1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

65*33*30 Yeni Kurulum Tavsiyeleriniz

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde zynpclk tarafından 28 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. zynpclk

zynpclk

Yer:
    samsun
    akvaryumm.jpg akvaryum.jpg akvarymmm.jpg

Buda akvaryumumun son hali. :cool: Rafya kullandım. Isıtıcı 28 derecede ayarlı. 3d 1e lepistes, 1d beyaz moli, 1e plati var (eksikleri tamamlayacağım) :p 2 hafta önce ilk aldığım hamile lepistesim de hala doğurmadı karni şişik siyahlık var ve acayip hareketli doğurmaması beni deli ediyor :mad: . Sizce ısıtıcıyla iç filtrenin yerini değiştireyim mi yoksa uygun mu.o_O Isıyı tüm akvaryumda dengelemek için diyorum..
    Bu akvaryumdan yavru alır mıyım :( Teşekkür ederim ilginiz için..:D

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Öncelikle o yavruluğu çıkarın derim. Yavrulamyı her zaman doğal sürece bırakmalısın. Saklanma alanı yapmışsın, balık orayı tercih edecektir. Lepistesler ayda bir yavrular, henüz süresi gelmemiş olabilir. Zor bir süreç değil, akışına bırak bir gün rafyanın içlerinden bakan bir sürü minik kafa göreceksin. Isıtıcı ve filtrenin yerlerinde sıkıntı yok. Fakat filtreyi yanaştırabilirsin. Bir de moly ve plati lepistes yavrularını afiyetle yerler. Daha çok saklanma alanı ve daha çok dekor tavsiye ediyorum.

Alparslan ve zynpclk bunu beğendi.
  3. zynpclk

zynpclk

Yer:
    samsun

Moli ve plati de yavru alabilme şansım var mı?

4. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Lepistesten yavru alma şansıyla aynı, hatta daha çok, çünkü yavruları biraz daha büyük doğar, lepistesler pek ilişmeyebilir. Herşey doğru dişi erkek oranına bağlı. 1erkeğe 3 dişi...yada yetişkin dişiler al erkek olmasa da olur.

zynpclk bunu beğendi.
  5. zynpclk

zynpclk

Yer:
    samsun
    tamam teşekkür ederim :)

6. egouard

egouard

İsim:
    Emre Aladağ

Merhaba.Öncelikle dediğiniz türleri besleyebilirsiniz ancak gökkuşağını almamanızı öneririm.Ayrıca birdaha anatankta metilan mavisi ani deep fix mavi renkli ilacı kullanmamanızı öneririm.Çunku unutmayalımki akvaryumda zararlı olduğu kadar yararlı bakterilerde bulunmaktadır.Metilen mavisi bunları yok etmektedir.
    Birde renkli taşlar yerine daha doğal taşlar öneririm.Bunun sebebiyse renkli taşların bir süre sonra suya salınım yaparak balıklarınıza zarar vererek sizi üzecektir.Bu yuzden doğal taşları öneririm.Ancak istediğiniz balıklar taştan çok canlı bitki ister.Yani 1-2 kayanın üstune java mosslar yerleştirip kumada 3-4 kök saz bitkisi ekerek ve ilaveten 3-4 tilkikuyruğu ekerseniz çok guzel bir akvaryuma kavuşursunuz.Bu bitkileri google'a Tilki kuyruğu bitkisi v.s yazarsanız resimleri karşınıza çıkacaktır.
    Önerilerimi dinlemenizi,Sağlıklı balıklar beslemenizi dilerim.

zynpclk bunu beğendi.
  7. zynpclk

zynpclk

Yer:
    samsun

Bitkilerin bakımını nasıl yapabilirim ki bilmiyorum :)

8. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Zeynep hanım balık ilavesi yaptınız mı?

9. zynpclk

zynpclk

Yer:
    samsun
    Evet yaptım. Şu an 2 plati 2 moli 3d lepistes 1e lepistes 1 beyaz çöpçü. 12 yavru lepistes aldım 2 hafta önce.

10. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Anladım. Elden çıkartacağım dişi lepistes-endler balıklarım vardı. Yakınsınız diye yollarım diyordum, ama almışsınız zaten. Başkasına nasipmiş. :)Bu arada çöpçüler sürü balıklarıdır, kendilerin rahat hissetmeleri için en az 4 lü grup olmaları iyi olur. Birkaç çöpçü daha ekleyebilirsin. Beyaz olması farketmez.

zynpclk bunu beğendi.
  11. zynpclk

zynpclk

Yer:
    samsun
    2 tane idi ama biri bildiğin kan ağlamış, derisi içinden kırmızı duruyordu. Neden öldüğünü anlamadım :( dişi plati de erkekten büyük sorun olur mu?

Birde erkek moli çok saldırgan. Yem attığım yerde diğerlerinin yemesine engel oluyor. Arada bir yanına gelen dişisini de kovuyor.

12. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Kan oturması benim çöpçüde de oldu, geldiği gün aldığı darbelerden dolayı yarısı bordo olmuştu, öldü gözüyle bakıyordum ancak 2-3 güne toparlayıp düzeldi. Canlı doğuranların her türünde erkek 3 ya da daha fazla dişi ister, yoksa agresifleşir, bu normal. Dişinin büyük olması sorun değil.

13. zynpclk

zynpclk

Yer:
    samsun
    Y
    Çöpçüye üzüldüm. Bugün yem attığım da pek de ilgilenmedi. Birde dişinin karnı şişti. fazla yemde vermiyorum. Hamile olduğunu nasıl anlarım.

14. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Çöpçünün dişi olduğu kesin mi? Dişilerin yapısı zaten hep yuvarlaktır ve karınları hafif şiştir. Hamile ise bile erkek yoksa yapacak bişey yok. Sizin yapacağınız pek birşey yok bu konuda.

zynpclk bunu beğendi.
  15. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu
    İc parazittir büyük ihtimalle. Öyleyse yapacak çok birşey yok.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2

zynpclk bunu beğendi.
  16. zynpclk

zynpclk

Yer:
    samsun

Dişi moliyi sormuştum ben hamileliğini nasıl anlarım? Erkek moli öldü :( Diğer balıklarım gayet iyi. Bu kadar ölüme rağmen ilk aldığım dişi lepistes hala ölmedi doğurdu da onu aldığım yerden gidip alacağım, uzak diye üşeniyordum..
    Akvaryumu baştan temizleyip dekorasyon değiştireceğim.

17. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu
    Baştan bir temizlik yapacaksanız balık almayın şu anda. Elinizdeki balıkları büyükçe bir kovaya koyun akvaryum suyu ile birlikte. Daha sonra akvaryumunuzu iyice temizleyin.
    Bir miktar hagen siyah kum alın. tabanda güzel durur. Madem çöpçü,moli,lepistes gibi balıklar bakacaksınız birazda canlı bitki alın kolaylarından. Elodea,Cobamba,Anibuas başlangıç için iyidir. Suyunuzu koyup filtrenizi çalıştırın bakteri kültürünüz varsa bakteri kültürü ekleyin. Dinlenmiş su koyarsanız suyun hazır hale gelmesi daha çabuk olur. Bu bekleme süresi normalde 1 hafta olması lazım ama balıklarınız kovada bekleyemez. O yüzden bakteri kültürü ve su hazırlayıcı koyduktan 2 gün sonra balıkları ekleyin. Biraz zor bir iş olacak ama baştan temizleyecekseniz bu gerekiyor. Kolay gelsin.

zynpclk ve -doctore- bunu beğendi.
  18. zynpclk

zynpclk

Yer:
    samsun
    Teşekkür ederim. Aydınlatma bitki ve kumu aldıktan sonra hemen işe başlayacağım :) Akvaryumu çabucak bitirmem lazım ihtiyaçlar yığıldı. 1 aydır akvaryuma yatırım yapıyorum, sinir bozucu oldu benim için :)

19. zynpclk

zynpclk

Yer:
    samsun
    Su hazırlayıcı ve bakteri kültürü dediğinizi istediğim yerde bulabilir miyim acaba :(

20. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Herşey baştan planlanarak yapılmazsa sıkıntı oluyor. Bazen aldığımız birçok şeyin gereksiz harcama olduğunun farkına varıyoruz ve kullanmıyoruz bile...Bence sen elindeki malzemeleri a dan z ye buraya yaz, senin akvaryumu baştan tasarlayalım. Ne eksik ne fazla bakalım, ona göre alınması gerekenlere karar verelim. Ben de yardımcı olmak isterim. Bitki, balık, malzeme vs elimdeki fazlalıklardan yollayabilirim.

zynpclk ve gokhantiknaz bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş