1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

60x45x40h Tuzlu Su Kurulumu

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde burak ozu tarafından 21 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Acil uygulayacagim ancak suyu 30 derece ayarlamak zaman alacak

2. Erdal

Erdal

Ocakta isitabilirsin sonra icine isitici atarsin 29 derece 5 dkda hallolur

burak ozu bunu beğendi.
  3. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Attim 5 dakika tutacam su anda kovada

4. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Evet tanka geri dondu korktu kayasina girdi umarim ise yarar ama iyice baygin artik

5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Yapacak bir şey yok Burak, belirttiğim süre balık girme tanka. Hidrojen peroksit yüzde 30 luk çözelti eczanelerde satılıyor al bir şişe. Tanka 10 ml dozla içerideki kistlere faydası olabilir diye düşünüyorum. Sadece sirkülasyon çalışsın ps kapalı olsun bir iki saat sonra tekrar devreye alırsın. Zaten 48 saat içinde tamamen uçar tanktan oksijen seviyeside yükselir.

burak ozu bunu beğendi.
  6. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Cumartesi sixline ida cikartirim ondan sonra dedigin gibi hidrojen peroksit dozlamaya baslarim.

Bu 10 ml dozlamayi 1 gun mu yapacam her gun mu yapacam ve mercanlara zarari olur mu ?

7. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Şimdilik bir doz yeter ben bu şekil yapmıştım 20 ml bir hafta içinde 10-10 mercanlara bir şey olmadı.

burak ozu bunu beğendi.
  8. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Cok tesekkur ederim.

Artik haftasonundan itibaren operasyona baslayacagiz ve minimum 2 ay balik yok.

Mercan eklememde sakinca olur mu ? Brain dusunuyordum

9. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Mercan eleyebilirsin, ama sps ve lps mercanları sona bırakalım softlarla devam yada sonra. Bu arada tüketecek canlı olmadığ için potlarda artış olabilir.

Bu süre içinde rutin su değişimleri de yapılsın.

10. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Tamamdir su degisimi konusunda cok farkli seyler soyleniyor.

15 gunde bir 10 litre degistiriyordum ayda bir degistir vs diyenler oldu.

Aynen devam edeyim mi ?

11. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Haftalık yüzde on değişim yapıyorum biraz da katkı vs işin içine girince 15 gün civarı oluyor bende. Tank çok büyük hacimlere sahip bir tanksa süre uzayabiliyor, küçük hacimse haftalık iyi olur. Ama su değişimleride aynı ısı ve tuzluluk yakalanarak yapılacak.

12. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Ok harfiyen uygulayacagim.

Iyi aksamlar

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Burak geçmiş olsun. Konudaki öneriler çok yerinde olmuş geriye yazacak pek birşey kalmamış. Bana ulaştığında da söylediğim gibi benek veya benzeri sorunları tek isim altında geçiyoruz ama çok çeşitleri var ve tedavi uygulamaları da başarıda değişken oluyor. Geniş makaleler ile ele almaya çalıştık ve sende bunlara göz atmışsın zaten. Bilinen tedavi seçenekleri orada ele alınanlardan ibaret.

Blue tang balığının son durumunu konudan çıkaramadım ama kurtarılması için o ortamdan çıkıp çıkmamasına karar verme işi ancak balığın sorun aşamasını anlamakla mümkün. Çünkü bazende gereksiz çabalar daha da kötü sonuç verir.

Anlaman açısından izah etmek gerekirse evet tatlı su banyosu balığı rahatlatır ama ne yazık ki banyo sonrası zayıflayan mukoza ile balığı saldırı bulunan suya geri eklemek fayda vermesini zorlaştırıyor. Tanktaki sorun oranında rahatlama ya çok kısa veya daha fazla parazit kapma ile sonuçlanıyor.

Eğer araştırma yaptığın gibi brok hastalığı ise tedavi tank içinde mercanlar varken neredeyse imkansız. Hep yazıyorum bunu, ne kadar güzel bir sistem kurmuş olsak da, ne kadar güçlü bir alt yapı oluşturmuş olsak da koca yapı tek hatalı balık satın alma ile büyük darbe alır. Yeni başlayanlar sorunu küçük bir hata yüzünden tüm sistemde arar ve iyice harcamalar veya boş yere değişimler yapar. Buna aslanı kediyi boğdurmak diyoruz.

Blue tang dıştan ilk belli etmese de genelde ilk tetikleyicidir. Cownfish balıkların ithal ise zanlılar arasında ama özellikle wild yakalanmış iseler baş zanlılar arasında. Bunu anlamak için sorunun başlama zamanı ile hangi balıkların ne zaman alındığını irdelemek gerekir.

20 litre bir kovaya pipo filtre ilavesiyle birlikte kovaya yeni hazırlanmış su koyarak, 29 derece ısı, 1.010 tuzlulukta balıkları tutabilirsin, karantina tankı elbette çok daha iyi olur ama bu dahi saldırı olan ve balık veya balıkların kötüye gittiği tanktan iyidir.

Düzenleme: 28 Ocak 2015
    veysel, burak ozu ve Alparslan bunu beğendi.
  14. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Tesekkurler Temel Abi.

Baligi kaybettik. Aci bir tecrube kazandirmis olmasi tek teselli.
    Clown lar hediye geldi. O yuzden net bilmiyorum ithal olup olmadiklarini Blue nun ise aldigim akvaryumcu hobiciden geldigini soyledi.

Clownlar tanka firdiktwn yaklasik iki hafta sonra blue eklendi bundan iki hafta sonra ise once Clown lar sonrada blue gitti.

Surec en az 8hafta surecek ancak ondan sonra bir daha nasil balik ekleyecegim neye gore ekleyecegim cok teredutluyum.

Ayni zamanda jarantina anlaminda da hazirlik yapmam gerektiginin farkina vardim.

Zaman netlestirecek hepsi cozulurde guven cok zor olusacak.

veysel bunu beğendi.
  15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Takma kafana hepsi olur. Akvaryum biraz toparlarsın ama 4 haftalık balıklar ile 2 haftalık tang bu zaman sonrası hastalığı çıkarmaz. Sadece bu nedene odaklanma, balıkların hasta olmasında başka bir neden var gibi. Isısı farklı su degisimi, kültür veya değer oynatan katkı kullanımı vb gibi işlemler varsa onları da sorgula.

burak ozu bunu beğendi.
  16. Erdal

Erdal

Geçmiş olsun :(

burak ozu bunu beğendi.
  17. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Geçmiş olsun...

burak ozu bunu beğendi.
  18. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Geçmiş olsun.

burak ozu bunu beğendi.
  19. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Bugun yaklasik 20 litre su degisimi yaptim.

Gecen hafta bakteri kulturu girmistim. Su degisimi sonrasi test sonuclari asagida

PH: 7,8
    Nitrat: 10
    Amonyak: 0
    Fosfat: 0,1
    KH: 9,1
    Alc: 3,25
    Tuz: 1.024

Ayrica bazi mercanlarda erimeler basladi. Sebebi ne olabilir ? Asagida resimleri bulabilirsiniz.

Ozellikle buyuk olan su degisiminden once acik durumdaydi ancak uzerinde renk degisimleri baslamisti. Su degisiminden sinra tamamen bu hale geldi. Kucuk olan ise bir kac gundur bu halde.

Hairy lerde torchlarda ve poliplerde hicbir sorun yok.

Neden olabilir acaba ?

Ekli Dosyalar:

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Erimeden kastın nedir ve hangi mercandır, fotoğraftakinin ne olduğu anlaşılmıyor? PH değerini 8-8,3 civarında olsa iyi olurdu ama katkı ile yükseltmeye gerek yok, tuz türü ve kum türü nedir, sump içinde kule var mı?

Sayfayı Paylaş