1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

60x60x30 Sığ Resif akvaryumu kurulumu

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Montimahir tarafından 8 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Herkese Merhaba,

Bildiğiniz gibi şu anda 70 litrelik bir Nano devam ediyor. Evdeki hobi odamı alt kata taşıma bahanesi ile uzun süredir istediğim sığ resif projesini hayata geçirme kararı aldım. Nano' daki tüm hayatı hasarsız şekilde buraya aktarmayı ve ileride koşullar doğrultusunda bakmak istediğim canlıları toplamayı düşünüyorum.

Öncelikle araştırma aşamasında örnek tankları inceledim. Dünyaca ünlü bir Nano-reef sitesinde, "ayın tankları" seçilmiş benzer dört tane tank buldum. Önce bunlara bir bakalım...

Zook : 60x60x22,5 cm ölçülerinde, tabanda kum olmayan bir sistem. Aydınlatma olarak 150W Mh, aktinik LED ile desteklenmiş. Akıntı Vortech MP20, ısıtısı Fluval E200, Tunze Nano 9002 PS, Tunze su tamamlama kullanılmış. BRS iki parti katkı dozlanıyor. Haftada 2-3 kere su değişimi yapılıyor. Toplam sistem sumo, refugium dahil 200 litre. Balıklar; Green Mandarin, Banggai Kardinal, Blue Chromis, Neon Blue Goby ve Yellow Tang.

4226220999_bd8e1dc93f.jpg

4226221857_d43db6fe67.jpg

AJ-TSIN : 75x75x32 cm ölçülerinde, 8 x 24 watt ATI Powermodule ile aydınlatılmış bir sistem. Akıntı olarak; Vortech MP10, Koralia Nano, 3600 litrelik geri dönüş kullanılmış. Finnex 500W Titanyum ısıtıcısı var. DIY şamandıralı su tamamlama ve Vertex IN-100 Skimmer ile tamamlanan tankta, dozlamalar DA Reefkeeper Lite kontrolü ile yapılıyor. Zeovit kullanılan ULNS (düşük besin) tanklarından. Balık olarak; Lyretail Anthias ve Blackice Snowflake çiftleri var. Bu tankın filmleri Youtube' ta çok bilinir ve tanınır.

IMG_2294.jpg

IMG_6138.jpg

Mygolfisslow: 60x60x30 cm ölçülerinde, Ecotech Radeon ile aydınlatılıyor. Akıntı Vortech MP10 ile sağlanmış. 250W Titanyum ısıtıcısı var. Switchli su tamamlama ve Reef Octopus NWB-10 skimmerı var.
    Haftalık 20 litre su değişimi yapılıyor, 2 ml. Sirke ile karbon, aminoasit ve renklendirici kullanılıyor.

dab6a7c2.jpg

5cd57b86.jpg

Ekli Dosyalar:

2. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS

Buna nedersin Mahir, yıllardır bu tankı aradım forumlarda sahibini bulamadım.

burak ozu, sinsitilki, TencoMelih ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  3. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Bunların içlerinde en beğendiğim tank;

Kayleen: 60x60x30 cm ölçülerinde, iki adet TIR lensli Ecotech Radeon GEN1 kullanılmış. Bubbleking Mini 180 skimmer yanında ilginç şekilde 2 adet MP10, 1 adet MP40 olan bir tank. Geri dönüş 5000 litrelik. Resun CL 280 ile soğutuluyor. Bu da bir Zeovit tankı, ve otomatik dozlama ile balling yapılıyor.

Tankta Snowflake palyaço çiftinin yanında Yellow ve Purple Tang var.

Tabi bunlar aslında ölçüler ve canlılar hakkında tam emin olmak için yaptığım kısa bir araştırmanın sonuçları, yoksa aynı canlı türlerini hedeflemediğimi belirteyim. Öncelikli hedef 70 litredeki canlıların uyum sağlaması olacak.

Sık sık yazdığım gibi; ülkemizdeki akvaryumların ömürleri pek uzun olmamakta, çeşitli nedenlerden dolayı "hızlı yaşayıp, genç ölüyorlar". Şimdiye kadarki en uzun ömürlü tankım 1-2 seneyi geçmemiştir, bunlardaki biyolojik yaşam yeni yeni dengeye gelmeye başlamışken, sık tabirle "tank oturmaya" yüz tutmuşken bozulmuştu.

Bu sistemde hayırlısı ile bu geleneğe son verip, silikonlar, camlar, ekipmanlar arıza çıkartmadıkça ya da ben kurcalamadıkça "sürdürülebilir" olmasını hedeflemekteyim.

4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Mahir üçüncü resimdeki tank sonradan mh aydınlatmaya dönmüş armatür yanına actinic led ilave etmiş. Konuyu okudum örnek almaya çalıştığım bir kurulum.
    Kumsuz olan tanklarda ileride pellet reaktörü devreye alındığını okumuştum.

TencoMelih ve Montimahir bunu beğendi.
  5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)

6. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Meşhur "çok balığın (tang) var ve LPS' lerin birbirini yakmıyor mu?" tartışmalarının döndüğü tank :)

TencoMelih bunu beğendi.
  7. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Bence her yönü ile baz alınması gereken bir tank akıntı ışık kum kaya nedersin

8. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Bu aşamadan sonra projelendirme ve uygulamaya geçildi, danışman olarak Hakan ve Halil yardımcı oldular, uygulamayı da Kıvanç Öz yaptı...

Sızıntı testleri yapıldı, şu anda akıntıyı gözlemliyorum, NJ2300 tam debide çalışıyor ve iki çıkıştan soft ve LPS' ler için uygun denilebilecek bir akıntı var.

20140308_112951.jpg

20140308_113008.jpg

20140308_113021.jpg

20140308_113029.jpg

20140308_113041.jpg

İlk defa durso gören biri olarak baya bir kurcaladıktan sonra bu sabah tüm site uyurken son ayarlamaları yaptım, klasik NJ2300 vınlamasını da bir nebze kestim, bu motor yere değdikçe ve tam paralel durmadıkça kulağı tırmalar şekilde çalışıyor. Onu da hallettikten sonra ses açısından bir sıkıntı kalmadığını düşünüyorum.

Tabanda 2 cm' lik bir kum yatağı olacak. Aydınlatma için şu anda kullandığım LED ve ekürisi 4 x 24W T5 'ler kullanılacak, zaman içinde canlıların ihtiyaçlarına göre; 6 x 24W T5 ya da Mh olabilir.

Elimdeki canlılar aynen buraya gelecekler, yine zaman ne gösterir bilinmez ama balık sayısı 3-4 adeti geçmeyecek, ufak bir de liste hazırladım.

Bu balıklar esnafta her zaman bulunmuyor, fırsat olursa şartlar izin verirse aralarından eklemeler yapılabilir. Gelişmeler şimdilik bu şekilde.

9. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Yani iyi kötü bir nano olarak tartışılabilir, ama "sığ resif" konsepti bambaşka ve bu tank kesinlikle o kategoriye girmiyor :).

TencoMelih ve harfuzmani bunu beğendi.
  10. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Eline sağlık Mahir su girince de daha bir güzel görünüyor. Sığ tankların favorisi olacak, bende de kum kalınlığı 2 cm rahat yetiyor aydınlatma kafaya koydum ben mh olacak biraz daha zamanı var. Mh bu tip tanklarda daha bir alternatifsiz geliyor bana diğerlerini tecrübe ettiğim kadarı ile.
    Dediğin gibi sığ olayı başka senden çok şeyler katarım benim tanka artı olarak buna eminim.:)

11. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Tabi ki Mahir sığ resifle alakası yok sistem olarak bence baz alınabilir. Mesela ışık sistemi tek başına doyurmuş nedersin.

12. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bende ilk tankı yaptırırken deldirecektim camı bu şekil delme tavsiyesi çok almıştım deldirmedim. Şimdi senin tankı görünce kendi dediğim gibi yapıp deliseymiş diyorum.

13. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Işık sanırım mh düşük kelvin ve ışık dışarı taşmaması için yapilan işlem tanktaki ışığın dışarı taşmadan verilmesi ve sanırım üsttende havaladırma mevcut

14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Mahir abi ellerine sağlık, güzel bir çalışma olmuş...:)

Montimahir bunu beğendi.
  15. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Dediğiniz tank ile ilgili detaylar; Ana tank: 60 x 37,5 x 45cm , sump 30 x 60 x 25 cm, skimmer Bubble Megus 800 Litre, LED 120w aydınlatma, meşhur sallamayı yapan motor tabiiki Vortech MP10, Reef Octopus geri fönüşü var ve H2O tuz kullanılıyor.

Ülkemizde halen eleştirilen LED kullanımı dışarıda oldukça yaygın. Bu arada yerli üreticimiz yeni bir LED armatür üretiyormuş, değişik bir kombinasyon var.

- 8300K Cool White (CREE 5W)
    - 4000K Natural White (CREE 5W)

- 405nm UV (Semileds 2.5W)
    - 420nm Indigo (Semileds 2.5W)
    - 450nm Royal Blue (CREE 5W)
    - 465nm Blue (CREE 3W)

- 520nm Green (CREE 3W)
    - 660nm Deep Red (Firmamıza Özel Üretim 2.5W)

- 8 Renk , 7 Kanal Kontrol Özelliği
    - Wifi/Bluetooth - USB Haberleşme Birimlerine Sahip
    - Cloud Özelliği İle İnternet üzerinden kontrol
    - 230W gücünde
    - Gün Simulasyonu / Ay Efekti / Şimşek Efekti / Bulut Efektlerine Sahip
    - PC - Android ve IOS yazılımları ile kontrol edilebilir
    - Son Nesil CREE Led ler ile Maksimum PAR Değeri

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ne güzel akvaryum düşüncesi.:)

Montimahir bunu beğendi.
  17. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    Hayırlı olsun Mahir Abi, bende genelde sığ akvaryumları beğeniyorum fakat balık atlar diye yan çiziyorum... Benim önceki tank 47 cm idi fakat occelarisler bile atlamıştı iki kere ve ne hikmetse hep arkadaki 10 cm lik sumpa atladılar :)

Montimahir bunu beğendi.
  18. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Tesekkur ederim. Doğru diyorsun, nano ve piko tanklarin en büyük sikintisi balik intaharlari.

Doğru canli seçimi yapmak ve stressiz bir ortam yaratmak gerekiyor.

Tapatalking

Kızıldeniz Akvaryum bunu beğendi.
  19. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    Flame angel konusunda da bu video hem tuzluya adım atmamın hemde bu balığa hasta olmamın başlangıcı...

murat parin, TencoMelih, veysel ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  20. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bu akvaryum çok güzel bir örnek olmuş akvaryumda kum yok ama refugium var artı bir tane daha sump var içi de tıka basa kaya...:)

Sayfayı Paylaş