1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

60x50x50 YEKİM Reef Akvaryum Kurulumu

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde yekim tarafından 26 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Reef akvaryum kurulumu başlıyor. Çarşamba günü demir sehpanın geleceğini düşünerek bugün deniz akvaryumu kurulumuna ilk adımı attım. Fakat, bir adım öteden attım galiba. Çünkü deniz akvaryumu sump camlarını kestirdim.

Reef Akvaryum Kurulumu Düşüncelerim

Reef Akvaryum sump sistemi aşağıdaki gibi olacak. Normalde 60x50x50 mi yoksa sumpdan daha büyük sehpaya sıfıra sıfır mı yapayım karar veremedim. Boruları bu şekilde gizlemenin daha kolay olacağını düşünüyorum. Boyu 70 mi 60 mı yapayım hala kararsızım sonuç olarak 25 lt fark edecek hacimde. Benim asıl sormak istediğim konu sumpu nasıl bölmeliyim. İleride de kullanabilirim diye sump şimdiden büyük oldu bir nevi. Sumpda su ekleme ünitesi, refugium için bölmelerin olmasını istiyorum. Reef Akvaryum kurulumu bu başlık altında anlatacağım için bu bölüme açmayı uygun gördüm.

Reef YEKİM Akvaryum Kurulumu.jpg

YIKIKTEMO ve Erdem. bunu beğendi.
  2. Kurulum hayırlı olsun Yusuf bey, akvaryum siparişini verdiniz mi? eğer yer müsaitse dolaba sıfıra sıfır yapın, boruları arka dolap kapağının ordan yer açarak girersiniz. Sump konusunda da inişte soldan şaşırtmalı yapın o kısımada sünger ve elyaf koyarsınız pisliği tutması için ilk süreçte. Su ekleme olması faydanıza olur.

yekim bunu beğendi.
  3. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Hadi hayırlısı, sıfıra sıfıra yapın , borular zaten o taraf duvara gelecekse çok dikkat çekmez.

4. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok
    Hayırlı olması dileği ile

Sump için temelde 2 bölme yeter 1 filtre 1 de Ps ve kafa motoru için
    (Bunun dışındaki bölme sayısı size kalmış)
    istenirse kafa motoru ayrı bir bölümde olabilir. refigum, canlı kaya, yosun duvarı gibi birçok alan açılabilir
    Tatlı su içinde yer düşünmekte fayda var

yekim bunu beğendi.
  5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Sump 40 cm yükseklik Ps yi çıkartma ve takmada sıkıntı olmasın dolap yüksekliği ne kadar,yada sumpun ön camını 35 cm yapın...;)

yekim bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun Yusuf gayet iyi plan görünüyor. 70 cm yapsan da olur boyunu sorun yok, tercih meselesi biraz da.

yekim bunu beğendi.
  7. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Hepinize yorumlarınız için teşekkür ederim.

Yok daha siparişi vermedim. Zaten camdan yana işimden dolayı sıkıntım yok. Kendim yapacağım sehpanın gelmesini bekliyorum. 40 lık boru kullancağımdan solda gördüğünüz 4 cm lik boşluk bırakıp mobilyanın içine gizlemeyi düşünüyordum. Şaşırtma dediğiniz kısım nedir onuda bir araştırayım.

Sumpın en alt kısmı ile sehpanın en üst kısmı arasındaki mesafe 75cm. Yani bana 35 cm gibi bir yükseklik kalıyor bununda yeteceği kanaatindeyim. Olmazsa öncamı 35 cm yapabilirim.

Tankıda sıfıra sıfır yapmaya karar verdim. İnşallah nac7 yeni hacmi kaldırır.

Bu arada şunu belirteyim arkadaşlar; dün Şişecamdan üretim sorumlusu bir arkadaş fabrikamızı ziyarete geldi. Kendisiyle konuşmamız esnasında ekstra clear camların içerisindeki demir ve soda miktarının az olmasından dolayı kırırganlığının yüksek olduğunu ve bu neden güzvenlik camları ve akvaryum camları yapımında risk yapacağı konusunda bir konuşma geçmişti. Bunuda burda belirteyim.

Erdem. bunu beğendi.
  8. Anladım ama mobilya'da arka da bırakacağınız boşluk, hava açısından iyi fakat ses için kötü olabilir. Sump'da olan bütün sesler ordan çıkar. Dediğim boruları arkadan girme işinide bir düşünün.

9. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    İniş borusu suyun içerisinde olduğu için suyun sesini kesmez mi?

sump2.jpg
    3 şekilde de Tankın belli açılarda görünümünü yapmaya çalıştım.

Ekli Dosyalar:

• sump2.jpg
      sump2.jpg
      Dosya Boyutu:
      25,9 KB
      Görüntüleme:
      463
  10. Evet içerde olduğu zaman suyun sesini keser, ben zaten suyun sump'a girişinde ki muhtemel fokurdama ve sump'da çalışacak teknik aksamın sesini kast ettim. He boruyu dışarda yaptın diyelim arkadan, o zaman da alta bir vana koyup kıstığın zaman boru içinde biriken su ne çarpma sesi ne başka birşey bırakmaz.

yekim bunu beğendi.
  11. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Vana fikri aklıma yattı.

12. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Üstten görünüm hakkındaki fikirlerin nasıl. Çift çıkış aldım kafa motorundan gelen borudan.

13. Çift çıkış alıcaksan mutlaka pvc'nin bitiş noktasına bir tıpa takmayı da ihmal etme. Aslında ne gerek var Yusuf, akvaryumunun içinde uzun bir boru.
    Boşver köşeden bas suyu, ufak bir dirsek gözükür içerde o kadar. Benim akvaryum da wavebox'ın arkasına gizledim geri dönüş borusunu :)
    Hiç esamesi yok. ;)

14. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Aynı borudan 2 çıkış alacaksanız hangisinden çok su geliyorsa(Muhtemel motora yakın olan) ona vana koymalısınız ki ayar tutsun.

15. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Galiba tek çıkış daha görsel olacak. Daha çok noktada akıntı oluşturabilmek adına çift çıkış yapmıştım ama, onuda dalga motorları ile çözeceğiz artık.

16. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Tek çıkış ,3.000 lik basma motoruyla su basılırsa dalga motoruna gerek kalmaz diyorum.

Erdem. bunu beğendi.
  17. Teoman abiyle aynı fikirdeyim, belki karşıdan bir dalga motoru düşünülebilinir.

18. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Eheim in compack 2000 kullanacağım. 25 lik boru ile su basacağım.

19. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    O zaman bir Tunze şart .

20. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Bende tunze 6045 modeli üzerinde duruyorum bakalım uygun bulabilirsem alacağım. Portal daki satış bölümünü inceliyorum.

Sayfayı Paylaş