1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

45x45x40cm Yeni Kurulum Yardım

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde sasori tarafından 13 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. sasori

sasori

İsim:
    Yusuf Polat
    Öncelikle herkese selam olsun, bir süredir forumu okuyup bilgi sahibi olmaya çalışıyordum ve ilk defa yazmak kısmet oldu.
    Buradan öğrendiğim bilgiler ve diğer kaynaklardan öğrendiklerim sonucunda 20 litrelik bir pico tank kurdum kendime ve 6 ay oldu gayet güzel gidiyor.Şimdide kendime bir nano kurmak istiyorum 45x45x40cm büyüklüğünde ve sump sistemi olucak, mobilyasıda 45x45x65cm yapılıyor.
    Bu noktada sizlerden bilgi almak istiyorum, elimdeki malzemeleri yazıyorum;
    1. Protein toplayıcı Bubble Magus NAC 3.5 100-300 litre (20-25cm Çalışma derinliği)
    2. New Jet 800 kafa motoru saatte 800 litre çeviriyor max. su basma 120cm
    3. Aquarium Systems 100w ısıtıcı
    4. Diğer Malzemeler

Sizlerden iki konuda fikir almak istiyorum;
    1. Taşırma sistemim nasıl olmalı durso sistem hakkında araştırma yaptım,arka camdan delik açıp içerden kutu yapıp tek boru ile suyu sumpa indirmek ve geri dönüş yapmakmı yoksa camın arkasına kutu yapıp 3 boru ile ( ikisi suyu sumpa indiren bir taneside emniyet için konulan) suyu sumpa indirmek ve geri dönüş yapmakmı 45x45x40 akvaryum için daha mantıklıdır? Boru çapları ne olmalıdır (20- 25-32'lik boru)

2. Kafa motoru yeterli olurmu? akvaryum ve mobilya yüksekliği 105cm yapıyor net olarak 100 cm yüksekliğe su basıcak sorun olurmu?

3. Sump yüksekliği 35cm yeterlimidir, yoksa 40cm olmalımıdır? ve sumpa belirli bir yükseklikte tek parça cammı koymalıyım yoksa şaşırtmacamı yapmalıyım, ölçüler ne olmalı?

Aydınlatmayı power led yapıcam aluminyum kutuya soğutucu destekli olarak tasarlıyorum.

bu ölçülerde Protein toplayıcım yeterli gelir diye düşünüyorum.

Eğer fikirlerinizi ve bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim, şimdiden herkese teşekkürler...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: 45x45x40cm Yeni Kurulum Yardım

Hayırlı olsun. Nano icin ideal olculer, Nano olmasindan dolayi tasirma kutusu akvaryum icinde goruntu kirliligi yapar ve daraltir. Durso sistemi tasarlarken arkada veya icte izgara kutu olmasini mecbur diye dusunmemek lazim. Nano akvaryumda pek gerekli sayilmaz cunku su devri daimi cok fazla degildir. Ancak yine de yapilmak istenirse bence nano akvaryumda en guzeli delik delmek yerine uygun yerden arka cami ust kisimdan 15x10 kesip pleksi izgara koymaktir.

New jet 800 devridaim motoru biraz dusuk kalir bence. Saatte 1500 litre su basan bir kafa motoru daha iyi olur.

Protein skimmer iyi akvaryum bakimi ve duzenli su degisimleriyle yeterli gelir. Aydinlatma da Power led secerken dikkatli olmak gerek.

Cep mesaj...

3. sasori

sasori

İsim:
    Yusuf Polat

Teşekkürler Temel bey, nanoda durso sistemi tasarlerken kutu olmasını mecbur diye düşünmemek lazım demişsiniz,bu durumda sumpa suyu nasıl gönderebilirim?

New Jet 800 düşük kalır demişsiniz, peki suyu sumpa gönderirken vana kullanıp suyun akışını düşürüp bu motorla uygun dönüşü sağlayamazmıyım yoksa kesinlikle daha yüksek devirli motormu almam gerekli?

Aydınlatmada 3w 10000k soğuk beyaz ve 455-470nm mavi power ledlerden kullanmayı düşünüyorum.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sanirim biraz sistemi anlamaya ihtiyacin var. Cepten fazlaca yazamiyorum simdilik ama vana ile su akisini kesmek veya kesmemek bir anlam ifade etmez cunku sumptan kafa motoru ne kadar su basrsa o kadar su sumpa geri doner. Bu yuzden sozunu ettigin islem anlam ifade etmez. Durso sistemi suyu daha sessiz indirmek icin bir sistem seklidir. Suyu sumpa indirmek icin bircok yol vardir. Yine delik delinir ve agzi yukari bakan dirsek takilarak su sumpa alinir ama adi durso degildir. Yine yukarida yazdigim model tercih edilebilir. Durso kutu icinde agzi asagi bakan dirsegi uzeri acik T aparati kullanarak yapilan tesisata denir. Devridaim gucu fazla olan sistemlerde ise yarar ama nano duzende akvaryum ici goruntu ve daraltmamak aslidir. Sabit bilgisayardan daha rahat yazabilirim ama arkadaslarda dahil olacaktir zaten.

5. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu

Öncelikle hayırlı olsun kuracağını nano tank.
    1.Size durso sistemlerinin resimlerini ekliyorum tercih sizin hangisini isterseniz olabilir.

[​IMG][/url

2.Sumpta şaşırtma olmalı skimmerdaki su seviyesini sabit tutabilmemiz için aşağıdaki ufak sump sistemi gibi.

6. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Selam aramıza hoşgeldiniz diyeyim öncelikle, Kararınız ve ölçüleri çok beğendim.

Durso sistemi ile ilgili güzel resimler koymuş İhsan abimiz.

Bende aydınlatma konusunda fikir vereyim Led teknolojisi yeni yeni oturmaya başladı 10w 10000k dediğiniz led e bay da satılan ledlerden ise iyi satıcıdan almaya gayret gösterin çünkü gerçekte çoğu 10000 k değil. Mavilerde zaten sorun değil çünkü neredeyse hepsinin nm değeri aynı ama led alırken bilinen kaliteli marka led leri alırsanız daha rahat edersiniz.

Kafa motorlarında ise bir eğri vardır resimde newjet 1700 ve 3000 için olan grafiği koydum fark ederseniz sizdeki 800 litre motorun çıkışı yükseklik arttıkça değer düşer buna çok dikkat edin yani 120cm çıktığında çok az bir sirkilasyon olacak Temel bey bunu anlatmaya çalışmıştır size.

resimden anlaşılan saate 1000 L basan bir motor 150cm de 333 litre su basabiliyor yani yüksekliğin etkisi çok ama yan veya arka sump olsa 800 litre hayli hayli yeter size.

7. sasori

sasori

İsim:
    Yusuf Polat

İlginiz için hepinize teşekkür ederim...

İhsan beyin eklediği 1. resimde akvaryum içine taşırma kutusu ve tek boru sistemi, bu sistemde kafama takılan ses sorunu olup olmuyacağı ama camı delmek ve kutuyu yapmak daha basit geliyor.

3. resimdeki 3 borulu sistemde ses sorunu sıfır deniliyor daha meşakatli ama akvaryum içinden yer kaybı yok,bu sistemi 2 boru ile yapsam sıkıntı olurmu diye düşünüyorum,yada tek boru.

aslında ilk fikrim arkadan sump yapmak ve askılı bmqq protein toplayıcı kullanmaktı ölçülerde 40x50x40cm 10cm arkadan bölme sump olucaktı ama nac 3.5 alınca mecburen bundan vazgeçtim dolap içi sump yapma fikrine yöneldim.anladığım kadarıyla kafa motorum 100cm yükseklikte 400- 500 litre arası su çevirecek buda yetersiz olucak, önerdiğiniz bir kafa motoru marka modeli varmı?

Sump ölçüsünüde 35x25x35cm olarak düşünüyorum 2 bölme tek şaşırtma buradada aklıma takılan toplayıcının çalışma derinliği 20-25cm olarak geçiyor,şaşırtmanın ikinci camıyla yüksekliği ayarladığımıza göre cam 25cm mi olmalı gerektiğinde toplayıcının altına yükseltmek için destek koyularak yoksa başka bir ölçüdemi olmalı?

led konusunda e bay üzerinden ürünlere bakıyorum 12000k hatta 20000k led sattığını söyleyenler var ama ne kadar doğru bilmiyorum :) yerli piyasada 6500k-10000k arası değerler olduğu söyleniyor hiç yosun sorunu yaşamadığını söyleyenler var,işe yaramaz diyenlerde.

8. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Kafa motoru konusunda newjet , sicce , ehaim kullanabilirsin tercih senin 1500-1700 arası olabilir.
    Sumpta ise ps nin çalışma yüksekliğinde camın boyunu yapabilirsin. şaşırtmada yüksekliği ayarlarken altı kapalı olan ile ayarlanır 1. veya 2. diye fark etmez hangi cam tabana yapışıksa su o camın seviyesinde kalır.

9. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu

Yusuf bey sump için kafa motorunu biraz güçlü almanız sizin faydanıza olabilir ben arkadan sump sistemli akvaryum kullanıyorum new jet 1200 aldım pek randıman alamadığımı görünce tekrar new jet 2300 almak durumunda kaldım bilginize.1. resimdeki sistem en sessiz sistemlerden biri olarak geçiyor tabii ki montajını falan düzgün yaptığınız sürece ve çok basittir yapacağınız işlem.Sump sisteminde yeriniz varsa kesinlikle su ekleme ünitesini bir şekilde sumpa dahil edin derim bari su eksildiğinde otomatik olarak tuzluluk oranınız değişmez ve kafanız rahat kalır.Arkadan sump sistemli bir akvaryum düşünüyorsanız tankı biraz daha geniş tutmanız gerekecektir o zaman skimmer sorunsuz bir şekilde arkaya yerleşerek kolayca çalışabilir.

10. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Suyu sumpa arkadan delik deldirip indirin bence. 3 boruya gerek yok. 1 tanesi suyu indirsin diğeride güvenlik borusu olsun. Eğer yapabilceğinize inanıyorsanız tek boruda olur bende o şekilde.

Ps seçimi çok akıllıca olmuş. Benim beğendiğim ve daha öncedenelimde bulunan bir ps.

Bende power led kullanıyorum ve Türkiyede bulunan 6500-10000 kelvin arasındakilerden yani soğuk beyaz ve 460-470 nm mavi kullanıyorum 2 aydır kullanıyorum. Sıkıntı çıkarmıyor.

11. sasori

sasori

İsim:
    Yusuf Polat

Hepinize yardımlarınız için teşekkürler,ama bir çok hobicinin başına gelen benimde başıma geldi, içişleri bakanından fırçayı yedik :) sürekli masraf sürekli masrfa nereye kadar diye :) protein toplayıcımı satışa çıkarıp yerine Bubble Magus NACQQ askılı tip toplayıcıyla 45x45x40 arkadan 10 cm sumplı projeye dönücem hali hazırda sahip olduğum pico akvaryum ve bu nanoyla hobiye devam :) umarım bu konu bir çok arkadaşa fikir vermek açısından yararlı olur...

12. sasori

sasori

İsim:
    Yusuf Polat

Bu arada Temel abi neden kurduğun klübe üye bulamadığını anlıyorum, her ne kadar kılıbıklığımız sonradanda olsa yapıcak bişey yok,kadının fendi erkeği yeniyormuş :)

13. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Arkadan sump lı yapacaksan en azından 15 cm veya 20 cm yap ki adam gibi ps girsin veya müdahale kolayolsun.

Sayfayı Paylaş