1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

6 tonluk havuz kurulumu yardımmm

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde pashayavuz tarafından 26 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. pashayavuz

pashayavuz

Merhaba arkadaşlar....Evimin bahçesinde kullanmadığım 6 tonluk bir havuzum var...sıcaklık değişimine dayanıklı balık ve basit kaba bitkilerden ne çeşit bişey yapabiliriz ? Nasıl bir filtre sistemi kurulabilir..?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aşağıdaki tarz bir bidondan ne güzel bir filtre yapılır. :helalolsun: Kararınızı verdiğinizde bu bidon sıkı bir filtre olabilir. burda:gif

Aşağıdaki konuda bu tarz bir filtre yapıldı ve uygulandı. Konunun devamını takip ederseniz en iyi dizaynın yakalandığını görebilirsiniz.

http://www.akvaryumportali.com/forum/empty-t5918.0.html

Memleketim olan Trabzon'da yer çok tabi. :hepiniziseviyorum:

Japon ve Koi bizim oraların havasına uyar.

3. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ

Merhaba Onur bey.Size fikir vermesi açısından bir kaç cümle yazmak istiyorum.Benimde 1.5 tonluk havuzum var ve bu havuzda 50-60 adet japon balığı ile koi besliyorum.Öncelikle havuzun üzerine bir gölgelik yapmanızı tavsiye ederim.Ben sudaki yosunlanmayı bu şekikde önleyebildim.Suyu berrak tutmak için saatte 2000 litre basan bir kafa motorunun çıkışına hortum bağlayıp hortumu gölgeliğe asılı bulunan plastik bir kovanın içindeki elyafların üzerine gelecek şekilde sabitledim.Kovanın altına bir çok delik açıp suyun rahatça havuza akmasını sağladım.Ayrıca yazın hava motoru kullanıyorum.Kışın sorun olmuyor fakat yazın balıklar nefes almak için su yüzeyine çıkıyorlar.Bu sayede havuzun suyunu berrak hale getirdim.Havuzun tabanını bir bebeğin başı büyüklüğündeki çakıl taşlarla doldurdum.Çünkü kavuzun tabanına döktükleri yumurtaları yiyorlar.Bakalım bu yıl yavru alabilecekmiyim.Bitki işinden hiç anlamam.Bitkiden anlayan arkadaşlar sana yardımcı olacaklardır.Başarılar dilerim.

4. pashayavuz

pashayavuz

Öncelikle bilgiler için teşekkür ederim.

Koi ve japon oldukça dirençli balıklar bende o tür ü düşünüyordum.
    Pekala bu balıkların damızlık boylarını nereden temin edebilirim.

Birde içinde kullanabileceğim bitki türü varmıdır içerisinde yeşillik bulundurmak istiyorum...

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Damızlık boy bulmak kolay değil açıkcası araştırmak lazım. Su bitkisi bu şartlara uygun var. Bu konuya hakim arkadaşlar daha iyi cevap verecektir.

6. HeRo_57

HeRo_57

Madem Trabzon' dasınız göllere,göletlere, akarsu kenarlarına gittiğiniz zaman oralardan toplayacağınız bitkiler sizin işinizi görecektir.

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Havuzlarda çok sık raslanan, az ışıkdada yaşayabilen, kuvvetli ışıkta ise bir günde yeni filizin yaprağını su üstende görebileceğiniz, Nilüfer. Havuzu direk gün ışığından da koruyarak yosunlanmayı geciktirecektir.. Sert dalı ve kök yapısı ile Japon ve Koi havuzunda işe yarayacağını düşünüyorum.....

Mühim olan durgun su bitkisi olmasıdır. Akarsularda ve nehirlerde yaşayan bitkilerin olacağını sanmıyorum....

8. HeRo_57

HeRo_57

Bitkinin adını bilmiyorum ama burda erfelek şelaleleri var ordan akarsudan topladığım bitkileri akvaryumda yetiştirebilirmiyim diye merak edip balıksız boş bir kapta denemiştim ve başarılı olmuştum. Ondan öyle dedim.

9. keskinerkan

keskinerkan

İsim:
    Erkan KESKİN

Onur bey havuzunuzu en kısa zamanda faaliyete geçirirsiniz inş. resimlerinizi sabırsızlıkla bekliyoruz

10. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Bu konunun bende yakın takipçisiyim. Resimleri ben de sabırsızlıkla bekliyorum. Dile kolay 6 ton...

11. pashayavuz

pashayavuz

Arkadaşlar eskiden çektiğim bir foto var şimdilik bunu sizinle paylaşıyorum. Biraz tamirat gördükten sonra yeni fotoları sizlerle paylaşacağım. Kalkıştık bir işe bakalım hayırlısı...:)

12. keskinerkan

keskinerkan

İsim:
    Erkan KESKİN

Onur bey derinlik biraz az gibi bence bu konu hakkında bir araştırma yapsanız iyi olacaktır sanırım

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Onur Bey havuzun solundakiler Fındık molu mu ?

Havuz güzel bence. burda:gif

14. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI

Derinlik banada biraz az geldi. Yazın sorun olmaz ama kış zamanı derinliğin az olması suyun çabuk soğumasına ve havuzdaki canlıların zorlanmasına neden olur diye düşünüyorum.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

NTV baçsesinde dev gibi koiler var ve havus derinliği en fazla 40 cm. Bence sorun yok üstelik Trabzon o kadar soğuk olmaz.

16. pashayavuz

pashayavuz

Evet havuzun etrafı fındık bahçemizdir... Derinlik kışın sorun olacağını sanmıyorum çünkü su o kadar kalın donma yapmaz...

17. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Bende aynı fikirdeyim Onur abi. Zaten seçeceğin canlılar da soğuğa dayanıklı olacaklar.

18. taygun

taygun Guest

Memlekete özel ilgi ha! Bu demokrasiye aykırıııııı haha:

Daha ne olsun. Koca havuz. Arkadaşın kendisi yüzmeyecek ki. Havuz balığı besleyecek. kıvır:gif

19. baysamin

baysamin

Yer:
    Kocaeli
    İsim:
    mert tankutay

İyi bencede havuz için yükseklik; Koi iyi bir seçim olur sizin için ve hızlı büyüdükleri içinde damızlık boy aramak gibi bir sorun yaşamazsınız. Bitkileride yarladıktan sonra yada doğal saklanma yerleri yapabilirsiniz bitkiden ziyade.

20. sadiksena

sadiksena

İsim:
    SADIK SENA YEŞİLYURT

Onur hocam havuzun son durumu nedir? Yazın staj sebebiyle Trabzonda kalıcam.Yardım edebileceğim bişey olursa elimden geleni yaparım.

Sayfayı Paylaş