1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

50*50*45 Deniz Akvaryumu Kurulumu

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde ceyhantunçel tarafından 19 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. ceyhantunçel

ceyhantunçel

İsim:
    ceyhantunçel
    Selam portal ailesi uzun inceleme ve araştırmalarım sonucunda ve portaldaki aydınlatıcı bilgiler doğrultusunda kurmus olduğum akvaryumumu sizlerin görüşlerine sunmak istiyorum. kurulum sürem hem maddi imkanlardan dolayı hemde benim ince eleyip sık dokumamdan dolayı yaklaşık 1 yılı buldu. Su andada 6. ayımızı yaşıyoruz. İşlerimin yogunlugundan dolayı bir türlü kurulumumu sizlere aktaramadım anca fırsat buluyorum. her türlü eleştirinize açığım.

akvaryum özellikleri
    50*50*45 cm anatank cam kalınlığı 10mm
    buble magus nac7 p.s.
    new jet 1700 kafa motoru
    new wave 2000 dalga motoru
    14 kg canlı kaya
    12 kg aragonit kum
    kendi yapmış olduğum ve portalda paylaştığım 3*36 watt power led armatür.
    kule
    su olarak r.o. su.
    tuz tropic marin
    biodigest bakteri kültürü
    aquvarium system tuz ölçer

canlılar şimdilik
    2 adet percula
    1 adet blue tang
    4 adet gonch
    1 det karides

mercan girişini yakın zamanda yapacagım inşallah
    IMAG0588.jpg
    IMAG0589.jpg IMAG0590.jpg IMAG0590.jpg IMAG0591.jpg IMAG0592.jpg IMAG0592.jpg IMAG0594.jpg

Şu an için görüldüğü gibi yosun sorunum var düzenli su değişimleri yapmaya başladım. yakında test kitleri alarak ölçümlerimi de yapıp. mercan eklemeyi düşünüyorum.

OKTAY 26, cimlikaya, veysel ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Akvaryum ve canlılar güzel görünüyor fakat kayalarda ki yosunu çözemedim cyano yu andırıyor,elinizi değdirdiğinizde dağılıyormu? Eğer dağılıyorsa yosunları hava hortumuyla çekin...

3. ceyhantunçel

ceyhantunçel

İsim:
    ceyhantunçel
    Evet kardesim elini degdirince dagiliyor. su degisimlerinde biraz aliyorum. daha sonra tekrardan buyuyor. bide senin dedigin yontemi deniyeyim. Yalniz hava hortumunla agizlami cekecegim yosunlari?

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Evet ağzınızla çekeceksiniz, hortumun bir ucunu suyun içinde tutup bir ucunu da su yutmadan emerek sürekli su akışı sağlayıp hortumu bir kaba tutup cyanoları toplamak gerek, burada ki amaç hava hortumuyla hem fazla su israfı olmuyor hemde kalın hortumların ulaşamayacağı yerlere ulaşıp yosunları kökünden halletmek...:)

5. ceyhantunçel

ceyhantunçel

İsim:
    ceyhantunçel
    Sagolasin Alparslan.Yarin vakit bulursam yapayim. Zaten şu yosunlardan dolayi mercan koymuyorum. Kurtulsamda biraz daha canlandirsam akvaryumu

Alparslan bunu beğendi.
  6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Akvaryum hayırlı olsun Ceyhan, kayaların üstündeki cynoyu Alpi'nin dediği gibi çek sonra su değiştirdiğin suyla beraber dışarıya alıp güzelce sert bir fırça yardımıyla fırçala tertemiz yap, rutin su değişimlerini aksatmadan devam ettir sonrasında cyno tekrarlayacak mı? Takip et bence. Böyle yeşil yosunlarda temizlemiş olur bir miktar. Tekrarlarsa sorunun kaynağına bakılır. Neden kaynakladığı tartışılır.

ceyhantunçel bunu beğendi.
  7. ceyhantunçel

ceyhantunçel

İsim:
    ceyhantunçel
    Gece mesaisinden geldikten sonra kayalarin uzerindeki cynolari temizledim. Sakal yosunlarda da bayagi azalma oldu. Yalniz bu islemleri kayalari cikartmadan yaptim. Bakalim sonuc ne olacak. Bu islem sirasinda 3 Kere elyaf degistirdim. Suda bariz bulaniklik oldu. Biraz uykumu aldiktan sonra bulanikligin kayboldugunu gordum ve rahatladim. IMAG0597.jpg IMAG0599.jpg IMAG0606.jpg

Alparslan ve veysel bunu beğendi.
  8. ceyhantunçel

ceyhantunçel

İsim:
    ceyhantunçel
    Evet gozlemlerimde son 1 ayda cyno sorunu olmamıştır.

HTC Sensation XE with Beats Audio Z715e cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Akvaryuma bakarsan coraline alg olur bakmazsan cyano olur, " bakarsan bağ bakmazsan dağ olur " misali...:D

OKTAY 26 ve ceyhantunçel bunu beğendi.
  10. ceyhantunçel

ceyhantunçel

İsim:
    ceyhantunçel
    Alparslan cyano patladığı zaman dondurulmuş karidesi biraz abartmistim. Su degisimlerinede pek önem gostermiyordum açıkçası. Şimdi daha dikkatli davranıyorum bu konularda.

HTC Sensation XE with Beats Audio Z715e cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Tabi abi en çok tetikleyen de karides zaten, aynen katılıyorum...:)

12. chib0000

chib0000

İsim:
    cem koc
    Maşallah diyeyim göze hitap eden bir tank olmuş...

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfayı Paylaş