1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

60X60X40 Kurulum

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde etulum tarafından 20 Eylül 2015 başlatılmıştır.

1. etulum

etulum

İsim:
    Emrah Tulum
    1.jpg 2.jpg

60x60x40 ana tank alttan sumplu
    Ps: Bubble Magus-Curve 7
    Kafa motoru: Newjet 2300
    Dalga motoru: Jebao Rw8
    Su Tamamlama, Isıtıcı vs.
    Armatür: Şu an için 54w led ampul var

Değerli arkadaşlar,

Akvaryumum suyunu (RO) 17 Ağustos ta doldurup tuzunu ve bakteri kültürünü ekledim. Sistem kapanmadan yaklaşık 1 aydır çalışıyor ancak henüz diatom süreci başlamadı (arada bir yem de ekledim) ve henüz tuzluluk haricinde bir ölçüm de yapmadım.

Şu anda kafama takılan 2 adet soru var;

Diatom süreci başlamadan canlı koymam yanlış mı olur?
    Dalga motoru ve sump dönüşünü ne yaptıysam bir bölgede mutlaka kum kalkması oluştu, ne önerirsiniz?

Ayrıca kurulum sırasında destek olan Yener Yılmaz'a da çok teşekkür ederim.

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bence rw 8 biraz büyük gelmiş ve kumu devamlı kaldırdığından diatom da tam oluşamamış ola bilir...

corax bunu beğendi.
  3. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hayırlı olsun yeni kurulum, rw 8 satılsın cok buyük olmuş ayrıca kayalarıda azaltın derim. İleride mutlaka azatacaksınız.

4. etulum

etulum

İsim:
    Emrah Tulum
    Cevaplar için teşekkür ederim. RW8 i en kısık ayarda kullanıyorum aslında, saatte 700lt civarında akıntı yapıyor olmalı. Kayalarında bir kısmını sump a mı yerleştirmeli yoksa tamamen mi çıkarmalı?

5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Sumpta yer varsa bir kısmını oraya eklerseniz çok iyi olur:..

6. ersinista

ersinista

İsim:
    ersin
    kurulumunuz ekipmanlarıız büyük ölçüde ideal ancak aydınlatmanız az gelir diatomu yavaşlatan bu olsa gerek

7. etulum

etulum

İsim:
    Emrah Tulum
    Aydınlatmaya takviye yapacağım ancak bakteri kültürü kullanmama rağmen bir aydır hiçbir canlılık belirtisi oluşmadı acaba yavaştan temizlik ekibi girmeye başlamsam mı diye düşünüyorum, gerçi temizleyecek birşey de yok...

8. Gökşen ÜNER

Gökşen ÜNER

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    Gökşen ÜNER
    Merhabalar, kurulumunuz hayırlı olsun, sağlıklı günler diliyorum,
    Ancak arkadaşlarında belirttiği gibi kayalar biraz fazla olmuş sanki :)
    Biraz köprü tarzı yapabilirsiniz, altından üstünden canlılar geçecek şekilde farklı bir dizayn olabilir.

9. montana

montana

İsim:
    İbrahim
    Hayırlı olsun öncelikle.. Bende Eylül ayında kurdum akvaryumu. Ölçülerim 70*50*45 olmasına rağmen RW4 dahi çok geldi. Kumu havalandırıyordu. Bu biraz da kumun aşırı ince taneli olmasından kaynaklanıyor. Size RW8'in fazla gelmesi doğal:) Üfleme yönünü yukarı vererek ve ayarı kısarak bu sorunu çözdüm sayılır, ki hala hafiften bir kalkma söz konusu.

Diatom için bende 1 aya yakın bekledim. Bu süreçte ışıkları günde 8 saat açık tuttum. Tanka 20. günden sonra conch ekledim ve yemleme yaptım. Üzerine bir de prodibo start up ekledim 2 ampül. 3-4 gün sonrasında diatom başladı.

Aydınlatma olarak ise Aquareef X50 kullanıyorum. Birkaç mercan eklemesi yaptım, gelişimleri fena değil. Tavsiye ederim.

10. etulum

etulum

İsim:
    Emrah Tulum
    Cevaplarınınız için teşekkür ederim, bir süredir evde yoktum ancak diatom geç te olsa başladı. Kayaları da biraz azaltıp köprü şekli verdim, artık yavaş yavaş armatür ve mercan araştırmasına başlama vakti geldi diye düşünüyorum.

Sayfayı Paylaş