1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

50x50x50 Küp akvaryum sorunsalı?

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde LostRua tarafından 17 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Öncelikle herkese merhaba, aklımda yenilik calışmaları ve hobiye sıcak bir başlangıç aradığım için bu boyutlarda bir tuzlu suya niyetlendim. Bugün akvaryum yapabilecek yerleri gezerken fiyat arastırmalarımda hayal kırıklığı yaşadım. Durso sistemini anlatmaya çalışarak dursocuk planları ile fiyat olarak 375 TL - 400 TL fiyatlar aldım dursosuz 170 TL oluyor dolap akvaryum ve Temel Abimin sump borulama sistemi şekliyle iki delik biri su çıkışı biri su girişi şeklinde. Tabi suyun ineceği sumpuda yaptırmak gerek imalatçılar şaşırtma yapmayı sevmiyor ve yanaşmakta istemiyorlar. Onuda yapmayı düşünüyorum. İlk başta sizden öğrenmem gereken şeyler var. Akvaryum boyutları, sump boyutları ne olmalı (ideal bir ps boyu için), borular için kaç çapında olması gerekir, borulama kule sistemimi olmalı yoksa Temel Abinin sistem mantıklımı nano içinde. Önerebileceğiniz led armatür ve protein skimmer fiyatları alabilirsem çok sevinirim. Kisacasi daha adimi bile atamadim. Ekonomik sorumluluğu kaldırabilecek miyim onu merak ediyorum. O yüzden fiyat performans analizlerinde en üst fiyatta ve ağır maliyetli ürünleri akvaryum, armatür, protin skimmerı halledebilirsek geriside elbet gelecektir.

Şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için.

Sent from my iPhone using Tapatalk

2. JOEBLACK73

JOEBLACK73

İsim:
    cüneyt bolkol
    Bu ölçüde bir tank için sizi kasacak en önemli unsur armatür olacak, mecburen led armatür yapmak zorundasınız, ve yelpazeniz dar ve pahalı olacak. Fiyat açısından en uygunu Erkan Bey'in armatürleri olacak. Ecotech çok hoş ancak fiyat malum.
    Ben ölçü maduruyum mesela, tankım 55x55x55 (hangi akılla bu ölçüleri yaptım hala anlamış değilim :) ) şimdiki aklım olsa 65x55x50 yapardım, (T5 koymak için)
    Ps bence NAC 3.5 rahatlıkla yetecektir.

3. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Protein skimmera o fiyatı verebilirim. Ayrıca daha ucuz bir led önerisi dönüyordu portalda oda 300-350 lira civarıydı aslında ama bahsettiğiniz ecotech fiyat bilgisi bulamadım. Bende taksite güveniyorum. Ama malesef şu akvaryumu teknik hat çerçevesinde güçlü bir çizime ihtiyacım var. O ürünler taksitle bir sekilde halledilir gibi

4. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Doğuş bey hemen hemen (40*40*50) aynı ölçülerde sumplı bir tankım var. Ps olarak Nac5 curve öneririm süper sessiz ve güzel topluyor.Armatür bu ebatlar için ne yazıkki sorun.Lede mahkum kalınıyor.Büyük tankımdada led kullanıyorum bu ebatta olandada.Büyük tankta hiç sorun olmadı ama bunda nedense yosunlanma oluyor yan camlarda.Ledlerim uyduruk marka değil güvenilir işin erbabı usta elinden çıkma.Yinede şimdiki aklım olsa 60 cm.lik bir tank yaptırırdım hiç değilse alternatifim olurdu.

5. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Yağmur hanım baştan beridir çektiğiniz sıkıntılardan baştan beridir yaşadığınız problemleride hatırlıyorum. O yüzden bu çabalarınızla güç aldığımıda söylemek isterim. Dolap ölçüleri sump boyutlarını bir belirlestirmek lazım heralde. Ama küp akvaryum çok tatlı cana yakın geliyordu gözüme benimde aklımda var uzunluk 60 olsun ama kaliteli bir lede bakmak önceliğim. Siz hangi şekilde temin ettiniz ledleri. Yapılması kasası bu kadar kolay mı? Ve de değer mi ki?

6. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Bana Mürer nickli Murat abi yaptı ve sonuna kadar güveniyorum kalitesine.Bu tanka mercan koymak niyetindeyim.50 cm lik bir tank olaydı yanlardan taşsa bile t5 seçeneğini değerlendirirdim.Sump için çok seçenek yok.Tek bölüm sump,yanına su tamamlama 15 cm.lik.Zaten sump için kalan bölüme tıkış tepiş malzemeler zor sığıyor.Bölme falan düşünmeyin.Benim kullandığım dolap 1 metrelik.Bütün yaptırıp yan tarafını malzeme dolabı olarak kullanıyorum.
    Kafa motoru olarak new jet 1200 kullanıyorum.Siz 1700 lük alıp dalga motoru almadan sirkülasyonu sağlayabilirsiniz.

7. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Murat Abi'yi bitkiliden bu yana tanırım. Çok emeği oldu. Özellikle armatür konusunda. Ama Murat Abi'nin yaptığı armatürler el yapımı sayılmayacak kadar profesyonel olduğu için hazır bir armatür almak daha mantıklı olacak. :D

O zaman ölçüleri bir netleştirmeye başlayalım.

Akvaryum 50x50x50 olacak
    Dolabımızın yüksekliğini 60 cm tutsak yeterli gelecekmidir? Yükseklik konusunda ne yapmamız gerek.
    Dolabın eni ve genişliğide akvaryuma eşlik etmesi açısından 50x50 olacak.
    İçindeki sumpın ölçüsü 45 derinlik 45 genişlik yüksekliği ne kadar tutmak gerekir? Sump şaşırtma gerektirir mi? Nano olduğu için su fazla oynaşacak tatlı su ekleme ünitemiz dolaba sığmayacaktır bende sumpun su hacminden kısmak istemiyorum. En kötüsüde ps nin çalışma yüksekliğine göre bir göz oluşturup supta oradan birde pompayımı ayırmak lazım. Yoksa göze gerek kalmadan da yapabilir miyiz?

Ayrıca bir kaç yere taşta atmak isterim. Konya'da akvaryumculara tuzlu su konusunda güvenim az. Ankara ekibi konuya iştirak ederse köfte bahanesi ile yolumuzu düşürüp kaya, çanak, çömlek alımı için yardım isteyebiliriz. :D Mesai dönüşü herkes yorgun sanırsam.

8. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Doğuş bey ben size yarın sumpın ölçülerini hem resimli hem ölçülerini yazarım.Şaşırtma falan yok içinde.Su tamamlamada yanına sığıyor.

9. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    İlginiz alakanız için teşekkür ederim yarın ölçülerinizi bekliyorum. Ayrıca tatlı su tamamlara kaç litre ve ortalama kaç gün idare ettiğinide öğrenirsem çok sevinirim.

YMR_AY bunu beğendi.
  10. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Benim aklımdaki projede 60*60*50 ama dolabın ölçülerini de birebir düşünüyorken şimdi okudukça kafam karıştı. Acaba dolabı daha geniş tutup tatlı su ekleme bölümünü de mi sığdırmak gerekir? Sump bu ölçülerde bir akvaryum için kaça kaç olmalıdır? Yağmur Hn. sizi rol model kabul ediyoruz. Desteğinizi bekliyoruz :)

11. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Elimde 60x40x50(h) bir akvaryum vardı onun camını söküp deldirip onunla projeye devam etme kararı aldım. T5 armatür işimi daha uygun fiyata çözecek gibi. Ayrıcada korktum eldekileri değerlendirip başarı skalasını görmek istedim. Eğer başarırsak durmayıp yola devam ederiz. Uygun bir yeriniz varsa bahsettiğiniz ölçüler güzel bence.

12. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Yükseklik konusunda emin değilim. Sığ resif akvaryumu var forumda Mahir Bey' in onu kendime örnek alıyorum ama balık nüfusu içinde 50 cm yükseklik iyi olacak gibi. Ya da ikisinin ortasını bulup 60*60*45 yaptırabilirim akvaryumu. Deniz akvaryumunda en önemli unsurlardan biri derinlik bence. Görsel güzelliği önemli ölçüde artırdığını düşünüyorum.

13. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Derinlik her akvaryumun baş tacıdır elbet. Belki marinde uzunluk ve yükseklik daha önem kazanabilir ama işin içerisine tasarım girince derinlik önemli elbet.

14. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Birebir görmeyince bazı ölçüleri insan kafasında canlandıramıyor :) Benim tankın ölçülerini yazayım sizler ona göre değerlendirin.

Tank 40*40*50 cm.

Resim 030.jpg

Dolap yüksekliği: 75 cm. (İki tankıda ölçtüm aynı ebatlardalar)

Resim 037.jpg

Sump ölçüleri: 35*35*35 cm. Sump tatlı su tamamlama için camla ikiye bölünmüş halde. 23 cm lik alan ekipmanlar için 12 cm bölümse su tamamlama için.

Resim 034.jpg

muradtekin ve veysel bunu beğendi.
  15. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Teşekkür ederim. Peki ps çalışma yüksekliğini nasıl ayarladınız pompa ile ps aynı yerde su seviyesi konusunda ince ayar gerekli gibime geliyor.

16. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Yok öyle ince ayar falan:) ps nin çalışma seviyesi kullanma klavuzunda yazıyor.Bendeki 23 cm.de çalışıyor.Sumptaki su seviyesine göre ayar borusundan kısıp açarak toplamasını ayarlıyorsunuz o kadar.

17. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    O zaman islem cok kolay tatli su bölümü olmuyor farzetsek bile sasirtmasiz sump yapabilecegiz o zaman değil mi?

18. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Evet.Hadi bunda yer yok diyelim ama benim büyü tankın sumpıda şaşırtmasız.Tatlı su bölmesi şart Doğuş bey.Bende bir süre dışardan bir kapta idare etmeye çalıştım ama ayarlama yapamıyorsunuz.Sumpın içini kendim böldüm camla.

19. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Arkadaşlar bu şaşırtma nedir yahu? :( Daha önce hiç sump olan bir akvaryumum olmadı. Bana daha önce hiç görmeyen birinin anlayabileceği bir şekilde anlatabilir misiniz? Teşekkürler,

20. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Sumpun içinde ayrı bir cam ile suyun yönünü değiştiriyoruz suda şaşırıyor. Bir cam koyunca su camdan taşıyor diger camın ise altından geçiyor.

Sayfayı Paylaş