1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

525 litre deniz akvaryumu kurulumu

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde KGEYGS tarafından 12 Ekim 2012 başlatılmıştır.

1. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Zaten king alacağım onda hem fikiriz. Gökhan arkadaşımın fikri de doğru sayılabilir. Biraz maddiyata dayanıyor malumunuz. Başta belirlediğim bütçeyi bir perde aşıyor bu malzemeler. Zaten neyle yola çıkarsak hep bir üstünü alırız:) 3-4 katı olsa girmezdim. Ürünlerde sıkıntım yok. 1-2 kafama takılan var. Canlı kum yerine normal kum önerdiler. Arada 200 tl fark var. Ben canlı kum düşündüm gerek yok dedi satıcı. Birde akvaryum taçlı olsun dedim. " istersen koydurturuz dedi ama o tatlı su işi abi dedi" vazgeçtim. Siz tuzlucular galiba dalgayı görmeyi seviyorsunuz. Belki ben de ondan hoşlanırım sonraları belli olmaztemo11 Belki de sonradan yatırtırım. Bu arada istanbuldayım 2 gündür. Navigasyonun beyni sulandı artık, sürekli yanlış yola giriyorum. :başardım:

2. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Esnaf yaptığı kurulumlardan, tecrübelerinden söyler "gerek yok canlı kuma" lafını. Bizler de portaldeki her şeyi paylaştığımız için ailede kullanılan tüm tecrübelere göre konuşuyoruz. Herkes fikrini söyler kararı siz verirsiniz. Bülent yada azmi değil. Ben temel fayda ve zararlara birer madde yazayım. İsteyen tecrübesini ilave etsin.
    Canlı kumun dezavantajları:
    1-Parası tuzlu
    Avantajları:
    1- Hayat çok çabuk başlar, diatom çabuk olur genelde sorunsuz geçer.

3. Bülent abiye katiliyorum, canli kum'un tek dez avantaji maddi boyutu yuksek digerine nazaran. Kaya canli, kum canli ooh gelsin diatomm, gelsin canlilar :) :) birde tac olayinda benim bu kurulumumda tac yok, gayette miss bir görüntü var heleki sizin ön cam extra clear değmeyin izleme keyfine.. ;)

4. barbs

barbs

Yer:
    İstanbul
    Taç bencede yaptırmayın

5. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Newjet 4500 yerine 6000 olsun bence tankınız uzun.. PS de bence de BK kafanız rahat olsun. Taç işine gelince ,taç olmayınca daha doğal oluyor bence ama benim gibi tekniş iş delisi iseniz rahat durmayıp vanalar falan ekleyecekseniz geri dönüşe onları kapatmak için olabilir o da ileriki zamanlarda .Sizin akvaryumu zaten ******* yapacağı için bunlara gerek kalmaz ama karar sizin yine de. Bir de sumpu ne kadar büyük yapabiliyorsanız o kadar büyük yaptırın.

6. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Bence akvaryuma tac yaptırın.Zaten ister kullanırsınız ister kullanmazsınız, Taç yapma fiyatı etkilemiyeceğine göre, almamanın bir mantığı yok.Ayrıca ben tankımı taçlı kullanıyorum gayette kullanışlı oluyor, armatürü tacın üstüne oturtuyorum, belli bir yükseklik kattığı için armatür ayağına yada askıya gerek kalmıyor. Özelikle kışın yoğun buharlaşmadan etkilenmemek için, akvaryum üstüne cam kestirdim, camın çirkin görüntüsünü de kapatmış oluyor.Su yüzeyini görmediğiniz içinde bence daha doğal duruyor.

Taç yaptırırken kesinlikle lake kaplama, yani sudan etkilenmeyecek şekilde olursa, hiç bir sorun yaşamazsınız.

YMR_AY bunu beğendi.
  7. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Değerli fikirlerinizi dikkate alacağım. P.tesi gidip biraz daha izleyim akvaryumları. Cidden insanın içi açılıyortemo4

8. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Sump verdiğim ölçülerden biraz daha büyü olacak. Su aktarma haznesi de eklenecek ilerisi için.

9. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Çok sabırlıyım yaa, hală balık eklemedim:koptum: Bu arada okumadığım bir şey varmı diye bakınıyorum sağa sola. Okumakla araç kullanılsaydı gerçi bir çırpıda trafiğe karışırdık. Deneyimler olmadan öğrenilmiyor bazı şeyler. Akvaryumu kuracağım yeri önceden tespit etmiştim. Odada günışığını en az aldığı bölgeyi seçtim. Bunun bir yararı veya zararı varmıdır bilmiyorum. Akvaryum için gerekli izin belgelerini de tamamladım. Bunun için eşime ufak bir rüşvet vermem gerekti. :çiçek: Temsili fotoğraf aşağıda;
    knp_master_a_mavi_nubuk.jpg

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun, güzel planlama ve ekipman listesi. İstenilen gibi kurulur ve gelişir inşallah.

KGEYGS bunu beğendi.
  11. barbs

barbs

Yer:
    İstanbul
    Bildiğimiz baba koltuğu rüşvetle ANA koltuğu oldu desenize :D

KGEYGS bunu beğendi.
  12. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Kafama takılan bir kaç konu var. Bana tavsiye edilen armatür üzerinde set ayarı yok. "Zamanlayıcı takarsın" dediler. Normal akvaryumlarda görmüştüm, ayarladıktan sonra yakıyor söndürüyor belirli aralıklarla. Ancak tuzlu suda durum farklı, Mavi ışık beyaz ışık bazen belki kırmızı, bazen yoğun bazen loş. Bunları yapabiliyor mu zamanlayıcı ? Yoksa benim armatür olarak daha komplike birşey mi düşünmem lazım ? Akvaryum kurulmadan önce armatürü alıp tavana astırmam lazım herhalde. Ayrıca başlığı 400 lt açmama rağmen 525 lt olduk:D 500 lt için balık kombinasyonu yapabilir misiniz ? Çok göreceli bir kavram ancak siz olsanız ne koyardınız mesela ? Hayırlı akşamlar...

13. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    O dediklerini zamanlayıcı yapamıyor, sadece açıp kapatabiliyor, dim olayı işin içine girdimi armatürün fiyatı baya bi artıyor, bütçen müsaitse dimmli armatüre bak, çok önemliyse senin için... Yada iki , üç farklı giriş yap armatüre , üç zaman saati kullan (ben öyle yapıyorum)

KGEYGS bunu beğendi.
  14. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Balık kombinasyonu işi tamamen kişinin zevkine kalmış siz düşündüklerinizi yazın bizler uyumu ve zorluğa göre sıralayalım veya olur olmaz diyelim.

Daha tank kurulmadı galiba kurulmadan balık için aceleye gerek yok. Hele bir start verelim zaman var balık için.

15. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Doğru söylüyorsunuz. Ben sabrıımı akvaryum kurulduktan sonrasına saklamıştım:koptum: Sürekli, geçen zamanı "nasıl doldurabilirimle" yaşıyor insan. Bu arada sürekli araştırıyorum. Süreç başlasa bi hele yardımlarınızı isteyeceğim mutlaka. Sitede çok bilgili kişiler var, paylaşımları için her zaman müteşekkirim.temo11

16. barbs

barbs

Yer:
    İstanbul
    Boşta Olduğunuz zaman reefedu sitesini okuyun bol bol bizler için
    modern çağın wikipedia sı eski zamanların meydan larousse u ben boşta kaldığım zaman okuyorum bol bol buna rağmen bir soru sorduğumda hala arkadaşlar link veiyo sitede bilgi var diye
    reefedu.com

Birde Ben sabrettiysem herkes sabreder gibi geliyor bana

17. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Bu foruma ulaşım kaynağımdır kendisi;)

18. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    ******* bana giesemman önerdi. fiyatı lambalarla birlikte 1400 tl civarı tutuyor. Sizin dediğiniz gibi dim.li başka markalar da var. Bu miktarlara (çok uçmamak kaydıyla belki biraz daha artıarbilirim) tavsiye edebileceğiniz dim.li marka varmıdır ?. Giesemman'ın kalitesine diyecek yok şüphesiz, belki aynı miktarlara orta kalite özellikli bir armatür alabilirm. Aynı markada ayar işine girdimi 3-4 ü bulur fiyatlar muhtemelen.

19. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Dim in görsel **** dan başka bir avantajı yok. Aynı giessman armatürü iki ay önce bir arkadaşıma kurduk. 4xt5 ve 2xmh var. 3 tane elektronik timer bağladık. 2 t5 bir timer, mh bir timer, diğer iki t5 bir timer şeklinde gayet başarılı.
    Murat ın yaptığı t5+led armatürler de gayet başarılı. Onunla da görüşebilirsin. Timer lar sisteme dahil edilirse daha düzgün bir görüntü çıkıyor. Kontrol de daha kolay.

Alparslan bunu beğendi.
  20. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Çekincelerim bazı ürünleri sonradan değiştirmemek adına. Bence sizi dinleyerek doğru yapıyorum:) Kardeşim şuanda İtalyada y.dışından getirtebileceğim bir şey olabilirmiki malzeme olarak. Biraz interneti de kurcalayım.

Sayfayı Paylaş