1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

500LT Akvaryumu Canlılarla Taşıma Yöntemi

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde devrim1907 tarafından 19 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. devrim1907

devrim1907

İsim:
    yusuf devrim
    Merhaba herkese, tuzlu suya başlamaya çalışıyordum günlerdir. Bir arkadaşımdan ilgilenemediği için canlılarıyla birlikte tankını alacağım. İçindeki tüm canlı kayalar yeşil yosunla kaplanmış, kaya gözükmüyor ve camlarda aynı vaziyette. Nasıl yapmam lazım? Tank suyunu boşaltıp evime getirsem, yeni suyun oturmasını beklerken canlılar ne olacak, yosun nasıl temizlenecek? Yardıma ihtiyacım var, sırasıyla anlatabilecek bir arkadaş lütfen. Tank 500 Lt 127 cm sumplu.

2. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    Hayırlı olsun tankınız, içinde hangi canlılar var
    Akvaryumun fotosuna bakmadan, ayrıntılı ekipmanları bilmeden problemlerin kaynağını bulmak zor,
    yosun sorunu: ışık, su, yetersiz filtrasyon... ve birçok sebepten olabilir...
    öncelikle akvaryumu, sumpunu, aydınlatmanın, skimmerın fotolarını yuklersen çok daha iyi yardımcı olunabilir.

3. devrim1907

devrim1907

İsim:
    yusuf devrim
    Sagolun.Benim sikintim bu tanki ben nasil kendi evime getirip kuracagim suyunu bosaltip yeni sumu ekliyecegim canlilar o surede nasil duracak kayalari cikarip fircalayipmi yerine koyayim yardim istedigim konular bunlar.

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Öncelikle sumpu getirin ve aynı su ile canlıları içine atın gerekli sirklasyon ve oksijeni sağlayın,ondan sonra kumu güzelce yıkayın kayaları da yosundan arındırın, yeni tuz ve su ekleyip sıfırdan kurulum yapın, diatom bittikten sonra testlere göre canlıları akvaryuma ekleriz bu arada bol bol yazışalım...

veysel bunu beğendi.
  5. devrim1907

devrim1907

İsim:
    yusuf devrim
    Tankin oturmasini bekliyecez sanirim bu surede canlilar sump icinde durucak yanlis anlamadiysam canli kayalari fircalama yontemiylemi temizliyeyim yosunlardan uzerinden degerler ne kadar surede oturur.

6. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Doğrusu bu şekilde ancak ben daha önce % 50 eski suya yeni suya ekledim kayalari ve balıkları beklemeden gecirdim. Bir risk ancak benim başka çarem yoktu. Şükür bir sorun yasamamistim

7. devrim1907

devrim1907

İsim:
    yusuf devrim
    Yaklasik 150 km yol yapicaklar tek korkum canlilari kaybetmek.bide soylemegi unuttugum kayalarin uzerinde anemonlar var. Sayisi 8-9 tane farkli yerlerde onlari ne yapacagim kayalari onlar varken yosundan nasil temizliyecegim.stres basti.

8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Durumu ve konumu bilmiyoruz su getirme şansın varsa eski sudan getirsen iyi olur, canlılar konusunda doğru anladın, tabi ki de kayaları fırçalayarak yosunlardan arındırmalısınız...

9. devrim1907

devrim1907

İsim:
    yusuf devrim
    Hayirlisi tank istanbuldan sakaryaya gelicek sizlerinde destegiyle bir sey olmadan atlatirim insallah.tuzlu suya nano basliyalim derken su an elimizde 500lt tank canlilar anemonlar daha bilmedigim canlilar var.elimize yuzumuze bulastirmadan kursak tanki.fikirleriniz icin tesekkurler.

10. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Becerebilirseniz anemonları bıçağın tersi ile kayalardan ayırın kayaları fırçalayıp tekrar eklediğinizde anemonları da kayalara dizebilirsiniz,beceremezseniz anemonlu kayaları sumpa ekleyin...

11. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    .

12. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Tanka tang ekleyecekseniz yosunlari dert etmeyin ; )

13. devrim1907

devrim1907

İsim:
    yusuf devrim
    su an ne derseniz deneyecek durumdayim tang de eklerim iyi gelecekse :)

14. Yusuf bey şimdi 150km'lik mesafe biraz zaman alır. Ortalama 2 saat civarı olsa.
    Biraz daha zahmetli olarak, şöyle bir yolda denene bilinir;
    Büyük 250 lt'lik kasalar vardır 4 ayaklı, bunlardan bir tane tedarik edin.
    Ve taşıma yapılacak gün suyun temiz büyük bir kısmını buraya aktarın, kayaların büyük bir kısmını da canlılar ile birlikte kasaya.
    En önemli nokta yolculuk boyunca suyu oksijensiz bırakmamak, bunu da pilli hava motorları ile sağlayabilirsiniz.
    Uç nokta harici bir güç kaynağı ile elektrik edinerek suya dalga motorları ile harekette verebilirsiniz.
    Nakliye tamamlandıktan sonra hızlıca yeni suyunuzu evinizde hazırlayıp oturmuş suyunuzu da katabilirsiniz.
    Birde akvaryum içinde ki canlılardan da bahseder misiniz, türleri, sağlık durumları.
    O kaya üzerinde ki anemonlar aiptasia değildir dimi?

15. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Simdiiii anladigim kadariyla baska caren yok. Akvaryumla birlikte getirebildigin kadar fazla su getir. Akvaryumu getir yerine kur kumunu ekle getiremedigin kadar suyunu hazirla :) sonra kayalari ekle ve getirdigin suyuda koy sonra ps calismaya baslasin. 1 Saat sonra tuzluluk dercesinden ve isi derecesinden emin ol. Tabi bütün bunlar olurken baliklar ayri kaptalar. Sonra baliklari yeni suya alistirarak (en az 1-2 saat) tanka ekle. Dedigim gibi bu riskli bir yontem baska caren yoksa uygula. Saglikli olan Alpinin dedi gibi olan. İlerde Tang aldiginda yosun problemi kalmaz.

16. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Aptasia benimde aklima geldi

17. Ateş Billur

Ateş Billur

İsim:
    Ateş Billur
    Yakın zamanda akvaryumu taşıdığım için bende fikrimi yazayım.
    1-Olabildiğince akvaryumun mevcut suyunu taşı.Bunun için 50 lt lik ağızı geniş bidon bulabilirsen süper olur.Daha büyük hacim ağır olur ve taşımada çok zorlanırsın.50 lt 6-7 tane bidon yeterli olur.
    2-Akvaryumu almaya gitmeden 200-300 lt yeni tuzu suyunu hazır et.Getiremediğin suyu tamamlaman açısından çok önemli.
    3-Yosunlarla uğraşma onu tank sorunsuz aktarıldıktan sonrada çözersin.
    4-Çok balık varsa hepsini bir bidona koyma paylaştır.
    5-Trafik olmadığı bir saatte ekstra oksijene ihtiyaç olmadan bence taşıyabilirsin.Burada havalar soğuduğu için suyun aşırı soğuması problem olabilir.
    6-Üzerinde mercan olmayan kayaları su içinde taşıman çok şart değil akvaryum suyu ile ıslatılmış beze sararak fazla bakteri kaybı yaşamadan taşıyabilirsin.
    7-Kumu yapabiliyorsan tankta bırak üzerinde 5 cm su kalsın.Taşıması imkansızsa kumu temizledikten sonra koyacaksın.
    8-Kumun temizlenmesi Ro su ile veya en kötü damacana suyla iyiyce yıkayıp tortu ve çamurundan iyiyce arındırmandır.Bunun için büyük ince bir eleği kullanmanı öneririm.
    9-Akvaryum ve canlılar kumun temizlenmesini bekleyemeyeceklerine göre dekor ve canlılardan sonra akvaryuma eklenecek.Bu sebeple dekoru yaparken çok sıkışık yapma ki kumu rahat koy.Kayaların altında kum olmaması zaten daha yararlı olacaktır senin için.
    Bundan sonrası birazda işlerin yolunda gitmesine bağlı ve son olarak sana akvaryum konusunda tecrübeli birisinin bu işlemler sırasında yardım etmesi önemli.

veysel, Erdem. ve Saruman bunu beğendi.
  18. Ateş abi güzel değerlendirmişsin. Birde şunu ifade etmek isterim, o bahsettiğim 250'lik kasaya aktarımın kovalarla yapılması gerektiğini yazmadım ama başka türlü zaten pek mümkün değil. :)
    Kaya konusunda da sana katılıyorum abi, ıslak havlu ile sararak nakliye yükü hafifletir.
    Isı problemi minibüsle veya ticari bir araçla yapılması muhtemel olduğu için, aracın içi ısıtılarak aşılır gibi geliyor bana.

Sayfayı Paylaş