1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

60x60x50 Nano Tankımda Sps lerin çektikleri

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde ErenEray tarafından 13 Kasım 2019 başlatılmıştır.

1. ErenEray

ErenEray

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray
    Merhaba,
    60x60x50 alttan sumplı tankımda SPS dertleri hiç bitmiyor.
    Öncelikle tank ve su bilgilerini paylaşayım
    Tank: 60x60x50 alttan sumplı
    Skimmer: Bubble Magus C6
    Dalga motorları: QP9 ve QP5
    Aydınlatma : Aquareef Pro3 Nano
    Kullandığım tuz: Aqua Forest reef salt
    Su değerleri;
    Ca: 460
    Mg: 1425
    Kh: 7
    Nitrat: 3
    Po4: 0,05
    Tuzluluk: 1,025

Problemim;
    En basit sps mercan bile tankımda 10 gün sağlıklı bir şekilde kalabiliyor. Sonra polip kapanması ardından beyazlama ve ölüm!
    Haftada iki defa AF besilerinden "AVBE" birer damla giriyorum. iki haftada bir 20lt su değişimi. Sudaki her şey normal olmasına rağmen plate gibi kolay mercanlar bile dayanmıyor :(
    Aksine Star polip, Mushroomlar,zoalar, leather ve hatta Duncan çok keyifliler. Her şey normalken(öyle olduğunu düşünüyorum) Neden SPS lerim ölüyor. Ben sonunda bunu doğru olmayan aydınlatmada bulmaya başladım. Sizde bu konudaki tecrübelerinizi ve fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Bu ölümler artık beni paranoyak yapmaya başladı. Maddi zarar ayrı, ölmelerine üzülmem ayrı bir dert olmaya başladı.Gece kalkıp tankı kontrol ediyorum, eve geliyorum direk tankın başına gidip olup bitenleri kontrol ediyorum. Sürekli bir gerginlik var hayatımda.

2. ErenEray

ErenEray

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray
    Tankdan bir kaç kare

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Kasım 2019
  3. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Aynı problem bendede vardı aydınlatma sizinki ile aynı. 8. Aydan sonra tank biyolojik dengesi oturunca spsler büyümeye başladı. Yeni tank srndromudur bence.
    ABVE nin sps yaşatma üzerine pek faydası yok.
    Sps=element tüketimi=dozaj pompası şart. eğer dozaj pompası yoksa kh ve dalgalanması oluyorsa STN veya RTN de oluyor olabilir. Isıda önemli tabi +, - 1 derece den fazla dalgalanmamalı

Düzenleme: 13 Kasım 2019
    ErenEray bunu beğendi.
  4. ErenEray

ErenEray

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray
    Çağatay bey cevabınız için teşekkürler. Bugün Burak bey ile de görüştüm. Kendiside aydınlatmanın buna sebep olmayacağını, başka etkenlerin olabileceğini söyledi. Kh değerini dün ölçüp buraya yazdım, fakat üç gün öncede 9.3 dü. Bende üç günde bu kadar oynayabileceğini düşünmeyerek yanlış ölçtüğümü düşündüm. Ben bu kh ı bir gözlem altına alayım. Aslında tankı da resetlemeyi düşünüyorum. İçinde acemelikten doğan çok fazla gereksiz ve bazı zararlı canlılarda var.

5. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Ne tür zararlılar var? Bubble alg apastia asteria ve vermited snailse kafaya takmayın her halukarda yine bulaşır tanka. Bunlar için 0 almaya değmez. Tank kaç aylık?

6. ErenEray

ErenEray

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray
    Flatworm var, ama bu çok bilindik küçük flatworm değil. Büyük etçil olanlardan. Geçen bir conch u yakalayıp tuttuğunu gördüm. Tank 1,5 senelik. Onun dışında flatle worm çok var, örümcek deniz yıldızı var. Az evel kh yine test ettim 7 çıktı. Sonradan aldığım küçük frag şimdilik sağlıklı görünüyor. [​IMG]

7. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Bunun tedavisi var (flatworm) forumda daha yeni paylaşıldı

8. ErenEray

ErenEray

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray
    Yaratık bu
    İlk gördüğüm epey büyüktü tüyler diken, dedim tankta alien varmış. Şu dengeyi yakalar ve düzeltirsem devam o zaman.

9. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Eğer sps olmuyorsa tankı bozmadan önce potasyum seviyenizide kontrol etmenizi öneririm.

ErenEray bunu beğendi.
  10. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Kayaları nerden aldınız?

11. ErenEray

ErenEray

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray
    Atilla Özbek
    1,5 sene oldu.

12. ErenEray

ErenEray

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray
    Sanırım şimdilik bozmayacam, bozmak heralde kolay çözüm olacak. Biraz daha zorlayacağım. Birde şu spider deniz yıldızımıdır nedir, bunlardan kurtulmamın bir yolu var mı?

13. ErenEray

ErenEray

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray
    Alien için sorduysanız(ben öyle diyorum) kayalarım kuruydu ve kullanılmamış kayaydı.

14. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Kayalar daha önce ilaç gördüyse uzun zaman salınım yapabiliyor. Ama 1,5 yıl içinde başarılı bir süre geçirdi iseniz bu durumu elemine edebilirsiniz. Deniz yıldızları için bulması mucizelere bağlı olan heliquin shrimp çare olacaktır.

hiter ve ErenEray bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş