1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

50cm derinlik ışık seçimi

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Toygar NİRON tarafından 12 Kasım 2014 başlatılmıştır.

1. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Merhaba;

Akvaryum derinliğim 50 cm. Kaya dizilimini düşündüğümde ön ve arka camlardan toplamda 15-20 cm boşluk kalacaktır. Buda mercanların yerleşeceği alanın 30-35 cm olacağı anlamına gelir. Ben 8x düşünüyordum ama kendi içimde acaba gaza geldim de abartıyormuyum dedim. 6x bir armatür de benim için yeterli olabilir mi diye sormak istiyorum.

2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    İmkan varsa Toygar hocam ilerisi için 8x yapılıp gerektiğinde kullanılır görüşü daha hakim bence. Tabiki bunu besleyeceğiniz canlılar yönlendirecek.

Önder. ve Gokay2109 bunu beğendi.
  3. Gokay2109

Gokay2109

İsim:
    GÖKHAN AKÇAY
    8X54 ben böyle yaptım yapmışken bir sefer yap.

4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Mesaj yazarken devamlı büyük harf kullanmak forum kurallarımıza aykırı, düzenledim. Teşekkürler.

Gokay2109 bunu beğendi.
  5. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    İmkandan da bir sorun evet. Yinede ışığa ihtiyaç duyamayacağım bir alanı da aydınlatacaksa bu anlamsız olacak gibi geliyor. Kararsız kaldım.

6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Konumlandırmaya önem vereceksiniz o zaman Toygar hocam. Bu şekilde aşılır.

7. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Konumlandırma belli zaten derinlik 60 cm ön ve arkadan toplamda 15-20cm fark olacak yani mercanlar 40-45 cm lik alanda yer alacak. Belki daha da az bir alan. Yerleşimi bir kaç güne yapıp netleştireceğim. Tereddüdüm yosunla ışığın doğru orantısı. Işığı az alan ön ve arka camlar sonradan başıma iş çıkarır mı. Hatta belki yan camlar da

veysel bunu beğendi.
  8. Erdal

Erdal

T5 de camlarda pek yosun sıkıntısı yaşayacağını düşünmüyorum.

9. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Yosun sorunu hadi bir nebze, nasılsa ön camlar temizlenecek sürekli ama mercanlara yetecek mi? Açıkçası boş yere bana bir faydası olmayan bir şeye para ödemek istemiyorum sırf gösteriş olsun diye.

10. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Ne besleyeceksiniz? Mesele burada. Çok Işık ihtiyacı fotosentetik canlılar için geçerli. Buna karar verdiniz mi?

11. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Henüz karar vermedim. O halde konuyu biraz askıya alacağız.

12. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    T5 de yosun sorunu genelde su değerleri sıkıntılı olursa problem yaşatacak düzeye gelir. Led bir nebze olsa da yosun tetikleyebiliyor. Örnekleyecek olursak silinen camlar t5 de uzun bir süre yosun tutmazken ledde bu süre gün aşırı veya iki güne bir denk gelebiliyor.

Erdal bunu beğendi.
  13. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Ben hala kararsızım. Sonuçta mercanların üzerinde ışık olacak. Az yada çok hepsinin üzerinden T5 geçecek. Bir artısı yada eksisi yok gibi duruyor şu an.

14. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Çok gereksiz gibi duruyor. Şimdi Akvaryum derinliği 40 cm deseydim acaba 8x80w denir mi? Bu benim vakti zamanında yaşadığım PS kapasitesi soruma döndü. Onun gereksizliğini idrak etmiştim ama bunu da denemeden öğrenemeyeceğim gibi.

15. kaptanıderya

kaptanıderya

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Kadir Güler
    Toygar bey 60 cm derinlik için standartlarda kullanılan armatürler 6* dır 8 li armatürleri ise 70-80 cm derinlikte kullanırlar, 60 cm derinlikte tankınızda mercanlarınız hangi hizada olursa olsun 6* bir aydınlatma yeticektir daha fazlası gereksiz fatura masrafı ve israf olacaktır, bence 1*t5 min 10 cm lik alana kadar kullanılabilir ha siz derinliğim 90-120 cm arası deseydiniz bu sefer armatür 12*t5 olması gerekirdi bence hiç düşünmeyin 6* siparişinizi verin veya yaptırın , bu kadar düşünecek bir şey yok hatta şunu söyleyeyim 50 cm derinlikte tanklara 4* kullanılan tanklar var ve bu tanklar gerçekten başarılı olan tanklar ,öylesine yalapşalap kurulmuş tanklar değiller,kolay gelsin..

16. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Kadir Bey Bu güzeldi işte. Evet sanırım 6x netleşiyor gibi. Yalnız Markalar statüsünde kasalar genelde aynı sadece eksik üretiliyor. Yani bildiğim kadarıyla Giasemann 8x80 le 6x80 arasında kasa farkı yok sadece 2 t5 yeri yok. Buda T5 lerin aynı dizilimle yapıldığı anlamına gelir. T5 araları biraz daha açık olmayabilir. Gerçi çokta bir şeyi değiştirmiyor sanırım. Deniz Hayranı olmak böyle bir şey sanırım. Ayrıca Yeni kurulumunuzu da takipteyim. Güzel olacak umarım.

kaptanıderya bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş