1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

4800 litre

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde Montimahir tarafından 10 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    3 adet güneş tüpü ile doğal aydınltma yapılmış.

2. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Boruların içi reflektör yada aynalar var galiba güzel olmuş.Bu arada sol tarafta salınan majestic angel galiba bittim ana abi nedir o renkler ya maşallah maşallah.

3. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Aynen şu sistemden var.

4. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Mahir bey bilgi amaçlı soruyorum.Yosun problemi yaşatmazmı ? Işığın par değeri akvaryum için pek uygun değil sanırım hepimiz beyaz tonlarda kelvin değeleri kullanıyoruz .Doğdada metrelerce olan su yüksekliği ışığı kırıp uygun seviyeye çekiyor galiba .Bana pek mantıklı gelmedi .

5. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Murat hocam şöyle bir konu var...

solar tubes

Son mesajında SPS' lerin inanılmaz şekilde büyüdüğünü, ilk aylarda hepsinin kahverengiye döndüğünü, birkaç ay sonra eski renklerini daha parlak ve yoğun şekilde geri kazandığını yazmış. Tanesine $350 vermiş, ilk sene elektrik faturasından $681 kar etmiş. Lux metre ile ölçtüğünde 100.000 üstü değerler okumuş.

Mercanların ilk bir kaç ay kahverengiye dönmeleri sanırım bahsettiğiniz Kelvin değişikliğinden kaynaklanmış olabilir. Kendisi de eklemiş zaten, full spektrumdan doğal güneş spektrumuna geçiş aşamasında kahverengileşme olabileceğini.

Mercanlarda kahverengileşmeye neden olan şey, az aydınlatma yüzünden mercan dokusundaki "zooxanthellae" nüfusundaki artış diye biliyorum.

Bu arada geceleri ve kış aylarında T5 desteğine devam etmiş. Bu süreçte hiçbir yosun sorunu yaşamadığını yazmış.

Fakat genelde mercanların filtre edilmemiş yoğun günışığına geçişte zorlandıklarını okuyorum.

6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Çok güzelde benim gibi gece oturanlar fazla faydalanamaz...;)

Sayfayı Paylaş