1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

60x60x45 Yeni kurulum

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde dboong tarafından 29 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. dboong

dboong

İsim:
    Düzenlenmedi.
    Merhaba arkadaşlar 9 yıllık tatlı su maceramdan sonra ani bir şekilde akvaryumumu vs satıp kısıtlı bir bütçeyle bir nano kurmaya kararverdim.1 haftadır makaleler yazılar konular okuyorum 60x60x45 10mm cam anatank 50x50x40 sump lı bir akvaryum temin ettim malzemelerimide toparlıyorum ve kısmetse bu hafta sonu kuruluma başlıyacağım.Bugün tanıştığım teoman abiyle yaptığımız kısa sohbetten sonra zaten düşünmekte olduğum maramaradan alınma suyla kurulum yapmaya karar verdim.Bu noktadan sonra kurulumu marmaradan alınan suyla yapmış arkadaşların öneri ve görüşlerini bekliyorum.Bu arada beslemek istediğim canlılar percula ve birazda omurgasız marmaradan alınan suyla ilgili bazı arkadaşların nitrat ve fosfatla baş edemiyeceğimi söylüyorlar doğrumudur doğruysa marmara suyunun nitrat ve fosfat değeri yüksekse ne yapmalıyım suyu boğazda akıntı burnundan alıcam

MALZEMELER
    Ana Tank : 60x60x45 100 cam
    Sump : 50x50x40 2 çekmeceli akrilik kule
    Ps : Atman CT SK 200 ps kabı ve aquabee 2000/1 motoru
    Isıtıcı : Atman 100w
    Kum : Mercan kumu 1-2 mm 10-15 kg arası
    Kaya : 10 kg canlı kaya
    Işık : sunsun 3x24 t5 60cm armatür
    sump kafa motoru : aquabee 2000
    Sirkülasyon motoru: seio
    Tuz : 1 kg

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    60x60x45 Yeni kurulum

Resimleri bekliyoruz ;)

3. dboong

dboong

İsim:
    Düzenlenmedi.
    60x60x45 Yeni kurulum

tankın benden önceki resimleri akşam eve gittiğimde daha detaylı resimleri ekliyeceğim

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    60x60x45 Yeni kurulum

Merhaba Mustafa Bey,

Kurulum düşünceniz hayırlı olsun. Uzun bir mesaj yazarak kafanızı karıştırmak istemem. Bu yüzden ana gerekenler üzerinden başlayarak birlikte ilerleriz inşallah. Ekipman listeniz ve kullanılacak akvaryum son derece uygun. Listedeki ekipmanlar hazır olunca kurulum aşamasına başlayabilirsiniz. Yanlız tuz 1 kg yeterli gelmez sanırım. Doğal Marmara suyunun mevcut tuz yoğunluğu olan ortalama 1016 değeri 1024 aralığına yükseltmek gerek. Bu açıdan elinizde biraz daha tuz ve tuz ölçer olursa iyi olur.

Marmara suyu hakkında yıllardır ağzı olan konuşuyor zaten bildiğiniz gibi. Nitrat ve fosfat ile baş edemeyecek olmanızın sebeblerini yazmalarını ve bizlerinde okumasını çok isterdim. Çünkü gülmek güzeldir. Bilip bilmeden denize yüzmek için girmiş insanların yazılarına ben artık değer vermiyorum. Su alındığında nitrat değerini skala ölçmüyor yani yok. Fosfat su eğer çok çok kirli bölgeden alınmamış ise ne arar Marmara suyunda ? Bir akvaryumun canlı yükü ilerleyen süreçte nitrat oranını belirler. Kısaca hobicinin balık yüküne bağlı olan konuyu getirip Marmara suyuna bağlayanlara selam söyleyin yeter. Bunun Marmarası, suni tuzu mu olur ? :D

Siz verdiğiniz kararın arkasında durun yeter. Hedefiniz percula ve bazı dayanıklı omurgasızlarmış sanırım. Çok daha fazlasını sağlıkla yaşatırsınız. Sizin beslemek istediğiniz canlılar kuracağınız sistemde ve şartlarda çiftetelli ve harman dalı oynar sabahtan akşama kadar. burda:gif

5. dboong

dboong

İsim:
    Düzenlenmedi.
    60x60x45 Yeni kurulum

Temel bey görüşleriniz için çok teşekkürler kesinlikle kararımın arkasındayım forumdaki arkadaşlar ve sizlerinde desteğiyle bu kurulumu gerçekleştirip tankın oturmasını bekliyeceğim hafta sonu dediğim gibi akıntı burnundan sirkülasyano yoğun olan bir noktadan suyu temin edicem tuz oranını yükselticem çok yeni olan biri için en azından yapamasam bile ki yapacağıma eminim en azından çok bir kaybım olmıyacak.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    60x60x45 Yeni kurulum

Hiç bir kaybınız olmaz haklısınız. Akvaryumunuzu iyi bir temizleyin ve mercan kumunuzu yıkadıktan sonra akvaryumunuza serin. Ardından suyunu doldurun, akıntı motorunuzu, protein skimmerinizi bağlayın ve sisteminizi çalıştırın. Ardından yavaş yavaş birer su bardağı tuz ekleyip eriterek tuz yoğunluğunu ölçün. 1024 olduğunda artık canlı kayaları ekleyebilirsiniz. Eğer elinizdeki kayalar ölü canlı kaya ise kumun ardından suyu doldurmadan dekorunuzu rahatça yapabilirsiniz. Suyu daha sonra doldurursunuz.

Kulenin ilk karşılama kısmına iki tabaka elyaf ekleyin. Çekmecenin bir alt bölümüne yine bir tabaka elyaf veya yine mercan kırığı ekleyebilirsiniz. Akıntı gücünden o bölüm tortu tutmaz kolay kolay. Çekmecenin bu bölümlerinde ilerleyen süreçte ihtiyaç duyulduğunda kömür vb gibi kimyasal filtre elemenlerı da kullanılabilir.

7. dboong

dboong

İsim:
    Düzenlenmedi.
    60x60x45 Yeni kurulum

Teşekkür ederim çekmeceleride dediğiniz gibi ayarlıyacağım 10 kg kadar canlı 6-7 senelik bir tankta duran kayaları alıcam hafta sonu. Suyu da aldı mı tamamdır. Şimdiden heyecanım arttı hafta sonuda gelmez şimdi :basardim:

8. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    60x60x45 Yeni kurulum

Selamlar .Mustafa kardeşim hoşgeldin .Kurulumunda başarılar dilerim.Liste gayet net. :heyo:

9. dboong

dboong

İsim:
    Düzenlenmedi.
    60x60x45 Yeni kurulum

Teşekkür ederim

10. dboong

dboong

İsim:
    Düzenlenmedi.
    60x60x45 Yeni kurulum

Arkadaşlar aklıma takılan birşey sormak istiyorum marmaradan alıcağım suyun ısısı düşük olacak tanka koyduktan sonra su ısısı 26 dereceye çıktığında sudaki elementlere zararlı yadazararsız bir etkisi olurmu.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Zarari olmaz, zaten su isininca suni tuz takviysi yapildiginda elementte eklemis oluyoruz. Bir denge olusuyor.

Cep mesaj...

12. dboong

dboong

İsim:
    Düzenlenmedi.
    60x60x45 Yeni kurulum

Arkadaşlar son anda bir değişiklikle, pazar günü evime yakın yerde oturan bir arkadaşın satılık olan balık ve bazı ekipmanlarınıda alarak kendi akvaryumuma aktardım.Marmaradan su alma projeside suya düştü.Dün geç vakte kadar uğraştık ama 1 adet orta boy anemon ve 1 adet palyaço şu an sorunsuz yaşıyorlar.Fakat benim bütün keyfimi kaçıran tek sorun tanktan acayip şekilde gürültü gelmesi.Salona kurdum motorların altına sünger koydum.Sağ ve sol kısımları köpükle kapattım ama banamısın demiyor.Çok rahatsız edici.Sanırım bu akşam evin ara holüne taşıyacağım tankı.

M.D.1

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    60x60x45 Yeni kurulum

Ses kaynağı neresi ? Motorlar mı yoksa su sesi mi ?

14. dboong

dboong

İsim:
    Düzenlenmedi.
    60x60x45 Yeni kurulum

Ses kaynağı motorlar ve su sesi motor olarak aquabee 2000/1 ps ye bağlı su basmak içinse idareten koyduğum atman at 107 var .

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    60x60x45 Yeni kurulum

Mustafa selamlar,

Bir takım ses sorunları yaşıyorsun sanırım. Ancak malesef bize kullandığın motorların, protein skimmerin, kısaca hiç bir ekipmanın fotoğrafını yayınlamamış durumdasın. Karşımızda bitkili bir akvaryum fotoğrafı var sadece. :bilmem: Ps motorunun markası iyi ama çırpıcılı mı değil mi ? Çırpıcılı ise hava emişi neden motor su çıkışında ? Bunları görsel paylaşırsan hep birlikte sorunu çözeriz. Sonuç olarak çoğumuz sump kullanıyoruz ve bu sorunları yaşamıyoruz. İlk kurulum aşamasında ses sorunu yaşayan arkadaşların sorunları ise hep burada çözüm buldu.

Senden ricam akvaryumu bize açman ve görsel yayınlamandır.

16. dboong

dboong

İsim:
    Düzenlenmedi.
    60x60x45 Yeni kurulum

Evet son derece haklısınız en kısa sürede fotoğraflarını yayınlıyacağım..

Sayfayı Paylaş