1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

500 Lt.lik akvaryum için sorular...

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde devil06angel tarafından 12 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. devil06angel

devil06angel

İsim:
    saygun varlı
    Arkadaslar öncelikle merhaba ve simdiden ilgilenen herkese teşekkürler..

Forumlarda litre ve hacim oranına göre kaç litreye kaç balık konması konularına değinilmiş ancak forumun sonuna geldiğinizde "ben koydum oldu" ana fikri çıkıyor. şimdi 500 lt tank kapasitesine sahip genişlik 150 ; yükseklik 80 ; yan en genişlik 50 olan bir akvaryumda kaç balık beslenebilir?
    (Ek bilgi olarak ; 1600 motorluk dış filtre olup ; iç filtre sistemide vardır; 2 ser tane 50 cmlik hava taşı akvarymun yanlarında; 1 tane 90 cmlik ; birtanede 30 cmlik hava tası arka tarafta olup bol oksijenli bir ortam sağlanmıştır. Bitki yoktur; yapaydır)
    Ve bu akvaryumda Her türden 3 dişi 1 erkek olmak üzere ; İceman ; Mavi Prenses ; Sarı Prenses ; Beyaz Prenses ; Yunus ; Kadanga ; Paslı chicled ve 2 adet vatoz beslemek istiyorum. Ve daha sonra gene 3 dişi 1 erkek olmak üzere Frontosa eklemeyi düşünüyorum... Bütün koymayı düşündüğüm balıkları damızlık değil yavru halinde alıcam.

Şimdi toplam vatozlarla 34 balık yapar!!! bana fazla geldi .. ama lütfen olmadığını söyleyin:(:)

birde yetiştirmeyi düşündüğüm balıklar birbiri ile uyumlu mu ? uyumsuz olanları ayırıp guzel bır yasam alanı yaratmam da bana yardımcı olursanız sevınırım.

Son bir soru ; akvaryumu kurdum ve yaklaşık 4 gün içinde balık varmıs gıbı calıstırıp suyu dınlendırıyorum ; bu sureyı uzatmaya gerek var mı ? gerek varsa kaç gün ? birde almayı düşündüğüm bu balıkların hepsini bir anda mı yoksa peyderpey mi akvaryuma bırakıyım?
    Peyderpey koy derseniz bunun bir sırası var mı? ve kaç gün arayla? Soru çok oldu ama aklıma geldikçe yazıyorum..! mazur görün...
    (Ek bilgi ; Akvaryum içine seranın aquatan ve gene seranın nitrivec ilaçlarını 08.08.2010 günü koydum.)

http://img343.yukle.tc/images/6070Goruntu0003.jpg

http://img343.yukle.tc/images/8863Goruntu0010.jpg

discus onerisinde bulunmayın ; cunku bana cok narın balıklarmıs gıbı geldı...

2. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Saygun bey selamlar. Akvaryumunuzun litresi balık sayısına göre yeterli olmayabilir. Bu biraz göreceli bir kavram.
    İceman ; Mavi Prenses ; Sarı Prenses ; Beyaz Prenses ; Yunus ; Kadanga ; Paslı chicled ve 2 adet vatoz ve frontoza

demişsiniz. İceman, MP, Sp, BP, Yunus, Paslı chichlid ve Kadango (borleyi) malawi gölünün balıklarıdır. Sonradan eklemeyi düşündüğünüz frontoza tanganika gölünün balıklarıdır. Aynı tankta bakılmamasında fayda var. Yani frontozayı unutun şimdiden. Onları çıkardığınızda sayı 4 azalır. 30 balığıda besleyebilirsiniz tankınızda. Fakat aynı türden 30 balık olsa; atıyorum 5 erkek 25 dişi, o zaman olabilir.

Açıklamak gerekirse;

Balıkların farklı her türü için saklanabilecekleri, yuva edinecekleri bir bölgesinin olması gerekir. Malawiler 30 - 40 cm çapında bir alanı kendilerine bölge edinirler. Dolayısı ile adet tutsa da, tür fazla ve bu türlerin her bir erkeğine ayırabilecek 30 cm - 40 cm lik alanı o ölçülerde yaratamayacağınızdan ötürü besleyemezsiniz.

Balık adedi, hacimle ilgili olduğu kadar; türlerle de ilgilidir. Bu yüzden hacim; alan gibi konular görecelidir yazdım. Her balık; kendine ait bir ortam benimseyecek. Atıyorum o alanı 3 - 4 farklı tür rahatlıkla paylaşabilir ancak 7 - 8 farklı tür; paylaşamaz.

Bu yüzden karma akvaryumlar; balıklar için (**** tankı ve her türden sadece 1 adet olan tanklar hariç) sakıncalı tanklardır.

3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Frontoza hariç diğer balıklar birbiriyle uyumlu.

34 balık bence sıkıntı oluşturayaaktık yavru olarka aldığınızda. Fakat ileride üreme döneminde kayıplar verebilirsiniz...

4. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bence en iyisi tropheus önerisinde bulunmak istiyorum. Tek tür alın yavaş yavaş besleyin. Her zaman tek tür güzeldir ya.

5. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Tek tür önerisi; akvarist için bazen sıkıcı gelebilir. Onun yerine daha nadir, daha güzel 2 tür besleseniz? Ben öyle yapıyorum örneğin. Polit ve Mpanga lara merak sarmadan önce bende SP ve yunus besleyecektim. Ancak malawide sadece SP ve Yunus yaşamıyor. Daha farklı; çoook güzel balıklar var bana göre. Afra white top, lions cave, cheewere bunlardan bi kaçı sadece. Polit ve Mpanga da çok güzel canlılar.. Yunus ve Sp yi kötülemiyorum, ancak farklılık, iyidir her zaman ;)

6. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Saygun bey merhaba,
    Beslemeyi düşündüğünüz cinslerle ilgili pek bir bilgim yok ancak, O türlerin çok fazla bölge edinme iç güdüsüne sahip olduğunu biliyorum yani bu durumda da Erman bey'e katılyıorum.Erkek sayısını az tuttuğunuz taktirde bölge edinen türler için pek sıkıntı çıkmayacaktır.Aksi taktirde erkekler bölge için birbirleriyle kavgaya tutuşacaktır.Bunun yanı sıra balıklarınız boyları da çok önemli.2-3 cm ken rahatlıkla kalabalık koyduğunuz tür bütüdüklerinde sıkıntı yaşayabilirler.Burdan çok fazla yardımcı olabileceğimizi düşünmüyorum, bizim verdiğimiz tavsiyeler ancak türlerin genel yapısına göre olabilir.Çünkü dediğim gibi hem balıkların boyuna, hem erkek dişi oranına hem de akvaryumunuzda ki dekora göre değişebilir.Örneğin bom boş bir tankta besliyeceğiniz balık sayısı ile ortasında kocaman bir dekor olan balık sayısı aynı olamaz.Taktir edersinizki koyacağınız dekorlar belirli bir hacim kaplar.Herşey balıkların rahat yüzebileceği alana bağlıdır.Bu yüzden bizlerin verdiği genel bilgileri göz önünde bulundurarak sizin gözlemler yaparak sayıya karar vermeniz en doğrusu olacaktır.

Saygılar...

7. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Eğer yavru olarak yani 3-4 cm büyüklüğünde karma malawi yapacaksanız sayıyı daha fazla artırabilirsiniz. Çünkü balıklar biraz büyüdüğünde eleme yapmaya başlarsınız e-d oranında. Kendimden örnek verirsem ben 150*70h*40 ebatlarında akvaryumuma 200e yakın balık eklemiştim. Daha sonra da eleme yaparak 1e 7d şeklinde 3 tür yapmıştım. Eğer alacağınız balıklarıda uygun rakamda bulursanız sizin için çok ekonomik olur. Hatta 1e4d şeklinde takaslarla başka türleri de elde edersiniz.

Ama tankınıza vatoz eklemeyin , mıknatıslı cam silecekleri ya da süngerle cam da yosunlanmayı silersiniz.

Tankınız ortalama 5 türü kaldırır. 1e 5 de olacak şekilde... Güzelce bir dekor yaparsınız herşey olur.

Bu arada yapay bitki kullanmayın ille bitki istiyorum derseniz anubias gibi sert yapraklı bitki olabilir cichlid akvaryumunuza. Onu da kayalara lastikle tutturursunuz.

8. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Can merhaba,
    bir şey sormak istiyorum.Vatoz ekleme demişsin bunu nedeni nedir?Bu türleri bilmiyorum fazla bilgim yok hakkında merakımdan soruyorum.Bu türlerle olmuyor mu vatoz? yoksa başka bir sebebimi var?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Aslinda beslenmek istenen malawi baliklarinda ana hedef hep yavru alimi olmustur. Daha cok disi erkek oranida hep bunun uzerine hesaplanir.

Oysa biraz farkli noktadan bakabiliriz. Neden bir erkek 3 disi ? Malawi baliklari oyle enteresandir ki disi sayisi arttikca sartlari iyi akvaryumda erkek balik katlanarak renk guzelligi sergiler. Ben olsam bu muhtesemlige odaklanirim. Tezat olarak disi baliklar zamanlarini gecirdikleri gol ortaminin kum tabani yani kamufle amacli renksiz ve kahve rengidir agirlikli olarak.

Secim zamani ? 25 renksiz disi ama karma akvaryum oldugundan yine rengini yuzde 60 kayipla sergileyecek olan 5 erkek balik kalir bize. Oneri olarak red borley bir erkek 5 disi, ahli bir erkek 5 disi ve ayri gollerin baliklari olsalarda bir erkek 5 disi frontoza. ust katmanlarin hareketlenmesi icin etliye ve sutluye karismayan leptosoma kolonisi uygun sayida.

Fikrim bu yondedir. Hacimle orantili balik sayisina gelince bilimsel kurala uyan henuz gormedim ben pek ama balik sayisi hacime gore biraz da olsa fazla ise akvaryuma olan bakim ilgisinin artirilmasi gerektigini bilen cok hobici gordum.

Cep mesaj...

10. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Ömer,insanlar vatozu akvaryumu temizlemesi için alır oysa akvaryumu en pisleyen balık vatozdur. Dışkıları 4-5cm'i hatta daha fazlasını bulur. Zaten düzenli dip çekimi ile temizleme bir şekilde olmakta , camlarda oluşan yosunlarıda mıknaıtslı cam sileceği ya da süngerle hallolduğuna göre vatoza gerek kalmıyor. Ayrıca büyük cichlidler yanlarına sonradan eklenen vatozları öldürebiliyorlar. Yavruyken alınan cichlidlerin yanına 3-4cm bir vatoz konduğunda ise bu risk azalıyor. Benimseme olayı vs... Ama ben hiç koymama taraftarıyım.

Temel abi , evet en güzel renk erkek balıklarda.Ama üreme dönemindeki aşırı agresifleşme sonunda ölümler meydana gelebiliyor. Kolay değil o kadar dişiye bir erkek sahipleniyor. Mücadele de bu yüzden. Gölde alan geniş baktı dayak yiyor balık, basıp gidiyor ordan. Ama akvaryum ortamında böyle bir şans yok. Ne kadar saklansa etse de bir şekilde baskın erkek onu buluyor ve ölüme sebeb olabilecek yaralar oluşturuyor.

11. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Evet haklısın Can, doğru söylüyorsun.Zaten bu türlerde çok fazla bitki konmadığından yada hiç, yosunlanma da bitkiliye oranla az olacaktır.Rahatlıkla mıknatısla temizlenebilir.Sanırım bizlerde bitkililer de ya türü sevdiğimizden yada 3 günde bir camları silmek istemediğimizden koyuyoruz :D

Sayfayı Paylaş