1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

5 yıldan sonra sorun çıkaran tankım

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde cüneydbayramça tarafından 18 Ekim 2012 başlatılmıştır.

1. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça
    YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    ******* akvaryuma bir sorun, bildiğim kadarıyla türkiye ye resmi ithalat yoluyla gelen bir cihaz değil. Ben almanya dan kendi imkanlarım ile getirmiştim.
    Tankınızın ve balıklarınızın durumu çok kötü değil bu arada izlediğim kadarıyla.
    Akıntı miktarınız az geldi bana, geri dönüş motorunuzun gücü nedir? Düşük ise artırmak faydalı olur.
    Kaç tane hangi model akıntı motoru var tankta. Akıntı motorlarını tamamen yüzeye çevirerek yüzeyi maksimum hareketlendirmek gerekir.
    Balıklar hareketli duruyor, yem almalarında sorun yok ise köklü müdahale yapmadan sistemin eksiklerini gidermek akıllıca olur(ps,akıntı motoru,kafa motoru ).
    Su değerlerini test etme şansınız olursa çok iyi olur(amonyak,nitrat,fosfat).

3. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Cüneyt ne gibi bir sorun var tankta?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Gayet güzel Cüneyt yapı olarak. Arkadaşlar şimdi sorun balıklarda benek sorunu olması ve cyanobacteria oluşumu. Video balıkların sağlıklı döneminden sanırım ama bu videoda da cyano oluşumları göze çarpıyor. Epar konusundaki sorunlara buradan devam edip çözüm bulabiliriz.

Ozon almayı planlıyorsun sanırım, balık akvaryumlarında faydası var, ben de kullanıyorum ama Bülent kardeşimin biraz akvaryum dışı bulduğu bir bir malzeme. Sterhen marka Çin malı bir Ozon, aslında mutfaklarda sebze dezenfektesi için kullanılıyor ve be memnunum. Fiyatı ne kadar bilemiyorum, Bülent yazar sanırım.

5. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça
    Akvaryumum 145-75-70 yani 760 litre civarı sump hariç,akıntı 1-6045,1-coralia 4,1de geri dönüş 3500 lük kafa motoru var,yani toplam 12500 litre/saat akıntım var,az olabilir bilemiyorum.Akıntı motorlarını iyice yüzeye çevirdim,kömür ve biopelleti devreye soktum tekrardan,balıkların bugün maşallahı vardı gerçi şimdiden çok problem yok powder bluenun haricinde o yine baya beneklendi ama çok huzursuz değil maşallah.Şimdilik ozonu ciddi manada düşünüyorum hatta bugün siparişini vericektim ama ankarada bu ozonu satan arkadaş salı gününe kadar yollayamazmış şehirdışındaymış bu yüzden kaldı.Bende herşeyde vardır bir hayır deyip beklemedeyim,tavsiyelere açığım.

6. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça
    Abi benek sardı akvaryumu şu an nispeten iyi ,eparları kırıp, biraz marin buffer ekleyip,biraz su değişimi ve havalandırmayı arttırdım,geçmişte yazılan Temel beyin tavsiye ve makaleleri üzerine şimdi nispeten iyiler.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cüneyt bana sorarsan su inişi özellikle bu süreçte direk sumpa vermek yerine kule tarzı bir malzemeden ve kuleye eklenecek olan bioball tarzı bir malzemeden süzdürerek sumpa verirsen çok faydası olur, ilave olarak, benim akvaryum 300 litre ve devridaim gücü saatte 4000 litre. Kısaca su basan kafa motorunda bence düşük güce sahip. Ozondan daha önemli bunlar.

8. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça
    Yok Temel bey :) moralim düzeldi valla ''Video balıkların sağlıklı döneminden sanırım ''cümlenizden sonra,öğlen çektim videoyu,eparı eklemeden önce powder ve birkaç balık dalga motorunun karşısından ayrılmıyodu.Eparı aldım eczaneden 12sini birden kırdım ya herro ya merro diyerek.Balıklar sanki doping almış gibi nasıl bir hareketlenme,yeme karşı saldırma.Dalga motorunun karşısından ayrılmayan balıklarda serbest ve keyifle yüzmeye başladı.Yellow tangler kayaların altından dışarı çıkmıyodu onlarda keyiflendi ve gezmeye başladı.Yani kara kara düşünürken bu yazıyı okumam ve balıklarıma uyguladığımda onların o kötü halinden kurtulması beni çok mutlu etti.Tekrardan size çok teşekkür ediyorum Temel bey valla çok iyi bir iş çıkarmışınız şu eparı deneyerek,tebrikler.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Teşekkür ederim, aşağıda önerdiklerim bence senin akvaryum için çok önemli, sonrasında balıklar iyice düzelince cyano konusunda işlemlere başlayabilirsin.

10. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça
    Ok geri dönüşü debisi yüksek bir motor araştırayım ama aşağı inişin borusu sumpun 3-5 cm üstüne kadar onu nasıl yapabilirim?Kulenin içine bioball doldursammı?

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kuleye doldurulabilir elbette ama sonuç olarak bioballer su dışına çıkmalı büyük orandaki su süzülsün. Oksijen gerek Cüneyt, bu işlemler iyi olur. Kulen varsa ayarlanır.

12. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça
    Kule dediğim akvaryumum benim sol köşe alttan delik,sol köşedeki akvaryumun iniş kısmında ama akvaryumda kalan bölümdeki kuleden bahsediyorum,aynı şeydenmi bahsediyoruz üstad.

13. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Kule varsa yarısından daha fazlası su dışına çıkacak şekilde ayarlanıp su dışında kalan bölüme bioball doldurulursa oksijen bollaşır.
    Geri dönüş newjet 8000 veya muadili bir motor çok iyi olur.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cüneyt ekle o kısımdan bir fotoğraf görelim, anlaşalım. Bu arada devridaim motor gücünü belirlemek için yapıyı biraz tanımak lazım. Soğutucu var mı, reaktörlerin su döngüsünü ayrı kafa motorları mı sağlıyor?

15. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça
  16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Videoda sergilediğin yer oksijen kazandırma ve bioball ekleme anlamında işe yaramaz. Su dolu o kısım, eklenen malzeme su içinde kalır. Suyun sumpa karıştığı noktaya uygulamak lazım.

Reaktörler dediğimiz zaman, medya reaktörü, zeolit reaktörü vb neler var?

17. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça
    Aşağıda yani sumpa iniş kısmında bir vana var,o vanayla o su seviyesini aşağıya doğru çekebilirim,reaktör olarak biopellet var newjet 800 motor bağlı,fosfat ve kömür reaktörü var atman 600 bağlı ikisinde de,birde geri dönüş var direk akvaryuma çıkan 3500 litrelik.

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Peki su seviyesini aşağı çekersen su nasıl sumpa inecek, sumpa su taşıyan boru yukarıda benim gördüğüm? Tek borudan su iniyor aşağıya yanılmıyorsam.

Bu durumda kafa motoru saatte 6500 olabilir, fazlası şişirir. 4 kafa motoru ile sistemi çalıştırman bana ilginç geldi. Biz son kurulan akvaryumlarda bu sistemi kaldırdık. Örnek olarak; 6500 saat devirli motor, 700 litre biopelle, 600 litre Fosfat, 600 veya 500 litre karbon filtresine yönlendirilecek.

Kafa motorundan geriye kalan 700+600+500=1800
    1800 - 6500 = 4700 saat litre akvaryuma.

Sumptan kafa motoru çıkışını kollara böleceksin ve her birinde vana olacak, istediğin noktaya istediğin debiyi verecek ve kalanı yukarı basacaksın. Bu şekilde su gereğinden fazla ısınıyor, gereğinden fazla elektrik tüketimi söz konusu.

19. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça
    Evet çok değil 2 cm falan aşağı iniyo su seviyesi,motorları ilk zaman fosfat için 1 tane almıştım sonra tavsiye ile kömür için 1 tane,sonra biopellet için 1 tane derken bu hali aldı,yani ilk kurulumda direk 3 reaktörle başlamayınca sonradan malesef bu hali alıyor.Dediğiniz şu anki durumda çok mantıklı bunu yapabilirim.
    Ozon için ne yapabilirim,sizin kullandığınız çin malı ozon nasıl verimlimi,nerden temin edebilirim,işime yarıycağını düşünüyorum.

20. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Çinde yapılmayan ne varki günümüzde, herşeyin üzerinde made in china :)
    Temel in kullandığı mutfak tipi ozon cihazı, kullanılmasında bir mahsur yok, sonuçta tüm cihazların ürettiği ozon aynı. Tek fark var akvaryum için üretilenlerle, o da mutfak tiplerinde üzerinde timer var, 5 dakikadan yarım saate kadar zamanı ayarlıyorsunuz o süre bitince cihaz kendi kapanıyor. Verilen ozon miktarı sabit, 100 mg/h ile 500 mg/h arası modeller mevcut. Mutfak ozon cihazı şeklinde aratırsanız google amca da bisürü ilan çıkar.
    Diğer cihaz (sander veya akvaryum için üretilen diğerleri) da ise ozon miktarını ayarlayabiliyorsunuz. Saatte 50 mg dan kapasiteye göre 200-300 mg a kadar verebilirsiniz. Ozon redoxa direk etki ettiği için aşırı ozon verirseniz tüm canlıları yakma tehlikesi bulunan bir cihaz. Orp 450 üzerine çıktığında risk başlar. 350-400 arası istenilen değerlerdir. 700 e çıkarsa tüm canlılar kavrulur. Dikkatli kullanılması gereken bir ekipman. Benim kullandığımda orp prob girişi de var, bir orp probu bağlayıp sumpa koyuyorsunuz. cihazda hedef orp değeri tespit edip çalıştırıyorsunuz. Tankınızdaki orp değeri hedef değere yükseldiğinde ozon vermeyi kesiyor.
    Ben de genelde temel gibi manuel günlük 1 saat çalıştırıp kapatıyorum.

Sayfayı Paylaş