1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

60*20*35 Kiraz Karides Akvaryumum :)

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde Sagamore tarafından 24 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. Sagamore

Sagamore

Selam arkadaslar , yaklaşık 15 gün önce kiraz karides akvaryumumu kurmaya başladım yavaş yavaşta ufak eklemelerle geliştirmeye çalışıyorum.Fotoğraflarıda sizlerle paylaşıcağım( ilk halinden son haline doğru ).Ayrıca akvaryumumda 5 tane dişi ve 3 tane de erkek kiraz karides bulunmakta.4 tane dişimin karınları yumurta doluydu ve bir tanesi bu sabah yavrularını çıkardı :) Tam sayısını belirtemiyeceğim ancak yaklasık 20 üzerinde yavru kiraz karides sayabildim :) Yorumlarınızla yardımcı olursanız sevinirim :) önerilerinizi bekliyorum .

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerinize sağlık. İlk fotoğraf açılırken fırçayla yapılmış yağlı boya tabloya benzettim. saat:gif Akvaryumun dekorunun zaman içinde çoğaltılması görüntüyü çok daha güzel yapar. Arka fon eklerseniz yine çok daha güzel olur.

Filtrasyon olarak sanırım sadece pipo filtre var. Bence DIY bir üst filtre sizi ve akvaryumu çok rahatlatır.

3. Sagamore

Sagamore

Tesekkurler Temel Bey ; iç filtremde var ama kiraz karideslerde kullanmamamın sebebi üretim yapmak istemem ; pipo filtre yeni çıkan yavruları(yaklaşık 1 mm bile yoklar) içine çekmiyor ve süngerinin üzerinde çeşitli yavrularn beslenebileceği faydalı mikroskobik canlılar olduğu için onu tercih ettim. Dekor olarak bitki sayımı biraz daha arttırmayı düşünüyorum çünkü karidesler cidden bol bitkili akvaryumları çok seviyorlar ve hiç strese girmeden rahatça üreyip gelişebiliyorlar :)

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Üretim konusunda yavruları çekecek bir filtrasyon olmaz evet. Fakat üst sump sisteminde debisi normal bir kafa motoru ve kafa motorunun su çekişine sıkı sünger koyularak bu engellenebilir. Sirkilasyon akvaryum içinde rahatsız edecek boyutlarda olmaz kesinlikle ama bunlar üzerine yazışılması gereken konular.

5. Sagamore

Sagamore

Evet haklısınız Temel Bey dediğiniz şekilde de güzel olabilir.Hertürlü önerilere açığım sonuç olarak 15 gün içerisinde ancak bu kadar toparlayabildim :) tabiki eksiklerim hatalarım mümkündür ama bilgi paylaşımı içerisinde bunlarıda gidereceğimi düşünüyorum.Teşekkürler fikirleriniz yardımlarınız için.

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Öncelikle portalımıza hoşgeldiniz. toka:gif

Profil bilgilerinizi tamamlarsanız, size hitap şeklimiz kolaylaşır. burda:gif

Tankınızda dikkatimi çeken ışıklandırma bana yetersiz gibi geldi, birde resim kalitesindenmi anlayamadım ama kırmızı ışık ön planda gibi. Temel hocamın dediği gibide filtrenizde yetersiz. Bitkili akvaryumlarda, aydınlatma, ve sürkülasyon yetersizliğinde yosun problemleri ile karşılaşabilirsiniz.

Bu arada Red more kütüğünüz farklı bir gürünüm sağlamış, biraz bitki takviyesi ile dahada güzel seyir keyfi verecektir.

Ellerinize, emeğinize sağlık...... saygılar:gif

7. Sagamore

Sagamore

Teşekkürler Murat Bey ; dikkatimden kaçmış profil ayarlarında ismimi yazmadığım kusura bakmayın :) Akvaryum ışığımın rengi evet biraz pembemsi ama resimde daha da bi belirgin çıkmıs bu kırmızılık , normalde hoş bi görünüm sağlıyor fakat haklısınız resimde baya bi kırmızı çıkmıs :) aydınlatmada bitki ışığı diye bişey kullanıyorum akvaryumcum zamanında tavsiye etmişti sera markasıda, akvaryum tabanım siyah olduğu için ışık biraz yetersiz kalıyor gibime geliyor benimde.Daha onceden beyaz kum kullandıgımda bu sıkıntım yoktu ama beyaz kumda da karideslerim huzursuz oldular ; o yüzden siyah yapmak zorunda kaldım.Filtre olayında da dediğim gibi yavruları çekmesinden korktuğum için böyle birşey yapmıstım ama önerilerinizi dikkate alıcağım :) Teşekkürler Murat Bey saygılar:gif

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Ben teşekkür ederim Burak bey. Sanırım Grolüx tarzı bir aydınlatmanız var, önerim bir tane daha Aquastar, Aquarelle veya gün ışığı eklerseniz bitkiler daha sağlıklı gelişeceklerdir.

9. Sagamore

Sagamore

Önerilerinizi dikkate alacağım Murat Bey , teşekkür ederm tekrardan . iyi günler saygılar:gif

10. taygun

taygun Guest

Forumuza hoş geldiniz Burak Bey,

Akvaryumuzda karideslerin sevdiği moss türü bitkilere ihtiyacınız var. Bu bitkileri kütüğünüze sardıktan sonra karideslerinizin naturel yaşam alanı genişleyecektir.

Bir de arka camın çıplaklığı dikkat çekici.

Sağlıcakla kalın :)

11. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Furkan abi biraz daha moss eklersen daha güzel olur kanaatindeyim... Huşu bir ortam oluşturmuşsunuz karidesleriniz için...

Sayfayı Paylaş