1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

6 X 54 Watt T5 Floresan Armatür (Resimli)

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde murer tarafından 30 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Merhaba arkadaşlar.

Sitenize bu gün üye oldum.Sitede dikkatimi çeken emek verilerek yapılmış,DIY sistemlerin çok fazla olduğu ve bu yapılan çalışmaları genelde çok kaliteli çalışmalar olduğu kanısındayım.(Sayın Temel beyin çalışmalarıda çok dikkat çekiyor,(En beğendiğim ise,soğutma sistemi.) kendisini tebrik ediyor,çalışmalarının devamını diliyorum.)Bu sitede okuduğum konularda değerli akvaristlerin DIY sistemlerde emeğe saygı gösterdikleri kanısındayım. Yaklaşık 1 ay önce tamamlayıp ve 2 sitede akvaristlerin beğenisine sunmuş olup yaptığım armatür çalışmamı sizlerinde fikirlerini almak istedim.(Konuyu yanlış yeremi açtım bilmiyorum ama ilk mesajım olduğu için,mod arkadaşların affına sığınıyorum.Gerekli görülür ise, ilgili konu başlığına taşınırsa memnun olurum.)

Hazır armatürlerin internet ortamında ve piyasada yaklaşık 1.000 - 3.000 TL. arası fiyatlar ile satıldığı için kendime bir armatür yaptım.
    Yaklaşık 12 günde tamamlamış olduğum,eloksallı alüminyum sac ve profil kullanarak,zaman ayarlı,fan soğutmalı,reflektörlü, 6 X 54 Watt T5 floresan armatürü tamamlamış olup,fikir ve düşüncelerinizi bekliyorum.

Kullanılan malzemeler

* Çeşitli ebatlarda 1.20 ve 2.30 mm eloksallı alüminyum sac
    * Özel yapım çekme alüminyum profil
    * 2 adet 8 programlı zaman saati
    * 2 adet 9x9 220 volt fransız malı fan
    * 3 adet Relco marka 2x54 watt balast
    * 6 adet reflektör (Celal Topçu beyden alınmıştır)
    * 2 adet priz Schneider marka(Dalga motoru ve co2 selenoid valf için)
    * 1 adet bilgisayar power kablo ve prizi
    * Çeşitli ölçülerde plastik fitil ve sızdırmazlık için contalar
    * Çeşitli ebatlarda vidalar
    * 12 adet T5 soket
    * Yaklaşık 35 metre çeşitli kalınlıkla kablolar
    * Çeşitli kalınlıkta silikon makaron
    * 3 mm kenarları kumlama yapılmış cam

54 Watt T5 Floresanlar

* 2 adet Slyvania Aquastar
    * 2 adet Slyvania Gro-Lux
    * 2 adet Slyvania Luxline Plus 865

Saygılar.........................

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Güzel çalışma. Ellerinize sağlık kutarım. :basardim:

Saygılarla...

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Öncelikle hoşgeldiniz Murat Bey. toka:gif

Benle ve genel platformla ilgili yorumunuza teşekkür ederek önce bizle ilgili düşünceleriniz hakkında yorum yaparak çok güzel paylaşımınız hakkında yorum yapmak isterim müsadenizle. Platformda DIY yapımlara çok önem veriyoruz ilk günden itibaren. Geniş katagoriler açtığımızda içlerini basit yapımlar ile dolduramazdık. Bu konuya özel statü getirerek gelişimini sağlamak istedik ve kendimizde hatırı sayılır emek harcadık. Tüm platformlarda DIY çalışmalar vardır ama bu konuda mütavazilik yapamayacak kadar başarılı olduk. DIY bir emek ürünüdür ve kişinin amacı sadece yaptığını hobiciler ile paylaşmasıdır. Bu aslında yapılandan önce taktiri hak eden yegane sebebtir. Çünkü emeğe değer verilmediğinde emekle başarılmış akvaryumunda anlamı olmaz. Konu kısa ve özdür kendi açımdan, hazır ekipmana parayı veren ve ne gerekirse satın alan herkes başarılı akvaryum kurar buna babaannemde dahildir. Ancak imkansızlığını emeği ile örtenlerin başarısını herkes yakalayamaz. Bu yüzden en değerli akvaryum basit bile olsa bu emekle kurulandır. Bunu altını çizerek defalarca yazmışımdır.

DIY armatür çalışmalarına zaman zaman paltformumuz dahil tanık olmaktayız ama profesyonele yakın yapımlar her zaman karşılaşılacak paylaşımlar olmuyor. Gerçekten çok zekice, ustaca ve profesyonelce bir armatür yapımı ile karşımıza çıktınız. Yürekten kutlarım.

Tuzlu su akvaryumları dahil kullanılabilecek güç ve görsellikte bir proje başarılmış. Emeğinize ve yüreğinize sağlık. Başarılarınızın devamını dilerim. burda:gif

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Hoşbulduk Temel bey,teşekkür ederim çok incesiniz.

Saygılar..............

5. verko

verko

İsim:
    Orhan ÖZALAN

Murat bey hoş geldiniz.
    Sizinde dediğiniz gibi normalde 1000 tl. nin üzerinde fiyatlara satılan bir armatürün vazifesini birebir yapabilecek kapasitede bir armatür çıkarmışsınız ortaya. :helalolsun:
    Yalnız bir eksiği var o da markası izninizle onuda ben vereyim MURATECH :)
    Her zaman söylerim iş bilenin kılınç kuşananın.
    Sevgiler.

6. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal

Profesyonelce olmuş tebrik ederim Murat bey. :basardim: boyama fikri güzel mesela dolaba uygun renkte boyanırsa güzel görünmesi sağlanır.çok güzel olmuş başarılarınızın devamını dilerim.

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Teşekkür ederim Ozan bey.

Boya için karar verdiğiniz taktirde, haber vermeniz yeterli yapacağım kapak ile beraber, sizinkinide boya attırırım.

Saygılar...........................................

8. taygun

taygun Guest

Murat Bey,

Merhaba. Forumumuza hoş geldiniz.

Doğrusunu söylemek gerekirse kurduğunuz aydınlatma sistemini çok beğendim. Bu profesyonelce bir çalışma olmuş. Zaman saatli kapağı ilk defa gördüm, keza fanlar da mükemmel olmuş. Onlar için sadece birbirlerinden çok ufak olduğunu söyleyebilirim. İki fanla akvaryumu eşit olarak üçe bölmek daha doğru olurdu diye düşünüyorum.

Neyse, süper bir iş çıkarmışsınız. Eğer Forumda uzun süre kalırsanız göreceksiniz ki ben görselliğe çok önem veriyorum. Hem sistem olarak ve hem de akvaryum içi olarak. Sizin kapağı bu yüzden çok beğendim. İnşallah gerisi de mükemmeldir.

Saygılar

9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Tamer bey hoşbulduk toka:gif,ilginize teşekkür ederim.Sizin gibi üstatların beğenisi beni oldukça mutlu ediyor. :basardim:

Fanlara gelince, T5 Floresanların ısı çıkışları uç noktalar olduğu için fanların altında buluna hava kanalları dışarıdaki havayı içeri basıyor.Floresanların altında bulunan 2.30 mm. alimünyum sacın uç noktalarını soğutunca buda armatüre ısı üretmesini engelliyor.(Fanların yerleri tespit edilmeden önce, sizin dediğiniz gibide 6 flonunun hepsi birden yakılarak 3 saat sonunda dijital bir termometre ile ölçüm yapılarak en uygun nokta köşeler olduğunu tespit ettim.)Birde alimünyumun pasif soğutma faktörü olarak ön plana çıkınca fanlarla birlikte iyi bir ikili oluşturuyorlar.(3 saat çalışma sonunda ısı 35 derece.)

Zaman saatleri ise, piyasadan temin edilen tanesi 25 TL.olan zaman ayarlı dijital prizleri dağıtarak kapağa uyguladım.sonradan araştırma yaparak daha pro olan çift kontaklı bir ürüne rasladım bununda maliyeti yaklaşık iki katı ama daha sağlıklı olucağı kanısındayım.Sipariş aldığım kapağa bahsettiğim zaman saatini kullanacağım.(Yaklaşık günde 1 saat dinlendirmeli olarak 12 saat çalışmakta olup 1.5 aydan beri hiç bir sıkıntı yok.)Yosun haricinde. :D

Kendi armatürüme ise şu anki düşüncem PH saati ve probu ile PH Co2 kontrol ünitesi monte edeceğim,bunuda sitede arkadaşların beğenisine sunacağım.Fiyatını asgariye çekme çabasındayım.

Forumda uzun süre kalmaya gelince, 2006 yılından beri kullandığım bir sitenin kalitesi düştüğü için buradayım.Allah uzun ömür verirse inşallah uzun süreler burada kalacağım.

Saygılar................

10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Murat bey öncelikle aramıza hoşgeldiniz.

Piyasada benim diyen marka armatürlere taş çıkartacak kadar güzel bir armatür yapmışsınız tebrik ederim. em34:

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Benim de zaten hoşuma giden DIY yapımların geliştirilebilir olmasıdır. İnanın üzerine yazılan her ek fikir bir gelişim katıyor. Bu kadar profesyonelce olan bir armatür elbette geliştirilmeli ve hatta gerekirse hobicilerin kullanımına kazandırılmalıdır. Murat Bey mi yapar satar bilemem ama bir şekilde yerli ve kaliteli armatür olarak kazandırılmalıdır. Daha evvel üzerine yazışmıştık ' Dıy yapımlar mamulleştrilmeli mi ' adı altında ve ortak düşünce olarak evet çıktı diyebilirim. Elbette yapılan ekipmanları alenen yapım aşamaları ile paylaşıyoruz ama yine de herkesin yapıp kullanamayacağını biliyoruz bu o kadar kolay değil. Bu yüzden belli kabiliyetteki kişler veya öne çıkanlar bunu yapıp kazandırmalıdır. Tabi benim canım ülke vatandaşım artık yapılan için burun kıvırmayı ve leke atmayı bırakmalıdır. Yoksa Hollandalı geliyor Marmara suyundan senin akvaryumu kurup parayı alıp gidiyor. Bize kalan zamanında marmara diyene yaptığımız deli muamelesi. :bilmem: Buna yine en basit örnek ise çoğunuzun şahit olduğu gibi yaptığımız portal ps 2 ekipmanı için plankton toplar bu diyecek kadar başarının önünü tıkamaya meyilli insanlar var. ( konuya uzak ve bilgisiz kişiler ) Benim aklım almıyor da bu yüzden bu konulara bazen darlanıyorum. saat:gif

12. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Temel bey merhaba.

Armatürün imalatını gerçekten düşünüyorum,ama hazılayıp sonra satmak olarak değil, (Yani bunun için bir dükkan açıp mevcut olan işimi bırakmayı düşünmüyorum.)sipariş üzerine ,buna imkan ve zaman lazım.Ancak dediğiniz gibi kişisel becerisi zayıf olan akvaristler arkadaşlar için yapmayı planlıyorum. Hakikaten böyle bir armatüre ihtiyacı olan ve bu kadar çiddi rakamları karşılayabilecek akvarist olması lazım.Çünki bu armatürün bana bu şekilde olan maliyeti 700 TL'yi buldu.Tabiki ilk deneme yapım olarak malzemeler gerçekten değerinden fazlasına satın aldım.Örnek verilmek gerekirse,bana lazım olan alimünyum levhayı almaya gittiğimde tabakadan kesemem diyerek sonrada kesip yaklaşık bir tabaka levha parasına aldım.O an düşünüyorsun koca tabakadan artanı ne yapacağım diye eve getirsen iç işleri bakanı ile problem. sopa: o yüzden maliyet arttı.Şimdi ise maliyetleri 550-600 civarına çekebildim. Bunun üzerinede birde el emeği eklenince ciddi fiyatlar ortaya çıkıyor.Tabi arkadaşın isteğine görede değişkenlik gösterecek fiyatlar.Bekli selanoid kontrol,priz,zaman saatleri istemeyip veya bu özelliklere artı, PH-Co2 kontrol saati isteyebilir.Kısaca özetler isek, lazım olan kişi arar isteklerini söyler,fiyat çıkartıp gerekli armatürü yapmayı düşünüyorum. Bu durumda emsallerinden genede ucuza getirmiş olacaklar.Artı bu kadar özellikte çabası olacak.

Bu arada evim İçerenköyde gelip görmek isteyen arkadaşlar var ise hiç çekinmeden yakından inceleyebilirler.Hemde tanışmış oluruz...Yaptırmak hiç önemli değil.....

Saygılar....................

13. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Murat bey elinize sağlık , bu zamana kadar gördüğüm gerek işçilik gerekse görünüm açısından en kaliteli armatür diyebilirim.Gayet sanatsal bir çalışma olmuş.Elinize bu işe yatkın belli.. burda:gif Bu kalitede ve yukarıda yazmış olduğunuz detaylarda bir armatür için bence normal bir fiyat.. Piyasadan eşdeğerleri bulunarak daha ucuza indirgenebilirde orasını artık piyasa ile içli dışlı olan kimseler daha iyi bilir. Priz olayı kesinlikle kapağı daha kullanışlı ve pratik hale getirmiş.Bende ahşaptan kapak yapmaya uğraşıyorum.Alelacele yapıp bitirmeye çalışırken sizden aldığım tiyolar çok işime yarayacak. ;) Henüz birleştirme aşamasına geçemedim zamansızlıktan dolayı ama priz olayınızı kesinlikle kullanacağım.6 florasan 3 saatte 35 derece yapıyor demişsiniz , bende 7 florasan için soğutmayı daha sonra yaparım diyordum hiç gerek yokmuş ilk etapta onunda kapakta ki yerini halletmem lazım.

Keşke yapım aşamalarıda olsaydı , yöntem olarak daha çok fikir alırdık.Artık daha sonrakileri sayenizde izleriz.Sanırım bu paylaşımınızdan sıcağı sıcağına ilk faydalanan ben olacağım. :)

Paylaşım için teşekkürler ve tekrar elinize emeğinize sağlık diyorum. em34:

14. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

İlk yapımlar genelde maliyetli oluyor ama sonrasında doğru ve daha uygun parçalar temin edilebiliyor. Murat bey alaminyum levhayı büyük reklam şirketlerinde çok daha ucuza bulabilirsin. Orda bu ufak tefek parçaları yada yanlış bükülmüş yada kesilmiş bu parçaları hurdaya veriyorlar. Yani hem hurda parasına alabilir,hemde bir rica ile istediğin ölçüde büktürebilirsin bile. ;)

Mesela ben bu kapakları eski çalıştığım reklam şirketinde hurdalardan kullanmıştım.

http://www.akvaryumportali.com/forum/diy-armatur-yapimi-t4447.0.html

15. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Teşekkür ederim Volkan bey.

Yapım aşamasında olan resimleri 9 yaşındaki kızım sağolsun fotoraf makinesi elinden düşmediği için hepsini silmiş. ağla:gif İlk yapacağım kapağı yapım evrelerini paylaşacağım.

Prizlere gelince, tankın solundaki 2 adet dalga motorlarını,sağındaki ise selanoid valfi zamansaati ile çalıştırıyor.

Size bir tavsiyede bulunmak istiyorum .Kesinlile reflektör kullanın % 50 daha çok verim alrsınız.Reflektörcü Cemal beyde sizin gibi Bakırköyde.Eğer floresanlarınız T5 ise, ısı çok yüksek oluyor.(Ben floresanları 3 lü olarak standart akvaryum kapaklarının içine yerleştirmiştim ısı 90 derecelere çıkıp kapakları eritti)Yapmakta olduğunuz ahşap kapak için fanları 12 voltluk almanız daha verimli olacaktır. Nedeni ise volt yükseldikçe motor çapı büyüyüp kanat çapı küçülüyor.12 volt fanlarda hava sürkilasyonu daha fazla ve fiyatı 5 TL civarında. Ahşap kapakta ısı çok fazla olacaktır.Alimünyum fasif soğutmada yapıyor bunu göz önünde bulundurun.T8 kullanacalsanız soğutmaya gerek yok düşüncesindeyim.

12 Volt Fan

220 Volt Fan

Saygılar..............

16. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Olcay bey çalışmanız güzel olmuş elinize sağlık. em34:

Esnaflar enteresan olabiliyorlar.2 adet 3 kg.lık oksit yapmış hurda saca bile 65 TL verdim . montz: Biz isteyince değerli oluyor.Sacın 100x200 ebatlarında olan fiyatı ise 90 TL.Kıvırttırma işlemini ise sizin kullanmış olduğunuz makinede yaptırdım panocuda.Bir tek bu rica ile oldu.Oda bir paket sigaraya bitti. :cekingen:

17. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Teşekkürler Murat bey bilgi için.. Her tür tecrübeye açığım. :) İş yerimde ki tankta T8 olarak 5 adet florasan var ve pc fanı kullanıyorum.. Gayet güzel soğutuyorlar.. Volt ayarlı adaptörlede fazla sıcak yada soğuk olduğunda müdahale edebiliyorum.. T5 hiç kullanmadım ama T8'lerde hatırı sayılır şekilde akvaryumu ısıtıyorlar. burda:gif 5 flo varken şimdi evde ki tankımda 7 florasana çıkacağımdan fan şart.. Fazladan bir adet pc power supply'ım vardı hiç düşünmeden atmıştım şimdi her türlü lazım oldu.. şimdide parçaları için tek tek para ödüyorum. :)

Bugün kapağımın kestirme ve montaj işini halledicektim.Yani paramızla rezil oluyoruz başka bişey değil.. Birinin işi vardı müsait değildi diğerinin tesadüfen ben gelince testereleri bozuldu falan.. yani bugünde kaldı.. artık perşembe halledicem olmadı çöpe atıcam ben böyle şeye gelemem valla sinir katsayım yükseldi.. bütün parçaları aldım , 1-2 cm'lik kısımlar kesilcek 5 dakkada montesi yapılcak bir tane yer bulamadım.. Kafam atıcak en sonunda bi kapak için varsa motorlu el testeresi bide şarzlı matkap mı herneyse ondan alıcam..

18. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Volkan çöpe atma,topla malzemelerini bana gel. ;) :)

19. Portnoy

Portnoy

Murat Bey sizi ayakta alkışlıyorum em34: em34: em34: Bu zamana kadar birçok akvaristlerin bulunduğu forum sitelerinde bulundum ve çoğunlukla DIY projelerle ilgilendim ancak şuan gördüğüm projeyi hiçbir yerde görmedim ,göremem herhalde :) Sizi yeniden tebrik ediyorum ...Teşekkürler

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Oğuzhan Bey aramıza hoşgeldiniz. DIY yapımlarla ilgilenmeniz güzel gerçekten.

Murat Hoca'nın yapımına zaten diyecek yok ve görmemiş olmanız normal ancak sanırım bu kadar fazla bölüme ayrılmış ve içleri dolu dolu Dıy katagorileride görmemişsinizdir. :)

(DIY) Genel Portal...

(DIY) Akvaryum ve Dekor...

(DIY) Filtre Portalı...

Tuzlu Su DIY Yapımlar...

Kendin Yap Dıy Videolarımız...

burda:gif

Sayfayı Paylaş