1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

60 LT Bitkili Lepistes

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde LostRua tarafından 14 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Arkadaşlarım, abilerim, ablalarım;

Hobiye ara vereceğimi söylemiştim. Ama sanırsam kurtulamayacağım tek bağımlılığım akvaryum olacak. Ben bıraksam o beni bırakmıyor. O akvaryumun bulunduğu odadaki nem kokusunu özlemişim. Bende ortanca akvaryumumu lepistes yapmak istedim. Bitkili olacak.

Işıklandırma olarak,

1*24 watt Aquastar

1*24 watt Grolüx kullanıyorum.

Filtre olarak,

Dış filtre kullanıyorum, saatte 1000 litre çeviriyor. Ama malesef küçüğünü bulamadım. Vanadan ayarlayarak akımı düzenliyorum. Balıklarım ve bitkilerim gayet memnun.

Taban Olarak,

Kolay bitkileri seçtiğim için, bitkiden çok bitki ve balık sağlığına önem vereceğim için tabanda sadece hagen kullandım. Bitkilerin kökleri oturdukça, sağlamlaştıkça misket gübre ve ihtiyaca göre sıvı gübre takviyesi yapılacaktır. Günlük su değişimleri ile akvaryumu ilerletmek istiyorum. Potasyum katkıları olacaktır sadece.

Bitki olarak,

Bitki olarak şu anda gül ve zeytin var. Zamanla bitki ilavesi yapmayıp elimde olan bitkileri yetiştireceğim. Tek eksiğim belki bir kök, veya kaya, birazda subulata lazım. Subulata ilede tabanı oluşturacağım.

Balık olarak,

3 dişi 2 erkek lepistesim var. Sağlıkları konusunda şüphem yok. İnce ince seçtim. Yüzgeçleri, solungaçları düzgün. Umarım hastalıkları yoktur. Onların yavrularıyla devam etmek istiyorum. Balık ilavesi olarak, corydoras türleri eklenebilir. Başka bir balık ihtiyacım olmayacaktır.

Resimler ise burada;

[​IMG] [​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG] [​IMG]

2. Blue Zaire

Blue Zaire

İsim:
    Ali AYDIN
    Cevap: 60 LT Bitkili Lepistes

Bende bitkili akvaryumum da aquastar ve grolüx kullanıyorum. Düzenli gübreleme ilede bitkilerim gayet güzel ve sağlıklı bir şekilde büyüyolar.

3. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Takip olmadığı için paylaşımı kestim bu konu ile ilgili, bitkili lepistes akvaryumu düşünen yok galiba. Gelişim Allaha şükür iyi. Bazı badireler atlattık. Ama durum iyi. İyi olmaya da devam edecek.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Doğuş haklısın ama dikkat edersen konular ana sayfa son konulardan hızlıca düşüyor bazen hızlı konu trafiğinden dolayı. Bu gibi durumlarda konuyu güncelleyip öne çıkarmak gerekiyor bazen. Emek vermiş güzelce aktarmışsın, taktir edersin ki senin kadar biz de istemeyiz ilgisiz kalmasını. Akvaryum gayet güzel görünüyor ellerine sağlık. Planlamanı güzel yapmışsın ve aktarmışsın neler yapacağını da. Sağlıkla devam eder inşallah.

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Maasallah Dogus, bitkliler saglikli gorunuyor birkac hafta icinde daha da guzellesecek. Hayirdir bu sefer kolay bitkiler kullanmissin?

HTC Tapatalk

6. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal

Seviyorum bu tarz akvaryumları.Üreme konusunda kendi haline bırakılmış balıklarlar oluncada iyi oluyor.super:gif

7. balıkosman

balıkosman

İsim:
    Osman Tuna

Küçük akvaryumda bitki daha zor sanki,ben gübre verdiğimde hep yosun oluyor.

8. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Murat Abi hiç zaman ayıramıyorum, o yüzden sadece lepisteslerime uygun ortam oluşturması için bitki kullanacağım. Eski akvaryumdaki amacım balıkların bitkili akvaryumu tamamlamasıydı şimdi ise bitkilerin balıkları tamamlaması. Birde tabana subulata kullanıp bitki çeşidini bitireceğim. Balık ilavemi tamamladım. Bu pazartesi günü düzenli gübrelemeye başlıyorum. Işıklandırma ve su değişimi periyotlarımı ayarladım. Bakalım bizi neler bekliyor.

Evet bende katılıyorum, fazla uğraştırmıyor, canlı doğuranlar ve corydoraslarla birlikte gerçekten güzel bir akvaryum olma yolunda. Bitkilerim o kadar sağlıklı sayılmazlar. Bitkiler ile bu hafta ilgilenmeye başlıyorum. 2 haftaya akvaryumumu kaplar düşüncesindeyim. O zaman daha da güzel olacaktır.

Aslında küçük akvaryumda olsa büyük akvaryumda olsa bitkileri tanıdıktan, akvaryumu bildikten sonra sorun olmuyor. Kahverengi yosundan başka yosun derdim yok şu an için oda akvaryumdaki hayatın başladığı anlamına geliyor zamanla dağılacaktır.

9. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Akvaryum boyuna değil diye biliyorum. Bu yüzden bence oralara kayalarla çalıyla çırpıyla mağara, oyuk, tünel gibi şeyler yaparsan çok daha güzel durur kanaatindeyim. Hele üzerini moss kaplarsan (çok klasik olacak ama güzel duruyor ne yapalım :) ) tadından yenmez.

10. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Toprak biliyorsun hep sade olsun istemişimdir, belki ilerde. Ama şimdilik bu halinden memnunum. Tabanıma subulatayı buluyumda geri kalan dekor kendiliğinden gelir emin ol. Şu anda tek arzum tek amacım subulata. Piyasada nedense 1 adet bile bulamadım. :bilmem:

11. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Benimkilerin hepsini gönderirim istersen ama dediğim gibi pek sağlıklı değiller. Belki seninkinde toparlanabilirler ama üstündeki siyah yosunlar da cabası...

12. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Akvaryumun yeni resimleri burada arkadaşlar, yaprakların üzerinde resimlerde de görüldüğü gibi diatom yosunları var. Yeni kurulan akvaryum olduğu için sorun olarak görmedim. Onu haricinde bence akvaryumun gidişatı güzel. Yeni bitkilerim yolda. Dekoru yavaş yavaş tamamlıyorum bitki olarak. Diğer hafta ise yeni bitkilerle birlikte fotoğrafları koyacağım. Yorumlarınızı, yapraklar üzerinde oluşan diatom ile ilgili görüşlerinizi bekliyorum. Camlarda nokta yosunları oluşmaya başladı. 0,2 ppm fosfat gübrelemesi yapacağım gözlemlere göre fosfatta eklemeye başlayabilirim yavaş yavaş. Hepinize şimdiden teşekkür ederim. :nazar:

[​IMG] [​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG] [​IMG]

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Maşallah maşallah.:nazar: Gerçekten göze hoş gelen bir görünümü var Doğuş. Bitkili akvaryum ayrı bir dünya ve hiç denememiş olmak içimde kalmadı dersem yalan olur.

14. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Hay Maşallah Nazar değmesin İnşallah.Harika bir görünüş ya :)

15. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Öyle Temel Abi ayrı bir havası var kendince, güzel hoş ve yeşillikte huzur veriyor. Herkese önerebileceğim bir şey. Özelliklede sakin, sessiz bir yaşam tarzı olan varsa. :)

Teşekkür ederim, zamanla daha iyi olacaktır. Pek uğraşmasam da düzeni aksatmadan ilerletiyorum. Bence önemli olan da o düzen. Bir düzen oturduğu zaman gerisi geliyor.

16. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Arkadaşlar işte akvaryumumuzun büyümüş hali. Yenilikler bu şekilde devam ediyor. Sanırsam zeytinlerde güzel bir boy artışı gözlemlendi. Işık kombinasyonu değiştirildi. Bir gün ışığı ve bir aquastar eklendi. Bu kombinasyon bitkilerimin boy artışında çok etkili oldu. Grolüx ve aquastar kombinasyonuna göre daha başarılı. Ayrıca akvaryumuma co2 ilaveside yapılmaya başlandı. Gübrelere fosfat ve nitrat az miktarda eklendi. Önümüzdeki hafta gübreleme haftada 2 den haftada 3'e çıkarılacak. Akvaryumda 1 haftalık süreçte gübreleme yapılan günler hariç nitrat, fosfat ve mikro element eksiklikleri gözlemlendiği için haftada 3'e çıkarmak daha mantıklı geldi. Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Yorumlarınızı, düşüncelerinizi bekliyorum. :nazar:

17. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Maşallahhhhhh:nazar:Değişim kendini belli ediyor....Tebrikler....Bitkilerinizin üzerinde oluşan yosunları tüketen tür 1-2 balık ekleyebilirsiniz...

18. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Teşekkür ederim yorumunuz için. Haklısınız, benimde aklımda var temizlik ekibi, cüce vatoz, karides eklemek istiyorum. Her hafta bir tür ilavesi yapıyorum. Fazlada yüklenmek istemiyorum sisteme. Yavaş yavaş ilaveler gelecek. Akvaryumcuları inceliyorumda sağlıklı balık bulmakta zor. Sağlıksız bir balığıda eklemeye gerek yok diye düşünmekteyim.

19. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Doğuş abi bitkilerin toplamı nekadara mal oldu abi sana bi tek tek fiyatlarını söylermisin burasıyla orasını bi kıyaslama yapacağımda sana zahmet.:shh:

20. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Ben internetten aldım Miraç. Çok fazla bir rakama mal olmadı. 20-25 TL anca tutmuştur kargo ile birlikte. Araştırmayı bilirsen çok ucuza bulabilirsin. İnternetten alacaksan hobicilere bakmalısın.

Sayfayı Paylaş