1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

60*50*50 ve 130*60h*50 Deniz Akvaryumu Kurulumu

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde MESUT_KERİM tarafından 14 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Son 7 yıldır 130 * 60h * 50 + sump lu akvaryumda Discus besliyorum. Tatlısu hobim boyunca hayalim olan tuzlu suya artık geçme vaktimin geldiğini düşünerek balıklarımı satışa çıkardım. Yarısı satıldı. Bende dedim balıklar satılıp büyüğü kurana kadar üretimde kullandığım 45*45*40 akvaryumda yavaştan 2 palyaço bir anemonla acemiliğimi atayım. Gittim yeteri kadar ****** kum ve tuz, Jebo 178 şelale ps, bakteri kültürü ve besini aldım. Daha önce arkadaşımdan aldığım deniz akvaryumundan çıkmış yıllardır depoda bekleyen kayaları koydum RO su ve iç filtre motorunu da dalga motoru olarak taktım su kum tuz bakteri vs derken taktım fişi Ama oda ne PS rahatsızlık verecek kadar ses yapıyor. Yarım saat dayanabildim hanımdan zor izin almışım zaten bide böyle sesli olacaksa hiç kurma demesiyle PS yi söktüm yıkadım paketledim iade ettim Geri kalan dönmeye devam ediyor. Çıkan kayaların üzerindeki ölü tabakanın çürümesinden olacak 2. gün su bulandı oda eski İzmir Körfezi gibi koktu ama 4. günden itibaren tekrar duruldu ve koku gitti Allahtan bu süre içerisinde hanım odaya girmedi yoksa yıllardır içimde olan hayalim başlamadan bitecekti Şuan ps siz bi şekilde dalga motoru 24. derecede dönmeye devam ediyor kayaları kürlüyorum yani bi şekilde . Ne yapacam derken diye düşünürken Camcı arkadaşımı aradım 60x50x50 arkası arkası delikli akvaryum siparişi verdim mobilyacıyı da aradım altına dolap siparişi verdim şuankini de şaşırtmalarla sump yapacağım.
    Şimdi arkadaşlar amacım şu: 6 ay veya birkaç sene bu akvaryumda acemiliğimi atıp daha sonra büyüğü kurmak. Alacağım PS yide daha sonra büyük akvaryumda yani sump hariç 400 lt akvaryumda kullanabileyim düşüncesindeyim.
    Kullanmayı düşündüğüm malzeme listesi şu şekilde, sizlerinde düşünceleri ve tavsiyeleri şu aşamada çok önemli benim için. Lütfen youm ve tavsiyelerinizi esirgemeyin.

Protein skimmer: BM Curve7 veya Skimz SK 181
    Dalga Motoru: Aquarium systems newave 3000 Büyük akvaryumda yetmeyecek 2. motor olarak kullanılır ama şuan kafa motorunun sirkülasyonu ile birlikte fazlamı gelir bilemedim?
    Kafa Motoru: aquabee up3000
    Aydınlatma 24 x 3W Led ( 8 beyaz 2 kırmızı 14 mavi)
    Kum: Whitex
    Tuz Saltx (alındı)
    Hydrometra: Sera
    RO alındı
    Bakteri kültürü Microblift alındı

Bu arada tek boru ile durso sitemi uygulayacağım. Camı kaç cm deldirmem uygun olur?

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 17 Mayıs 2015
    Alparslan bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Merhaba hoş geldiniz hayırlı bir akvaryum kurulumu olsun,dursu sistemini tek delik yapacak sanız 50 lik pimaşla yapın ben yaptım oldu...:)

3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Foruma hoşgeldiniz Doğrusu ile yanlışı ile baya yol kattetmişsiniz diyelim. Hayırlı olsun.
    Yeni tankta Durso sistemi olacak ise tek iniş yerine çift borulu yapın daha sesiz bir sisteme ve emniyetli sisteme sahip olursunuz.
    Ekipman kosunda Maddi gücün alabildiği en iyi ekipmanı alın derim. NAC7 Büyük tanka yetersiz gelebilir tabi Ama içine koyulacak canlı yüküne göre değişir PS lerin Özellikle nac serisi için söylüyorum toplam hacmin 3-4 katı büyüklüğünde ps Tercih edin.
    Aydınlatma için kullanılan ledlerin markası çok önemli. Tuz ölçeri de refractometre alın derim.

4. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Öncelikle ilgileriniz için teşekkür ederim. O zaman ps Skimz 161 veya 181 olacak. Çift borulu sistemde taşırma arkaya durso kutusuna yapılıyor borular arka kutuda biri sabit biri emniyet borusu şeklinde oluyor değilmi? Yoksa 25mm çift delik yapıp kutuyu öne koyabiliyormuyuz? (şunun için sordum arkada kutu sığacak payın olacağına emin değilim.

5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    7 cm bile yok mu arkada ?
    Skimz kullanan hiç olmadı forumda bildiğim kadarı ile.
    Evet arkadan 2 tane 32 lik boru inecek birinde vana diğerinde vanasız olacak vanasız olan emniyet. vana olandan ayar yapılarak sesiz bir iniş sağlanabilir.
    Geri dönüşü de ister tek noktadan isterseniz arkadan sağ ve sol olarak 2 ye ayırabilirsiniz.

6. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Hayırlı olsun kurulumunuz. Şanssızlığınız biraz yol katettikten sonra Portalı bulmanız. Ben, elimde hiç bir şey yokken bulduğum için şanslılardanım. Ancak merak etmeyin, tecrübeli arkadaşlar siz doğru sistemi bulana kadar yardımcı olacaklardır. Size tavsiyem, biraz yavaş gidip diğer kurulumları okumanıztemo19

7. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Mesut bey, biliyorum bu tamamen imkanlarla ilgili ama bence PS ye biraz daha yatırım yapın,

8. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Yusuf Bey sizin kurulumunuzu baştan sona okumuştum :) Buradaki paylaşımlardan baya bi fikir edindim aslında. Özdemir Bey skimz lerin fiyatı verdiği değerlere göre uygun geldi. Ülkemizde pek tanınmıyor ama Nyos Skimz ler yurtdışı forumlarda övülüyor. Sizin fiyat performans olarak tavsiye PS niz ne olurdu acaba?

9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Kutu yan tarafa da eklene bilinir,bence PS mümkünse büyük alın derim...:)

10. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Öncelikle curve 7 ile nac 7 arasında fark var -şekil ve pompa farkı- sanırım curve 7 daha iyi. Mümkünse daha da büyük bir şey düşünün diye söyledim.

Aslında PS olayında işi bitiren faktör çırpıcı pompanın-motorun kalitesi. Mesela Bubble King'in o fiyatlara getiren üzerindeki red dragon motoru. bu kriterlere göre karar verin. Bubble kingin en küçük modeli bile 1500 den başlıyor bu arada. yani ara segmentte epey bir boşluk var. biraz daha büyüğü dersek fiyatlar katlanıp gidiyor.

11. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Bugün camları kestirip rodajlattım arka camda 3x8 cm taşırma oyuğu açtırdım arkaya kutu koyup 32 mm 2 tane boruyla durso yapcam. Yalnız mobilyacı iç yüksekliği 62 cm yapmış bu 55 cmlik ps nin atık kabını çıkartmada sorun yaratacak :-( camları akşam yapıştırıcam

12. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Erkenden uyarayım 3cm kısmı tamam da 8 cm çok kısa en az 20 yapın bence tank 60*50*50 olacaktı yanılmıyorsam üstelik 8 cm kutuya 2 tane 32 lik boru biraz zor sığar.

13. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Arkadaki kutuyu daha büyük yapmayı düşünmüştüm. 3x8 suyun arka kutuya taşacağı bölüm olacak.bu şekilde sorun olur mu?Yani debiyi kaldıramayıp taşma yaparmı? Şekildeki kırmızı kısım arkadaki kutu.olarak düşündüm.

akvaryum çizimleri.jpg

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 17 Mayıs 2015
  14. Mesut bey öncelikle Portal'ımıza hoşgeldiniz.
    *) 3cm'lik bir yerden iniş olacaksa tankta su seviyesi de yüksek olacaktır. Cam kalınlığınız kaç mm? 50cm yükseklik de tamam ama kayıt/kuşak'ta gerekebilir.
    *) Siz yapacaksınız tankı. Mutlaka siyah sista akvaryum silikonu kullanın.
    *) 3cm'lik oyuğu da keşke 5-6 cm falan yaptırsaydınız. Düzeltilme durumu varsa halletmeye çalışın. Ve o 8'i de bence minimum 15 yapın.
    *) Pleksi koyacaksanız da aralıkları dar değil, geniş olan pleksi tercih edin. Akış rahat olsun.
    *) Arka fonu siyah yapmanızda fayda var.
    *) Borulama işlemini tangit/zımpara ile yapın. Ek yapacağınız yerleri ince zımpara ile geçtikten sora tangitleyip birleştirin.
    *) Hortum kullanacak olursanız da Fırat sıcak su hortumu alın. Oda siyah olur.
    *) Boru olarak da mutlaka Fırat marka grı tonlu malzemeyi alın bence.
    *) Mobilyanızda ayak olmasın birde. ;)
    Bu bilgiler aklınızdadır belki de. :) Yanlız sonu kafiyeli olmuş :D

YIKIKTEMO, Okurt, cimlikaya ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  15. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Camlar 8 mm rodajlı. Yükseklikle oynayamıyorum ama 8 cm yi 20 ye tamamlayacağım. Arka fonu koyu mavi düşünmüştüm ama avantajı varsa siyahta yapabilirim. Silikon siyah sista kullandım.Borularda tavsiyenize uyacağım.

16. Erhan Beysulun

Erhan Beysulun

Yer:
    Hollanda Eindhoven
    İsim:
    Erhan Beysuln
    Merhaba Mesut, hayırlı uğurlu ve sağlıklı bir kurulumlar nasip olsun.

Geçtiğimiz yıl yaptığım tecrübeyi paylaşmak isterim sizinle. Bende sizin gibi küçük baslayıp ilerde acemilik geçince büyütürüm diye düşünmüştüm.
    Maalesef geç vakit farkına vardım ki aslında tam tersiymiş bu is. Buyuk bir kesim tarafından NANO kelimesi her eve bir deniz akvaryumu anlamında algılanıyor.
    Fakat aslında NANO demek profesyonellerin birkaç 1000 litre ve yukarı çevirdikleri sistemlerden sonra bu hobinin bir daha zor bir yüksek kademesine yönelmesi anlamına geliyormuş. Ticariler inde burada buyuk bir pazar görmeleri dolayasıyla popülerliğini kazanmış.

İşin özü aslında ne kadar çok su, değer ve dengelerin bozulma riskinin o kadar az olması demektir.

Ne Kadar az su o kadar çok baş ağrısı, problem, bakteri sıkıntıları, hastalık, test test test test test ilave et azalt, bir miligram fazla geldi ne kadar ilave etmeli? daha azı nasıl ölçülür, vesaire çeşitli farklı sorun ve sorularda ortaya çıkıyor. normal buyuk bir akvaryumda da birçoğu var olsa bile bu problemlerin litre yükseldikte ortaya çıkma şansı azalıp zorlaşıyor.

Dengelerin değişmesi deniz suyu akvaryumların en büyük düşmanı. bu yüzden benim herkese önerim akvaryum kurar iken mümkün olduğu, bütçenin elverdiği kadar büyük bir hacim ile başlanmasıdır.

Birde benim yasadığım en buyuk problem beğenip satın almak istediğin zaman bir canlıyı acaba akvaryumun en az kaç litrelik olması gerek? Bir çok canlı nano akvaryuma uymuyor.
    Mavi tang almışsın 3cm dükkandan, Satıcıda hiç birsey dememiş sana, birde hassas balıkmış, yetişkin olduğunda tencereye zor sığıyormus....... Öyle apışıp kalıyorsun.

Erdem. ve cimlikaya bunu beğendi.
  17. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Erhan Bey söylediklerinize harfiyen katılıyorum. Aslında sanılanın aksine akvaryum büyüdükçe maddi gider artıyor ama işler kolaylaşıyor. Ancak benim durumum biraz farklı.. Aslında ben büyük akvaryuma direk kurulum yapacaktım. Ama içişleri bakanının işyerindeki birkaç kişi aklını karıştırmış yok kötü kokar yok büyük akvaryumun gideri çok oluyo vs. vs.Benim hevesimide kırmak istemedi küçüğü kur problem olmazsa sonra büyüğü kurarsın dedi bu şekilde anlaştık :D Bakalım bi,şekilde başlayacağız artık

18. Mesut bey kuşak atmaniz hakkinda fikir veren oldumu? Bence 8mm az bir kalinlik. En az 10mm olmasi faydaniza olurdu. Ozaman alttan ve ustten mutlaka kuşak atin. birde o 8'lik kisimi 20'ye cikarabiliyosaniz, mutlaka 3'ude 5 yada 7cm yapin. Su okadar şişmez en azindan tankta su seviyeniz 45'lerde olur. Arka fonla ilgili de tuzlu su akvaryumlarinda genelde siyah olur, en azindan benim gorduklerimde diyim. Mercanlarda renkler daha iyi ön planda olur. Yanlizca marine olacaksa siz bilirsiniz diğer seceneklerde dusunulebilinir.

19. Erhan Beysulun

Erhan Beysulun

Yer:
    Hollanda Eindhoven
    İsim:
    Erhan Beysuln

Birde o sorun var doğru. Bizim memlekette içişleri bakanından izin alana kadar bayagi rusvet vermiştim. Hanımefendi sagolsun hemen hemen butun evin mobilya sini değiştirtti, boya badana duvar kagidi derken tum enerjimide tuketmisti. Kilibik değil diye geçiniyoruz ama forumlari bir okuduğunda goruyorsunki bizden kilibigi da yok yani:çiçek:

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun deniz akvaryumu kararın Mesut. Malzeme listen iyi görünüyor. Bu hacim için kafa motorunun 3000 saat litre olması biraz yüksek haklısın ama akıntıya destek olarak kullanabilir ve dalga motoru gücünü ve sayısını azaltabilirsin.

Bu debide motor kullanılacak ise delik 50mm olsun rahat olsun.

Sayfayı Paylaş