayın sakın:)

19. Xenophobia

Xenophobia

İsim:
    Erdal Güçlü

Estağfurullah, sıkmak ne kelime? Aksine eksiğimiz varsa biz de görmüş oluruz. Böylelikle tedbir alıp, canlılarımıza çok daha iyi şartlar oluşturabiliriz. Bu tip öneri ve görüşler belirtilmedikten sonra, forumda paylaşımın önemi kalmaz ki. Hep beraber daha güzel şeyler yapmak için birbirimize danışıyoruz. Ben öneri ve eleştirilerinize her zaman açığım. Lütfen gördüğünüz en küçük şeyi atlamayın ve bildirin. Ben öyle yapıyor olacağım. :)

20. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Maşallah Erdal Bey. Çok güzel görünüyor tropheuslarınız. İsteyip de bir türlü besleyemediğim ( bir sürü sebebi var ) türler arasında olan bu canlıları forumda görmek çok güzel. İnşallah sağlıcakla yavru da alırsınız.

Saygılar...

Sayfayı Paylaş