1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

60 Litre bitkili tank kurulumu (kurulum aşaması eklendi)

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Erman Pehlivan tarafından 24 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Fatih, klavye ayarlarından Q klavyeye getirip bakmadan yazabilirsin gibi geliyor bana.

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Aklıma geldi. Ama bilgisayar benim olmayınca oynamak istemedim. :)

3. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Bu arada Led beslemek için driver (sürücü yada adptör işte her ne ise) onları da aldım.

Ledlerin eksik kombinasyonlarını da aldım gitmişken. 3 lü anahtarı da unutmadım. ;)

Ledler 12 TL Adaptör 37 TL tuttu. Anahtarla birlikte hepsi 50 TL.

Armatür için şimdiye kadar harcadığım miktar tam 100 TL oldu. Bakalım daha ne kadar masraf çıkaracak :D

Merak edenler için adaptörü neye göre aldığımı yazmak isterim;

Kullanacağım ledlerin 1 metresi; 12 Volt, 4.8 Watt 0.5 Amper değerinde akım çekiyor sistemden.
    Dolayısı ile; 13 metre şerit led sistemimden; 12 Volt, 62.4 Watt ve 6.5 Amper çekecek.

Aldığım adaptör 100 Watt 12 Volt 8.5 amperlik.

Ledler yanarken çekeyim dedim bide :D

hasanaytekin bunu beğendi.
  4. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Led bağlantı şemasını da çizdim.

Şeklinde olacak. 2 Sıra mavi kullanacağım.

Maviler bir anahtara bağlanacak (ayrı tekli bir anahtar)
    soğuk beyazlar bir anahtara,
    Sıcak Beyazlar bir anahtara,
    Kırmızı da bir anahtara bağlanacak.

Seyir amaçlı gece izlerken soğuk beyaz + mavileri yakarım diye düşündüm.

Armatür için saç ta geldi :) Hemen sıcağı sıcağına ekliyorum resimlerini. Bunu bildiğimiz duvar kağıdı ile kaplamayı düşünüyorum boyadıktan sonra. ;) 3 mm saçtan, 60 x 20 x 7 cm ebatlarında.

Hafta sonu başlarım montaja sanırım. Yada bu akşam. :)

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 3 Mayıs 2015
    YIKIKTEMO ve fth-94 bunu beğendi.
  5. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Erman abi, led bağlantılarında tek taraftan bağlantı yapmak çok zor oluyor. İlk ufak armatürde seninki gibi yaptım ve bağlantılarda lehimlerden iş zorlaşıyor. 2. yaptığım büyük armatürde şöyle yaptım; artıları bir tarafta, eksileri bir tarafta topladım ve lehimledim. Sonra bir adet artı bir adet eksiyi uygun şekilde adaptöre bağladım. Yani 50 cm'lik şeridin solundan artı sağından eksi verdiğinde de çalışabiliyor ;)

6. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Hasan sistematik olarak çizdim, iki artı iki eksiyi yanyana getirip iki artıdan tek artı elde edip çıkan artılardan da tek artı elde etmek tabi ki de mantıklıca. Çizerken öyle çizdim ancak projede düzenlerim ben onu. Saç ta geldi bu arada. :) Üstteki mesaja editleyip koydum. Birtek kumlarım kaldı. Bide olmayan bitkilerim :D

7. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Armatür sacı güzel görünüyor fakat içine buhar camı sürmen gerekmiyor mu? Buhar veya sıçrayan su ledleri bozabiliyor.

Erman Pehlivan ve murer bunu beğendi.
  8. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Buhar camını akvaryumun üzerine kestireyim demiştim ama? Öyle de yaparım farketmez.

Saçı 7 cm yaptırdım bilerek, arayı kontra plak gibi birşeyle böleceğim üstte kablolar vs. ler ve trafo olacak, o böleceğim kontraplak yada ne malzemesi ise altında da ledler olacak. Onunda altına pleksi kestirebilirim duruma göre camda olabilir.

9. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Sacın kenarlarını kıvırabilirsen araya cam koymanı tavsiye ederim. Pleksi bir süre sonra kararıyormuş. Olcay abi öyle söylemişti.

10. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Kestiririm bir tane cam, saça da camı içeri sürmek için bir kıvırma işlemi daha yaparım yada boydan boya yarım santim eninde plastik çita vidalayabilirim. Cam bunun üzerinden sürgülü olur. Duruma göre bakacağım. Önce sürgü işini ayarlamam gerekli, daha sonra boyayacağım.

11. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Erman abi bitki yollarım ben sana aa ilk kolay bitkilerle başlaman gerekli 1ay kadar sonra onları çıkarıp yerine dana zor bitkiler ekebilirsin. Glosso ve hemianthusların benden.

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  12. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Kolay bitki ne almalıyım? Gerçi bu konulara girmiyorum Fatihçim. Ayrıca nezaketin için teşekkür ederim kardeşim :em: Önce bi kurayım akvaryumu da, bi su otursun, sora bitki ekleyeceğim sanırım değil mi? Yani nasıl olacak kafam karıştı şimdi bak. Kurulumdan önce bitkilerim elimde mi olmalı? Sonra mı ekleyeceğim nasıl olacak?

13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Cevap: 40 Litre bitkili akvaryum kurulumu

Abi Hasan abinin aldığı bitkiler vardı konusunda onlardan alabilirsin. Örnek olarak gül, çınar, saz, eledoa vs. vs. Btkileri tanka suyu koyduktan 5-6 gün sonra ekleyeceksin.

14. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Peki birşey daha sorayım, sıvı gübre için Tunç Sönmezoğlu muydu o arkadaştan alcağım sanırım. Ben gübreleme yapacakmıyım? Yapacaksam neler almalıyım? Misket - sıvı ? Nasıl olmalı?

Bu arada C02 problemini çözebilirim diye düşünüyorum. Sera veya Azoo nun C02 tabletleri var. Azoonunkini çok uygun fiyata bir online alış veriş sitesinde gördüm. 20 Adet tablet 14 TL ye satılıyor ve 20 adet tablet ortalama 4 ay götürür diye yazılmış. Bunun doğruluk payı var mı? Ben C02 kullanacakmıyım? Gerek var mı?

Ayrıca Sıvı gübreler için beni aydınlatırsanız, veya misket gübre, lazımsa temin edeyim, bide kurulum için onları beklemeyeyim.

Bu arada kolay bitkiler için bir araştırma ve kafamda bir dizayn yapıyorum da, birazdan çizip ekleyeceğim, sizde yeterli kök / adetlerini yazarsanız dizayna göre, o bitkilerden sipariş vereyim.

15. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Of of of... :D Erman abi, öyle sorular sormuşsun ki yerlere yattım :D Low tech tank için co2 tablet ve bir kaç ayda bir mayalı sistem yeterli. High tech için -ki aldığın ledler ile high tech yapmalısın co2'yi tüp ile vermen gerekiyor. Sıvı gübreyi www.yasmut.net'ten sipariş verebilirsin. Üzerinde kullanma talimatı yazıyor.

16. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Tabanda Sera flore depod kullanacaksın, misket gübreye gerek yok, sadece sıvı gübre almalısın. Low-Tech yapacaksan, Co2'ye gerek yok.

Akvaryumunu önce kur, balık yükün ortaya çıksın, daha sonra yazalım ne gübreleri alacağını.

Akvaryumu kurar kurmaz gübre vermeyeceksin nasıl olsa Erman...

Erman Pehlivan ve volkantr34 bunu beğendi.
  17. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Erman abi misket gübre hariç diğer sıvı gübrelerden alacaksın. Canlı yükün çok fazla olursa fosfat almana gerek yok.

Co2 ya mayalı olsun yada tüplü. Tablet çokta iyi bir çözüm değil. Bir ara bende kullanmıştım. Ben direk atıyordum akvaryuma eriyip bitiyordu 5 dakikada. Alabilirsen tüplü sistem al. Sonuçta diğer tankıda ileride bitkili yapacaksın ben ve Hasan abi gibi :)

Bitki olarak pek fazla alma derim sonuçta 1 ay kadar sonra çıkarıcaksın. O zaman adam akıllı zor ve pahalı bitkiler alırsın.

Gübre için çok acelen yok. Kurulumdan 1-2 hafta sonra sipariş verirsin.

Bu arada bir tane Q klavye leptop buldum. Özlemişim vallahi yazmayı :)

18. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Gülmeyin :) Bilmiyorum soruyorum :D

Peki ben önce takı kurayım, bitki ve gübre için sonradan konuşuruz. Bu hafta sonu led armatürü bitirmeyi planlıyorum. Sabırla semaletle bi kursam şu bitkiliyi. :) Ne külfetliymiş arkadaş.. Armatüre 100 TL harcadım. Bitkiler ve tabana da 100 TL gidecek.. 200 TL gitti neredeyse. :D

Çok sevdiğim bi abimin bir sözü geldi aklıma. :D

Akvaryuma başlayacağına git kumara alış, daha iyi. :crazy1:

19. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Abi ben armatüre 350 lira para harcadım düşün kalanını.

Akvaryumu şimdi kurabilirsin aslında. Armatürde bitince bitkileri eklersin. Zamandan kazanmış olursun. Bu arada yukardaki mesajımı görmedin galiba co2 için bişeyler yazmıştımda.

20. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Fatihçim tüp ayarlayacağım tanıdığım biri var sağolsun ayarlarım ben sana dedi, umarım sorun olmaz, ancak o zaman geçebilirim tüplü sisteme. 5 Kiloluk bir tüp 200 TL den aşağı değil. Bir sürü ayar vanası bilmem nesi var bunun.. Hiç bilemem yani. O yüzden cevap yazmadım o kısıma Fatihçim.

Belki başarılı olursam yine 60 - 70 cm lik eni daha geniş ve daha yüksek bir tanka geçerim o zaman.

Ayrıca armatürü bitirsemde kuramam Hagen, dazsoıil ve sera depotu almadım daha. Bu hafta sonu alacağım onları da. O yüzden armatürü bitisemde kuramam yani tankı.

Sayfayı Paylaş