1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

60 Litre bitkili tank kurulumu (kurulum aşaması eklendi)

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Erman Pehlivan tarafından 24 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Arkadaşlar merhaba,

Zamanında canlı doğuranlarımın içinde bulunduğu 40 litrelik şu anda içinde polit yavrularımın bulunduğu tankımı, aydınlatması ve kurulumu ile görsellik içinde bir konu ile bitkiliye, bitkili üstadlarımın da yardımı ile hazırlamak istiyorum.

Tank ölçülerim;

60 x 22,5 x 30 Cm şeklinde net 40,5 Litre.

Aydınlatmam yok, Hasan kardeşiminki gibi bir aydınlatma işimi görecektir diye düşünüyorum. Burda şerit ledlerin fiyatlarını araştırdım, üstü slikonlu olanlar 13 TL, üstü slikonsuz hasan'ın kullandığı ledler 9 TL fiyatlarında. Armatür için üstten zincirli değilde, ayaklı birşey istiyorum.

Ekipman olarak;

Dış filtre: Atman F4 yada Eheim 2228 dış filtre mevcut elimde.
    İç filtre: Minik bir iç filtrem var su sirkülasyonu için kullanacağım.
    Isıtıcı : 100 Watt

Tankın yeni resimlerini akşam çekip koyacağım şimdilik görsellik için hepinizden özür diliyorum.. Buhar camım yok ve üstünde şuan strafor bir kapak var. O çıkacak, gerekiyorsa buhar camı kestireyim, nasıl yapmam gerektiği hakkında bilgim olmadığı için sizlerin beni yönlendirmesi ile hep birlikte ortaya güzel bir tank çıkaralım diyorum.

Merak ettiklerime gelince,

Kumu 25 Kg lık Hagen kum alacağım, torf falan almama gerek var mı? Gübreleme nasıl olacak? C02 ihtiyacını nasıl karşılayabilirim, tankın üstüne buhar camı kestirmelimiyim? Su çok fazla buharlaşır mı? Aydınlatmayı Hasan kardeşimin ki gibi yapacağım çünkü görüyorum ki bitkileri çok güzel bir şekilde ilerliyor. Ve son olarak, almam gereken başka benim aklıma gelmeyen birşeyler varmı?

Öneri ve görüşlerinizi bekliyorum. saygılar:gif

2. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Erman abi, kararın hayırlı olsun. Umarım istediğin akvaryumu oluşturabilirsiniz. Genel olarak üzerinden geçmek istiyorum konunun. Led aydınlatma hem enerji tasarrufu, hemde bitki gelişimi açısından oldukça güzel bir çözüm. Ayrıca ısı sorunu minimum düzeyde. Fakat ilk kurulumlarda genelde biraz maddi olarak floresana göre tuzlu. Floresan ısı ve enerji konusunda zorluklar çıkarıyor. Her 6 ayda 1 değiştirilmesi gerekmeside cabası.

Şimdi biraz teknik bilgi vereyim. Akvaryumda silikonsuz şerit led kullanmak hem maliyet hemde ışık şiddeti açısından avantajlı. Şerit ledler genelde 5MT'lik rulolar halinde satılır. Fakat bazı esnaflar ise ruloları açarak metre bazında satmakta. Uzun uğraşlar sonucu uygun fiyata yani metresi 6 TL'ye buldum. İster 1 metre mavi isteyeyim 50 cm kırmızı alabiliyorum. 5 MT şerit ledler 4.8 amper (enerji çekiyor. 10 bin saat ömürleri var ve kalite kalite. Genelde kaliteli olanlarının arkasında 3M yazılı yapışkan var ve çok kuvvetli.

Şimdi Erman abi, bitkili akvaryumlarda genelde gün ışığı ağırlıklı kullanmak gerekiyor. Genel aydınlık için aralara soğuk beyaz eklemek yerinde olacaktır. Ben yaptığım 2 armatürde de 2 gün ışığı 1 beyaz kombinasyonunu kullandım. Tam ortada ise mor şerit led olmadığı için belki fotosenteze bir faydası olur diye 1 kırmızı 1 mavi kullandım ve bir süre sonra yanılmadığımı fark ettim. Tek başına mavi veya tek başına kırmızı işe yaramıyor. İkisini aynı anda kullandığımda fotosentezi gözlemledim.

Karar vermen gereken bir nokta ise high tech mi olacak bu akvaryum yoksa low tech mi? High tech'de düzenli gübreleme, co2 ve yüksek ışık gerekiyor. Low tech'de basit ve ilgi isteyemen bitkiler kullanılabilir ve su değişimlerinde biraz sıvı gübre ve 3-4 ayda 1 tablet gübre yeterli. Co2'ye de gerek yok. Bun karar verdikten sonra kullanılacak led sırasını belirleyebilirsin.

Silikonsuz şerit led'lerin eni 0.8 cm yani 8 mm. Her sıranın boyu 60 cm olacak. Akvaryum ölçüsünde en 20 cm olduğu için high tech için 22 sıra led kullanılabilir. Bunun 14 sırası gün ışığı 6 sırası soğuk beyaz ve 1 sıra kırmızı 1 sıra mavi kullanılabilir. Bu sayede 2 sıra gün ışığı 1 sıra soğuk beyaz kombinasyonu olabilir. Low tech için ise bunların yarısı yeterlidir. 7 sıra gün ışığı 3 sıra soğuk beyaz 1 sıra mavi 1 sıra kırmızı. High tech için toplam 13 metre led gerekiyor. Her 5 metre led 4.8 amper çekiyorsa en az 10 amperlik (genelde 10 - 15 - 20 diye gider) ve 12 volt çıkışlı birde adatör gerekiyor. Fiyatları 25 ile 35 lira arası değişir.

Taban içinde nasıl bir akvaryum kurulacak buna göre hareket etmek gerekiyor. Basit bitkiler bakılacaksa gübreye gerek yok. Fakat high tech düşünüyorsan ve gübre & co2 tatbiki yapılacaksa tabanda 4 LT dazs soil ve üzerine 25 KG hagen siyah kum kullanılması yeterli olacaktır. Dazs soil için : http://www.canpet.net/pinfo.asp?pid=9665

Ledlerin bağlantılarını adım adım anlatmıştım zaten. Gözatabilirsin Erman abi.

volkantr34 ve Erman Pehlivan bunu beğendi.
  3. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Hasan saolasın şimdi 22 sıra olsa, 50 cm den 11 Metre yapar. Metresi 4,80 TL den buldum sahibinden'de.
    5 Metre Beyaz (Toplam 10 sıra)
    5 Metre Gün Işığı (Toplam 10 sıra)
    0,5 M mavi (1 Sıra)
    0,5 M Kırmızı (1 Sıra)

Şeklinde hazırlamaya başlayayım ben armatürü. Her ihtimale karşı high tech olacağını var sayarak işe başlayalım, sora ah keşke demeyelim. Kum işini dert etmiyorum gidiyosun alıyosun sorun yok. Önce armatürü yapmam gerekiyor.

Arkasında 3M yazdığını ifade eden bir GET ilan gördüm 5 metre rulo beyaz led şerit 25 TL diyor. O adama mesaj attım elinde gün ışığı da varsa ondan da alıcam 5 Metre Mavi ile kırmızıyı burdan alsam da olur. Bunun adaptörü kaç amper olacak Hasan? İnternette baktım, 3 ten 6 ampere kadar çeşitler mevcut. Sen kaç amperlik aldın?

4. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Erman yeni kurulumun hayırlı olsun kardeşim.Malawi tankında yaşadığın başarıyıda burda yakalayacağına inanıyorum.

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  5. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    İnşallah abi, bakalım bitkiliyi de görelim nasılmış nasıl değilmiş :) Zormu kolay mı hepsini bu konu başlığı altından maliyetleri ile şeffaf bir şekilde anlatmak istedim. Tankın resimlerini akşama çekip koyacağım zaten buraya. Filtrasyon konusunda herhangi bir görüş bildirmemişsin Hasan kardeşim, uygun mu değil mi bilmek isterim. ;)

6. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Erman abi, fiyat uygun görünüyor. Arkası 3M ise alabilirsin. Filtre konusunda detaylı bilgim olmadığı için diğer üstadlara bıraktım işi :) Küçük olan akvaryumda şelale filtre var. Faylasıyla iş görüyor. Büyük olanda ise jebo 825 dış filtre ve eheim'ın modelini hatırlamadığım bir iç filtresi var. Yeterli geliyor. Adaptörü 5 metreye 4.8 watt gelecek şekilde alabilirsin. 11 metre olacak ise 10 watt'lık bir adaptör iş görür. Ben 20 watt'lık aldım. 10'arlık 2 artı 2 eksi çıkışı var.

7. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    5 Metre Led şerit 25 TL

ilanından 15 metre sipariş ettim. GET ilan olduğu için güvenli bir alışveriş oldu benim için.

5 Metre Gün ışığı (akvaryuma) 25 TL
    5 Metre Beyaz (akvaryuma) 25 TL
    5 Metre Beyaz (Evimin mutfağında) kullanmak üzere :D

Adaptör seçimini şimdi diğer konuna bakıp onu da sipariş edeceğim. Ledler geldikten sonra ayak ve saç kestirmem lazım. Arkadan askılı bir model var aklımda, bakalım maliyeti ne olacak.

Aldığım ledlerin resimleri

Peki Jeboda kömür kullanıyormusun? Filtre malzemelerin ne şekilde? Substract pro falan var eheim'in Seachem'in? Nasıl bir filtre dizilimi önemli bunlar için? Aydınlatırmısınız?

Şimdilik tank için harcama maliyet 50 TL. ;)

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 3 Mayıs 2015
  8. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Hayırlı olsun Erman abi. İlk adımı attın ;) Jebo'da ilk kurulumda 4 gün kalacak şekilde kömür kullandım. 4 gün sonra çıkardım, 5. gün bitkileri ekledim. Dediğim gibi ben ekstra bir işlem yapmadım filtre için. Çokta araştırmadım aslında. Volkan abi el atarsa iyi olur ;)

9. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Anam kapıya koyacak evlenicen 6 ay sora ne akvaryumu diye :D

Bu arada kafamda tasarladığım armatür projesi. Üstteki kısmın oval olması gibi bir şartım yok.

Çizim Paint kusura bakmayın :D 3D çalışamıyorum iş yerinde :heyo:

hasanaytekin bunu beğendi.
  10. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Dış filtre içinde maliyeti düşük tutmak istersen eğer jebo'yu öneririm.. Fiyatıda uygun işlevide güzel.. Pahalı markalar almana gerek yok.. 100 - 120 lt için önerilen filtreler senin işini rahat rahat görür.. İlerde tankı büyütücem daha büyüğünü alıyim dersen eğer bu seferde alacağın dış filtre tankta çok fazla su hareketi olmasına sebep olur bitkiler eğilir yamulur vs..

11. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Abi elimde iki tane mevcut zaten. Biri boşta ( ATMAN F4 ) diğeri büyük tankta takılı (EHEIM 2228) birini kullanacağım ancak EHEIMIN debisi düşük iş görür sanırım. Yani filtre satın almayacağım. Elimde malzemem bol. Kurulu tanklarımdan hariç bir tank daha alsam yanına hiç malzeme almadan bi tank daha kuararım :D

12. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Erman hayırlı olsun kararın eminim güzel bir kurulum yapacaksın.

Erman şerit ledlerin 5 mt si 2 amper çeker. Kaç metre led kullanacaksan ona göre adaptör alırsın. Arkadaki 3M yazan kısmı kullanılan çift taraflı bant. 3M ler daha güzel ve sağlam yapışır.Sipariş ettiğin ledler çok uygun.İnsanın aklına acaba sorunlumu bu ledler diye soru işareti takılıyor.saat:gif Normalde 6 tl olan ledler bile sorun çıkartıyor. ( Aralarda çökme oluyor) Sen 5 tl ye aldım deyince kıllandım biraz. Şu ilanın linkini özelden bir versene bana bi inceleyelim elemanı ?

13. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Abi ilan yukarda mevcut. Özel mesajla da gönderdim, ayrıca aşağıya tıklayabilirsin.

Teşekkür ederim yorum için abi. Sana da bi bitkili kuralım be abi? Böyle hiç istemiyormusun özlemedin mi balıkları?

14. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Olcay abi, ithal bir 5 metrelik gün ışığı şerit led'in içinden çıkan kağıtta 5 metrede 4.8 watt çektiği yazıyordu. 2 watt yakar ama ben içinden çıkan değerleri neyse onu verme taraftarıyım ;)

15. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Şimdi Olcay abi sen bu işlerle bizden çok çok daha deneyimlisin. Ledleri beslemek için nasıl bir trafo almalıyım? Bildiğimiz standart Led şerit bunlar. Sahibinden de gezinirken iki farklı trafoya rastladım. Biri Hasan kardeşimizin kullandığı model ızgara kaplı olan, diğeri de elektronik balast tipli.

Örnek resimler bu şekilde. Ürün resimleri;

Balast Tipli olan; Bu modelin 3 Metreye kadar aydınlatabildiği yazılıyor.

Buda normal Trafo tipli olan;

Bu alttaki trafonun bi sürü modeli var. Hepsi 12 V ama amperleri farklı olduğu için; 20 TL den 55 TL ye kadar çıkıyor fiyatları. Örneğin 12V 30 Amper 55 TL ancak 5 Amperliği 20 TL

Benim için fiyat önemli değil de, neyse doğrusu onu sipariş edeyim diye söylüyorum. Olcay abi bu arada ürün açıklamasında demiş ki 5 Amperlik için;

5 amper (5000 mili amper) led trafosu 220 volt giriş 12 volt sabit çıkış led uygulamalarında led tabela uygulamalarında ve dc 12 volt un oldugu heryerde kullanılbilir. garantili orginal kutusunda mervesan marka.

Maversan mış markası. Sen ne kullanıyorsun tabelalarda?

Ayrıca bide bu T5 balastı gibi modeli de varmış.

dış mekan şerit led trafosu ıp 68 suya dayanıklı iç mekan fiyatına 1.4- ,2-,5-,12.5 amper seçenekleri ve diğer led malzemeleri bulunur diyor satan kişi.

16. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Hasan waat ve ah farklı şeyler. Watt = VA x Güç Faktörü = Volt x Amper x Güç Faktörü gibi. Örneğin 2 waat çeken ledlerine 100 waat ama 500 ml ah lık güç kaynağına bağladığında ledlerinin kısık yanması gibi.Şimdi işin çok teknik detayına giremiyorum. Şerit ledlerde waatı unutun. Amper önemli. 5 metrelik tek çipli ledler 2 ah ( amper ) çeker.

Erman,balast tipi olanı geç.Hasanın kullandığı ızgara tipi olanlar güzel. Diğeri ise dış mekan trafosu. Özellikleri aynıdır ama tek farkı suya karşı izoleli olması. Trafo yani adaptör alırken tek dikkat etmen gereken şey swiçmod olmasıdır.Swiçmodlar olası bir arıza durumunda yada ani voltaj düşmelerinde yada yükselmelerinde çıkışlarını korur. Adaptör yanıp kül olsa dahi çıkışlarına gelen akımı iletmez ve adaptöre bağlı olan cihaza zarar vermez. Marka olarakta şuan en tutulan marka Mervesan.;)

murer bunu beğendi.
  17. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Erman taban için 2.5 litre dasz soil, 2.4 litre sera flora depot, ve hagen kum. Burada 15 TL fazla vermiş olursun, sera flore depot 30 TL, normal misket gübre alsan 15 TL tutacaktır.

Led kombinasyonun yanlış, 12 sıra kullanacaksan, 8 sıra gün ışığı, 4 sıra parlak beyaz kullanman gerekir veya 7'ye 5 gibi. Bu kombinasyonda bence kırmızıya ve maviye gerek yok derim, çok istiyorsan bir sıra mavi kullanılabilir.

reis bunu beğendi.
  18. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Murat abi ürünleri henüz kargolamadı arkadaş. 22 sıra led kullanacağım 50 şer santimden. Kombinasyon nasıl olmalı yazarsan ona göre mesaj atayım ona göre kargolasınlar ?

19. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    22 sıramı benmi yanlış okudum, 12 sıra diye?:D

13 gün ışığı 7 parlak beyaz, 1 mavi, 1 kırmızı....

Kırmızı kullanmazsan gün ışığı 14.;)

20. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Abi 22 sıra toplam 11 metre serit alıyorum.

13 Sıra kullanacaksam 6,5 Metre eder. zaten şu anda 10 sıra kullanacağım yaptığım hesaba göre. 3 sıra için düzen bozulsa bişey olur mu ? yani 1,5 metre burdan almam lazım burda da 13 TL metresi :(

Hani diyorum sıcak beyazda 10 soğuk beyazda 10 olsa sıkıntı mı olur çok? Maviyi ayrı bağlarım, izlemek istediğim zaman yanar. Kırmızıyı da sıcak beyazlarla birlikte yakarım? Yakalamış olurmuyum senin aklındaki hesabı?

Sayfayı Paylaş