1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

5 Aydır Tankımdaki Suyu Degiştirmedim Suyum Berrak

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde VisaliYar tarafından 13 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. VisaliYar

VisaliYar

İsim:
    Yusuf
    Güzel insanlar, aşağı yukarı 5 aydır takımdaki suyu degiştirmedim ve su temizleme arıtma motoru kullanıyorum..

Suyum cam gibi berrak.

1.5 yada 2 ayda bir arıtma motorunu ve su hava filtler arıtma motorunu temizliyorum..

1 yada 2 haftada bir 5 yada 10 litler su ilave ediyorum eksilmesinden dolayı..

Tankım 170 litrelik bir tanktır..

Balıklarımında keyfi yerinde hic bir sorun yok..

Sizce su degiştirmeden böyle durmasının ne gibi bir zararları vardır. Ya da ne gibi bir faydası vardır.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: 5 Aydır Tankımdaki Suyu Degiştirmedim Suyum Berrak

Filtre ne tür bir filtre ve içinde hangi filtre malzemeleri var, aynı zamanda balıkların türü ile sayısı nedir?

3. VisaliYar

VisaliYar

İsim:
    Yusuf

Filtre bildiğimiz 300 litrelik tanklar icin üretilen hazır filtrelerdir..

Suyu emiyor ve filtreden süzgecten gecirib geri tanka boşaltıyor..

Filtrenin icindeki malzemelerin ismini bilmiyorum ama şöyle diyeyim...

İçinde siyah boncuk boncuk kömürler var ve icersinde sert plastik sünger var.

İki tane ve yine elyaf gibi benzer bezler var ve yine bildiğimiz sünger misali 1 cm kalınlıgında 2 tane sünger var.

Balıklarıma gelince, 4 tane ahi ciklet var, 2 tane mavi prenses var, 15 tane sarı prenses var, balıklarım aşagı yukarı 6 yada bilemedin 7 aylıklar.. Kac erkek kac dişi var bilmiyorum..

4. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Ukalalık yapmadan kendi bildiğim kadarıyla konuya yorum yapmak isterim izninizle.Yusuf Bey,belirtmiş olduğunuz hacimdeki bir tank için elinizdeki balık sayısı çok çok fazla olmuş.Balıklarınızın rahatı için bu sayıyı azaltmalısınız.Yine balıklarınızın rahatı için cinsiyetlerini belirlemeli,yani öğrenmelisiniz.Gereğinden fazla erkek balık sıkıntı verecektir.Baskın olan erkekler kendi bölgelerini oluşturup sahiplenmek isteyeceklerdir ve bu da devamlı kavga,stres yüklü bir ortam yaratacaktır.Size balıklar mutluymuş gibi gelebilir,ancak dilleri yok ki dertlerini anlatabilsinler...Ayrıca sağlıklı yavrular alabilmek de bu hobide vazgeçilmez zevklerdendir.Gereğinden fazla olan erkek sayısı dişileri de rahatsız edecektir.Yumurta tutan dişiyi erkekler kovalayıp yumurtalarını kusturmalarına,yutmalarına sebep olacaktır.Filtrenizin durumu ise muamma.Belirtmiş olduğunuz malzemeler zaten aşağı yukarı standarttır.Temel ağabeye marka ve model yazarsanız daha sağlıklı yorumlar alırsınız.

Balıkları beslerken benim ilk hatalarımı yaptığınızı hissediyorum.Balık ve tank alınmış ama hiç bir fikir sahibi olunmamış.Göze hoş gelen balıklar satın alınırken gereksinimleri,yaşam koşulları hiç araştırılmamış ve biraz karambole bir kurulum olmuş sanki?Ben de ilk başladığımda bu hatayı yaptım.Şayet yazmış olduğum gibiyse size tavsiyem üstadların yazılarına önem verip tavsiyelerini okumanız olacaktır.İnanın hem siz hem de balıklarınız daha çok keyif alacaktır.

5. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Yusuf Bey,

Belkide bir kaç fotoğraf ile birlikte akvaryumunuz hakkında daha detaylı bilgi edinebiliriz.

Lütfen tüm ekipmanlarınızı ve akvaryumunuzu fotoğraflayınız.

6. VisaliYar

VisaliYar

İsim:
    Yusuf

Arkadaslar pek guzel ve net cekemedim idare edin insallah

7. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Dış filtre ekipmanı jebo/lifetech sanırım ama üzerinde 1000 lt/h mı yazıyor? onu okuyup söyleyebilirmisiniz?

Çiklet türü besleyenler deneyimleri doğrultusunda yorum yapacaklardır. Soldaki dış filtre emişini gördüm. Sağdaki ısıtıcının yanındaki yeşil boru akvaryuma su geri dönüşü mü?

8. VisaliYar

VisaliYar

İsim:
    Yusuf

Ve iste butun resimlerde bunlar

not: resimleri link şeklinde foruma eklediğim için kalitesini düşürüyor..

9. VisaliYar

VisaliYar

İsim:
    Yusuf
    Okadar resim ekledim yokmudur yorum :)

10. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Diğer taraftada belirttiğim gibi filtre sisteminiz yeterli gözüküyor....yalnız balıklarınız için daha bol mağaralar içeren bir kaya sistemi hazırlamanızı öneriririm...Balıklarınız büyüdükçe yer sorunu yaşamaya başlayacaklardır.....Eş hesabı yapıp sayıyı bugünden azaltmakta fayda olacaktır....Saygılar

11. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

siyah kömürler büyük bir ihtimalle zeolit ihtiva eden karbon kömürdür. Suyun berraklığı bu şekilde açıklanabilir ancak. Tedbiri elden bırakmamak ve daha sonra üzülmemek için filtre temizliğine de bağlı olarak sizin akvaryumunuz ve canlı yükünüze bakıldığında 3-4 ayda bir yenisi ile değiştirilmesi uygundur diye düşünüyorum. Temizlik esnasında bahsettiğiniz plastik ve diğer süngerler üzerindeki kahverengi pislik gibi görünen tortuyu atmayın, hatta bu süngerleri yıkamayın, elinizle kaba pisliklerini alın yeterlidir. Bakterileriniz orada yuvalanmış ve gayet iyi iş yaptıklarına bir işaret. Aktif karbon kullanımı atıkların toplanması, amonyak, nitrit düşürülmesi, suyun berrraklığı açısından size çok fayda sağlamış, zaten görevi budur, görevini iyi yapıyor.

Markasından ve miktarından vazgeçmeyin. Nasıl değiştireceğinize gelince, önce musluk suyuyla bir güzel yıkayın yenisini, sürekli siyah su akıcaktır. Biraz azaldığında maşrapa gibi boş kaba bir miktar akvaryum suyu koyun, yeni koyacağınız karbonu da bu suya koyup bi 5-10 dakika kadar dinlendirin.

Tabii ki karbon bir torba, delikli bez gibi bir şey içinde olmak şartı yoktur, filtre ne istiyorsa o verilir.

12. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Ben hala şeyi merak ettim en son eklediğiniz resimlerden yukarıdan aşağıya 3. resimde filtreden geri dönüş (sağdaki yeşil boru) ucu tankın dibine kadar iniyor sanırım. Bu çiklet akvaryumlarında böylemidir? Neden suyun üzerine sprink bar ile geri dönüşü bırakmadınız?

Su değişimi yapmadığınız söylüyorsunuz. Akvaryumda bitki de yok nereye gidiyor bu nitrit ve nitrat? İşin teorisine göre kirliliğin giderek artması gerekiyor. Filtrasyon güçlü Filtre temizliği esnasında sanırım nitrit ve nitratı azaltmış oluyorsunuz. Buharlaşma suyu olarak da eklediğiniz suyun mineralleri yeterli geliyor demek ki.

Sonuç olarak maşallah sarı mavi rengarenk güzel bir görüntüsü var akvaryumunuzun.

13. VisaliYar

VisaliYar

İsim:
    Yusuf

teşk ederim begendiğiniz için...

evet biraz daha kayalık koymayı bende düşünüyorum..

tek endişem tek sorunum balıkların cinsiyetini bilemiyorum ve erkek dişi bir türlü ayıramıyorum..

Sayfayı Paylaş