1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

60 Litre Nano Tuzlu Su Kurulumu

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde veysel tarafından 24 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Merhaba arkadaşlar,

Bir nano kurma çabası içindeyim. 400 lit.ciklet vardı önce ona niyetlendim. Maliyet fazla olunca nanoda karar kıldım.

Akvaryum 70x35x26cm ölçülerinde.
    Tuz 2 kg. instant ocean.
    Tuz ölçer ista hidrometre 2 birim eksik ölçüyor.
    Sobo 607h şelale filtre. içinde 2 adet göz var 1. göz sünger 2. göz aktif karbon büyük gözde biobal var.
    Mercan kumu 5 kg.
    Ölü kaya vardı temizledim. şimdilik onlar var akvaryumda. perşembe cuma canlı kaya alıcam.
    Su r/o su kullanıyorum.
    Isıtıcı jagger 300 w elimde vardı.
    Derece sera digital.
    Microblift bacteri kültürü.
    Akıntı motoru Sobo.
    Ps dıy hava taşlı daha çalıştırmadım.

Tuzluluk 1023 1024 civarı 2 gündür çalışyor. ısı 25 derece sabit. bacteri kültürüekledim. Şimdilik bu kadar. Bacteri kültrü ne kadar süre eklemeliyim. resim yarın eklerim. Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Teşekürller.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: 60 Litre Nano Tuzlu Su Kurulumu

Hayırlı olsun akvaryum. Kurulum az çok yapılmış anladığım kadarıyla. Tuz güzel, kullanılan su Ro umarım sorunsuzdur, Şelale filtre gayet iyi, belki filtrasyon içeriği değiştirebilir.

Bakteri kültürü eklenmişse bir süre gerek yok. Gerçi hiç gerek yoktu ama alınmış artık. Ps devreye verilirse iyi olur çünkü sisteme oksijen sağlayan başka unsur yok, şelale filtre belki biraz yapıyor en fazla.

Fotoğraflar iyi olur eklenirse. Canlı kaya alma imkanı yok mu?

3. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)

Öncelikle merhaba,

Yazılarınızın hep okuyordum sayenizde cesaretlendim hep. Perşembe veya cuma günü kürlenmiş alacağım o günden önce yokmuş. Resim yarın ekliyecem işallah. Filtrenin içine ne koyabilirim.Ölçümlere başlayınca düşünüyordum ama zaten aydılatmada şuan led aydınlatma hakkında ne yapabilirim. İki adet elektonik balatım var sanırım 18 wattlık. hangi ampülleri bununla çalıştırabilirim acaba. teşekkür ederim.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

En güzeli 3 x 24 wat T5 olur. Led eğer iyi yapılırsa olur ancak eğer powr led ve uygun lümen olmazsa yosun sorunu yaratır, filtrasyon da çok etkili olmadığından sıkıntı çıkabilir. Şelale filtre içinde elyaf, aktif karbon, ihtiyaç duyulursa Rowa Fosfat tutucu kullanılabilir. Ancak bu aşamada kurulumu gözlemlemek ve sonra karar vermek daha doğrudur.

5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Kurulumuzun hayırlı olsun sizede bulaştı demek tuzlu su virüsü :).

Genel olarak yapılanları yapmışsınız aydınlatma konusunda power led kullanılabilir ama yapmadan önce veya almadan önce fikir paylaşımı yaparsak daha efektif olacaktır. ama bence ya T5+led yada sadece T5 daha iyi olur.
    Benim fikrim bir süre sonra aktif karbonu çıkartmanız daha iyi olur diye düşünüyorum. Ama Temel abinin dediği gibi PS bir an önce sisteme dahil edin.

Sayfayı Paylaş