1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

5.Adımda Akvaryum Kurulması

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde penqun tarafından 25 Haziran 2011 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. penqun

  penqun

  Mesajlar:
  651
  İsim:
  Haktan KAYACAN
  1.Dipteki çakılın yerleştirilmesi
  Dip balıklarınız ve bitkilerinizin bakımında önemli rol oynar.Temizleme bakterilerine yerleşme imkanı verir.Bundan öte bitkileri tutar.Dip gübreyi en fazla 2cm yüksekliğinde koyunuz.Bunun üzerine 5cmlik taze yıkanmış koyu,ince çakıl veriniz.
  Dip için ince 2-4mm akvaryum çakılı veya göl kumu 1.5mm kullanınız.Dikkat kesici çakıl kullanmayınız balıkla zarar görebilir.
  Çakılın rengi koyu olmasını tavsiye ederim.Beyaz çakıl balıkları şaşırtabilir ve stres yapabilir.Bundan ötesi balıkların görkemli renkler koyu bir dipte daha iyi ortaya çıkar.
  [​IMG]
  2.Dekorasyon ve teknik ekipman
  Şimdi filtreyi ve akvaryum ısıtıcısını yerleştiriniz.Resimdeki gibi yerleştiriyoruz.
  [​IMG]
  Kaynar su ile yıkamış olduğunuz temizlenmiş kaya ve köklerle küçük bir su altı dekorasyonu oluşturunuz.Bu,balıkların kendi bölgelerini belirlemelerine ve saklanmalarına imkan verir.
  3.Su doldurulması ve hazırlanması
  Öncelikle kumun karışmasını önlemek üzere kumun üzerine düz bir tabak yerleştiriniz.Daha sonra tabağın üzerine akvaryumun 2/3'ü dolana kadar ılık su(24-26derece)dökün.Termometre ile suyun sıcaklığını kontrol edebilirsiniz.
  a.Balıklar için uygun su
  Balıkların gereklilikleri doğrultusunda hazırlanmadığı sürece musluk suyu akvaryum için uygun değildir.Klor ve başka zararlı metaliyonlar ve ya değişik tuzlar balıklarınıza,bitkilerinize ve microorganizmalarına zarar verir.
  [​IMG]
  4.Bitki ekmek
  1)Bitkileri ekmeden önce keskin bir makasla kökleri hafifce kısaltın ve çürük ya da kurulmuş yaprakları temizleyin.
  2)Çakıl tabakasına parmağınızla bitkilerin yerleştirileceği çukurlar açın.
  3)Kökleri dikkatlice çukurlara yerleştirin ve üzerlerini çakıllarla örtün.Çakılı dikkatlice bastırın bitkiyi hafifçe çekerek köklerin tekrar aşağı doğru olmasını sağlayın.
  [​IMG]
  5.Balıklar nasıl eklenmelidir
  En sonunda akvaryumunuz kuruldu,dekore edildi ve bitkile dikildi;Isıtma ve aydıntlatma doğru şekilde çalışıyor.Şimdi de ilk balıkları suyun içine salınız.Biyolojik parçalanmayı da aynı zamanda başlatabilirsiniz.Başka bir akvaryuma alınmak balıklar için iklim değişikliği anlamına gelir.Akvaryumun ışığını kapatınız.
  Balığın içinde bulunduğu torbayı akvaryumun içine daldırınız.(açık tarafı yukarda olarak)ve torbanın yüzdüğünden emin olunuz.
  Torbayı açın ve kenarları birkaç defa katlayın.Torba bu şekilde açık olarak suda yüzer.Torbaya yarım saatlik süre zarfında azar azar akvaryum suyu(torba içerisindeki miktarının yaklaşık iki ya da üç kadı kadar)doldurun.
  30 dakika sonra balıkları balık kepçesi ile akvaryuma yerleştirebilirsiniz.Nakliyat suyunu kesinlikle atınız!
  [​IMG]
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş