1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

50*35*35 Kurulum

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde ka2n tarafından 28 Ekim 2014 başlatılmıştır.

1. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Merhaba sevgili portal ailesi.
    Uzun süredir elimde olan 50*35*35 akvaryumumu tekrar tuzlu suya geçirmiş bulunuyorum. Tank hakkında bilgileri vereyim, sonra sorularıma geçeyim.

Tank ithal köşesiz klasik boyu marka cama cam.
    8.5cm arkadan sump var.
    Ps bölmem 15*8.5 gibi bir taban alanına sahip.

Aydınlatma olarak 2*24 aquamedic actinic, 2*24w aquamedic reef white aldım.
    Soru 1-
    Aydınlatma olarak nasıl bir yol izleyeyim. 2 mavi 1 beyaz ya da 1 mavi 1 beyaz nasıl olur?

Akıntı için newjet 600 geri dönüş motoru ve sei0 m250 kullanıyorum. Şimdilik yetiyor ama mercanlar geldiğinde yetmeyecek.

Kum, 6kg ****** whitex koydum. Hoşuma gitmedi ve yeni birşey deneme amaçlı üstüne 4 kg 1-2cm mercan kırığı ekledim.

Kaya, hala arıyorum şimdilik 1 kg bile denemeyecek 3 parça kayam var.

Tuz, aquarium systems instant ocean kullanıyorum.

Ps.. Daha önce tunze 9002 kullandım bu tankta, garip bir şekilde memnun kalmadım.
    Soru 2-
    Ps olarak öneriniz ne olur.Şuan için hava taşlı protein skimmer var. Diatomdu, temizlik ekibiydi ilk balık olarak bir çift perculaydı derken 2 ay kadar idare eder diye düşünüyorum.
    Aklımdaki modeller, hydor slim skim 135, nac qq, resun sk300, jvs ns1(uygun fiyatlı bulabilirsem). Sizlerden de öneri bekliyorum bu konuda.

Soru 3-
    Elimde uv filtre, şelale filtre, brightwell carbonit p, zeolit, biopellet var malzeme olarak. Herhangi birini kullanmama gerek var mı?

Şimdiden teşekkürler.

veysel bunu beğendi.
  2. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Ps olarak hydor iyi gibi. Forumlarda 2. el bulabilirsin.

ka2n bunu beğendi.
  3. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Tüm forumları karıştırdım sadece 1 adet hydor 1 adet jns hang on var işimi görecek.
    Birisi 200 birisi 250 tl istiyor :) Bir süre daha bekleyeceğim anlaşılan ps için.

4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Jns, tunze 9004 gayet uygun olur, şelale filtreyi gerektiğinde karbon, zeolit gibi malzemelerle kullanabilirsin. Eriyen kumlar pek hoşuma gitmez aragonit veya 1-3 mm mercan kırığı olur, mercan eklenecekse reef tuzu kullanılmalı. Hayırlı olsun.

ka2n bunu beğendi.
  5. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Teşekkürler Veysel Bey.
    9004 malesef sığmıyor.
    ****** i koymuş bulundum. Sonra içime sinmedi, hem de yeni bir görüntü istediğim için üstüne 4 kg mercan kırığı ekledim.
    Karbon, zeolit gibi malzemeleri hangi durumda kullanmam gerekiyor peki?
    UV filtre için ne dersiniz? Elimde hazır jebo 5w var. Sisteme bağlamalı mıyım?
    Tuza gelirsek, Burhan Abinin de onayıyla, 2 ay kadar mercan girilmeyecek bir sisteme devamlı reef tuzu kullanmanın gereksiz olduğunu düşünerek bunu aldım. Yarısına yakınını kullandım. 4kg lık paket. Bittiğinde değişecek yani.

veysel bunu beğendi.
  6. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Ben 9002 yi 2 yıl önce 160 a almıştım. 250 biraz fazla geldi banada. Curve7 yi 300 e satıyorlar.

ka2n bunu beğendi.
  7. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    900 değil. slim skim 135 200 liraya düşmüş. jns vs1 de 250 tl. Tunze bulsam onu da alacağım da, klasik durum. Lazım, ilan yok. Aldığım hafta 10 kişi ilan açar benim aldığımdan daha ucuza :)

8. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    İbrahim Bey, siz yurtdışından bayağı ürün alıyorsunuz. Ps satışı neden fazla yok. Resun sk-300 bakıyorum gırla var ebay'de. 9002, slim skim, jns balkıyorum 3-5 adet var nerdeyse.

9. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Ps getirmek hem kargo olarak risk hemde kargo ücreti ile buraya çok yakın oluyor fiyat. Türkiyede bile kargo taşımasında sıkıntı olanı dışardan almak cesaret ister.

ka2n ve Alparslan bunu beğendi.
  10. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Uv kullanmaya gerek yok, karbon zeolite gelecek olursak ilk kurulumda karbon kullanabilirsin 10 gün kadar. Amonyak, nitrat organik atıkları toplamak için kullanabilirsin. Konuları detaylı okursan çoğ konu içinde var. Okumak önemli bazen arkadaşlara bakıyorum sadece kendi konularına takılıyor cevap yazıyor.Sizin için konuşmuyorum tabiki böyle olmamak lazım.

ka2n bunu beğendi.
  11. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Haklısınız, hemen herşeyin bir cevabı var. Ancak genel olarak şöyle. Herhangi bir tanıtım konusunda uv ile ilgili bir bilgiye rastlamadım, ya da karbonla.
    Ben burda sonuçta, deniz akvaryumum var ps almalı mıyım demiyorum :) Sizin de bana söylemediğinizi biliyorum örneklemek için dedim. Ama dediğim gibi, net bir yazı dizisi bulamayınca, ilk elden cevaplar almak istiyor sanırım insan.

12. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Zaten cevaptan kaçtığımdan o şekil yazmadım, net bir yazı bulmak mümkün. Karbon konusunda kısa bir makale alıntılı şekilde yazmıştım o konudan da ufak tefek bir şeyler çıkarabilirsiniz. Uv konusunda da kullananlarımız vardı. Mesela Hasan abi hasan1958 nikli abimiz kullanıyordu yanlış hatırlamıyorsam. Onun konusunuda okursanız fikir sahibi olursunuz.
    http://www.akvaryumportali.com/threads/aktif-karbon-inceleme-ve-normal-kömür.18407/

ka2n bunu beğendi.
  13. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Elden geldiğince gördüğüm her konuyu okuyorum ama elbet gözden kaçanlar oluyor. Yılmak yok, okumaya devam.
    Yardım eden,etmeyen, edemeyen herkese teşekkürler :)
    Burada soracağım birşey kalmadı. Tank biraz olsun birşeye benzediğinde de tanıtımını açarım artık.

veysel bunu beğendi.
  14. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Kolay gelsin şimdiden, kurulum aşaması en zevkli yanlarından biridir bu hobinin.

ka2n bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş