1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

60x55x45h Alttan Sump Nano Resif Denemesi

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde cystein tarafından 3 Ekim 2016 başlatılmıştır.

1. Tüm Forumdaşlarıma Merhaba,

2.5 yıllık bir araştırma ve hazırlık dönemi sonrası nihayet kurulum için düğmeye basabilecek duruma geldiğimi düşünerek sizlerle kurulum sürecimi paylaşmaya başlıyorum. Bu konu umarım ileride hem benzer sistem kuracaklara bir örnek olur hem de yaptıklarımı hatırlamama yardımcı olur. Sizlere kısaca tankımdan ve elimdeki malzemelerden bahsetmek isterim.. (Ekipmanlarla ilgili bilgilerin en sonunda maliyet paylaşmaya gayret edeceğim, zira yeni kurulum yapan birisi olarak ben de en çok maliyet konusuna takıldım)

TANK:
    İkinci el olarak satın aldığım tank; 60x55x45h cm ölçülerinde sump altta (sump ölçüleri 50x50x40h), ön cam extra clear ve cam kalınlığı 10 mm. Arkada taşma kutusu bulunuyor. Aşağı 2 inişi var. Şu ana kadar yaptığım araştırmalardan anladığım kadarı ile taşırmam c2c olmayı 10'ar cm ile kaçırmış beananimal olmak için ise emniyet inişi eksik bir tank. Bunun dışında sistem hemen hemen c2c-beananimal. Tankın daha detaylı fotoğraflarını paylaşacağım. Şimdilik sadece arka kısmını görüntüleyen şu fotoğraf var elimde.
    IMG_20161002_130852.jpg
    Burada yaptığım araştırmalar dahilinde tüm eksikleri gidermeye çalışıyorum. Örneğin hem ana tankın hem de sumpın altına parke işlerinde kullanılan kapron olarak adlandırılan 5 mm kalınlığında bir malzeme yerleştirdim. Tankı 2. el satın aldığım için taşıyabilmek adına iniş borularını kesmek durumunda kalmış idik; daha modüler olması açısından uygun rakor ile fotoğrafta görebileceğiniz şekilde tangit kullanılarak montaj yapıldı.

PROTEİN SKIMMER:

PS tank ile beraber satın alındı. Skimz SM121 model. Cihazı geçen gün deneme amaçlı bir kovada çalıştırdım. Çok titreşimli ve sesli çalışıyor gibi gelince ithalatçı firmaya götürüp gösterdim. Çırpıcı/Impeller hafifçe gevşediği için titreşim ve ses yapıyormuş. Neyse ki yedek çırpıcı/impeller mevcuttu ve değiştirildi. Cihaz şu anda sessiz ve titrşimsiz çalışmakta. Performans olarak beğenilen bir cihaz olduğunu, iyi toplama yaptığını yazmış pek çok kişi. Tank ile beraber bana 700 TL'ye ve ilaveten bir yedek çırpıcı/impeller fiyatına mal oldu. F/P'sının yüksek olduğunu düşünerek almış idim tank ile beraber umarım beni üzmez.

AYDINLATMA:

Şu anda armatür yok. Aquareef x30 almayı planlıyorum. Bu konudaki yorumlarınız ve önerileriniz benim için önemli.

SİRKÜLASYON MOTORU:

Jebao DCT-4000 var elimde. İkinci el alındı, kullanan kişi bir kaç saat çalıştırmış sadece, 150 TL'ye mal oldu. Şu anda geri dönüş için fotoğrafta gördüğünüz boru ile bağlantısını nasıl kuracağımı düşünüyorum. Bu konu ile ilgili olarak cihazın ve borunun fotoğraflarını ekleyerek sizlerden görüş almak isterim.

DALGA MOTORU:

Jebao RW4 satın alındı.

R/O:

5 Kademeli portatif bir cihaz. 250 TL'ye mal oldu. Evde içme suyu amaçlı kullanmayacağımdan dolayı tezgahaltı depolu sistemler yerine portatif bir cihaz almayı uygun gördüm. Su alma vanasını taharet musluğu altına monte ettirdim. Fikir vermesi açısından fotoğrafını aşağıda paylaşıyorum.
    IMG_20160831_184645.jpg
    İhtiyacım olunca cihazı quick-connector üzerinden bu hatta bağlayıp su alıyorum. İş bitince cihazı ortalıktan kaldırıp hanım ile takışmamayı garanti ediyorum :)

REFRAKTOMETRE:

Ebay üzerinden alınma bir refraktometre. 1015-1030 aralığında ölçüm yapıyor. Alalı bir süre geçti 15 $ gibi bir fiyata aldım. Henüz kalibrasyonunu yapmış değilim. Kullanınca deneyimlerimi paylaşabilirim.

KAYALAR:

CarinSea South Seas Base Rock 10 kilogramdan biraz fazla alındı. Kayalar sıfır. Benim gibi nano kurulumunda pek çok kişinin yaşadığını düşündüğüm bir sıkıntı bu kaya meselesi. Bahse konu ürün kutu halinde 18,14 kg olarak satılmakta. Benim ölçülerim için bu miktar fazla. Ayrıca bu kayaların fiyatları da malum :) İzmit'de bir mağazadan seçerek kilogramı 20 TL'ye aldım kayaları. Bu haliyle biraz fazla ödemiş oldum ama kutu ile alındığında da 16 TL'ye mal oluyor. Bu şekilde almak isteyenler olur ise mağaza ile ilgili bilgileri özelden paylaşabilirim.

KUM:

Kurulumdan vazgeçmiş bir hobicinden alınma 1 paket CaribSea Arag Alive Special Grade 9.07 Kg. Maliyeti 100 TL oldu.

SU TAMAMLAMA:

Henüz satın alınmadı.

DOZAJ POMPASI:

Sistem oturup ileride mercan girişi yapılınca düşünülecek.

TESTLER ve KATKILAR:

Eklenecek.

TUZ:

Aquarium Systems Reef Cyrstals 7.5 kg. 97 TL'ye mal oldu.

Şimdilik aklıma gelen detaylar bunlar. Eksiklerim konusunda önerileriniz olur ise çok memnun olurum. Henüz tanka su doldurmaya başlamadım. Tank kuru iken ve sağa sola geriye çekilebiliyorken her şeyi planlayıp hüsran yaşamamak istiyorum. Şu anda aklımı en çok kurcalayan bir sürü adaptörün ve kablonun tankın altında nasıl organize edileceği. Elektrik panosunun sump bölgesinde olması bir avantaj ama ebatlardan dolayı sump içinde ne yazık ki çok fazla alan yok. Dış alanda çok fazla malzeme olmasını evde 2 adet canavar olduğu için pek istemiyorum :) Bu konu hakkında yorumlarınızı-deneyimlerinizi öğrenmeyi çok isterim.

Saygılarımla..

burak ozu bunu beğendi.
  2. Ve ilk problemi yaşadım :( Ana iniş borusunun taşırma kutusundan geçtiği yerde su sızıntısı var. Akvaryumu taşımak için boruları kesmek ve sonrasında rakor ile birleştirmek durumunda kalmıştım. O esnada sanırım bozdum izolasyonu. Ne yapabilirim bilemiyorum şu anda. Bir çözüme ulaştırana kadar kurulum askıda..

Saygılarımla..

3. jildrime

jildrime

İsim:
    yıldırım çetin
    Tangit kullandinizmi birde tangit kullanilan yuzeyde iki tarafinda onceden zimparalanmasi gerekiyor yoksa tangitlede olsa sizinti yapabiliyor

4. Cevap için teşekkürler. Sorun benim montajını yaptığım rakorlarda değil. Taşma kutusunun altında boruların geçtiği deliklerdeki izolasyon bozulmuş. Testere ile kesme sırasında büyük ihtimalle silikon esnedi. Borularda sızıntı yok. Borunun taşma kutusunun tabanını delip geçtiği alandan sızma var.

Saygılarımla..

5. jildrime

jildrime

İsim:
    yıldırım çetin
    Silikonla icten distan yama yaparsaniz sikinti kalmaz sadece kuruma suresi biraz birakin
    Icinize sinmiyorsa da cikartip sifirdan silikonlayin

cystein bunu beğendi.
  6. Burcu

Burcu

Yer:
    İstanbul Anadolu
    Eski silikonun üzerinden yama pek başarılı olmayabiliyor. Biz denemiştik. Maket bıçağı ile tüm silikonu temizleyip tekrar yapın bence, en az 2 gün kurusun...

cystein bunu beğendi.
  7. Çok canım sıkıldı bu işe. Kendim yapmaya kalksam ne kadar iyi olur, yine sızdırır mı emin olamıyorum. Ayrıca taşma kutusu bir hayli dar, o alanda el girip çalışır mı onu da bilemiyorum. 2.5 yıl bekleyip kurulum safhasında böyle takılmak çok kötü oldu :(

8. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
    silikon yerine depo rakoru kullansanız daha sağlam olur bence.

cystein bunu beğendi.
  9. Bu malzeme ile revizyon yapmayı deneyim. Öneriniz için teşekkürler..

10. Hakan Bey,

Bu malzeme ile revizyon yapmak istersem ilave olarak neler satın almalıyım? Başka hangi fitting elemanları lazım? Malzemeleri tanımadığım için gözümde hiç canlanmıyor.

Saygılarımla..

11. Burakkeskin

Burakkeskin

İsim:
    Burak
    Uğraşınızda Başarılar Diliyorum

cystein bunu beğendi.
  12. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
    İhtiyacınız olan diğer malzeme adından tam emin olmamakla birlikte içten dişli yapıştırmalı muf . Bundan size 4 adet, depo rakorundan 2 adet lazım.

13. UH-PVC Y.M. İçten Dişli Redüksiyonlu Adaptör sanırım adı bu, [​IMG]

14. Dün akşam bin bir zahmet demir testeresi ile eski borulamayı sökmeyi başardım (u-pvc manşon kesmem gerekti iki tane, depo geçişi bir boruya yapıştırılmış iki adet manşon ile yapılmış). Depo adaptörü de elime ulaştı. Deliklere çok güzel uydu 3/4" depo adaptörü. Fotoğrafta mavi renk ile görülen sert conta cama silikon ile fena halde yapışık. Sökmek pek mümkün gibi görünmüyor. O halde bırakıp depo adaptörünü mavi conta üzerine takacağım, tabii bu işlemden önce silikon artıklarının ve pisliklerin iyice temizlenmesi lazım. Ancak alan çok dar el girmiyor rahatça. Umarım bu sefer sızıntı olmaz. Bu arada kes/sök falan bir sürü iş yapıyorum tankta, umarım silikonlamayı bozacak bir şeyler olmuyordur :) Saygılarımla..
    içerik.jpeg

veysel ve burak ozu bunu beğendi.
  15. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Delikleri bir şekil tıkayıp içine sirkeli su tertemiz çıkar bir günde.

cystein bunu beğendi.
  16. Sirkeli suda konsantrasyon ne olmalı? Bu konuda bir kaç şey okudum ama net değil gibi.. İlaveten asetik asit (sirke asidi) silikona zarar vermiyor mu?

veysel bunu beğendi.
  17. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hiç bir şey olmaz, akvaryum malzemeleri, akvaryum, kayalar vs hep bu şekilde temizleyebilirsiniz. Göz kararı sirkeli su yapabilirsiniz. Mesela yarım şişe sirke gerisi su devam.

cystein bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş